Naujajame savivaldybių reitinge Palanga - vėl penkta

Rasa GEDVILAITĖ, 2016-09-22
Peržiūrėta
1798
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Naujajame savivaldybių reitinge Palanga - vėl penkta

Jau dešimtąjį kartą savaitraštis „Veidas“ pateikia savivaldybių reitingą. Tarp didžiųjų savivaldybių nepastebėtos neliko ir mažosios. Pavyzdžiui, Neringos savivaldybė užkopė net į pirmąją vietą, o štai Palanga šiais metais– penktoji iš 60 savivaldybių.Pernai paskelbtame Lietuvos laisvosios rinkos instituto Lietuvos savivaldybių indekse Palanga taip buvo penkta, 2014 ir 2013 metais jai atiteko 6 vieta.

Dvi dešimtys statistinių kriterijų
Sudarant 2016 metų „Veido“ savivaldybių reitingą iš viso buvo vertinami 22 statistiniai kriterijai, kiekviena savivaldybė maksimaliai galėjo surinkti 200 taškų, mažiausiai – 22 taškus. Svarbiausi reitingo kriterijai, maksimaliai suteikę 15 balų, yra gyventojų skaičiaus pokytis per metus, nedarbas, vidutinis atlyginimas ir savivaldybės biudžeto lėšos vienam gyventojui. Mažiausiai svarbūs kriterijai – kultūros centrų (2 taškai) ir bibliotekų skaičius (3 taškai).
Vertinant pasirinktus kriterijus buvo naudojami Statistikos departamento, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Higienos instituto, Lietuvos darbo biržos, Būsto energijos taupymo agentūros, Nacionalinio egzaminų centro, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos, savivaldybių „Veidui“ pateikti duomenys.
„Veido“ reitingo lentelėje pateikiamos savivaldybių užimtos vietos pagal kiekvieną iš kriterijų atskirai bei bendra savivaldybės surinktų taškų suma. Taškai savivaldybėms buvo skiriami ne pagal konkrečią poziciją , o pagal proporcinį įvertį, kai maksimalus rezultatas yra 2-15 taškų, atsižvelgiant į kriterijaus reikšmingumą, o minimalus – 1 balas. Visuose kriterijuose, kuriems yra svarbus savivaldybės dydis, taikytas rodiklis vienam tūkstančiui gyventojų.
Palangos miesto savivaldybė, apskaičiavus visus statistinius kriterijus, surinko iš viso 116,75 taško ir užėmė penktąją vietą. Lyderiauja Palanga dviejose srityse – švietimo ir socialinėje.

Rezultatas džiugina
Palangos miesto mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas teigė, jog toks Palangos rodiklis yra puikus. „Manau, kad labai geroje vietoje esame. Žinoma, visuomet yra tobulintinų sričių, idealumo niekur nerasi, tačiau visumoje Palangos miesto savivaldybė reitinge atrodo puikiai“, – rezultatais džiaugėsi vicemeras, pripažinęs, kad dar neturėjo laiko daugiau paanalizuoti sudaryto reitingo.
Kaip akcentavo mero pavaduotojas, atmetus Neringą, Palangos miesto savivaldybė pagal sudarytą kriterijų įsitaisiusi greta didžiųjų Lietuvos savivaldybių, o tai daug ką pasako apie nedidelę, tačiau, panašu, stiprią Palangą.

Daugiausiai dėmesio – ekonomikai
Kaip pastebi reitingą sudarę žurnalistai, geriausia 2016 metų savivaldybė kartu yra ir pati mažiausia Lietuvoje. Ji turi beveik 1,5 tūkst. mažiau žmonių už Birštono savivaldybę ir jau daugiau nei dvigubai atsilieka nuo trečios pagal mažumą Rietavo savivaldybės.
Vertinant visas Lietuvos savivaldybes, daugiausiai dėmesio buvo teikta ekonominiams kriterijams.
Susumavus penkis pagrindinius rodiklius – nedarbą, užsienio investicijas, vidutinį atlyginimą, ūkio subjektų ir darbingų žmonių skaičių, pirmoje pozicijoje, kaip ir galima numanyti, atsiduria sostinė Vilnius, maždaug penktadaliu lenkiantis šalia išsirikiavusius miestus.
„Veido“ reitingo sudarytojai išskyrė, kad pagal ekonominius kriterijus pirmaujančios savivaldybės spiečiasi greta didžiųjų miestų: Elektrėnų, Trakų, Kauno, Panevėžio, Kaišiadorių, Kretingos rajonai patenka į pirmąjį penkioliktuką. Gana aukštai išlieka ir po Ignalinos elektrinės uždarymo iš pažiūros stagnuojantis Visagino miestas: vidutinė alga čia iki šiol siekia 612,60 euro, o savivaldybė užima antrą vietą Lietuvoje pagal darbingo amžiaus žmonių skaičių.
Žurnalistai pabrėžė, kad ekonomiškai gyvybingi yra ir du regionai, kuriuose veikia sovietinės pramonės milžinai. Net penktoje vietoje pagal ekonominius rodiklius yra Kėdainių rajonas, kuriame nedarbas siekia tik 6,6 proc., o vidutinis atlyginimas – net 636,60 euro. O tryliktoje vietoje atsiduria Mažeikių rajonas, kurio gyventojus įdarbina kitas pramonės gigantas – naftos perdirbimo gamykla „Orlen Lietuva“.

Dvi stiprios Palangos sritys
Maksimalų balų skaičių švietimo srityje surinko Birštono savivaldybė. Šios savivaldybės abiturientai šiemet geriausiai išlaikė baigiamuosius egzaminus. Čia nėra ir vaikų, laukiančių vietos darželyje. Tarp lyderių švietimo srityje patenka ir Palanga, taip pat Alytaus bei Kauno miestai ir Druskininkų rajonas. Šiose savivaldybėse eilių į darželius taip pat nėra, o abiturientų rezultatai beveik pavyzdingi. Pavyzdžiui, eilės prie darželių durų smukdo sostinę (čia vietos laukia 4 tūkst. vaikų) bei uostamiestį (laukia 208 vaikai).
Susumavus tris socialinę padėtį apibrėžiančius kriterijus, socialiai problemiškiausia Lietuvos savivaldybe galima laikyti Pakruojo rajoną. Ši savivaldybė yra šeštoje vietoje pagal nusikalstamumą ir socialinės rizikos šeimų skaičių tūkstančiui gyventojų, be to, daugiau nei 7 proc. savivaldybės gyventojų gauna socialines pašalpas.
Neringoje socialinės rizikos šeimų apskritai nėra, socialines pašalpas gauna vos pusė procento gyventojų. Kiti lyderiai socialinėje srityje yra Kretingos, Klaipėdos, Druskininkų ir Kauno rajonai, taip pat Birštonas ir Palanga.

Renovacijos duomenys buvo netikslūs
Štai renovacijos mastą įvertinti reitingo sudarytojams buvo sunku, mat jokios oficialios ir tikslios statistikos šioje srityje nėra. Būsto energijos taupymo agentūra registruoja jau baigtus ir šiuo metu vykdomus projektus, tačiau neturi tikslaus daugiabučių namų skaičiaus. Šiam rodikliui įvertinti pasitelkti Statistikos departamento duomenys. Reitinguotojai pripažįsta, kad tai nėra tikslu.
Palangos vardo tarp lyderių paminėta nebuvo. Nors Palanga kurį laiką ilgai džiaugėsi, kad suskubo viena iš pirmųjų imtis daugiabučių namų renovacijos darbų, o čia ir tokių namų yra daug, visgi kitos savivaldybės šioje srityje, pagal turimus duomenis, pasirodė stipresnės.
Jeigu tikėti reitingų sudarytojų gauta informacija, kitose savivaldybėse nėra nei vieno renovuoto daugiabučio namo.

Geriausi ir blogiausi
Į pirmą penketuką be Palangos savivaldybės ir pirmąją vietą užėmusios Neringos pateko: Vilniaus miestas (2 vieta); Klaipėdos miesto (3 vieta) ir Kauno miesto (4 vieta). Iš viso buvo įvertinos visos 60 Lietuvos savivaldybių.
Paskutinę vietą užėmė Kalvarijos savivaldybė (60 vieta), kiek aukštesnės vietos atiteko Pagėgių (59 vieta), Lazdijų (58 vieta), Vilkaviškio (57 vieta) ir Šalčininkų (56 vieta) savivaldybėms.

Įdomiausi reitingo faktai
Žvelgiant į sudarytą reitingą, galima pamatyti, kas iš kitų išskiria vieną ar kitą savivaldybes. Pavyzdžiui, labiausiai gyventojų skaičius sumažėjo Pagėgių savivaldybėje: vien per praėjusius metus gyventojų skaičius sumažėjo 3,5 proc. (iš viso 297 žmonėmis).
Vertinant pagal gyventojų skaičių, mažiausiai nusikaltimų Lietuvoje yra padaroma Kretingos ir Skuodo savivaldybėse. O mažiausiai už šilumą praėjusio šildymo sezono pabaigoje mokėjo Visagino gyventojai. Daugiausia – Neringos.
Neringoje, kaip minėta, nėra nei vienos socialinės rizikos grupei priskiriamos šeimos. O tūkstančiui Rietavo savivaldybės gyventojų tokių šeimų yra beveik devynios.
Nors Lietuvoje vis pastebimiau trūksta darbo jėgos, kai kuriose šalies savivaldybėse nedarbo rodiklis iki šiol siekia per 15 proc. Blogiausia padėtis – Ignalinos, Kalvarijos ir Lazdijų rajono savivaldybėse.
Pusė Lietuvos savivaldybių gali pasigirti neturinčios eilių vaikų darželiuose. Tarp jų yra ir Kauno miestas, beje, ir Palanga. Vilniuje situacija šiuo aspektu – blogiausia.
Daugiausiai gydytojų šalyje tenka kauniečiams, slaugytojų – klaipėdiečiams. Mažiausia Lietuvoje serga Utenos rajono gyventojai, o daugiausia – Kretingos.
Kai kuriose Lietuvos savivaldybėse (Kalvarijos, Pagėgių) iki šiol nėra renovuota nei vieno daugiabučio namo, o lyderė renovacijos srityje – Ignalinos rajonas.
Daugiausia asfaltuotų kelių – Visagine, mažiausia – Širvintų rajone.

Palangos miesto savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus:
– Penktoji vieta reitinge – išties aukštas įvertinimas, ir tai yra visų kurorto gyventojų bei čia dirbančiųjų nuopelnas. Visi – tiek dirbantys valstybiniame, tiek privačiame sektoriuje, taip pat ir tie, kurie prie miesto gerovės prisideda kitokia veikla, yra įnešę savo indėlį į tai, kad Palangos mieste būtų gera gyventi.
Džiugu, kad žurnalo „Veidas“ skelbiamame reitinge „Kur geriausia gyventi“ Palanga kasmet kyla vis aukščiau: pernai „Veidas“ tokio reitingo neskelbė, 2013 m. Palanga šiame reitinge užėmė 11 vietą, 2014 m. – 8 vietą, šiais metais esame penkti. Su tuo sveikinu visus miesto gyventojus bei mylinčius Palangą.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Likus mažiau nei metams iki 2023 m. savivaldybių tarybų narių rinkimų Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ties Lietuvos savivaldybių tarybų sudėtys nuo pastarųjų visuotinių savivaldybių tarybų rinkimų, vykusių 2019 m. kovo 3 d., iki š. m. kovo 31 d. 


Lietuvos savivaldybių asociacija, vienijanti 60 šalies savivaldybių, palaiko Palangos miesto savivaldybės tarybos ir mero kreipimąsi į valstybės vadovus dėl ketinimų privatizuoti poilsio ir reabilitacijos centrą „Pušynas“ Palangoje, kuriuo kategoriškai nesutinkama, kad būtų likviduojamas mūsų kurorte veikiantis poilsio ir reabilitacijos centras, naikinama kurorto sanatorinio gydymo...


Žmogus net ir su mažu kompiuteriniu raštingumu pasakys, kad atnaujinta Palangos miesto savivaldybės svetainė www.palanga.lt atrodo, švelniai tariant, neįspūdingai, net primityviai. Kaimyninių savivaldybių interneto svetainės yra žymiai labiau vizualiai patrauklesnės, jose lengviau ir mieliau naršyti. Palangos miesto savivaldybė tokią kuklią miesto interneto svetainę...


Nors bendras verslo nesėkmių skaičius sumažėjo, bankrotai, turto areštai, įmonių tuštėjimo virusas pernai labiausiai kamavo Rokiškio, Rietavo ir Visagino savivaldybes. Iš didmiesčių didžiausia nesėkmių koncentracija pasižymėjo Vilnius, Kaunas ir Klaipėda, o iš kurortinių miestų pagal nesėkmes išsiskyrė Palanga. Tokiu duomenis paskelbė kreditingumo...


Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Palanga tarp šalies mažųjų savivaldybių - penkta

"Palangos tilto" informacija, 2019 10 15 | Rubrika: Miestas

Geriausiai besitvarkančios savivaldybės titulą Lietuvos savivaldybių indekse šiemet susigrąžino sostinė, nedideliu skirtumu aplenkusi Klaipėdos miestą. Toliau rikiuojasi Šiauliai, Kaunas. Mažųjų savivaldybių indekse šiemet lyderis nesikeičia: pirmauja Klaipėdos rajono, antra – Kauno rajono, trečią ir ketvirtą vietas dalinasi Druskininkų ir Mažeikių r....


Vasaros sostinė Palanga Lietuvos savivaldybių reitinge šiemet užėmė 3 vietą 54 mažųjų savivaldybių indekse. Kurorto savivaldybės reitingas pakilo 3 pozicijomis – pernai savivaldybė buvo 6. Tai labiausiai nulėmė didelis investicijų kiekis bei aktyvus verslas.


Jau dešimtąjį kartą savaitraštis „Veidas“ pateikia savivaldybių reitingą. Tarp didžiųjų savivaldybių nepastebėtos neliko ir mažosios. Pavyzdžiui, Neringos savivaldybė užkopė net į pirmąją vietą, o štai Palanga šiais metais– penktoji iš 60 savivaldybių.Pernai paskelbtame Lietuvos laisvosios rinkos instituto Lietuvos savivaldybių indekse...


Praėjusią savaitę paskelbtas 13-tasis savaitraščio „Veidas“ sudarytasis Lietuvos gimnazijų reitingas. Jame vienintelė Palangos gimnazija įsitaisiusi visai neprastoje vietoje – 67-oje. Juolab, kad konkurentų buvo tikrai labai daug – 291. Pernai Senoji gimnazija užėmė 90 vietą, o užpernai – 125.


Šiandien, antradienį duris atvers naujasis Savivaldybės administracijos pastatas, įsikūręs Vytauto g. 112. Tai neabejotinai suteiks daugiau patogumo miesto gyventojams – norint išspręsti iškilusius klausimus, jiems nebereikės vaikščioti po penkiose miesto vietose išsibarsčiusius pastatus, kuriuose ilgą laiką buvo įsikūrę Savivaldybės administracijos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius