Prokuratūra miestelėnų negins

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 12 09

Rugsėjo pradžioje palangiškius suneramino informacija apie teritorijos šalia Klaipėdos plento, prie degalinės „Lukoil“, pradedamą rengti detalųjį planą. Per 50 arų sklypo detaliojo planavimo tikslas – bendrojo naudojimo teritoriją pakeisti į komercinę. Miestelėnai kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą dėl viešojo intereso apgynimo, tačiau patenkinti jų prašymą atsisakyta.

 

Kreipėsi į prokuratūrą

Miestelėnai spalį dėl galimai pažeidžiamo viešojo intereso kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą. Daugiabučių namų gyventojai savo pareiškime nurodė, kad Palangos miesto bendrajame plane teritorija, esanti Klaipėdos pl. 44A yra pažymėta kaip bendrojo naudojimo želdiniai, o 2003 metų Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimu nurodoma kaip valstybės išperkama žemė.  Gyventojų teigimu, nepaisant šių faktų,  Klaipėdos apskrities viršininko įsakymu atkurta nuosavybės teisė į žemę.

 

Išsiuntė paklausimus

Klaipėdos apygardos civilinių bylų skyriaus prokurorė Kornelija Rušinaitė, tyrusi palangiškių skundą, nustatė, kad Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Valerijaus Kuznecovo įsakymu buvo suderinta informacija apie laisvą neužstatytą žemę bei pradėtas rengti žemės sklypo detalusis planas.

Klaipėdos apygardos prokurorė, tikrindama skundo medžiagos aplinkybes, išsiuntė paklausimus Palangos miesto savivaldybės, Klaipėdos apskrities viršininko administracijoms bei Nacionalinei žemės tarnybai.

 

Galima grąžinti

Iš pastarosios institucijos gavusi atsakymą, prokurorė konstatavo, kad atkurtos nuosavybės teisės Alfredui Tiškevičiui į 53 arų žemės sklypą neprieštarauja įstatymui ir Palangos miesto savivaldybės administracija pagrįstai nusprendė, jog neužstatytą laisvą žemę galima grąžinti natūra.

Taip pat prokurorė nustatė, kad Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus V.Kuznecovo įsakymas, kuriuo buvo patvirtintos žemės sklypo ribos ir apribojimai bei nurodyta, kad  pagrindinė tikslinė žemės paskirtis ir naudojimo būdas – kitos paskirties žemė, bendro naudojimo teritorija patvirtinta pagal Palangos miesto generalinį planą ir ji nepriskiriama valstybės išperkamai žemei.

 

Apspręsta sutartimi

Palangos miesto savivaldybės administracija prokuratūrai pateikė informaciją, kurioje nurodo, kad žemės sklypo Klaipėdos pl. 44A detaliojo planavimo organizatoriaus teisės perduotos A.Smalsčiui. Su sklypo savininku šių metų gegužę pasirašyta detaliojo teritorijų planavimo organizatoriaus teisių ir pareigų perdavimo sutartis. Beje, savo atsakyme miesto Savivaldybė pripažino, kad naujo  detaliojo planavimo  tikslas – pakeisti žemės naudojimo paskirtį, t.y. iš bendro naudojimo teritorijos į komercinės paskirties objektų teritoriją. Taip pat prokuratūrai paaiškinta, kad šiuo metu rengiamas planavimo sąlygų sąvadas detaliajam planui rengti.

 

Procesas parengiamojoje stadijoje

Klaipėdos apskrities viršininko administracijos atsakyme teigiama, kad žemės sklypo detaliojo planavimo procesas yra parengiamojoje stadijoje. Tačiau pripažįstama, kad suformuluoti minėto sklypo planavimo tikslai prieštarauja nagrinėjamos teritorijos galiojantiems Palangos miesto bendrojo plano sprendiniams. Klaipėdos apskrities teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento direktorės Lilija Misiulienė ir Apskrities teritorijų planavimo valstybinės priežiūros skyriaus vedėjo Marijaus Mockaus aiškinimu, nagrinėjama teritorija pagal kurorto bendrojo plano, patvirtinto pernai gruodžio pabaigoje, sprendinius yra intensyvaus užstatymo mišrioje gyvenamojoje zonoje.

 

Neįvertinta kvartalo specifika

Šių specialistų teigimu, minėto kvartalo svarbiausias režimo indeksas yra modernizavimas, kurio reglamentavimas apibrėžia, jog urbanizuotos teritorijos modernizuojamos pagal parengtus kompleksinius projektus. Anot jų, prieš rengiant detalųjį planą bei pagal sutartį perduodant planavimo organizatoriaus teises, būtina įvertinti kvartalo specifiką, nusprendžiant, koks teritorijos naudojimo būdas yra reikalingiausias. Taip pat specialistų išvadose teigiama, kad iš Savivaldybės pateiktų dokumentų negalima nustatyti, kodėl buvo pasirinktas būtent komercinis, o ne kiti šeši galimi būdai. Todėl, specialistų tvirtinimu, neatlikus komercinės teritorijos naudojimo būdo reikalingumo analizės, pasirašytoje sutartyje numatyti planavimo tikslai prieštarauja bendrojo planavimo sprendiniams.

 

Paprašė pakeisti sutartį

Klaipėdos apskrities viršininko administracija paprašė Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorių pakeisti sutartį dėl teritorijų planavimo teisių ir pareigų perdavimo R.Smalsčiui bei atkreipė dėmesį, kad išduodant planavimo sąvadą, būtina vadovautis  patvirtinto bendrojo plano sprendiniais.

 

Nėra pagrindo ginčyti

Iš surinktos tyrimo medžiagos prokuratūra pripažino,  kad žemės sklypo Klaipėdos pl. 44A detaliojo planavimo procedūrų galimi pažeidimai yra žinomi teritorijų planavimo priežiūrą atliekančiai institucijai. Tačiau, atsižvelgiant į faktines aplinkybes, konstatavo, kad ginčyti administracinių aktų teisėtumą teisme nėra pagrindo. Vadinasi, palangiškių prašymas ginti viešąjį interesą atmestas. Beje, miestelėnai šį nutarimą  dar gali apskųsti Generalinei prokuratūrai.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Prieš keletą dienų prasidėję 2014-ieji metai atnešė nemažai naujovių. Viena jų – nuo sausio pirmosios įsigaliojo naujas Teritorijų planavimo įstatymas. Kokios naujovės, kokie priimti pakeitimai bus patys aktualiausi žmonėms, norintiems ką nors statyti mūsų mieste ir žengsiantiems pirmuosius žingsnius link tų norų įgyvendinimo – pradėsiantiems rengti savo sklypo...


Teismas atmetė Jackų šeimos pretenzijas dėl Kurhauzo sklypo

„Palangos tilto” informacija, 2013 06 21 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos apygardos administracinio teismo kolegija birželio 11 d. priėmė sprendimą byloje dėl žemės sklypo prie Kurhauzo plano suderinimo ir įsakymo panaikinimo bei įpareigojimo atlikti veiksmus. Nuspręsta administracinę bylą dalyje dėl Jackų šeimos reikalavimo panaikinti 2011 m. birželio 1 d. Kultūros paveldo departamento (KPD) prie Kultūros ministerijos Klaipėdos teritorinio...


Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras Aivaras Velutis, išnagrinėjęs skundą dėl viešojo intereso gynimo, balandžio 18 dieną priėmė nutarimą atsisakyti tenkinti STT Klaipėdos valdybos, Kazimiero Onaičio ir Šventosios miesto bendruomenės skundus ir taikyti viešojo intereso gynimo priemones, nenustačius viešojo...


Vakar neeiliniame tarybos posėdyje pagaliau patvirtintas Šventosios jūrų uosto detalusis planas. Pritarus šiam svarbiam tiek Šventajai, tiek valstybei dokumentui, uosto direkcija teiks paraišką dėl techninės dokumentacijos rengimo, kainuosiančio apie 8 mln. Lt, finansavimo ES paramos lėšomis.


Metų pradžioje paskelbtos Palangos savivaldybės Kontrolės ir Audito tarnybos ataskaitos dėl vietinės rinkliavos už automobilių stovėjimą apmokestintose vietose, biudžeto vykdymo finansinio teisėtumo ir rinkliavos už išorinę reklamą rinkimo atskleidė daug įvairių pažeidimų. „Palangos tiltas“ paprašė juos pakomentuoti savivaldybės kontrolierę Eleną Kuznecovą.


Palangos miesto tarybos sprendimas rengti  žemės sklypo Jūratės g.24 ir žemės sklypų prie  daugiabučių namų Jūratės g.26 ir 28 detalųjį planą, kuriuo numatoma keisti Palangos miesto centrinės dalies detaliojo plano sprendinius ir planuojamojoje teritorijoje, esant galimybei prie sklypo Jūratės g.24 prijungti du arus laisvos valstybinės žemės, suneramino gyventojus. Kaip „Palangos...


Teismas patenkino Vyriausybės atstovės prašymą

„Palangos tilto“ informacija, 2010 03 20 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs Vyriausybės atstovės Klaipėdos apskrityje Kristinos Vintilaitės prašymą dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos šių metų sausio 14 dienos sprendimo „Dėl komitetų sudarymo“ panaikinimo, patenkino prašymą dėl reikalavimo priemonių užtikrinimo taikymo ir sustabdė minėto miesto savivaldybės Tarybos sprendimo galiojimą.


Palangos miesto policijos komisariatas apylinkės prokuratūros pavedimu pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiojo specialisto Bernardo Skersio pareiškimo. Jame nurodoma, kad pernai gruodį savivaldybės Administracijai B.Skersys pateikė savo kasmetinę veiklos ataskaitą, tačiau  gavęs vertinimo išvadą...


Prokuratūra miestelėnų negins

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 12 09 | Rubrika: Miestas

Rugsėjo pradžioje palangiškius suneramino informacija apie teritorijos šalia Klaipėdos plento, prie degalinės „Lukoil“, pradedamą rengti detalųjį planą. Per 50 arų sklypo detaliojo planavimo tikslas – bendrojo naudojimo teritoriją pakeisti į komercinę. Miestelėnai kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą dėl viešojo intereso apgynimo, tačiau patenkinti jų prašymą atsisakyta.


Palangiškiai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą

„Palangos tilto“ informacija, 2009 09 19 | Rubrika: Miestas

Šią savaitę 120 Palangos miesto daugiabučių namų kvartalo gyventojų raštu kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir Lietuvos Respublikos Seimo antikorupcijos komisiją prašydami apginti viešąjį interesą. Gyventojai prokurorų prašo ištirti aukšto Palangos valdininko veiksmus.  


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius