Biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė.

Biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė.

Miesto Taryba užkirto kelią drastiškam žemės mokesčio augimui

„Palangos tilto” informacija, 2013 02 07

Žemės mokestis, gąsdinantis daugelį šalies gyventojų, kurorto gyventojams drastiškai neišaugs. „Palanga nustatė saugiklį, neleisiantį mokesčiui išaugti daugiau nei 50 proc.“, - pabrėžė Palangos miesto savivaldybės administracijos Biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė.
- Lietuvoje kilo didelis gyventojų susirūpinimas dėl galimai ženkliai išaugsiančio žemės mokesčio už 2012 metus. Ar sulaukiate daug palangiškių klausimų?
- Pirmiausia noriu atkreipti dėmesį, jog šį mokestį administruoja ne Savivaldybė, o Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Tačiau Savivaldybė taip pat sulaukia sunerimusių gyventojų skambučių.
- Kiek pagrįstas šis gyventojų nerimas?
- Žemės mokestinė vertė, palyginti su indeksuota, padidėjo apie 10-15 kartų, nes Seime buvo priimtas Žemės mokesčio įstatymo pakeitimas, kuris įsigaliojo nuo 2013 m. sausio 1 d., numatantis, kad žemės mokestinė vertė yra vidutinė rinkos vertė, nustatoma pagal masinio žemės vertinimo būdu parengtus žemės verčių zonų žemėlapius ir žemės sklypo vidutinės rinkos vertės nustatymo modelius. Atsižvelgdama į šį žemės verčių pasikeitimą bei siekdama sumažinti mokesčio augimą, Savivaldybė diferencijavo mokesčio tarifą: iki šiol buvęs 1,5 proc., šiais metais, atsižvelgiant į žemės paskirtį ir miesto zonas, jis svyruoja nuo 0,2 iki 1,5 proc., tad daliai gyventojų žemės mokestis gali net sumažėti.
- Kokie konkrečiai žemės mokesčio tarifai taikomi Palangoje?
- Mieste yra 13 zonų, kuriose žemės vertė labai skiriasi, todėl tarifai šiais metais buvo diferencijuoti pagal žemės paskirtį: žemės ūkio, miškų ūkio bei mėgėjiškų sodų žemei – 0,2 proc., gyvenamųjų teritorijų žemei – nuo 0,3 proc. iki 0,9 proc., komercinės paskirties žemei – nuo 0,5 proc. iki 1,3 proc., pramonės ir sandėliavimo paskirties žemei – nuo 0,3 proc. iki 1,1 proc., kitos paskirties žemei – 1,5 proc.
- Kokios dar lengvatos numatomos gyventojams, siekiant sumažinti žemės mokesčio augimą?
- Kalbant apie tuos žemės savininkus, kuriems mokestis išaugs, reikėtų atkreipti dėmesį, jog, kiek leido galimybės, Savivaldybė stengėsi, kad šis augimas nebūtų drastiškas. Palanga bene vienintelė šalyje numatė saugiklį, gyventojus apsaugosiantį nuo ženklaus žemės mokesčio augimo. Miesto Taryba apsisprendė, jog gyventojams, kuriems žemės mokestis, palyginti su 2012 m., išaugs daugiau kaip 50 proc., Savivaldybė teiks lengvatas ir minėtą padidėjimą mažins šimtu procentų. Taip pat, jei matysime, kad daugeliui gyventojų mokestis vis tiek ženkliai didėja, miesto Taryba galės suteikti dar daugiau lengvatų.
Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, jog numatytos ir kitos lengvatos fiziniams asmenims: remiantis miesto Tarybos sprendimu, pensininkams, fiziniams asmenims, kurių šeimose nėra darbingų asmenų, neįgaliesiems nebus apmokestinami 6 arai žemės.
- Kaip gyventojai gali apskaičiuoti savo žemės mokesčio dydį?
- Šį mokestį apskaičiuos Mokesčių inspekcija ir gyventojams deklaracijas pateiks metų pabaigoje – spalio mėnesį, o mokestį sumokėti reikės iki lapkričio 15 d.
Gyventojas, norintis jau dabar apsiskaičiuoti būsimąjį mokestį, gali naudotis šiuo preliminaraus mokesčio apskaičiavimo pavyzdžiu: iš žemės mokestinės vertės (pagal VĮ Registrų centro 2013-01-01 duomenis) atimama indeksuota žemės vertė (nurodyta mokesčio deklaracijoje už 2012 m.), skirtumas dauginamas iš mažinimo koeficiento 0,8, o gauta suma atimama iš mokestinės vertės, ir tik gautas skirtumas dauginamas iš nustatyto žemės mokesčio tarifo.
Tačiau yra ir kitokių aspektų – ar gyventojui nepriklauso kitos lengvatos, numatytos žemės įstatyme. Visa tai bus įvertinta apskaičiuojant mokestį.
Taip pat dera paminėti, kad asmenys, kuriems Registrų centro nustatyta žemės vertė skiriasi nuo individualiu žemės vertinimu nustatytos žemės vertės daugiau kaip 20 proc., turi teisę kreiptis dėl vertės perskaičiavimo. Prašymai žemės mokesčio mokestine verte laikyti žemės vertę, nustatytą atlikus individualų vertinimą, Registrų centrui gali būti teikiami iki 2013 m. liepos 1 d.
- Kur ir kada galima kreiptis, jei žemės mokestis, palyginti su 2011 m., išaugs daugiau nei 50 proc.?
- Visi asmenys, kuriems Valstybinė mokesčių inspekcija apskaičiuos žemės mokestį už 2013 m. 50 proc. didesnį nei 2012 m., galės kreiptis į miesto savivaldybę dėl mokesčio lengvatos suteikimo, t. y. mokesčio virš 50 proc. padidėjimo sumažinamo (100 proc.).


Jūsų komentaras:

CAPTCHAPrakeiksmai serijomis... 2013-02-07 23:42 (/ / IP: 86.100.60.112)
Atviras plėšikavimas ! Belieka apmokestinti orą, kurį kvėpuojame? Mokesčiams - platūs neprišeriami nasrai... -Kodėl iki šiol žmonių smaugikai -tylėjo? Žmonės ir taip serijom prakeiksmais palydi, tokius ir pan plėšikavimus...

Taip pat skaitykite

Šiandien, antradienį, balandžio 16 d., į pirmąjį posėdį rinkosi 9-ojo šaukimo Palangos miesto savivaldybės taryba. Iškilmingas posėdis vyko Kurhauzo salėje, posėdžio metu iš pareigų, pasibaigus kadencijai, atleistos Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė bei pavaduotoja Violeta Staskonienė, jai laikinai pavestos administracijos direktoriaus...


Mes, Kunigiškių rinkėjai bei gyventojai, sausį apklausos būdu dalyvavome Kunigiškių seniūnaičio rinkimuose. Rinkimai buvo laikomi įvykę, teisėti, nusižengimų nenustatyta.


Nuo spalio 21 dienos iš pareigų atleidžiama Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Palangos skyriaus vedėja Nijolė Jonikienė. Palangos skyriaus vedėjo funkcijas atliks vyriausiasis specialistas Martynas Mikelevičius. Palangos skyriaus vedėjai trauktis iš pareigų buvo pasiūlyta po to, kai paaiškėjo gausybė šio teritorinio NŽT padalinio veiklos pažeidimų. NŽT Palangos...


Vakar į paskutinį 54-ąjį 7-ojo šaukimo Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdį rinkosi šventiškai apsirėdę 2011 metais išrinkti miesto politikai. Prieš vidudienį, išklausę mero Šarūno Vaitkaus kalbos, padėkos raštais bei Malgorzatos Omilanovskos knygomis „Pabaltijo Zakopanė. Palanga Tiškevičių laikais“ apdovanoti...


Žemės mokestis: dar nesurinkta ir pusės planuotų lėšų

„Palangos tilto“, Klaipėdos AVMI inf., 2013 11 21 | Rubrika: Miestas

Jau kelinti metai iš eilės tiek palangiškiai, tiek visos Klaipėdos apskrities gyventojai nesumoka žemės mokesčio iki nustatyto termino. Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) duomenimis, iki lapkričio 15-osios apie pusė gyventojų, kuriems iki šios dienos privalu sumokėti žemės mokestį, to dar nepadarė.


Palangos gyventojams jau grąžinamos pajamų mokesčio permokos  1

Laima DOMARKIENĖ Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, 2013 04 11 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) informuoja, kad gyventojų pajamų mokesčio lengvatomis pasinaudojusiems gyventojams, teisingai elektroniniu būdu pateikusiems pajamų mokesčio deklaracijas, pradėtos grąžinti pajamų mokesčio permokos. Palangos m. apie 0,3 tūkst. gyventojų trečiadienį pervesta per 0,1 mln. litų.


Žemės mokestis, gąsdinantis daugelį šalies gyventojų, kurorto gyventojams drastiškai neišaugs. „Palanga nustatė saugiklį, neleisiantį mokesčiui išaugti daugiau nei 50 proc.“, - pabrėžė Palangos miesto savivaldybės administracijos Biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė.


Metų pradžioje paskelbtos Palangos savivaldybės Kontrolės ir Audito tarnybos ataskaitos dėl vietinės rinkliavos už automobilių stovėjimą apmokestintose vietose, biudžeto vykdymo finansinio teisėtumo ir rinkliavos už išorinę reklamą rinkimo atskleidė daug įvairių pažeidimų. „Palangos tiltas“ paprašė juos pakomentuoti savivaldybės kontrolierę Eleną Kuznecovą.


2010 m. miesto biudžeto svarstymo peripetijos

Mindaugas Skritulskas, Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas, 2010 03 03 | Rubrika: Miestas

Vasario 19 d. Palangos miesto taryba patvirtino 2010 m. miesto biudžetą, kurį parengti  buvo kaip niekada sudėtinga. Lyginant su praėjusiais metais, savivaldybės biudžeto apimtis sumažėjo apie 14 mln. litų, o išlaidos, dėl kurių paprastai daugiausia diskutuojama - nuo 52 mln. iki 40 mln. litų, kitaip tariant - daugiau kaip 20 proc. Kas blogiausia, kad realiai išlaidos mūsų...


Šiemet vilniškių bendrovei „Pinus proprius“, buvusio baseino „Jūratė“ vietoje statančiai sveikatingumo kompleksą, valdžia sumažino valstybinės žemės nuomos mokestį. Įmonei, nuomojančiai daugiau nei 1 hektarą valstybinės žemės, esančios paminklosauginėje teritorijoje, už 2009 metus apskaičiuota mokesčio suma siekė per 249 tūkst. litų. Miesto Tarybos sprendimu patvirtinta 77 proc. mokėtinos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius