Po renginio E.Karnauskaitė dalijo autografus savo kūrybos gerbėjams palangiškiams.

Po renginio E.Karnauskaitė dalijo autografus savo kūrybos gerbėjams palangiškiams.

Palangiškiams pristatyti „Ievos laiškai iš Galudienių miesto“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 01 03

Didžiųjų metų švenčių išvakarėse vis dar tebeskaitantys knygas palangiškiai gavo dovaną: kurorto viešojoje bibliotekoje pristatyta jų žemietės poetės Elenos Karnauskaitės esė  knyga „Ievos laiškai iš Galudienių miesto“. Apie knygą kalbėjo pati autorė, literatūros tyrinėtojas, kritikas, humanitarinių mokslų daktaras Marijus Šidlauskas, ištraukas skaitė E.Karnauskaitės kolegė lituanistė Jolita Vaičiulienė.
Trumpoje įžanginėje kalboje pabrėžusi, jog nederėtų knygos autorės tapatinti su pagrindine veikėja Ieva, E.Karnauskaitė muzikinei pristatymo uvertiūrai pakvietė jaunąjį akordeono virtuozą Algirdą Benetį, kurį pakeitė žodžio virtuozas M.Šidlauskas.
„Pagrindinė išvada, kurią priėjau perskaitęs Elenos knygą – jos personažė Ieva kalba apie tą gyvenimą, kurį tu pats gyveni, kuris tavo patirtas, – pradėjo literatūrologas. – Šiandien į eseistikos pasaulį leistis moteriai – gan sudėtinga, nes yra daug rašančiųjų. Tačiau beskaitant jų kūrinius kartais susidaro įspūdis, kad gimtoji eseistika vienu plaučiu išsikvėpusi. Ji – bespalvė, autorės nebežino, ką veikti su savo intelektu bei genialumu. Elenos knyga ir jos kalbėjimo būdas – pabrėžtinai nepretenzingas – bei tvirta gyvenimiška pozicija randa sveiką nišą su savo tvirtu egzistenciniu gruntu, kurio nepaslepia nei ironijos, nei sarkazmo gaidelės“.
M.Šidlauskas paminėjo, jog „Ievos laiškai iš Galudienių miesto“ – šeštoji, tačiau tuo pačiu ir primoji E.Karnauskaitės knyga. Pirmoji, nes pirmąkart poetė perėjo prie prozos.
„Eseistika – neatsiejama nuo bendro autorės kūrybos konteksto. Ir jos poeziją, ir prozą sieja buvimo tikrumo ilgesys ir noras kalbėtis. Berods antrojoje savo knygoje ji išreiškė nuostatą: „Tegu tai būna paprastas pašnekesys“. Paprastas, bet ne prastas, o turiningas. Iš poezijos į esė ateina Elenos lyrinis aš, persmelktas egzistencinės melancholijos, tačiau čia daugiau ironijos, ryškesnis gyvenimo spalvų audinys. Mūsų visų – dabartinės civilizacijos auklėtinių – lemtis ta pati: jaučiame, kad gyvenimas skrieja pro šalį. Vartojimo, skubos kultai daro jį nebetikrą. O kas tada tikrasis buvimas? Tikrasis „aš“? Tie klausimai kyla skaitant esė, ir didžiausia vertybė, kad tu pats skaitydamas keli šiuos klausimus“, - sakė kritikas.
Anot jo, patrauklu esą tai, kad Ieva esanti kovingų spalvų personažas, pasižymintis asmenybės tvirtybe. Gyvendama ji formuoja save, jos gyvenimas – ne „pasrovinis“ buvimas, o juk dažnai mes nepajėgiame priešintis mus supančiam srautui ir inercijai.
„Taip, miestas, kuriame Ieva gyvena – pasaulio kraštas, provincija. Bet ji tuo pačiu dviejų begalybių – jūros ir žemės – sandūra, ir Ieva įveikia tą provincijos kompleksą, nepasiduodama buitiškai gyvenimo inercijai, kabindamasi į kultūrą, į gamtą. Ir gyvenimas darosi nebe lėkštas, jis įgyja vertikalę. Skaitydamas knygą jauti, kad pasakotoja yra mačiusi ir šilto, ir šalto, brandinta netekčių, kurios dažnai veda į destrukciją – depresiją, priklausomybes. Čia gi kelias konstruktyvus. R.M.Rilkė yra rašęs: „Kas kalba apie pergales? Svarbiausia – ištverti“. Ir autorė tai demonstruoja gindama žmogiškąjį orumą, kuris šioje knygoje paspalvintas santūraus, sukaupto ir pakankamai ironiško moteriško orumo aura. Visa tai – knygos aspektai, žadantys tikrąjį skaitymo malonumą“, - kalbėjo M.Šidlauskas.
Po literatūrologo monologo sekė rašytojos ir kritiko duetas. E.Karnauskaitė priminė knygos genezę: „Po kiekvienos poezijos knygos aš jaučiuosi išsisėmusi, ir man atrodo, jog nieko daugiau gyvenime nebeparašysiu. Kai parašiau „Pasaulio krašte“ irgi taip jaučiausi. Dabar nebeatsimenu kokia proga parašiau eseistinį tekstą ir supratau, kad man tai yra smagu. Tada susikūriau tokią veikėją – Ievą – ir parašiau nemažai esė tos herojės, personažės Ievos vardu. Išties rašiau iš gryno smagumo: man tai buvo tiesiog malonu. Susigalvojau rubriką „Ievos laiškai iš Galudienių miesto“ ir publikavau tekstus interneto tinklapyje „Kultūrpolis“. Nepasirašinėdavau savo pavarde. O kai pirmą sykį pasirašiau, supratau, kad Ievai – sudie. Kad tikras realus asmuo – kurianti moteris Elena Karnauskaitė – Ievą numarino... O rašydama esė pamažu grįžau prie poezijos“.
„Kultūrpolyje“ publikuoti tekstai sugulė į knygą. Ne visi ir ne tokia eilės tvarka, kaip buvo parašyti. Ir skaityti juos neprivalu iš eilės: galima pradėti nuo, tarkim, trečiosios knygos dalies. Ar net nuo pabaigos.
E.Karnauskaitė, M.Šidlauskas bei dalyvavusieji pristatyme padiskutavo: gal herojė Ieva nepasitiki vyrais, nes Adomų knygoje nedaug? Kas padeda Ievai – o galbūt, ir autorei – ištverti Galudieniuose? Ir ar nebijo Elena, kad Ievos pasakojimuose save atpažinsiantys Galudienių miesto gyventojai įsižeis?..
Tačiau sprendžiant iš to, kiek žmonių po renginio laukė E.Karnauskaitės autografo, yra vilčių, kad neįsižeis.
 

   

Jūsų komentaras:

CAPTCHArita 2018-09-22 14:57 (ritaburbaite1986@gmail.com / IP: 89.190.115.27)

Taip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka rugsėjo 11 d. – spalio 3 d. kviečia į projekto „lapo pasakojimai: nuo medžio iki knygos“ renginius.  


Regis, dar visai neseniai laiškų rašymas ranka buvo įprastas ir nieko nestebinantis dalykas. Šiais laikais tai skamba tarsi tikra egzotika, o ypač jaunosios kartos atstovams. Ranka rašytų laiškų nebegauname, patys jų nerašome, o ką ir bekalbėti apie kadaise buvusius ir dabar tik romantiškai įsivaizduojamus pašto karvelius. Spalio 9-ąją...


Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda „Kristijonas Donelaitis 300“, skirta lietuvių grožinės literatūros pradininko 300 metų jubiliejui. Parodoje eksponuojami 2011-aisiais ir 2012-aisiais Klaipėdos bei Kaliningrado tapytojų ir grafikų bei jų bičiulių iš kitų šalių kūriniai, kurti tiek plenere Tolminkiemyje, tiek kūrybinėse dirbtuvėse....


Kuo kvepėjo ir ką galėjai jausti, girdėti, regėti, prisiminti lapkričio keturioliktąją apypiečiui Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje?


Didžiųjų metų švenčių išvakarėse vis dar tebeskaitantys knygas palangiškiai gavo dovaną: kurorto viešojoje bibliotekoje pristatyta jų žemietės poetės Elenos Karnauskaitės esė  knyga „Ievos laiškai iš Galudienių miesto“. Apie knygą kalbėjo pati autorė, literatūros tyrinėtojas, kritikas, humanitarinių mokslų daktaras Marijus...


Sienoje - mero palinkėjimas palangiškiams ir miesto svečiams

"Palangos tilto" informacija, 2011 12 30 | Rubrika: Miestas

Palangoje atidaryta „Linkiu“ siena bei šviesos spektaklis ant kurhauzo sienų – šventiniai kurorto renginiai, kurie šiemet skiriami besikeičiančiam kurorto veidui.     Palangos meras Šarūnas Vaitkus trečiadienį, gruodžio 28 dieną, J.Basanavičiaus gatvėje įkurdintoje „Linkiu“ sienoje palangiškiams...


Didžiausių metų švenčių laukimo pradžią Palanga paskelbė įžiebdama ne vieną šventinę eglę miesto centre, o net keliolika kalėdinių eglučių kurorto šerdyje – J. Basanavičiaus gatvėje.


Ko verti verslininkams rašomi mero laiškai?

Šarūnas Vaitkus, Palangos miesto gyventojas, 2010 10 11 | Rubrika: Miestas

Gerą Palangos savivaldybės norą - kurorto įmones ir verslininkus paskatinti remti į pajėgiausią šalies krepšinio lygą iškopusį Palangos klubą “Naglis” - sukompromitavo dviprasmiška miesto vadovo užuomina.


Šventojoje gimę kūriniai pristatyti palangiškiams

„Palangos tilto“ informacija, 2009 10 21 | Rubrika: Kultūra

Šeštadienį Palangos viešojoje bibliotekoje savo darbus pristatyti susirinko vasarą vykusio jau ketvirtojo plenero „Šventosios žemės atminties ženklai“ dalyviai. Šis Šventojoje vykęs dailės pleneras buvo skirtas šiemet 185-etį mininčiai Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčiai.


Į redakciją kreipėsi net keletas žmonių, piktindamiesi užplūdusiais laiškais. „Didysis žaidimas“, „išskirtinė galimybė laimėti“ – tokie žodžiai pasitinka kiekvieną, kuriam į rankas patenka „išpūstažandis“ vokas, kviečiantis įsigyti knygą bei suteikiantis „išskirtinę progą tik Jums“ laimėti automobilį bei piniginius prizus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius