Liaudiškų šokių vakaronė įtraukė ir moksleivius, ir senjorus

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-11-14
Peržiūrėta
1979
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

O dabar – „Malūnėlis”!
O dabar – „Malūnėlis”!

Penktadienio vakarą ant „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salės naujojo parketo liaudiškų šokių ir žaidimų sūkuryje sukosi ir pradinukai, ir paaugliai, ir garbaus amžiaus sulaukę palangiškiai. Daugiau nei dvi valandas visus šokti mokė „Mėguva“.

Šokin įsitraukė visi
Prieš vakaronės pradžią į salę gan nedrąsiai rinkosi tiek „Baltijos“ moksleiviai, tiek jau seniai iš mokyklinio amžiaus išaugę palangiškiai. Į pirmąkart surengtus šokius besirenkantys senjorai atsargiai žvilgčiojo į gana triukšmingus moksleivius, šie, susėdę priešingoje salės pusėje savo ruožtu atsargiai dairėsi į vyresniuosius.
Tačiau kai į sceną užlipo ansamblio „Mėguva“ instrumentinė grupė ir jos vadovė Diana Šeduikienė pakvietė visus pirmajam susipažinimo šokiui „Kepurinskis“, į ratą sustojo tiek maži, tiek dideli. Po truputį mokydamiesi ir šio, ir kitų šokių – „Gyvataro“, „Ant kalno karklai“, „Malūnėlio“ ir dar galybės kitų šokių bei žaidimų – žingsnelių visi susirinkusieji persipynė, ir štai, šeštokas šoka su vyresne ponia, o senjorą į šokio ratą kviečia jauna mergaičiukė.
„Eikit į salę, ten labai smagu“, – po kelių šokių išraudusios ir įšilusios pro salės duris iššokusios blizgančiomis akimis moksleiviukės ragino užeiti pro tarpdurį žvilgčiojančius jaunikaičius. Ir šie užėjo, ir ne tik užėjo – sukosi taip, kad naujasis parketas vos laikė.

Nustebino aktyvumas
„Mes patys didžiai nustebome, kad palangiškiai taip aktyviai susirinko į šią vakaronę, – sakė D.Šeduikienė. – Ir kad vaikai taip noriai šoko, ir kad vyresnieji nė kiek jiems nenusileido. Ar mūsų sumanymas pasisekė, galima spręsti iš to, kad po daugiau nei dviejų valandų šokių vaikai šaukė: „Kada dar sykį šokius surengsite?“
Pasak D.Šeduikienės, visai netyčia šeštadienį įsijungusi Zitos Kelmickaitės vedamą laidą „Ryto suktinis“ per Lietuvos televiziją ji išgirdusi, jog Vilniuje esąs liaudiškų šokių klubas, gyvuojantis jau dešimt metų ir kas ketvirtadienį rengiantis tokias vakarones. „Gal ir mes, palangiškiai, panašią tradiciją pradėsime kurti“, – išreiškė viltį „Mėguvos“ instrumentinės grupės vadovė.
D.Šeduikienė itin nudžiugo, kad kartu su vyresniaisiais palangiškiais ir į paauglystę pereinantys moksleiviai, dažnai ignoruojantys tai, kas susiję su folkloru, ir šoko, ir žaidė: ėjo grybų rauti, vynučio gerti (žinia, ne tikrąja šių žodžių prasme, o taip pavadintų liaudies žaidimų žaisti).
„Net patys mažiausieji iš mano vadovaujamo folkloro ansamblio „Kikilis“ vaikai buvo atėję ir liko labai patenkinti“, – pasidžiaugė D.Šeduikienė.

Vakarų dar bus
„Anksčiau mes rengdavome temines vakarones su atitinkamomis programomis bei konkursais, o šį kartą nusprendėme pakviesti palangiškius tiesiog pasišokti, juolab kad tokie šokiai populiarūs tiek Vilniuje, tiek Kaune, tiek Klaipėdoje. Ir nenusivylėme. Manome, kad sumanymas pavyko, juolab jog vakaronės pabaigoje šokantieji pradėjo net užsakymus diktuoti: dar tokį šokį sušokime, ir va šitokį irgi“, – sakė vakaronės sumanytoja Palangos kultūros centro etnografė ir „Mėguvos“ vadovė Zita Baniulaitytė.
Pasak etnografės, „Mėguva“ dėkinga „Baltijos“ mokyklai, leidusiai šokėjams išbandyti naująjį parketą. Ir, antrindama D.Šeduikienei, sakė, jog yra minčių pratęsti šokių vakarus. Jau galvojama ir apie tai, kad, atšilus orams, pasišokimus būtų galima ir gamtoje rengti.
„Galvojame ir kitus kolektyvus įtraukti į tokių vakarų rengimą. Jau kalbėjome su pučiamųjų orkestru, tikimės, kad ir jis, ir kiti prisijungs prie etninės kultūros plėtros programos“, – kalbėjo Z.Baniulaitytė.
Beje, „Baltijos“ mokykla, galima sakyti, ne atsitiktinai priėmė liaudies šokių išsiilgusius palangiškius. Jos šokėjai yra dalyvavę respublikiniame konkurse „Patrepsynė“ ir tapę prizininkais. Tad tikrai yra vilčių, kad, pasak Z.Baniulaitytės, „liaudies šokių reikalai“ Palangoje smagiai judės į priekį, ir „Patrepsynėn“ nuvažiuos ne viena ir ne dvi palangiškių poros.

Buvo labai smagu
„Oi, kaip smagiai pasišokome, – po vakaronės sakė lopšelio-darželio „Gintarėlis“ muzikos mokytoja metodininkė Valdonė Juozapavičienė, kartu su vyru Rimgaudu Juozapavičiumi, vadovaujančiu moterų vokaliniam ansambliui „Guboja“, užsukę valandėlei, kaip patys sakė, patrepsėti į „Baltijos“ mokyklą. – Tokie vakarai galėtų vykti bent du kartus per mėnesį“.
Mokytoja minėjo, kad iš savo buvusių auklėtinių girdėjo tik geriausius atsiliepimus apie šiuos šokius. Galų gale, net girdėti nereikėjo: salėje šokėjai vos tilpo.
„Man taip gražu, kad keliomis eilėmis šoko ir maži, ir dideli. Pavyzdžiui, mane buvo iškvietęs šokio vienas pirmokėlis. Taip smagu matyti, kad jie nei kiek nesigėdija, kad nori šokti su tais, kurie šokio žingsnius moka ir gali juos išmokyti“, – džiaugėsi V.Juozapavičienė, pridūrusi, jos prie gražios tradicijos kūrimo galėtų prisidėti ir „Bočiai“, ir kiti kolektyvai ar muzikantai – net iš kitų miestų atvažiuojantys pakoncertuoti į Palangą.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje prasidėjo visą savaitgalį šurmuliuosiantis 7-tasis Tarptautinis liaudiškų šokių festivalis „Palangos miestely“, skirtas Palangos 770 metų minėjimui.


Šį savaitgalį Palangoje skambės šokti kviečianti muzika, o miesto skveruose suksis tautiniais kostiumais pasipuošusios šokėjų poros. Nuo rugsėjo 15 dienos kurorte prasideda septintą kartą rengiamas tradicinis tarptautinis liaudiškų šokių festivalis „Palangos miestely“.



Gegužės 7 d. 15 val. Palangos kurorto muziejuje palangiškiai ir miesto svečiai kviečiami paminėti ypatingą progą – 25-ąjį šokių grupės „Banguolis“ jubiliejų.


Palangoje savaitgalį nestigs atrakcijų – kurorte vyks tarptautinis liaudiškų šokių festivalis „Palangos miestely.“ Tris dienas – rugsėjo 18-20 dienomis ¬– šurmuliuosiantis festivalis šventinę nuotaiką paskleis visame mieste. Vaikai, jaunimas, senjorai – labai įvairaus amžiaus šokėjai šventine nuotaika bei savo...


Rugsėjo 18-20 dienomis Palangoje vyks 4-asis Tarptautinis liaudiškų šokių festivalis „Palangos miestely“. Kaip koronaviruso pandemija pakoregavo renginį ir jo organizatoriaus, Palangos kultūros ir jaunimo centro, planus?


Praėjusį penktadienį Seimo narys Antanas Vinkus, pakviestas Palangos kultūros ir jaunimo centro bei Pasaulio lietuvių bendruomenės vadovų, atvyko į Palangą ir dalyvavo visą savaitgalį joje vykusiame, jau tradicija tapusiame liaudies šokių ir folkloro festivalyje „Palangos miestely.“ Vėliau Seimo nario priėmime gyventojus konsultavo įvairiais, taipogi ir sveikatos...


Liaudiškoje vakaronėje šoko ir maži, ir dideli

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 02 04 | Rubrika: Kultūra

Penktadienio vakarą ant „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salės parketo liaudiškų šokių ir žaidimų sūkuryje sukosi ir pradinukai, ir paaugliai, ir garbaus amžiaus sulaukę palangiškiai. Jau antrąjį kartą dvi valandas visus linksmino ir šokti kvietė „Mėguva“.


Praėjusį penktadienį Palangos kultūros centro pagyvenusiųjų žmonių liaudiškų šokių ansamblis „Bočiai“ ir vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Banguolis“ dalyvavo Kaišiadorių kultūros ir meno centro organizuotoje respublikinėje pagyvenusiųjų žmonių tautinių šokių šventėje „Gudobelės žiedas“. Renginys vyko...


Penktadienio vakarą ant „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salės naujojo parketo liaudiškų šokių ir žaidimų sūkuryje sukosi ir pradinukai, ir paaugliai, ir garbaus amžiaus sulaukę palangiškiai. Daugiau nei dvi valandas visus šokti mokė „Mėguva“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius