Ar tarybai užteks ryžto prekybą alkoholiu suvaržyti iš esmės?

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 09 06

Rugsėjo 1-osios dienos popietę mokslų pradžią švenčiantys Palangos vyresniųjų klasių mokiniai J.Basanavičiaus gatve traukė link jūros tilto nešini šampano ir rimtesnių alkoholinių gėrimų buteliais.

Iš kur jie gavo pirkti svaigiųjų gėrimų, jei rugsėjo pirmą dieną prekyba alkoholiu visoje šalyje yra uždrausta? Toje pačioje J.Basanavičiaus gatvėje veikia barui prilyginta alkoholio parduotuvė, kuri dirba ištisą parą. Buvusio viešbučio pastate esanti skylė iš parduotuvės baru virto pastačius dvi staliukų imitacijas, prie kurių net nėra kėdžių.  Dar vienas toks “baras” veikia Plytų gatvėje prie parduotuvės “Maxima”. Visą parą alkoholiu prekiaujantis taškas atsidaro tik 22 valandą ir dirba tik per naktį iki ryto.

 

Todėl yra visiškai suprantamas naktinio klubo “Laukinių vakarų salūnas” nepasitenkinimas, kai šiai įstaigai miesto taryba uždraudė prekiauti alkoholiu po vidurnakčio. Šį draudimą teismas jau yra panaikinęs tarybos sprendimui pritaikęs laikinąsias apsaugos priemones. Galima drąsiai spėti, kad miesto politikų mėginimas Palangoje varžyti prekybą alkoholiu virs šnipštu, nes teismo procesą “Laukinių vakarų salūnas” greičiausiai laimės. Lygiai taip pat, kaip ankstesnius tarybos bandymus suvaržyti poilsiautojų girdymą per teismus įveikė ne viena kurorto kavinė.

Galima ginčytis, ar policijos surinkti faktai apie iškvietimus į “Laukinių vakarų salūną” yra pakankamas pagrindas šiame klube riboti prekybos alkoholiu laiką.  Klubo savininkai įrodinėja, kad dauguma šių iškvietimų tebuvo policijos reagavimas į suveikusią apsaugos signalizaciją.  Tramdyti nepaklusnius klientus policija būdavo kviečiama ir pačio klubo apsaugos darbuotojų iniciatyva.  Nė viena kavinė negali garantuoti gero savo klientų elgesio, o juos drausminti yra policijos darbas.

Sunkiai atremiamas “Laukinių vakarų salūno” argumentas, kad visų iškvietimų į klubą atvejais nebuvo pradėtas nė vienas ikiteisminis tyrimas, o šalia gatvėje dažnai kildavusias muštynes nebūtų teisinga sieti vien su klubo veikla.  Paryčiais kylančius neramumus J.Basanavičiaus ir S.Daukanto gatvių sankirtoje lygiai taip pat sėkmingai galima priskirti priešais buvusio viešbučio patalpose veikiančiam ir visą naktį alkoholiu prekiaujančiam “barui”.  Juo labiau, kad į “Laukinių vakarų salūną” jaunimas dažniausiai traukia jau prisigėręs naktinėje parduotuvėje prisipirktų gėrimų.  Geriama čia pat, užėjus už kampo.  Kad nebereiktų išlaidauti naktiniame klube, kur degtinė kainuoja gerokai brangiau.

Ištisą parą alkoholiu leidžiančios prekiauti licencijos išsaugojimo siekiančio “Laukinių vakarų salūno” pagrindinis koziris - pažeidžiamas Konkurencijos įstatymas. Šiam naktiniam klubui po vidurnakčio draudžiama parduoti alkoholį, kai visose kitose kavinėse ir net barais virtusiose parduotuvėse - galima.

Su naktine alkoholio prekyba ne žodžiais, o ryžtingais veiksmais kovojanti Šiaulių miesto taryba tokiems “barams” uždėjo kryžių rugpjūčio 19 dieną. Šio miesto politikai prekybos alkoholiu laiką jiems apribojo iki 22 valandos.  Taip pasielgti Šiaulių politikams leido šiemet birželio 17 dieną priimta Alkoholio kontrolės įstatymo pataisa, kuri savivaldybių taryboms suteikė teisę riboti laiką, kuriuo leidžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais ar net visai neišduoti licencijos atsižvelgiant ir į prekybos alkoholiniais gėrimais vietą.

Už saugaus kurorto statusą kovojanti Palanga galėtų pasielgti dar griežčiau.  Jei, apribodami prekybos alkoholiu laiką “Laukinių vakarų salūne” kurorto politikai demonstruoja savo nepakantumą tautos girdymui, jie galėtų priimti tarybos sprendimą, po vidurnakčio uždraudžiantį prekybą alkoholiu visoje Palangos savivaldybės teritorijoje. Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos teisininkai patvirtino, kad naujoji įstatymo pataisa taip pasielgti Palangos tarybai leistų.

Tuo pačiu miesto piktžaizdėmis virstančioms kavinėms ir barams būtų išmuštas pagrindinis Konkurencijos įstatymo pažeidimo argumentas.

Ar po tokio sprendimo nukentėtų Palangos poilsiautojai?  Nereiktų baimintis, kad šitaip kavinės ir restoranai bus priversti užsidaryti po 24 valandos.  Mieste ilgiau vakarojantiems žmonėms niekas nedraustų kavinėse užsisakyti butelį, antrą alkoholio dar prieš vidurnaktį ir prie jo sėdėti iki paryčių.  Kultūringų, su šeimomis į Palangą pailsėti atvykstančių žmonių toks neblaivus naktinėjimas ir nevilioja.  Naktinė prekyba alkoholiu Palangoje tarnauja vien tik agresyviam jaunimui, kuris naktį po miesto gatves migruoja ieškodamas galimybės dar kur nors prisibaigti.  Būtent tokiems kurorto svečiams drausminti iš šalies biudžeto už šimtus tūkstančių litų per vasaras samdomos papildomos policijos pajėgos.

Po vidurnakčio neberasdami kur nusipirkti butelį aplinkinių kaimų ereliai važiuoja į Palangą, kurioje galima bet kada iki soties ir pasigerti, ir merginoms už sijono patampyt ir pasimušti.  Ar Palangai reikia tokių poilsiautojų?

Jei miesto tarybos nariai iš tikro nusiteikę prieš tautos girdymą, jei jiems tikrai gėda dėl didžiule naktine girdykla virtusios Palangos, tokį tarybos sprendimą bent jau svarstyti reiktų rudenį.  Kad kurorte po vidurnakčio uždraudus prekybą alkoholiu iki vasaros pradžios dėl tokio sprendimo teisėtumo spėtų pasisakyti teismai.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

„Laukinių Vakarų salūnui“ prekybos alkoholiu laikas apribotas teisėtai – tai neskundžiamu sprendimu šiandien, spalio 16 d., konstatavo Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.


Iki rugsėjo 29 d. vyksta kandidatų į seniūnaičius registracija

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 23 | Rubrika: Miestas

 Palangos miesto savivaldybė vykdo Palangos miesto teritorijos seniūnaitijų: Kunigiškių, Nemirsetos, Palangos, Vilimiškės, Virbališkės – Medvalakio bei Šventosios seniūnijos teritorijų seniūnaitijų: Būtingės, Monciškių ir Šventosios seniūnaičių rinkimus. Seniūnaitijų teritorijų gatvių sąrašas skelbiamas savivaldybės tinklalapyje...


Kai kurių parlamentarų siūlymai atšaukti arba atidėti draudimus dėl prekybos alkoholiu yra nepamatuoti, sako „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. „Siūlymai atidėti, panaikinti, yra nepamatuoti. Vakar buvo toks argumentas, sakoma, nuskendo Baltijos jūroje tik du žmonės, jie buvo blaivūs. Bet žinome, jog skendo tai apie 150 žmonių ir dauguma jų buvo...


Nuo rugsėjo 16 d. iki gegužės 15 d. automobilių statymas Palangos miesto gatvėse bei daugumoje automobilių stovėjimo aikštelių yra nemokamas. Visus metus transporto priemonių stovėjimas mokamas tik Rąžės gatvėje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje.


Alkoholį renginiuose, kuriems bus išduotas leidimas prekiauti alkoholiu, bus galima šliurpti tik specialiai tam įrengtuose užtvaruose, kuriuos liaudis jau taikliai praminė „gardais“? Net alų parduos ne jaunesniems nei dvidešimtmečiams? Tai – tik keletas įstatyminių pasiūlymų, kuriems, kad įsigaliotų, tereikia vienintelio balsavimo Seime. Bet kuriuo...


Vakar įvyko Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdis. Jame dalyvavo 19 kurorto politikų, nebuvo tik Edmundo Krasausko ir Broniaus Vaitkaus. Rinkliavų skyriaus vedėja Loreta Žulkuvienė vėl pristatė sprendimo projektą dėl prekybos alkoholiu švenčių metu. „Projekte pakeitimų, palyginti su praėjusiu posėdžiu, nėra, tik komitetams buvo išaiškinta labiau kas...


Iš visų gėrimų geriausia gerti spiritą, o spiritą geriausia gerti gryną, neskiedžiant vandeniu, jokiu skystimu, neužgeriant nei sultim, nei kompotais, gink Dieve – pienu, grabas „srazu“! – Palangos Botanikos parke, 2006 metų vasarą, grėbliu iššukavus šiukšles iš salos, kur yra gulbių lizdas, ant suoliuko kalbėjo idealiai...


Šiemet Švietimo ir mokslo ministerija prieš pat Mokslo ir žinių dienos šventę sukėlė šiek tiek chaoso, leisdama mokykloms pačioms apsispręsti, kada sukviesti mokinius paminėti šią dieną: šeštadienį – rugsėjo 1-ąją ar pirmadienį – rugsėjo 3-iąją. O kaip bus Palangoje?


Ar tarybai užteks ryžto prekybą alkoholiu suvaržyti iš esmės?

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 09 06 | Rubrika: Miestas

Rugsėjo 1-osios dienos popietę mokslų pradžią švenčiantys Palangos vyresniųjų klasių mokiniai J.Basanavičiaus gatve traukė link jūros tilto nešini šampano ir rimtesnių alkoholinių gėrimų buteliais. Iš kur jie gavo pirkti svaigiųjų gėrimų, jei rugsėjo pirmą dieną prekyba alkoholiu visoje šalyje yra uždrausta? Toje pačioje J.Basanavičiaus gatvėje veikia barui prilyginta alkoholio...


„Alynas“ neteko licenzijos prekiauti alkoholiu

Linas JEGELEVIČIUS, 2010 08 11 | Rubrika: Miestas

„Palangos tiltas“ praėjusį trečiadienį rašė apie atvirą alaus barą „Alynas“ J. Basanavičiaus gatvėje. Susizgribus valdininkams patikrinti aludę, paaiškėjo, kad jos savininkai grubiai pažeidžia įstatymus – be projekto buvo suręstas metalinis paviljonas J. Basanavičiaus gatvėje. Be to, paaiškėjo, kad nelegaliai pastatyta aludė pažeidžia pačios savivaldybės Tarybos nustatytus reikalavimus...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius