Seimo rinkimuose – Kretingos ir Palangos kaktomuša

Seimo rinkimuose – Kretingos ir Palangos kaktomuša

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 12 03

Seimo rinkiminių apygardų ribas perbraižyti ir rinkėjus perskaičiuoti liepęs Konstitucinis teismas vienmandatėse apygardose vietų šalies parlamente siekiančių politikų tarpe sukėlė dar neregėtą sumaištį. Politinės partijos naują rinkiminių apygardų žemėlapį sudariusią Vyriausiąją rinkimų komisiją puolė kaltinti, kad ši, neva, proteguojanti valdančiuosius socialdemokratus ir jiems palankiau paskirsto rinkėjus.
Po tokio rinkimų tvarkos pasikeitimo labiausiai kaip maišu per galvą gavę pasijuto Kretingos politikai, kurie neseniai tarėsi aptikę į Seimą juos nunešiantį patogų arkliuką – kaimyninio rajono gyventojams nepalankų Palangos tarybos sprendimą dėl rinkliavos už įvažiavimą į kurortą automobiliais.
Aršiai kovai dėl Seimo mandato besiruošią įvairių partijų atstovai šokosi ginti Palangos „skriaudžiamų“ kretingiškių interesų ir susikibę už rankų rengė protesto mitingus. Politikai vienas per kitą skubėjo girtis, ką padarę ginant kretingiškių interesus: vienas apie tai jau kalbėjęs su šalies premjeru ir gavęs jo palaikymą, kitas inicijavęs tokį mokestį draudžiančią Rinkliavų įstatymo pataisą, trečias Seimo teisininkų paprašęs įvertinti Palangos sprendimo teisėtumą.
Kurorto valdžia buvo išvadinta jūrą užgrobusia pinigautoja, o tokiam Tarybos sprendimui nebyliai pritariantys palangiškiai – pakelės plėšikais. Riebiausiai ant Palangos mestelėję politikai sulaukdavo karščiausių kretingiškių ovacijų.
Tačiau po VRK pateikto naujų rinkimų apygardų ribų projekto taip viešai darkęsi Kretingos rajono politikai gavo prikąsti lūpą. Siūlomoje naujoje apygardoje prie Palangos savivaldybės prijungiamas ir Kretingos miestas su jo apylinkėmis. Ką atvykę į kurortą plėšikais išvadintiems palangiškiams sakys Kretingos atstovai, kurie sieks mūsų miesto rinkėjų palankumo?
Negi jie kretingiškiams žadės Seime blokuoti Palangos įvedamą rinkliavą, o Palangoje mušis į krūtinę ir dievagosis ginti kurorto interesus? Tačiau bene pagrindinė užduotis į Seimą palangiškių deleguojamam politikui – siekti didesnio valstybės finansavimo turizmą skatinantiems objektams. O ne vieną milijoną eurų per metus duosianti įvažiavimo rinkliava ir būtų papildomas sraunus miesto finansavimo šaltinis.
Bet būsimo seimūno dėmesio bei nuolatinio valstybės biudžeto purtymo reikalaus ir Kretinga. Nesunku atspėti kurio miesto naudai visas pastangas dės Kretingos deleguotas politikas. Ne pyragai laukia ir Palangos partijų skyrių kandidato. Ką jis nuvažiavęs į Kretingą bekalbėtų, kretingiškiai vis vien savo balsą atiduos už savą.
Kitais metais bent jau mūsų rinkimų apygardoje laukia įdomūs rinkimai, kai vienmandatėje apygardoje žmonės kandidatą rinksis ne tiek pagal priklausomybę kokiai nors partijai, kiek pagal atstovaujamą miestą. Kita vertus, toks dviejų skirtingų savivaldybių gyventojų mūšis už Seimo narį pareikalaus didesnio rinkėjų aktyvumo.
Palangoje yra apie 14 tūkst. rinkėjų, Kretingoje – 18 tūkst. Dar 4 tūkst. balsuotojų pridės Neringa. Vadinasi, Kretingos ir Palangos ginčą laimės ta savivaldybė, kurios rinkėjų prie balsadėžių ateis daugiausiai. Praėję Seimo rinkimai 2012 metais rodo, kad vienai apygardai priskirtos 9 Kretingos rinkiminės apylinkės sulaukė apie 9,7 tūkst. rinkėjų, kai Palangoje balsuoti atėjo tik beveik 7,6 tūkst. žmonių. Tiesa, kurorte rinkėjų aktyvumas siekė 54 proc., kai Kretingoje jis buvo puspenkto procento mažesnis. Tačiau aišku, kad norint persverti kretingiškių valią, Palangoje balsuoti turės ateiti bent 70 proc. rinkėjų. Aišku, to paties sieks ir Kretinga.
Svarstykles su rinkėjų balsais į vieną ar į kitą pusę gali nusverti ir neringiškiai, kurių rinkti Seimo prieš trejus metus atėjo beveik 2 tūkstančiai. Būtent Neringos rinkėjai didžiausią rūpestį sukėlė ir Kretingoje vienmandatėje apygardoje 2012 metų rinkimus į Seimą laimėjusiai partijos Tvarka ir teisingumas atstovei Jolitai Vaickienei. Pajutusi, kad neringiškių simpatijos bus skirtos buvusiam šio kurorto merui, socialdemokratų partijos kandidatui Antanui Vinkui, ji labiausiai protestuoja prieš Neringos prijungimą prie Palangos ir Kretingos.
Suprasdami, kad agituojant kretingiškius įsibėgėti neleidžiantys Palangos rinkėjai virsta ašaka gerklėje, Kretingos politikai apskritai norėtų pasilikti dabar esančioje Kretingos apygardoje, kurios dalis kartu su Skuodo rajonu sudarytų naujai projektuojamą Kuršo apygardą. Pagal naująją tvarką apie 33,3 tūkst. rinkėjų tokiai apygardai pakaktų.
Tačiau prie ko kabinti Palangą, kuri teturi 14 tūkst. teisę balsuoti turinčių gyventojų. Negelbėja ir prijungtas kitas pajūrio kurortas su 4 tūkst. neringiškių. Dėl reikiamo rinkėjų skaičiaus iki šiol buvusioje Pajūrio apygardoje būdavo prikabinama dalis Klaipėdos, kurios gyventojai, tikiu, į Seimą išrinkto palangiškio Prano Žeimio ir akyse nėra matę.
Kaip klaipėdiečiai iki šiol dirbtinai buvo klijuojami prie Palangos, taip dabar prievarta prie kurorto prikergiama dalis Kretingos rajono su jo centru. Logiškiau būtų Palangą ir Kretingą sieti su pajūrio gyvenvietėmis – Klaipėdos rajono Kretingale su Karkle ir uostamiesčio Giruliais bei Melnrage. Tačiau ten gyvenantys vos keli tūkstančiai žmonių tokios apygardos neišgelbėtų.
Todėl Palangos ir Neringos kurortai kartu su „inkorporuotomis“ Kretingos miesto apylinkėmis, ko gero, yra vienintelis ir pats logiškiausias variantas. Vadinasi, kitais metais šios apygardos rinkėjų laukia Palangos ir Kretingos dvikova. Kaip kažkada margą kompaniją į Seimą atvedęs Arūnas Valinskas žadėjo – bus linksma ir įdomu.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Seimo rinkimuose – Kretingos ir Palangos kaktomuša

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 12 03 | Rubrika: Savaitės komentaras

Seimo rinkiminių apygardų ribas perbraižyti ir rinkėjus perskaičiuoti liepęs Konstitucinis teismas vienmandatėse apygardose vietų šalies parlamente siekiančių politikų tarpe sukėlė dar neregėtą sumaištį. Politinės partijos naują rinkiminių apygardų žemėlapį sudariusią Vyriausiąją rinkimų komisiją puolė kaltinti, kad ši, neva, proteguojanti valdančiuosius socialdemokratus...


Lietuvos metų mero 2014 rinkimuose Šarūnas Vaitkus – trečias

"Palangos tilto" informacija, 2015 02 09 | Rubrika: Miestas

Praėjusios savaitės pabaigoje Panevėžio „Cido“ arenoje įvykusiame renginyje – viešoje diskusijoje „Ateities Panevėžys“ paskelbti Lietuvos 2014-ųjų metų mero rinkimų nugalėtojai. Palangos meras Šarūnas Vaitkus šiuose rinkimuose pakilo į garbingą trečią vietą, o portale lrytas.lt jam skirta net 4 tūkst. 731 balsų.


Iki savivaldybių tarybų rinkimų liko šiek tiek mažiau nei trys mėnesiai. Kad rinkimai būtų skaidrūs ir išvengta balsų pirkimo bei kitų pažeidimų, vakar Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdžių salėje su miesto vadovais, meru Šarūnu Vaitkumi ir vicemeru Sauliu Sime, kitais Tarybos nariais, savivaldybės rinkimų komisijos pirmininku Virgilijumi ir jos nariais susitiko...


Po dau­giau kaip de­šimt me­tų tru­ku­sių dis­ku­si­jų dėl tie­sio­gi­nių me­rų rin­ki­mų Sei­mas praėjusį ket­vir­ta­die­nį juos įtei­si­no .  Bet Palangos miesto politikai dar labiau būgštauja dėl naujovės ir sako „esą neapsisprendę“, ar juose dalyvautų.


   Prezidento rinkimų antrajame ture vakar beliko tik užfiksuoti lauktą Dalios Grybauskaitės pergalę - laimėtoja surinko 57,87 procentus balsų, o socialdemokratas Zigmantas Balčytis – 40,14 procentus. Bet Europos Parlamento (EP) rinkimų rezultatai pažėrė krūvą staigmenų – nugalėjo tik paskutinę akimirką į priekį išsiveržusi „Tėvynės sąjunga – Lietuvos...


Palangos miesto Taryba jau šią savaitę gali iškelti šampano taures – kadencija jau įpusėta. Kokie bus likę du metai Tarybai? Bus sėkmingai užbaigta koalicinės daugumos programa? Ar partijos numos į ją ir sieks įsiteikti rinkėjams, jau dažniau mąstydamos apie 2015-ųjų savivaldos rinkimus? Kokio palangiškių rinkėjų verdikto dabartiniai Palangos politikai ir...


Pergalę dėl Seimo nario mandato Pajūrio rinkimų apygardoje paskutinę akimirką sugriebęs Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos kandidatas Pranas Žeimys Darbo partijos kandidatę Genoveitą Krasauskienę aplenkė vos 45 balsais. P. Žeimys surinko 50,18 proc. balsų, G. Krasauskienė – 49,82 proc., bet „darbietė“ pasinaudojo įstatymo numatyta galimybe ir...


Žurnalistas, politikos apžvalgininkas Tomas Viluckas dalyvaus rudenį vyksiančiuose parlamento rinkimuose. Užsiregistravęs savarankišku politinės kampanijos dalyviu vienmandatėje Pajūrio rinkimų apygardoje T. Viluckas ketina kautis su ten pat kandidatuojančiu buvusiu Vidaus reikalų ministru, Liberalų ir centro sąjungos (LICS) atsakinguoju sekretoriumi Raimundu Palaičiu.


Tradiciniuose žurnalo „Veidas“ geriausių šalies merų rinkimuose Palangos meras Šarūnas Vaitkus užėmė 19-ąją vietą. Tai yra aukščiausias Palangos miesto vadovo įvertinimas iki šiol surengtuose žurnalo geriausio mero rinkimuose. Sveikiname!   Palangos meras – 19-as tarp geriausiųjų „Turint omenyje, kad Š. Vaitkus realiai...


Valdininkams yra labai sunku pelnyti žmonių palankumą. Daugeliui – sutikime, pelnytai! –valdžia siejasi su neskaidria veikla, žiūrėjimu naudos sau ir paisymu tik savo siaurų partinių interesų. Ko gero, Palangos meras Šarūnas Vaitkus galėtų, kai niekas nemato, nusispjauti per petį ar nors pastuksenti krumpliais į stalą – beveik pusmetį miestui vadovaujantis...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius