Paroda paskaita „Palangos kultūros paveldas fotografijoje“ sulaukė išskirtinio dėmesio

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-04-15
Peržiūrėta
2352
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Mažeikiškis G. Januška pasakojo apie savąją kolekciją, kurioje tarpukario akimirkos.
Mažeikiškis G. Januška pasakojo apie savąją kolekciją, kurioje tarpukario akimirkos.

Ketvirtadienį erdvi kultūros centro „Ramybė“ salė vos talpino palangiškius bei miesto svečius, besidominčius fotografija ir paveldu. Čia, po Palangos – Kultūros sotinės 2013 vėliava startavo pirmasis asociacijos „Fotobienalė LT“ organizuoto projekto „Fotografija projekte „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013“ renginys – paroda paskaita „Palangos kultūros paveldas fotografijoje“.
Susirinkusieji į „Ramybę“ turėjo išskirtinę progą pasigėrėti Kretingos muziejaus, J. Šliūpo memorialinės sodybos, Palangos ir Šventosios moksleivių projekto „Medinė Palangos ir Šventosios architektūra“, asmeninės Sauliaus Žulkaus ir Gedemino Januškos kolekcijų nuotraukomis, Palangos viešosios bibliotekos leidinių apie Palangą ekspozicija, XIX a. pabaigos – XX a. pradžios senovinių fotoaparatų, žurnalų, laikraščių, albumų ir vinilo plokštelių kolekcija.
Renginio metu eksponuotas Petro Barono sukurtas medalis Paulinai Mongirdaitei – pirmajai Lietuvos – o kaip paaiškėjo paskaitos metu, ir vienai iš pirmųjų Europoje, – moteriai fotografei, turėjusiai savo studiją Palangoje, kuri buvo įsikūrusi praktiškai toje pačioje vietoje, kur dabar stovi „Ramybė“.
„Čia susirinkusių žmonių skaičius rodo, jog palangiškiai neabejingi savo paveldui ir tradicijoms. Tad išties labai malonu pasveikinti visus čia susirinkusius fotografijos meno mylėtojus bei kūrėjus, – kreipėsi į atėjusiuosius renginį vedęs Palangos viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys. – Ir malonu, kad jūs jau spėjote apžiūrėti bei įvertinti tiek profesionalų, tiek mėgėjų darytas fotografijas“.
Įdomiai ir emocionaliai fotografijas iš savosios kolekcijos pristatė Saulius Žulkus, prieš tai susirinkusiesiems priminęs ir pačią Palangos miesto istoriją. Lakoniška buvo J. Šliūpo memorialinio muziejaus vadovė Sigutė Bendikienė, paminėjusi, jog parodon tilpo tik kelios muziejuje eksponuojamos nuotraukos, o norintieji plačiau su jomis susipažinti mielai laukiami pačiame muziejuje.
Su dideliu susidomėjimu buvo išklausytas profesionalus fotografas mažeikiškis Gedeminas Januška, kurio turtingoje kolekcijoje gausu pačių įvairiausių Lietuvos tarpukario – ir ne tik jo – gyvenimą užfiksavusių nuotraukų: nuo kariuomenės iki kaimo vestuvių bei talkų vaizdų.
Pagrindinis renginio organizatorius, asociacijos „Fotobienalė LT“ prezidentas fotomenininkas Adas Sendrauskas pristatė Palangos moksleivių darbus, kuriuose jie įamžino įdomiausius Palangos ir Šventosios medinės architektūros paveldo objektus. Tuo pačiu jis priminė, kad šis renginys – pirmasis iš projekto „Fotografija projekte „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013“ ciklo, o gegužės 13-18 dienomis „Ramybėje“ vyks Tarptautinis fotožurnalistų ir fotomenininkų seminaras „Palangos kultūrinės erdvės ir veidai“.
A. Sendrauskas taip pat pakvietė visus palangiškius, turinčius senų fotografijų ir žinančių apie nuotraukoje pavaizduotus žmones, pastatus, įvykius, atnešti jas kopijavimui į Palangos „Fotocentrą“, o pačios nuotraukos su aprašymais bus publikuojamos laikraštyje „Palangos tiltas“.
Išskirtinio dėmesio sulaukė kretingiškės Jolantos Klietkutės pranešimas „Tiškevičių aplinka Paulinos Mongirdaitės ir Igno Stropaus fotografijose“. Dera pabrėžti, jog J. Klietkutė, renkanti medžiagą knygoms apie šias išskirtines asmenybes, atskleidė iki šiol nežinotą faktą – P. Mongirdaitės mirties datą. Visuose žinynuose minima data – 1916 metai – esanti neteisinga. V. B. Litvaičio pateiktame Palangos gyventojų, balsuosiančių už kandidatus į Lietuvos Antrąjį Seimą, kuris buvo renkamas 1923 m. gegužės 12-13 d., sąraše minima Paulina Mongirdaitė, 50 metų amžiaus namų savininkė, tad jau šis įrašas paneigiąs aukščiau minėtą datą. O J. Klietkutė, išstudijavusi bažnytinių knygų įrašus, patikslino fotografės mirimo datą, priežastį ir laidotuvių dieną: P. Mongirdaitė mirė 1924 m. lapkričio 5 d., palaidota lapkričio 7 d. Palangos kapinėse. Kapo vieta šiandien nežinoma, tad, kaip sakė A. Sendrauskas, bus surengta ekspedicija garsiosios fotografės kapo vietai išsiaiškinti.
Šiltai buvo sutikti ir kiti kalbėjusieji: Vitalius Litvaitis, archeologas akademikas Vladas Žulkus, daugelį palangiškių fotografijos meno paslapčių mokęs mokytojas Algirdas Želvys.
Renginyje dalyvavę kultūros žmonės, politikai, Trečiojo amžiaus universiteto studentai bei visi mylintys Palangą bei fotografiją žmonės apgailestavo, kad turtinga ir turininga paroda kitądien jau buvo „nukabinta“. Ir iškart atsirado atsiliepusių į A. Sendrausko kvietimą: regis, esama žmonių, kurie savo giminės albumuose turi ne tik P. Mongirdaitės darytų nuotraukų, bet ir iki šiol niekieno nematytos jos pačios fotoportretą.

Nuotraukos A. Sendrausko ir O. Balodžio.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos kultūros ir jaunimo centro direktorė Vita Petrauskienė ir dar 4 centro darbuotojai sugrįžoiš Italijos, kur gruodžio 7-8 dienomis dalyvavo Europos kultūros forume 2017.


Palanga partnerio teisėmis jungiasi prie Klaipėdos miesto savivaldybės rengiamo projekto „Klaipėda – Europos kultūros sostinė“, jeigu Klaipėdos miestui bus suteiktas 2022 metų Europos kultūros sostinės vardas. Europos kultūros sostine Klaipėda siekia tapti kartu su Palanga ir Neringa.


Kultūros centre „Ramybė“ po Palangos – Kultūros sotinės 2013 vėliava startavusiame pirmajame asociacijos „Fotobienalė LT“ organizuoto projekto „Fotografija projekte „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013“ renginyje – parodoje paskaitoje „Palangos kultūros paveldas fotografijoje“ išskirtinio dėmesio sulaukė...


Kultūros centre „Ramybė“ po Palangos – Kultūros sotinės 2013 vėliava startavusiame pirmajame asociacijos „Fotobienalė LT“ organizuoto projekto „Fotografija projekte „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013“ renginyje – parodoje paskaitoje „Palangos kultūros paveldas fotografijoje“ išskirtinio dėmesio sulaukė...


Kultūros centre „Ramybė“ po Palangos – Kultūros sotinės 2013 vėliava startavusiame pirmajame asociacijos „Fotobienalė LT“ organizuoto projekto „Fotografija projekte „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013“ renginyje – parodoje paskaitoje „Palangos kultūros paveldas fotografijoje“ išskirtinio dėmesio sulaukė...


„Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013 turi visas galimybes parengti Kultūros plėtros programos viziją ir, sukūrusi didžiulį bendradarbiavimo tinklą, jungiantį savivaldybės, biudžetines įstaigas, viešąjį ir verslo sektorių, nuoširdžiai ir nuosekliai dirbdama šiuos ir ateinančius metus, 2017-aisiais pateikti savo kandidatūrą tapti Europos kultūros sostine...


Balandžio 11 dieną kultūros centro „Ramybė“ salė vos talpino palangiškius bei miesto svečius, besidominčius fotografija ir paveldu. Čia, po Palangos – Kultūros sotinės 2013 vėliava, startavo pirmasis asociacijos „Fotobienalė LT“ organizuoto projekto „Fotografija projekte „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013“ renginys –...


Ketvirtadienį erdvi kultūros centro „Ramybė“ salė vos talpino palangiškius bei miesto svečius, besidominčius fotografija ir paveldu. Čia, po Palangos – Kultūros sotinės 2013 vėliava startavo pirmasis asociacijos „Fotobienalė LT“ organizuoto projekto „Fotografija projekte „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013“ renginys –...


Palanga fotografijoje – fotografija Palangoje nuo 1870 m.  1

Adas SENDRAUSKAS, „FotobienalėLT” prezidentas, 2013 04 11 | Rubrika: Kultūra

Palanga fotografijoje – fotografija Palangoje nuo 1870 m. Asociacijos „FotobienalėLT” projektą remia Lietuvos kultūros rėmimo fondas  


Fotografijų parodos projekte „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013”  1

Adas SENDRAUSKAS, „FotobienalėLT” prezidentas, 2013 04 08 | Rubrika: Kultūra

Nuo balandžio 11 dienos Lietuvos kultūros sostinėje – Palangoje startuoja „Fotografija projekte „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius