Klausiate – atsakome

Klausiate – atsakome

2014 03 03

Konsultuoja Palangos miesto savivaldybės juristas Vytautas Korsakas

 

Skaitytoja klausia: savo lėšomis palaidojau vyrą, su kuriuo gyvenau daug metų, visą palikimą paveldėjo vyro vaikai, tačiau jie nesutinka atlyginti mano patirtų laidojimo išlaidų. Ar privalo velionio vaikai (paveldėtojai) atlyginti man patirtas laidojimo išlaidas?

Teisininkas V. Korsakas atsako: pagal Žmonių palaikų laidojimo įstatymo 2 str. 14 d., laidojantis asmuo paprastai yra mirusiojo sutuoktinis, pilnamečiai vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai), o jei jų nėra, – kiti artimieji giminaičiai ir kiti šiame bei kituose įstatymuose nurodyti asmenys, organizuojantys palaikų laidojimą.

Nei Civiliniame kodekse, nei jokiame kitame įstatyme tiesiogiai nėra nurodyta ar paveldėtojai privalo atlyginti laidojusiam asmeniui patirtas išlaidas, tačiau pagal susiklosčiusią teismų praktiką paveldėtojai privalo laidojusiam asmeniui atlyginti velionio laidojimo išlaidas. Teismų praktikoje laidojimo išlaidomis laikomos karsto įgijimo, gėlių, drabužių, transporto, kitų ritualinių paslaugų, gedulingų pietų, kapo tvarkymo išlaidos.

Pavyzdžiui, šiaulietė V. E. kreipėsi į teismą, nurodydama, kad buvo mirusiojo sugyventinė, ir prašė iš mirusiojo dukros, paveldėjusios palikimą, priteisti patirtas laidojimo išlaidas: 550 Lt už pirktas gėles karstui papuošti, 1090 Lt už mirusiojo rūbus, karstą, žvakes, išlaidas fotografui, 550 Lt už ritualines apeigas bažnyčioje, kunigui – 200 Lt, giesmininkams – 250 Lt, duobkasiams, šarvojimo salei nuomoti ir t.t. Mirusiojo duktė (palikimo paveldėtoja) atsiliepime į ieškinį nurodė, kad su ieškiniu nesutinka, nes ieškovė esą elgėsi savo nuožiūra, su atsakove tokių veiksmų nederino, todėl atsakovė teigė neprivalanti minėtų išlaidų atlyginti. Dukros atsiliepime taip pat buvo teigiama, kad ieškovė V. E. neturėjo teisės organizuoti mirusio sugyventinio laidotuvių.

Ieškovė teisme paaiškino, kad mirusiojo duktė, priėmusi savo tėvo palikimą, turėjo moralinę pareigą palaidoti tėvą, bet to nepadarė. Pirmosios instancijos teismas įpareigojo atsakovę atlyginti ieškovei patirtas išlaidas. Velionio dukra su tokiu teismo sprendimu nesutiko ir padavė apeliacinį skundą.

Išnagrinėjęs apeliacinį skundą, Šiaulių apygardos teismas 2013-09-20 nutartyje nurodė, kad atsakovei nesiėmus vykdyti tiek teisinės, tiek moralinės pareigos, tokios moralinės pareigos vykdymą prisiėmė ieškovė. Mirusysis buvo palaidotas 4 dienų laikotarpyje, kas atitinka Lietuvoje susiformavusią praktiką (tradiciją).

Kadangi dukra nesutiko mokėti net už gedulingus pietus, apygardos teismas dėl gedulingų pietų pasisakė taip: „Mirusysis buvo palaidotas pagal krikščioniškus papročius, laikantis lietuvių laidojimo papročių. Tarp šalių nėra ginčo dėl faktų, kad po laidotuvių gedulingi pietūs buvo surengti. Šis paprotys – vaišės mirusiojo garbei yra istoriškai susiklosčiusi tradicija, kai palaidoję mirusįjį, lydintieji grįždavo šermenų puotos į mirusiojo namus, gedulingi pietūs reiškia valgio dalijimąsi su gyvaisiais ir mirusiaisiais bei į šermenis sukviestomis dievybėmis. Senieji rašytiniai šaltiniai kalba apie lietuvių šermenis kaip apie vėlės vaišinimą, organizuojamą mirusiojo garbei, mirusiojo garbei. Ši tradicija išlikusi iki šiol. Teismų praktikoje išlaidos gedulingiems pietums priskiriamos prie atlygintinų, ką yra pasisakęs ir Lietuvos aukščiausiasis teismas. Pagal susiformavusią teismų praktiką šios kategorijos bylose, turi būti atlyginamos tik būtinos, įprastos, vidutinės, atitinkančios protingumo kriterijus išlaidos, tai yra tokios, kurios buvo padarytos neperžengiant nuosaikumo ribų“.

Išnagrinėjęs bylą, Šiaulių apygardos teismas 2013-09-20 nutartimi atsakovės apeliacinį skundą atmetė ir konstatavo, kad paveldėtoja (dukra) privalo atlyginti ieškovei jos patirtas laidojimo išlaidas.

Lietuvos aukščiausiasis teismas 2012-04-18 nutartyje civ. byloje Nr. 3K-3-171/2012 nurodė: „Kadangi nėra teisės akto, kuris reglamentuotų byloje kilusio ginčo teisinį santykį ar į jį panašų santykį, ginčas spręstinas vadovaujantis bendraisiais teisės principais (teisingumo, protingumo, proporcingumo), t. y. taikant teisės analogiją. LAT konstatavo, kad jeigu vienas iš įpėdinių palaidojo palikėją savo lėšomis, tai jis turi teisę atgauti tas lėšas iš paveldimo turto, t. y. iš visų įpėdinių, nes tokioms išlaidoms, kurios pagal įstatymą dengiamos iš paveldimo turto, jis panaudojo savo asmenines lėšas, todėl ir nagrinėjamu atveju atsakovai turi prievolę atlyginti ieškovei jos reikalaujamą palikėjo laidojimo ir kapo sutvarkymo išlaidų dalį“.

Negerai, kai Lietuvoje vyksta aršūs teisminiai ginčai dėl to, kas atrodytų, ir taip esant aišku.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

„Palangos tiltas“ sausio 15 dienos dienos straipsnyje „Išnuomojo svetimą garažą, o pats dingo“ rašė apie sukčių, išnuomojusį ne savo garažą Medvalakio gatvėje. Palangos miesto Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Jurijus Domnenko po straipsnio paskelbimo redakcijai pranešė, kad tyrėjai ikiteisminiuose tyrimuose imasi visų...


Sektinas pavyzdys

2016 01 25 | Rubrika: Kriminalai

Sausio 17 dienos vakare policija gavo pranešimą telefonu. Skambinęs asmuo nepanoro būti žinomas, bet akcentavo informaciją, kad mato nuo Kretingos link Palangos, ties Vydmantų k., važiuojantį automobilį „VW Passat“, kuris įtartinai manevruoja po važiuojamąją dalį, kelia realią grėsmę kitiems eismo dalyviams. Pranešėjas įtarė, kad minėto automobilio vairuotojas gali...


Klausiate – atsakome

2014 03 03 | Rubrika: Miestas

Skaitytoja klausia : savo lėšomis palaidojau vyrą, su kuriuo gyvenau daug metų, visą palikimą paveldėjo vyro vaikai, tačiau jie nesutinka atlyginti mano patirtų laidojimo išlaidų. Ar privalo velionio vaikai (paveldėtojai) atlyginti man patirtas laidojimo išlaidas? Teisininkas V. Korsakas atsako: pagal Žmonių palaikų laidojimo įstatymo 2 str. 14 d., laidojantis asmuo paprastai yra...


Teisingai vartosime antibiotikus šiandien – išsaugosime gyvybę rytoj

„Palangos tilto“, Higienos instituto inf., 2013 11 21 | Rubrika: Sveikata

„Nerimas, kad visuomenė vėl gali likti beginklė prieš infekcijas, kaip buvo iki atrandant antibiotikus, tampa realia grėsme“, – pabrėžia Higienos instituto specialistai.


„Per gyvenimą – su meile Palangai“ – šie istoriko Juliaus Kanarsko žodžiai, skirti pirmajam Palangos miesto garbės piliečiui grafui Alfredui Tiškevičiui, išties gali būti ne tik paties A. Tiškevičiaus, bet ir visos Tiškevičių šeimos Palangos šakos dar vienas devizas be garsiojo „Būkite žiburiais gyvenimo...


Nors kurorto savivaldybė ir ragina palangiškius burtis į bendrijas bei pasinaudoti valstybine namų renovacijos programos teikiama parama, patys palangiškiai savo gyvenamuosius  namus renovuoti bijo. „Nepasitikiu nei renovacijos programomis, nei statybininkais, kurie jas atlieka“, – „Palangos tiltui“ sakė palangiškė Danutė Gurinienė....


  Aušra Maldeikienė – žymi ekonomistė, populiari TV komentatorė, dėstytoja, ekonomikos vadovėlių autorė. Ir, ko gero, tik nedaugelis žino, kad Aušra – palangiškė, vaikystėje laiką skyrusi labai rimtiems, kaip ji sako, darbams:  knygelių skaitymui ir Ronžės pakrančių tyrimams. Ji prisipažįsta, kad jaučia sentimentus vaikystės Palangai, bet žymi...


Šventojiškių viltys – vasaros sezonas

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 02 14 | Rubrika: Miestas

Pirmadienį miesto savivaldybėje, vykusiame konkurse dėl nustatytų viešųjų vietų prekiauti ir teikti paslaugas Šventosios seniūnijoje bei vežti keleivius kinkomuoju transportu, nuomoti vandens dviračius ir valtis komisijai pateiktos net devyniasdešimt devynios paraiškos.


Dailininko Jono Vaišės jaunystės

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2009 02 04 | Rubrika: Kultūra

Kiekvienas iš mūsų ilgimės tikrumo. Dažnusyk išgirsi netikėtai sudrausminantį modeliuką – „Nevaidink“.


Po įvykių Kaune, kai mįslingų paskatų vedamos nusižudė kelios paaugliško amžiaus mergaitės, besidomėjusios vienu iš jaunimo judėjimų, Lietuvą užtvindė nepasitenkinimo banga. Paaugliai spaudžiami į kampą už tai, kad yra kitokie.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius