Kodėl žiemą taip svarbu gauti vitamino D?

Kodėl žiemą taip svarbu gauti vitamino D?

„Palangos tilto” informacija, 2013 02 21

Medikai nuolat primena, koks svarbus mūsų organizmui yra vitaminas D, kurio galima gauti tinkamai maitinantis ir būnant gryname ore.
Vitaminas D – tai grupė riebaluose tirpių sekosteroidų. Juos daugiausiai sudaro dvi fiziologiškai aktyvios formos: vitaminas D2, vadinamas ergokalciferoliu, ir vitaminas D3 – cholekalciferolis.
Vitaminas D susidaro žmogaus odoje veikiant ultravioletiniams B spinduliams (saulės šviesai). Kiek vitamino D žmogus gaus šiuo būdu, priklauso ir nuo individualių organizmo savybių, ir  nuo metų laiko. Nedideli vitamino D kiekiai pasisavinami ir su maistu: jo yra riebiose žuvyse, kiaušiniuose ir mėsoje. Rekomenduojama, kad veidas, delnai ir didžioji dalis rankų bei kojų per dieną tiesioginėje saulės šviesoje būtų 5-20 min.

Kas yra vitaminas D ir kodėl jis reikalingas?
Instituto Mitybos skyriaus vedėjos pavaduotoja Evelina Venckevič pažymi, kad vitaminas D išsiskiria iš kitų vitaminų tuo, kad veikiant saulės šviesai gali būti gaminamas organizme iš jame esančių pirmtakų. Vitaminas D skatina kalcio įsisavinimą iš virškinamojo trakto. Jis reguliuoja kalcio ir fosfatų metabolizmą bei yra atsakingas už kaulų stiprumą ir raumenų jėgą. Vitaminas D – labai svarbus vaikams ir paaugliams. Trūkstant šio vitamino, sutrinka kaulų mineralizacija, kaulų struktūra tampa minkštesnė, jie deformuojasi. Vyresniame amžiuje vitamino D trūkumas gali prisidėti prie osteoporozės atsiradimo.
Kiek vitamino D reikia žmogaus organizmui ir kas gali būti vitamino D šaltiniu?
Jei organizme natūraliai (veikiant saulės spinduliams) visiškai nepasigamina vitamino D, žmogus jo turi gauti 20 mikrogramų per dieną. Šis vitamino D kiekis reikalingas visų amžiaus grupių žmonėms. Jeigu žmogus reguliariai būna lauke šviečiant saulei, organizme pasigamina nuo 80 iki 90 proc. reikalingo vitamino D kiekio. Su maistu gaunamas vitamino D kiekis sudaro tik mažą dalį (nuo 10 iki 20 proc.) reikalingo vitamino D kiekio.
Ar organizme saugomos vitamino D atsargos?
Daugiausiai vitamino D yra saugoma riebaluose ir raumeniniame audinyje, mažesni šio vitamino kiekiai yra kepenyse. Vitamino D atsargos gali būti panaudotos žiemos metu.
Kiek vitamino D yra maiste?
Yra tik keletas maisto produktų (dauguma jų gyvulinės kilmės), kuriuose yra didelis vitamino D kiekis. Vitamino D daug yra riebioje žuvyje (pvz., lašišoje, silkėje), gerokai mažiau vitamino D yra kepenyse, margarine (praturtintame vitaminu D), kiaušinio trynyje ir keliose valgomųjų grybų rūšyse. 100 g silkės vitamino D yra 7,8-25 µg, lašišos – 16 µg, vištos  kiaušinio trynio – 5,6 µg, skumbrės – 4 µg, kiek mažiau – jautienos kepenyse, fermentiniame sūryje, svieste, riebiame piene.
Kam didesnė rizika atsirasti vitamino D trūkumui?
Rizikos grupei priklauso tie žmonės, kurie labai retai išeina į lauką arba tie žmonės, kurie dėl kultūrinių ar religinių priežasčių išeidami į lauką dengia visą kūną drabužiais. Didesnė rizika, kad vitamino D trūks tamsiaodžiams žmonėms, nes tokioje odoje yra daugiau pigmento melanino, ir joje pasigamina mažiau vitamino D nei šviesioje odoje. Vyresniame amžiuje vitamino D gamyba taip pat sulėtėja. Rizika, kad šio vitamino trūks, dar labiau padidėja, kai vyresnio amžiaus žmonės dėl įvairių ligų rečiau išeina į lauką.
Kiek Lietuvos gyventojai su maistu gauna vitamino D?
Respublikinio mitybos centro atliktų Lietuvos gyventojų faktinės mitybos tyrimų duomenimis, 2007 m. suaugusieji vidutiniškai vitamino D su maistu gavo 4,9 µg per parą (rekomenduojama paros norma – 5 µg per parą). Moterys vitamino D suvartojo mažiau nei vyrai – vidutiniškai 3,9 µg per parą (vyrai – 6,3 µg per parą).
Informacija apie vitamino D naudą sveikatai maisto produktų etiketėse
Svarbu žinoti, kaip teigia E. Venckevič, kad visoje Europos Sąjungoje (taip pat ir Lietuvoje) nuo 2012 m. gruodžio 14 d. pradedamas taikyti 2012 m. gegužės 16 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 432/2012 dėl tam tikrų leidžiamų vartoti teiginių apie maisto produktų sveikumą (...). Šiame Reglamente yra pateikiamas 222 patvirtintų teiginių apie maisto sveikatingumą sąrašas, kuriame yra ir 7 teiginiai, susiję su vitaminu D. Tai reiškia, kad jeigu maisto produktas atitinka teiginio vartojimo sąlygas, jo ženklinime (t. y. etiketėje) gali būti nurodomas vienas iš šių teiginių apie vitaminą D.

Vitaminas D:
padeda palaikyti normalią kalcio koncentraciją kraujyje;
svarbus normaliai kaulų būklei palaikyti;
svarbus normaliai raumenų funkcijai palaikyti;
svarbus normaliai dantų būklei palaikyti;
svarbus normaliai imuninės sistemos veiklai;
atlieka tam tikrą funkciją ląstelių dalijimosi procese;
normaliai kalcio ir fosforo absorbcijai ir (arba) įsisavinimui.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Palangos miesto Savivaldybė kviečia palangiškius dalyvauti susitikime su energetikos ekspertais ir sužinoti daugiau apie saulės energijos teikiamą naudą, šilumos siurblius bei dujinius katilus ir jų efektyvumą.


Vėstant orams „Sodra“ sulaukė gyventojų, kurie domisi ligos išmokomis, antplūdžio. Vis dėlto, vienintelė vieta, kur žmogui reikėtų apsilankyti susirgus – gydytojo kabinetas, o pateikti prašymą ligos išmokai gauti galima tiesiog išmaniuoju telefonu, net ir neišėjus iš namų. Tad galima ramiai sveikti.


Savaitgalį Palangos kurorto muziejuje atidaryta žinomo kurorto menininko Jono Algirdo Vaišės tapybos paroda „Anapus saulės“. Prieš penkerius metus dailininkas išlydėtas amžinojo poilsio, o taip pat šiemet jis būtų šventęs 80 metų jubiliejų. Susirinkusieji dalinosi prisiminimais apie J. Vaišę, grožėjosi jo paveikslais, kuriuos itin pamėgę...


Projektui „Aš myliu Lietuvą“ didžiausio šalies kurorto meras Šarūnas Vaitkus papasakojo apie tai, kodėl jo gimtoji Palanga yra gražiausias miestas ir kodėl jam svarbus Vytautas Landsbergis.


Nuo sausio 15 d. kiekvienas kurorto gyventojas, deklaravęs gyvenamąją vietą Palangoje, jau galės pildyti prašymus išduoti Palangiškio kortelę. Prašymai pildomi Turizmo informacijos centre (TIC), Vytauto g. 94.


Pastarosiomis savaitėmis šalies ugdymo įstaigos atsisveikina su abiturientais – jiems įteikiami ilgai laukti ir sunkiu darbu pelnyti brandos atestatai. Tačiau kol pastarieji buvo gauti, nueitas sunkus kelias, kėlęs daug diskusijų ir nerimo. Tad galiausiai – kokie palangiškių rezultatai?


Saulės spinduliai reikalingi kiekvienam žmogui, nes jų poveikyje stimuliuojama medžiagų apykaita, aktyvėja žmogaus psichikos veikla, gaminasi laimės hormonas bei vitaminas D, tačiau nereikia pamiršti ir apie saulės žalingą poveikį žmogaus organizmui: oro temperatūros svyravimai gali lemti lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies kraujagyslių ligų paūmėjimą, o ultravioletiniai (UV)...


Kodėl žiemą taip svarbu gauti vitamino D?

„Palangos tilto” informacija, 2013 02 21 | Rubrika: Sveikata

Medikai nuolat primena, koks svarbus mūsų organizmui yra vitaminas D, kurio galima gauti tinkamai maitinantis ir būnant gryname ore. Vitaminas D – tai grupė riebaluose tirpių sekosteroidų. Juos daugiausiai sudaro dvi fiziologiškai aktyvios formos: vitaminas D2, vadinamas ergokalciferoliu, ir vitaminas D3 – cholekalciferolis. Vitaminas D susidaro žmogaus odoje veikiant...


Justinas ARLAUSKAS Palangos verslininkai sutartinai sako, kad juos kiekvieną sezoną gelbsti turistai iš rytų. „Jei ne jie, seniai būtumėm užsidarę“, – teigia vienos J. Basanavičiaus gatvėje įsikūrusios kavinės savininkas. Tad, ką atranda rusų turistai Palangoje ir kodėl jie grįžta į kurortą, kurį vietiniai dažnai iškeičia į užsienį? Ir...


Turbūt ne vienas jaunas žmogus susimąsto: „Kaip gerai būtų gauti paskolą ir įsigyti nedidelį, tačiau savo nuosavą būstą“. Tačiau šią mintį daugelis greitai nuveja manydami, jog jų uždarbis menkas, todėl šansai gauti paskolą yra menki. Kadangi pati labai norėčiau turėti nuosavą būstą, pabandžiau pasidomėti galimybėmis gauti paskolą Palangos bankuose. Savo patirtimi norėčiau pasidalinti su...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius