Šis Kunigiškių karjeras, pagal teismo išaiškinimą, juridiškai neegzistuoja.

Šis Kunigiškių karjeras, pagal teismo išaiškinimą, juridiškai neegzistuoja.

Kurioziškas teismo sprendimas – vandens telkinio nėra – stebina ir savivaldybę, ir savininkus

Gina KUBILIŪTĖ, 2012 08 09

Kunigiškių karjeras tampa galvos skausmu ne tik jo savininkams, bet ir Palangos savivaldybei. Susiklosčiusi situacija – anekdotinė. Teismas išaiškino, kad tokio vandens telkinio... nėra, nors jis tyvuliuoja ir juo naudojasi ne tik savininkai, bet ir poilsiautojai jau daug metų. Kiti savininkai tuo tarpu galbūt vėjais išleido tūkstančius litų, bandydami pasidaryti specialialųjį planą, kadangi, pasirodo, teisiškai vandens telkinių nėra.

 

Apskundė savivaldybę

Tarp karjero, esančio kairėje pusėje, važiuojant Šventosios link, valdytojų patenka keli privatūs savininkai. Vienas iš jų – Egidijus Butavičius.

Norėdamas kažką daryti jam priklausančioje teritorijoje, jis kartu su savo tėvu Viktoru, kuris ir perleido savo žemes sūnui, vargsta jau kelerius metus.

Butavičiai kreipėsi į Klaipėdos apygardos administracinį teismą įpareigoti Palangos savivaldybę bei tarybą nustatyti Kunigiškių žvyro ir smėlio karjerų vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos dydį, atitinkantį teisės aktų reikalavimus.

Jie prašė sumažinti apsaugos juostas, kadangi savivaldybė esą jas taikė didesnes, nei pagal įstatymus. Taip esą pažeidžiami jo interesai.

Žemė V.Butavičiui buvo grąžinta pagal Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą. Buvo kaskart mokamas žemės mokestis.

 

Nesiruošia rengti plano

Palangos savivaldybė 2012 metams numačiusi parengti vandens telkinių apsaugos ir pritaikymo rekreacijai specialųjį planą. Į jį įeina ir Kunigiškių karjero apsaugos zonų tikslinimas. Iš savivaldybės buvo gautas paaiškinimas, kad pakrantės apsaugos zona gali būti nustatyta tik specialiuoju planu, tačiau šiuo metu jo rengimui savivaldybė nėra numačiusi lėšų. Jas planuojama numatyti 2014 metais. Savivaldybės atstovai informavo, jog savininkas pats gali inicijuoti specialiojo plano rengimą.

Tuo tarpu E.Butavičius „Palangos tiltui“ aiškino, kad tokio plano rengimas kainuoja didžiulius pinigus. Be to, problema yra ta, kad karjerą valdo daug savininkų, tad sunku suorganizuoti bendrą darbą.

 

Kaltos pačios valstybės institucijos

Tačiau dabar iškilo klausimas, ar išvis teisėtai buvo nustatytos apsaugos zonos, kuriose savininkų teisės yra labai apribotos.

Teismas išaiškino, kad pačios valstybės institucijos, atsakingos už vandens telkinių įregistravimą bei už nuosavybės teisių atkūrimą, nesiėmė veiksmų tinkamai įregistruoti Kunigiškių karjerą kadastre.

Toliau teismas išdėstė, kad nesant šiam karjerui įregistruotam, nėra teisinių prielaidų jį laikyti vandens telkiniu ir nustatyti apsaugos juostos dydį. Todėl esą ši zona taikyta buvo netinkamai. Tačiau teismas plačiau netyrė šios situacijos, kadangi tai nebuvo bylos ginčo objektas.

 

Įteisintas... neteisėtai

„Neteisėtai įteisintas vandens telkinys“, – komentavo V.Butavičius.

Dabartinis karjero dalies savininkas, jo sūnus E.Butavičius, negalėjo atsakyti dėl tolimesnių planų.

„Toks ir kuriozas, pagal teismo išaiškinimą, karjeras nėra įtrauktas į registrą, tad teoriškai nėra jokio vandens telkinio. Todėl negali būti nustatytos ir jokios apsaugos zonos. Dėl ateities planų, tai norėjau ten gyventi, bet neleido naudoti žemės gyvenamajai paskirčiai. Toliau žiūrėsime, ką savivaldybė darys, skųs ar ne teismo sprendimą“, – teigė E.Butavičius.

 

Pinigai galbūt iššvaistyti veltui

Palangos savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Korsakas stebėjosi tokiu teismo sprendimu ir „Palangos tiltui“ patvirtino, kad jį skųs.

„Nors teismo sprendimas palankus savivaldybei, tačiau ji pralošė. Mes skųsime šį sprendimą“, – sakė V.Korsakas.

Anot jo, teoriškai minėtą karjerą dabar galėtų ir užlyginti, nes jis dokumentuose neegzistuoja. Kurioziškai susiklosčiusią situaciją turėtų išaiškinti aukštesnės instancijos teismas.

Pasak pašnekovo, analogiška situacija yra ir su Kunigiškių karjeru kitoje kelio pusėje.

„Jie vargo su specialiuoju planu, nešė tarybai, bet taip ir nebuvo patvirtintas. Galbūt tūkstančiai litų šiam planui buvo išleisti veltui“, – sakė V.Korsakas.

 

Dar viena istorija

„Palangos tiltas“ prieš porą mėnesių rašė, kaip jau penkerius metus Raminta Bunkienė bandė sutvarkyti susigrąžintas senelio žemes. Klausimas dėl Kunigiškių karjero, kuriame jai priklauso vienas daugiau nei dviejų hektarų sklypas, buvo nagrinėjamas kurorto savivaldybės tarybos posėdyje.

Tačiau moteris iš jo išėjo nusvirusiomis rankomis.

Posėdyje buvo pateiktas paviršinio vandens telkinio, esančio žemės sklypuose Liepojos pl. 2A ir 2B, apsaugos zonų ir juostų nustatymo specialiojo plano rengimo projektas. Miesto politikai turėjo arba pritarti jam, arba atmesti. Tačiau konkretaus sprendimo taip Taryba ir nepriėmė.

Anot jos, istorija tęsiasi nuo 2007 metų. Jos žodžiais tariant, visi procesai yra vilkinami. Prieš kelerius metus ji užsisakė padaryti savo žemės sklypo detalųjį planą.

Jame buvo numatyta pastatyti nedidelį viešbutuką su kavine prie vandens. Sklypas patenka į rekreacinės paskirties zoną, todėl orientuotasi į poilsį. Didesnis dėmesys galbūt būtų skirtas Palangos oro uosto keleiviams, kad jie galėtų kur apsistoti, pailsėti. Viskas būtų užėmę apie 200 kvadratinių metrų ploto. Tačiau detalusis planas taip ir užstrigo, nes, pasirodo, pirmiausia reikia pasitvirtinti specialųjį apsaugos zonų planą.


Jūsų komentaras:

CAPTCHAtomas 2012-08-13 22:03 (IP: 78.61.63.157)
o kad tie py... neleidzia net ieiti i miska sale esanti pagrybauti, apie zvejyba karjere net nekalbu tai nesvarbu? sunys dideli visada palaidi,

keista 2012-08-11 10:27 (IP: 78.61.104.50)
juokinga net skaityti , kad pas mus kaire nezino , ka daro desine. Toje vietoje visalaik buvo zvyrduobe , visalaik kase zvyra , pagal naturalius gamtos desnius susirinko vanduo ... O toliau ...

Taip pat skaitykite

Palangoje, pėsčiųjų pamėgtoje J. Basanavičiaus gatvėje, planuojama atstatyti mineralinio vandens biuvetę – tokius ketinimus kurorto vadovams, Savivaldybės tarybos komitetų pirmininkams bei pavaduotojams, taip pat – atsakingiems Savivaldybės administracijos specialistams pristatė verslininkai, šios idėjos autoriai.


Palanga maudynėmis jūros vandenyje netolimoje ateityje galės vilioti ne tik vasarą, bet ir šaltuoju metų laiku – trečiadienį Vyriausybė apsisprendė perduoti Palangos miesto savivaldybei jūros vandens siurblinę bei inžinerinius įrenginius, tai atveria galimybę ateityje tiekti jūros vandenį kurorte veikiančioms sveikatinimo, gydymo bei apgyvendinimo įstaigoms.


Dar tik antras mėnuo, kai UAB „Palangos šilumos tinklai“ po 16 metų pertraukos iš privatininko „Litesko“ perėmė jai nuomotą miesto šilumos ūkį, tačiau karšto vandens kaina mieste jau sumažėjo net 30 procentų.


Kad nuo 2009-ųjų, kuomet miesto savivaldybės Taryba paskutinįjį kartą patvirtino vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainas, iki šiol neprireikė didinti šių viešųjų paslaugų kainų gyventojams ir įmonėms, UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis vadina „mažu stebuklu“. Bet įgyvendinant Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo...


Vyriausybės siūlymu nuo kitų metų visos Lietuvos savivaldybės turėtų pačios skirstyti ir mokėti šildymo bei vandens kompensacijas nepasiturintiems gyventojams. Iki šiol tai buvo atliekama penkiose eksperimentinėmis vadintose savivaldybėse, kuriose tokių kompensacijų gavėjų skaičius nuolat mažėjo. Palangoje, kaip ir kitose 55 savivaldybėse, nuo šių metų...


Naujasis UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis per beveik du mėnesius naujose pareigose jau spėjo „apšilti“ ir yra pasiryžęs atsiraitoti rankoves nelengvam darbui – tempti viršun į skolas smengančią kurorto vandens tiekėją – UAB „Palangos vandenis“. Pernai įmonės nuostoliai buvo 288 tūkstančiai litų....


Kunigi škių karjeras tampa galvos skausmu ne tik jo savininkams, bet ir Palangos savivaldybei. Susiklosčiusi situacija – anekdotinė. Teismas išaiškino, kad tokio vandens telkinio... nėra, nors jis tyvuliuoja ir juo naudojasi ne tik savininkai, bet ir poilsiautojai jau daug metų. Kiti savininkai tuo tarpu galbūt vėjais išleido tūkstančius litų...


Ar liks dalis Šventosios gyventojų be vandens? Ką nuspręs teismas pagal prokuratūros teikiamą ieškinį dėl viešo intereso gynimo? Verslininkas V. Šimaitis teigia, kad jis neginamas – valstybė turėtų jį ginti nuo Teritorijų planavimo ir Statybų priežiūros inspekcijos užmačių.


Vykusiame miesto valdžios posėdyje trečiąjį kartą buvo svarstytas klausimas dėl karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokesčio bei dėl daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros diferencijuotų maksimalių tarifų. Tačiau  sprendimas nepriimtas, nes kelti rankos už naujus mokesčius neišdrįso nei vienas politikas.


Apsispręsti galimybės nėra

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 01 13 | Rubrika: Miestas

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija UAB „Litesko“ filialui „Palangos šiluma“ patvirtino karšto vandens kainą, kuri siekia 23,05 ct už kubinį metrą su PVM. Ši kaina įsigaliojo nuo sausio 1 dienos. Kaip teigiama Energetikos ministerijos išplatintame pranešime, nustačius šilumos tiekėjams karšto vandens kainas, gyventojai galės apsispręsti, kuris būdas apsirūpinti karštu...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius