Parodos „Šv. Jurgis lietuvių liaudies mene“ atidaryme skambėjo Šv. Jurgiui skirtos dainos.

Parodos „Šv. Jurgis lietuvių liaudies mene“ atidaryme skambėjo Šv. Jurgiui skirtos dainos.

Liaudies menininkų pamatyta legenda apie Šv. Jurgį

„Palangos tilto” informacija, 2013 05 02

Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje Jurginėms pristatyta originali paroda: palangiškiai ir miesto svečiai gali išvysti, kaip liaudies menininkai – dievdirbiai mato ir perteikia legendą apie Šv. Jurgį.
Nors eksponatai jau nuo balandžio vidurio traukia ateinančius į skaityklą, oficialiai paroda atidaryta penktadienį, kai Palangoje vyko tarptautinis festivalis „Jurgi, paimk raktus“. Atidarymą papuošė festivalio svečiai – folkloro ansamblis iš Kaišiadorių, sudainavęs Šv. Jurgiui skirtų dainų.
Parodos eksponatus pristatė ir legendą apie Šv. Jurgį papasakojo Kretingos muziejaus, iš kurio fondų į Palangą atkeliavo paroda, Dailės skyriaus vedėja Danutė Šorienė. Pasak jos, Šv. Jurgis nėra dažnai vaizduojamas liaudies mene, nes medžio drožėjams itin sunku jį atvaizduoti: reikia ir Jurgį, ir žirgą, ir slibiną išdrožti. O jeigu būtų paraidžiui laikomasi legendos – ežere apsigyvenusiam ir miestą nuodijusiam slibinui miestiečiai aukodavę vaikus, atėjusi ir karaliaus dukters eilė, ir kai ji meldusis ant ežero kranto belaukdama išlendančios pabaisos, atjojęs Šv. Jurgis ir slibiną įveikęs, – tai reikėtų dar ir karalaitę išdrožti. Beje, vienas iš eksponatų ir atvaizduoja visa tai, tačiau kituose tiek XIX a., tiek XX a. pradžios, pabaigos bei mūsų dienų skulptūrėlių, bareljefo bei paveikslo autoriai vaizduoja tik ietimi slibiną smeigiantį Šv. Jurgį.
Po parodos atidarymo, besidomintys ne tik Šv. Jurgiu, bet ir jo kulto istorija, Palangoje turėjo progą išgirsti archeologo, Klaipėdos universiteto profesoriaus, habilituoto daktaro, akademiko Vlado Žulkaus paskaitą, kurioje jis, peržvelgęs kasinėjimų ant Birutės kalno, ant kurio dabar stovi Šv. Jurgio koplyčia, medžiagą, papasakojo apie čia buvusią mūsų protėvių paleastronominę observatoriją, kurios stulpų viena iš ašių sutapo su ta kryptimi, kur saulė leidžiasi į Baltijos jūrą per Jurgines.

 


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Gruodžio 2 – 16 dienomis Palangos miesto savivaldybės II aukšto fojė bus eksponuojama meno kūrėjos Valentinos Kaubrienės kalėdinių autorinių darbų paroda. Kviečiame apsilankyti.    


Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka rugsėjo 11 d. – spalio 3 d. kviečia į projekto „lapo pasakojimai: nuo medžio iki knygos“ renginius.  


Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos lankytojai galės naudotis nemokama teisine pagalba, kurią nuotoliniu būdu teiks Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai. Rugpjūčio 29 d. 14 val. gyventojai ir miesto svečiai kviečiami į šventišką teisinės pagalbos atviros prieigos taško atidarymą bibliotekos interneto skaitykloje. Atidarymo metu...


Palangos miesto savivaldybės taryba antradienį, vasario 23 d., patvirtino Savivaldybės 2016 metų biudžetą, kurį sudaro 19 mln. 924 tūkst. eurų pajamų. Vienam Palangos miesto gyventojui teks apie 1148 eurų biudžeto asignavimų.


Buvęs Palangos senosios gimnazijos mokinys Tomas Dirgėla, kūrybinį kelią pradėjęs būtent šioje mokykloje, šiandien yra žinomas rašytojas, stebinantis ne vieną skaitytoją. Nors 2012 metų pavasarį Lituanistikos fakultete vykusio „Literatūrinio pavasario“ metu buvo „apvilktas Poeto paltu“, juo, anot rašytojo, šildosi retai. Jo kūriniai...


Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda „Kristijonas Donelaitis 300“, skirta lietuvių grožinės literatūros pradininko 300 metų jubiliejui. Parodoje eksponuojami 2011-aisiais ir 2012-aisiais Klaipėdos bei Kaliningrado tapytojų ir grafikų bei jų bičiulių iš kitų šalių kūriniai, kurti tiek plenere Tolminkiemyje, tiek kūrybinėse dirbtuvėse....


Kuo kvepėjo ir ką galėjai jausti, girdėti, regėti, prisiminti lapkričio keturioliktąją apypiečiui Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje?


Liaudies menininkų pamatyta legenda apie Šv. Jurgį

„Palangos tilto” informacija, 2013 05 02 | Rubrika: Kultūra

Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje Jurginėms pristatyta originali paroda: palangiškiai ir miesto svečiai gali išvysti, kaip liaudies menininkai – dievdirbiai mato ir perteikia legendą apie Šv. Jurgį.


Didžiųjų metų švenčių išvakarėse jau penktąjį kartą Palangos moksleivių klubo liaudiškų šokių būrelio, vadovaujamo choreografės Janinos Serapinienės ir koncertmeisterio Rimo Tranausko, vaikučiai savo tėveliams dovanojo atvirą pamoką, kurios metu parodė, ko išmokę.


Bibliotekoje pristatyta dviejų menininkų kūryba

„Palangos tilto“ informacija, 2010 08 09 | Rubrika: Miestas

Praėjusį antradienį Palangos miesto viešojoje bibliotekoje savo darbus pristatė du menininkai – rašytojas Andrius Užkalnis supažindino su savo antrąja knyga „Kelionių istorijos“, o savo fotografijų parodą „Ūkanotas Albionas“ pristatė fotomenininkas Vitalijus Janušonis.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas