Kurorto kaštonus naikina kaštoninės keršakandės

Ugnė RAUDYTĖ, 2010-08-31
Peržiūrėta
1627
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nors visi medžiai kurorte dar puošiasi žaluma, tuo negali pasigirti kaštonai. Jų lapai jau buvo parudę vasaros metu. Kas nutiko Palangos kaštonams? Ar kaštonai „serga“ tik kurorte? Kaip teigė Aplinkos apsaugos ministerijos biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius, kaštonus dar prieš kelis metus užpuolė kaštoninės keršakandės. „Šie mikro drugiai mūsų krašte yra atsiradę neseniai, todėl dar aiškinamasi, kaip tinkamai su jais susidoroti ir padėti kaštonams išlikti“, - kalbėjo S. Paltanavičius.

 

Apsaugoti kaštonus nuo drugių – du būdai?

Anot biologo, kaštonas į Lietuvą buvo įvežtas iš Balkanų, apželdinimo tikslams, todėl jų taip gausu parkuose ar pakelėse. Palangoje šių medžių taip pat yra daug, todėl valdžia turės tinkamai reaguoti, kad kaštonai kurorte neišnyktų. „Mes jau esame visiems pranešę apie šią kaštonų „ligą“, todėl kiekvienos savivaldybės reikalas bus juos išsaugoti“, - kalbėjo S. Paltanavičius.

Anot jo, norint apsaugoti kaštonus nuo šių mikro drugių yra du tinkami būdai. Pirmasis – kaštonams naudoti preparatus, kurie kainuoja nuo 20 iki 40 eurų vienam medžiui. Augalininkystės tarnyba reglamentuoja, koks preparatas kokiai rūšiai yra skirtas. Tačiau pasak Valstybinės augalininkystės tarnybos prie ŽŪM augalų apsaugos produktų registracijos skyriaus vedėjo Jono Grigaliūno, specialiai kaštonui nėra įregistruotas joks preparatas. „Galima daryti tyrimus apie kaštonus užpuolusio vabzdžio vystimąsi ir bandyti pritaikyti kitą panašų preparatą kaštonams nupurkšti, tačiau neaišku, ar jis veiks“, - kalbėjo J. Grigaliūnas.

Kitas būdas išsaugoti kaštonus būtų deginimas kaštonų lapų, kad susinaikintų keršakandės lėliukės. „Kaštonų lapų deginimas turėtų vykti ne anksčiau kaip gegužės mėnesį, nes lėliukės žiemoja iki pavasario ir tada būtų tinkamiausias metas lapus sudeginti. Jie turi būti sudedami į maišus ir išvežami deginti“, - informavo aplinkos apsaugos ministerijos biologinės įvairovės skyriaus vedėjas S. Paltanavičius.

Keršakandė Lietuvoje atsirado 2002 metais, o nuo 2005 metų masiškai pradėjo plisti Kaune, Vilniuje. „Dabar ji praktiškai apėmė visą   Lietuvą“, – anksčiau žiniasklaidai teigė dr. Povilas Ivinskis, Vilniaus universiteto (VU) Ekologijos instituto Entomologijos laboratorijos vedėjas.

 

Meras kalba apie apklausą

„Manau, kad aplinkos ministerija turėtų informuoti kiekvieną savivaldybę, kaip naikinti šiuos kenkėjus. Jie teigia, kad reikia deginti, tačiau juk negalima lapų deginti bet kur, reikia susitarimo ir su kitomis instancijomis. Nes už deginimus galima susilaukti ir baudų“, - kalbėjo Palangos miesto savivaldybės komunalinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Vytautas Vizgirdas.

Palangos miesto meras Vytautas Stalmokas mano, kad reiktų padaryti apklausą, kuria būtų aiškinamasi, ar žmonės bei aplinkinės savivaldybės prisidėtų prie lapų deginimo. „Jei iš tiesų kaštonai gali išnykti, tai, žinoma, imsimės reikalingų priemonių, bet norėtumėme gauti specialistų patarimų, kaip tai daryti“, - kalbėjo Palangos meras.

Kaip sakė S. Paltanavičius, kad išgelbėtumėm kaštonus nuo kenkėjų yra ne vienų metų darbas. „Kiekvieną pavasarį reiktų deginti kaštonų lapus, tačiau tai turėtų apsiimti ne viena savivaldybė, o visos. Nes jeigu Palanga degins, o Kretinga – ne, tuomet galimas atvejis, jog deginimas bus bevertis, nes mikro drugiai gali skraidyti nuo vieno medžio ant kito. Todėl ši problema turi būti aktuali visai Lietuvai“, - pasakojo S. Paltanavičius.

 

Laukiama nurodymų

V. Vizgirdo manymu, aplinkos apsaugos ministerija turėtų imtis rimtesnių priemonių informuojant savivaldybes apie šią problemą. „Jei būtų išsiųstas raštiškas patvirtinimas, jog kaštonai tikrai gali išnykti ir savivaldybės būtų įpareigotos deginti kaštonų lapus, tuomet visi tai ir darytų, tačiau, kai nėra tikslių nurodymų, niekas nieko ir nedaro“, - kalbėjo Palangos miesto savivaldybės komunalinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas V. Vizgirdas

Pasak mokslininkų, jei nebus imtasi jokių priemonių, kaštonai Lietuvoje po kelerių metų gali visai išnykti.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje balandžio 19 dieną surengtos Lietuvos ir Ukrainos draugystės dienos „Draugystės dienos“ rezultatai gerokai viršijo lūkesčius vykusios rezultatai gerokai viršijo lūkesčius: surinkta 16 504 eurai. „Tik dar kartą įsitikinome, jog kartu galime išties labai daug!“ savo Facebook paskyroje pirmadienį, balandžio 25 dieną, parašė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.


Atrodė, kad koronavirusas Palangoje buvo suvaldytas, tačiau šią savaitę mirčių nuo jo statistika vėl liuoktelėjo į viršų. Ketvirtadienį (lapkričio 11 d.) kurorte registruoti 23 nauji infekcijos atvejai, šiuo metu Palangoje 166 žmonės serga ja.


Kaip pranešė Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, ketvirtadienį, spalio  28 dieną, Palangoje buvo užfiksuoti  18 nauji COVID atvejai, kurorte šiuo metu serga 117 žmonės.


Penktadienį, spalio 1 d., Palangoje nustaryta 14 naujų koronaviruso atvejų, šiuo metu kurorte serga  135 palangiškiai. Šalyje peržengta dar viena COVID-19 riba: praėjusią parą (iš penktadienį, spalio 1 d., į šeštadienį, spalio 2 d.) šalyje nustatyti Lietuvoje nustatyti 2066 COVID-19 atvejai, mirė 21 žmogus, iš jų devyniolika buvo nepasiskiepiję.


Statistikos departamentas skelbia, kad per parą, iš pirmadienio į antradienį, Palangoje patvirtinti 7 nauji koronaviruso atvejai. Šiuo metu kurorte COVID-19 serga 32 palangiškiai. Nuo pandemijos pradžios susirgo 1739 Palangos miesto gyventojai.


Penktadienį, rugsėjo 17 d., Lietuvos Statistikos departamentas pranešė, kad per parą Palangoje nustatyta 18 naujų koronaviruso atvejų. Šiuo metu COVID-19 kurorte serga 129 asmenys, nuo pandemijos pradžios mieste juo susirgo 1 629 asmeny


Pranešama, kad Palangoje pirmadienį buvo patvirtintas vienas naujas koronaviruso atvejis, kurorte šia liga šiuo metu serga 71 palangiškis.


Per parą iš antradienio į trečiadienį Lietuvoje užregsitruoti 337 nauji koronaviruso atvejai, mirčių nefiksuota, skiepų sulaukė beveik 15 tūkstančių asmenų. Koronaviruso atvejų pastebimai padaugėjo ir Palngoje: trečiadienį kurorte užfiksuoti 5 nauji atvejai, šiuo metu juo serga 38 palangiškiai. O nuo pandemijos pradžios koronavirusu Palangoje iš viso susirgo 1240 žmonių.


Palangoje pirmadienį naujų koronaviruso atvejų neregistruota, šiuo metu kurorte juo serga 45 asmenys, o nuo pandemijos pradžios Palangos miesto savivaldybėje registruoti 1055 koronaviruso atvejai. Statistikos departamentas pirmadienį ryte paskelbė, kad per parą patvirtinti 514 naujų koronaviruso atvejų. Nuo COVID-19 mirė 7 žmonės. Per parą iš sekmadienio į pirmadienį nuo...


Nors visi medžiai kurorte dar puošiasi žaluma, tuo negali pasigirti kaštonai. Jų lapai jau buvo parudę vasaros metu. Kas nutiko Palangos kaštonams? Ar kaštonai „serga“ tik kurorte? Kaip teigė Aplinkos apsaugos ministerijos biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius, kaštonus dar prieš kelis metus užpuolė kaštoninės keršakandės. „Šie mikro drugiai mūsų krašte yra atsiradę...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius