„Palangos vandenų“ darbuotojams – priverstinės nemokamos atostogos

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 10 07

Ekonominio nuosmukio metu vis labiau ryškėja liūdnos tendencijos. Įmonės, siekdamos išsilaikyti, kaip vieną iš  taupymo būdų renkasi darbuotojų nemokamas atostogas. Tokį sprendimą priėmė ir kurorto bendrovė „Palangos vandenys“. Nors įstatymas darbdaviams kai kuriais atvejais suteikia tokią galimybę, tačiau tuo pačiu draudžia iš darbuotojo reikalauti imti nemokamų atostogų.

 

Taupoma darbuotojų sąskaita

Į redakciją kreipęsi įmonės „Palangos vandenys“ darbuotojai aiškino, kad jiems nesuprantamas toks bendrovės administracijos sprendimas. Anot jų, vasaros sezono metu bendrovė dirbo pelningai, tačiau dabar siekiama sutaupyti darbuotojų sąskaita, ir nesvarbu, ar žmogus turės iš ko gyventi tas dešimt dienų. Taip pat, jų tvirtinimu, daugelis nežino, kad sutikdami imti nemokamų atostogų, gali netekti socialinių garantijų. „Jei darbuotojas jų metu suserga ar nutinka kita nelaimė, tai už šias dienas nemokamos ligos pašalpos. Žmonės dabar jaučiasi taip, tartum lendama į jų kišenes, teisinantis krize“, - savo nuoskaudas išsakė palangiškiai.

 

Įpareigojo ieškoti rezervų

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo ir UAB „Palangos vandenys“ stebėtojų tarybos nario Broniaus Martinkaus, posėdžiavusi Stebėtojų taryba įpareigojo bendrovės vadovus ieškoti rezervų ir taupyti. Jis pripažino, jog vasaros sezono metu įmonė dirbo pelningai, pavyzdžiui, per rugpjūtį gauta daugiau nei pusė milijono litų. Tačiau, anot Stebėtojų tarybos nario,  kai tarpsezoniu užsidaro laikinos vasaros kavinės bei dalis viešbučių, tai vandens suvartojimas mažėja. Todėl ir buvo pasiūlytas vienas iš būdų taupyti. Gali nutikti, kad pavasarį vėl bendrovė prašys miesto Tarybos didinti vandens kainas, kurios ir taip jau vienos didžiausių šalyje.

 

Nebuvo susirinkimo

Paklausus bendrovės profsąjungos komiteto pirmininkės Laimutės Mikalkėnienės, ar kolektyvinėje sutartyje yra nustatyta tvarka, dėl kokių priežasčių suteikiamos nemokamos atostogos, ilgametė darbuotoja pripažino, kad su profsąjunga klausimas nederintas. Jos teigimu, turėjo būti visuotinis bendrovės darbuotojų susirinkimas. Anot L.Mikalkėnienės, jai žinoma, kad kai kurie sutiko paatostogauti savaitę, tačiau kiti baiminasi ir nenori rizikuoti. Pirmininkė svarstė, gal su profsąjunga bus derinama spalį, kai paaiškės bendrovės finansiniai rezultatai.

 

Darbuotojai įspėti

UAB „Palangos vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Antanas Žutautas tikino, kad niekam iš darbuotojų nebuvo pasiūlyta priverstinai atostogauti. Jo tvirtinimu, įmonės Stebėtojų taryba pasiūlė taupyti, tad buvo pritarta išleisti dešimčiai dienų darbuotojus nemokamų atostogų, įspėjus juos apie galimas pasekmes. „Kai kurie pasiprašė atostogauti dešimt dienų, kai kurie penkias, o kai kas ir tris dienas. Šiuo metu įmonės vadovas Pranas Madzajus yra eilinėse atostogose, tačiau ir jis ketina imti nemokamų atostogų“, - sakė bendrovės direktoriaus pavaduotojas.

 

Pliusas nebeatsveria minuso

Pavaduotojo A.Žutauto teigimu, nors vandens kaina buvo padidinta ir dirbta „su pliusu“, pasibaigus vasaros sezonui pliusas nebeatsveria minuso. „Jei, tarkime, vasarą per parą buvo suvartojama apie 5 tūkst. kub. m vandens, tai paskutiniosiomis rugpjūčio dienomis ir rugsėjį jo sunaudojama perpus mažiau. Kaina buvo skaičiuojama tikintis, kad prisijungs didesnis vartotojų skaičius, tačiau sustojus statyboms tai neįvyko“, - apie priežastis, lėmusias taupymą, kalbėjo A.Žutautas.

 

Reikia domėtis

Prieš išeidamas nemokamų atostogų darbuotojas turėtų pasidomėti Darbo kodeksu. Tačiau dauguma sakė nežinantys, kokiu atveju nemokamos atostogos yra privalomos. Pagal DK 184 str. l dalį jos  suteikiamos kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka. Tačiau darbuotojas, jei ryžtasi nemokamai atostogauti ilgiau nei mėnesį, laikomas neapdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, nes už jį nebemokama minimali mėnesio draudimo įmoka. Nors Valstybinės ligonių kasos ir Sveikatos ministerija tikina, kad žmogus, priverstinai išėjęs nemokamų atostogų, neišbraukiamas iš socialinio draudimo registro, jei atostogauja ilgiau nei mėnesį, vertėtų sužinoti sąlygas, nes jis gali būti priverstas mokėti už gydymo paslaugas.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Visas būrys klaipėdiečių darbuojasi Palangoje, tačiau toli gražu ne visi čia pritampa, o juo labiau diriguoja kitiems. Tačiau klaipėdietei, buvusiai Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro Informacijos ir pardavimų skyriaus vedėjai, o dabar Palangos Kultūros ir Jaunimo centro (PKJC) direktorei Vitai Petrauskienei pasisekė – Palangoje ji nardo kaip žuvis vandenyje, nors prieš beveik...


Pagalba įvairioms organizacijoms visuomet praverčia, ji padeda įgyvendinti numatytus planus, kurti įvairiapusiškas veiklas, o svarbiausia – suteikti reikalingą pagalbą žmonėms. Tai patvirtino ir dviejų Palangos organizacijų – Palangos neįgaliųjų draugijos ir Palangos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos – atstovai, dalyvavę socialinės reabilitacijos paslaugų...


Nors jėgų dar tiek, kad, regis, gali kalnus versti, žinomi Palangos įmonių vadovai vienas po kito pareiškė besirenką poilsį. „Žinote, viskas sparčiai keičiasi: visuomenė, šeima, metodikos – nenorėjau būti „amžina“ direktore. Veiklos turiu labai daug, tačiau negaliu sakyti, kad palikusi mėgstamą darbą, esu euforijoje“, – „Palangos...


Efektyviame savivaldybės įmonių valdyme šiuolaikiški, turintys viziją ir iniciatyvūs įmonių vadovai – svarbiausia, įsitikinęs miesto savivaldybės Tarybos narys Dainius Želvys, kuris yra dviejų miesto įmonių – UAB „Palangos šilumos tinklai“ ir VšĮ Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) stebėtojų tarybos narys.


Palanga – tai kurortas, kurį vasarą aplanko dešimtis kartų daugiau žmonių nei gyvena pačiame mieste. Bet šis miestas nėra tik laikinoji vasaros sostinė – jame gyvena daugiau nei 15 tūkstančių žmonių. Nemaža dalis jų yra augantis bei veiklus jaunimas. Dauguma jų jau paaugliai, todėl suprantama – vasarą, kai miestą apspinta tokia minia vasaroti mėgstančių žmonių...


Šilta šventė praėjusio ketvirtadienio vakarą surengta Kurhauze – minint Medicinos darbuotojų dieną, į šventinį renginį sukviesti ne tik kurorto medikai, bet ir visi miestiečiai, norintys pasveikinti šios profesijos atstovus.


Kai atostogas Palangoje apkartina neplanuotas blogas oras, vejantis iš paplūdimio, tenka „pasukti galvą”, kaip „užmušti laiką“ pliaupiant lietui.


Ekonominio nuosmukio metu vis labiau ryškėja liūdnos tendencijos. Įmonės, siekdamos išsilaikyti, kaip vieną iš  taupymo būdų renkasi darbuotojų nemokamas atostogas. Tokį sprendimą priėmė ir kurorto bendrovė „Palangos vandenys“. Nors įstatymas darbdaviams kai kuriais atvejais suteikia tokią galimybę, tačiau tuo pačiu draudžia iš darbuotojo reikalauti imti nemokamų atostogų.


Valdžia nemokamų atostogų nematys

„Palangos tilto“ informacija, 2009 07 11 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės tarybai pristatytą sprendimo projektui dėl kurorto mero Vytauto Stalmoko ir vicemerų Rimanto Garolio bei Edmundo Krasausko prašymų išleisti juos nemokamų atostogų, įsikišus Vyriausybės atstovei, nepritarta.


Savivaldybė paskelbė taupymo vajų

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 03 07 | Rubrika: Miestas

Kaip informavo kurorto vadovas Vytautas Stalmokas susitikime su spaudos atstovais, visoje Lietuvoje paskelbus taupymo vajų, artimiausiu metu Savivaldybėje bus sudaryta komisija, kurios užduotis – peržiūrėti biudžeto programas ir surasti galimybių sutaupyti.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius