www.ve.lt nuotr.

www.ve.lt nuotr.

Iš Šventosios pajūrio vaikomi nuogaliai nori savo paplūdimio

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 08 04

Baltijos pajūryje oficialiai įregistruoti trys nudistų paplūdimiai Nidoje ir Klaipėdoje – Giruliuose bei Smiltynėje, o neoficialių ir seniai pamėgtų bei lankomų nudistų pliažų ar zonų yra Juodkrantėje, Šventojoje ties Jūros gatve, Palangoje ties Birutės parku ir netoli Nemirsetos bei kitų mažiau žinomų vietų. Šventojoje šią vasarą intensyviai pradėti iš paplūdimių vaikyti nuogaliai žada kreiptis į visas įmanomas instancijas iki pat ginančiųjų žmogaus teises reikalaudami, kad ir jiems būtų oficialiai skirta vieta priiminėti saulės vonias Ievos ir Adomo kostiumais.

 

Persekioja nudistus

Į „Palangos tilto“ redakciją kreipėsi nuo 1992-ųjų Šventojon poilsiauti atvažiuojantis ponas Audronis. Vyriškio teigimu, nuo tų metų šio kurortinio miestelio paplūdimyje, už moterų pliažo ribų Palangos kryptimi 80-100 metrų ruože rinkdavosi tie poilsiautojai, kurie mėgsta saulėje kaitintis nevaržomi jokių maudymosi kostiumėlių.

„Pasirinkta vieta nuošali, nutolusi nuo centrinio pliažo ir garantuojanti poilsio privatumą, – teigia pašnekovas. – Tačiau pastaraisiais metais prasidėjo aktyvus nudistų pjudymas: kviečiama policija, grasinama baudomis, motyvuojant, kad aplink esąs bendras paplūdimys, ir nuogas kūnas čia traktuojamas kaip viešosios tvarkos pažeidimas, užtraukiantis administracinę atsakomybę“.

Pasak vyriškio, prieš keletą dienų jis stebėjęs, kaip gelbėtojai, užuot dirbę savo darbą, bėgioja po kopas „tikrindami“, ar kas nors per daug neapsinuogino.

„Tokie „reidai“ kelia įtampą, gadina nuotaiką, galų gale, pažeidžia žmogaus teisę pasirinkti norimą poilsio formą ir daro situaciją tiesiog nepakenčiamą“, – teigė daugiau nei dvidešimt metų kartu su šeima ir bičiuliais Ievos ir Adomo kostiumais mėgstantis leisti laiką paplūdimyje vyriškis, kuriam pritarė ir palangiškis jo draugas Gintas, pasakojęs, kaip savo akimis matęs jaunus policijos patrulius bevaikštančius paplūdimiais bei kopomis ir vaikančius nuogalius.

 

Kreipsis raštu

Ponas Audronis teigė surašęs raštą, adresuotą aplinkos apsaugos ministrui Kęstučiui Trečiokui, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai bei Palangos miesto merui, kuriame išdėstė savo poziciją bei prašymus.

Rašte teigiama, kad, besikreipiančiųjų nuomone, padėtis išsispręstų minėtoje pajūrio zonoje Nidos, Klaipėdos bei kitų Europos šalių pavyzdžiu įkūrus oficialų nudistų paplūdimį. Tada esą išnyktų akis badanti nelygybė tarp vyrų ir moterų – moterims kažkodėl Šventosios paplūdimiuose nuogoms kaitintis saulėje galima, yra joms skirtas pliažas, vyrams ir juolab abiejų lyčių nuogaliams – ne.

„Tikėdami Jūsų geranoriškumu, pagarba žmogui ir siekiu neleisti Lietuvai būti Europos užribio valstybe, laukiame palankaus sprendimo, kuris Šventosios miestelį bent minimaliai priartintų prie Europos kurortų lygio, – rašoma rašte, ir priduriama, – sulaukę neigiamo atsakymo pasiliekame teisę kreiptis į kitas žmogaus teises ginančias institucijas Lietuvoje ir Europos Sąjungoje“.

 

Skundžiasi poilsiautojai

Palangos gelbėtojams vadovaujantis Jonas Pirožnikas pripažino, kad, nors neoficialiai nudistai Šventosios paplūdimio ruože įsikūrę jau ne pirmi metai, šiemet itin padažnėjo skambučių, kai gelbėtojams skundžiasi nuogais kūnais besipiktinantys poilsiautojai.

„Sulaukę tokių skambučių, turime reaguoti: gelbėtojai atvažiuoja, mandagiai perspėja mėgstančius saulės vonias priiminėti be rūbų poilsiautojus, kad šie apsirengtų maudymosi kostiumais arba pasitrauktų į atokesnes vietas“, – sakė J. Pirožnikas.

Pasak jo, Palangoje esama ir dar dviejų paplūdimio ruožų, kuriuos nuo seno pamėgę abiejų lyčių nuogaliai. Tačiau kadangi šie pliažai esą toliau nuo centrinių paplūdimių, skundų iš ten negaunama.

„Mano nuomone, jeigu būtų įkurti oficialūs nudistų paplūdimiai, tikrai nieko blogo nebūtų: jie ilsėtųsi taip, kaip nori, o specialius ženklus pamatę kiti poilsiautojai neitų į tas zonas“, – sakė Palangos gelbėtojų vadovas.

Skundų dėl nudistų sakė sulaukiantys ir policijos pareigūnai.

„Šiemet, ypač pastarąsias porą savaičių, tokių signalų buvo itin daug. Be abejo, į juos reaguojame. Pareigūnai perspėja nuogalius, kad jie įsikūrę bendro pliažo teritorijoje, tad nuogiems čia kaitintis ir maudytis nevalia. Baudų dar niekam neskyrėme“, – aiškino Palangos miesto policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Gintautas Pocevičius, pridūręs, jog įkūrus specialų pliažą problema išsispręstų savaime.

 

Oficialaus paplūdimio nėra

Kad Palangos savivaldybei priklausančiame paplūdimio ruože nudistams vietos nėra, patvirtino ir Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Bronius Martinkus.

„Vyrų ir moterų pliažai įkurti jau seniai: moterys nuogos gali džiaugtis saule ir maudynėmis jūroje tiek Palangoje, tiek Šventojoje“, – sakė B. Martinkus, pridūręs, jog jo nuomone oficialus nudistų pliažas nėra reikalingas.

Tuo tarpu Šventosios seniūnas Eugenijus Čilinskas sako, jog toks paplūdimys Šventojoje galėtų atsirasti, tik, aišku, ne ten, kur centriniai pliažai.

„Jeigu žmonės nori degintis ir maudytis nuogi, kodėl gi tai reikėtų drausti. Juolab, kad ir Klaipėdoje, Smiltynėje ir Giruliuose, ir Nidoje tokie pliažai yra. Kitose Europos šalyse taip pat esama nudistų pliažų, ten praktiškai nerasi atskirai vyrų ir moterų paplūdimių. Tad pas mus būna kuriozų: ateina kokie užsienio turistai į paplūdimį, pamato nuogas moteris, ir nusprendžia, jog čia nudistų pliažas. Pradeda nusirenginėti, o moterys – piktintis“, – pasakojo E. Čilinskas.

 

Nebe pirmi metai

Tuo tarpu Klaipėdos savivaldybė du po 200 metrų ilgio nuogalių paplūdimius įteisino dar 2005 metais: Giruliuose, šalia ribos su Klaipėdos rajono savivaldybe, ir Smiltynėje, tolėliau nuo pagrindinės gelbėtojų stoties Nidos link.

Nidoje savo erdvę susirado patys nuogaliai, vėliau ji buvo įteisinta kaip oficialus nudistų pliažas. Ši vieta nejučia tapo jų Meka, kur puikiausiai jaučiasi tiek mūsų krašto poilsiautojai, tiek užsienio svečiai.

Nudistų pliažai Klaipėdos ir Nidos paplūdimiuose yra specialiai paženklinti, tad žmonės esą turėtų žinoti, koks vaizdas jų laukia įžengus į nuogalių zoną.

„Juk neužtversi jų spygliuota tvora, kaip ir neuždrausi pereiti nudistų pliažu. Giruliai – nebloga vieta nuogaliams, nes ji atoki. Manau, kad nudistais labiau piktinasi atvykėliai, ne klaipėdiečiai. Šie žino taisykles, elgiasi protingai ir jei nenori, neveda vaikų į nudistų pliažus. Beje, ir juos galima apeiti miškeliu“, – dar užpernai apie nudistų pliažus yra sakęs Klaipėdos vicemeras A. Šulcas.

O Palangos savivaldybė prieš porą metų teigė, jog nė vieno oficialaus nuogalių paplūdimio ilgiausią pajūrio ruožą krašte turinčioje Palangoje nebuvo įteisinta todėl, kad su tokiu prašymu nesikreipė jokios nudistų organizacijos, o reaguoti į pavienius prašymus ir leisti šimtus tūkstančių litų nudistų pliažams įrengti neva būtų nelogiška.

 

Vilties esama

Nuogalių – tiek vyrų ir moterų atskirai, tiek abiejų lyčių kartu – teisėmis susirūpino šventojiškis Palangos miesto tarybos narys Vaidas Šimaitis. Jis pateikė pasiūlymus, kad rengiamame Pajūrio juostos žemyninės dalies paplūdimių rekreacijos specialiajame plane būtų įteisinti visi minėtieji paplūdimiai.

„Prieš gerą pusmetį svarstant šį teritorijų planavimo dokumentą pateikiau pasiūlymus, kur Šventojoje, be kitų pliažų, galėtų atsirasti ir nudistams skirtas paplūdimys, – sakė V. Šimaitis. – Mano įsitikinimu, nudistų pliažas galėtų pasistūmėti per šimtą metrų nuo dabartinės jų pamėgtos vietos link Monciškės. Taip pat dar kiek tolėliau ta kryptimi galėtų atsirasti paplūdimio ruožas, į kurį būtų galima ateiti kartu su gyvūnais“.

Palangos miesto savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Vidmantas Danta patvirtino, jog svarstant Aplinkos ministerijos rengiamo specialiojo plano priešprojektinius pasiūlymus, į juos buvo įtraukti ir minėtieji paplūdimiai.

„Šiuo metu vyksta sprendinių derinimo ministerijoje procedūra. Tad kol ji nėra baigta, nenorėčiau sakyti, kur tie vyrų, moterų bei nudistų pliažai numatyti: nežinia, ar į mūsų pasiūlymus bus atsižvelgta“, – sakė V. Danta.

 


Jūsų komentaras:

CAPTCHABezdaliai.. 2014-08-12 14:38 (.. / IP: 86.100.63.40)
čia ne problema...Išsidirbinėjimas ..kai neturi ką veikti...eikit šunims blusų rinkti, nerašinėję nesąmonių...

apraudojimas ? 2014-08-07 09:53 (. / IP: 86.100.63.40)
Jei tiek problemų tebūtų- kaip nuogus suvytusius pimpalus saulėje kaitinti, kai rimtų problemų aplinkui pilna ir reikia dėmesio tam čia ir dabar ! O įv. ...distai bei kitokie ..istai- ir dabar saulutė dosni visiems.. Čia išpurkštas "ŠOU"...

Taip pat skaitykite

„Kad niekas nebenorėtų išvažiuoti iš Lietuvos“, – taip pajūrio moksleiviai apibendrino savo idėjų, skirtų Lietuvos šimtmečiui paminėti, pristatymą prieš savaitę kurorto viešbutyje „Prie parko“ įvykusiame Jaunimo sąskrydyje.  


Gydytoja psichiatrė Edita (tikro vardo ir pavardės „Palangos tiltas“ neskelbia herojės prašymu), jaunatviška, malonaus giedro veido, buvo mėgstama Palangos ir viso pajūrio pacientų bei kolegų. Bet jos gyvenimas jau trečius metus Norvegijoje nėra toli gražu toks, apie kurį ji svajojo. Jos istorija – ir įspėjimas kitiems Lietuvos gydytojams, kad svetur...


2015 metų sausio 20 dieną sukanka 130 metų, kai gimė vienas garsiausių pajūrio fotografų Ignas Stropus. Iki šiol žinoma I. Stropaus biografija buvo gana skurdi ir dalinai klaidinga. Pagerbdama fotografo kūrybinį palikimą, daugelį metų archyvuose, muziejuose, privačiose kolekcijose, šeimos albumuose kruopščiai rinkau smulkiausias detales ir bandžiau lipdyti vientisą...


Baltijos pajūryje oficialiai įregistruoti trys nudistų paplūdimiai Nidoje ir Klaipėdoje – Giruliuose bei Smiltynėje, o neoficialių ir seniai pamėgtų bei lankomų nudistų pliažų ar zonų yra Juodkrantėje, Šventojoje ties Jūros gatve, Palangoje ties Birutės parku ir netoli Nemirsetos bei kitų mažiau žinomų vietų. Šventojoje šią vasarą intensyviai pradėti iš...


Palangos apylinkės teismui ruošiamas dar negirdėtas civilinis ieškinys: už nuolatinius užgauliojimus vyras iš savo žmonos nusprendė prisiteisti neturtinę žalą. Į Palangos miesto savivaldybę kreipėsi 69 metų palangiškis Stasys K. ir paprašė jam skirti nemokamą valstybės advokatą. Anksčiau dėstytoju profesinėje technikos mokykloje dirbęs vyras skundėsi...


Alvydo Katkausko, naujojo Palangos policijos komisariato viršininko, karštą vasaros pavakarę po darbo brendančio į jūrą nepamatysite. Viršininkas sako, kad nėra labai didelis saulės mėgėjas, bet tikina, kad, tapęs kurorto policijos vadovu, nors ir nesikels gyventi į kurortą, jame praleis labai daug laiko. Net po oficialių darbo valandų. „Jeigu eidamas J. Basanavičiaus gatve susidursiu su...


Šventosios uoste vyksta valymo darbai

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 04 13 | Rubrika: Miestas

Šventosios uosto direktorė Airida Čėsnienė informavo, kad nuo balandžio pirmosios dienos prasidėjo uosto valymo darbai. Konkursą laimėjusi Latvijos kompanija „BGS“ jau kurį laiką valo Šventosios uostelio įplaukos kanalą. Iš viso planuojama iškasti per 66 tūkstančius kubinių metrų grunto. Jis nebus plukdomas į jūrą, o liks formuoti būsimo Šventosios uosto teritorijai. Nuo 20-30 centimetrų...


Valdantieji planavo, kad dar ši Tarybos kadencija patvirtins paplūdimio tvarkymo ir viešųjų vietų išdėstymo schemą, bet, regis, išeis šnipštas. Vieša paslaptis, kad valdantieji norėtų dar iki savivaldos rinkimų surengti konkursus „restoraninėms“ vietoms paplūdimyje užimti. Bet valdančiųjų siekius žlugdo pernelyg didelė kritika pateiktai schemai, net iš savųjų tarpo – praėjusiame Tarybos...


Iš paplūdimio išvežta 400 tonų dumblių

„Palangos tilto“ informacija, 2010 09 06 | Rubrika: Miestas

Šią savaitę Palangos paplūdimyje, nuo Centrinės gelbėtojų stoties iki Palangos tilto, visus itin nustebino išmestų dumblių gausa. Kaip pasakojo UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus, išvežta 400 tonų dumblių.


Šventoji nori būti Lietuvos ungurių sostine

Konstantinas DUBAUSA, 2010 07 14 | Rubrika: Miestas

Šventosios turizmo asociacija ieško idėjos, kuri padėtų išskirti miestelį Lietuvos pajūrio žemėlapyje. Vienas iš variantų – paskelbti Šventąją Lietuvos ungurių sostine.  Tokį vardą pateisintų Šventojoje įkurta žuvų auginimo ferma, tiekianti šviežią produkciją ant poilsiautojų pagal susitarimą su restoranais nepriklausomai nuo orų ar žvejų  laimikių. Galbūt – ne tik ungurį, bet...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius