Socialinis būstas gimdo mįsles

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-08-02
Peržiūrėta
1755
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos miesto valdžiai iki šiol nesugebant spęsti socialinio būsto skyrimo klausimų, pastarųjų ėmėsi Lietuvos Respublikos Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė. Ji pradėjo tirti palangiškės Gitanos Gadeikytės skundą dėl Savivaldybės administracijos atsisakymo ne eilės tvarka išnuomoti jai socialinį būstą ir galimai pažeidžiamas jos trijų nepilnamečių vaikų teises į tinkamas gyvenimo sąlygas.

 

Nesulaukė pagalbos

Kaip paaiškino kontrolierei G.Gadeikytė, ji viena augina tris nepilnamečius vaikus. Šiuo metu gyvena nuomojame bute, tačiau nuomotojas paprašė išsikelti. Šiuo metu ji įrašyta į asmenų, turinčių teisę į socialinį būstą sąraše 3-ia. Kreipėsi dėl būsto skyrimo tiek į merą V.Stalmoką, tiek į buvusį seimūną, šiuo metu Vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį, bei į visas  kitas įmanomas institucijas, tačiau jokios realios pagalbos nesulaukė. Be to, sužinojusi, jog Palangos mieste yra keturi laisvi, neišnuomoti socialiniai būstai, moteris kreipėsi į Savivaldybę, prašydama išnuomoti jos šeimai, tačiau gavo atsakymą, kad socialinis būstas nuomojamas eilės tvarka. Taip pat ji informavo Savivaldybę, kad yra laisvas butas Liepojos pl. 10a-4, o vienas butas išnuomotas V.Butienei, kurios šeima yra įsigijusi 4 kambarių butą Palangoje, ir minėtame būste negyvena. Palangiškė G.Gadeikytė išsiaiškino ir tuos socialinius būstus, kurie pernuomojami.

 

Paprašė informacijos

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė R.Šalaševičiūtė paprašė Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorių V.Kuznecovą pateikti išsamią informaciją apie skunde išdėstytus faktus, paaiškinat, kam išnuomoti minimi socialiniai būstai, ir ar Savivaldybei žinoma, jog būstai subnuomojami pašaliniams asmenims, bei nurodyti, kokios yra galimybės G.Gadeikytės šeimai išnuomoti Savivaldybės socialinį būstą. Taip pat R.Šalaševičiūtė paprašė informacijos apie G.Gadeikytės šeimą ir iš Palangos vaiko teisių apsaugos tarnybos.

 

Eilėje – per šimtą šeimų

Atlikto tyrimo metu nustatyta, jog Palangos miesto savivaldybei nuosavybės teise priklauso 113 butų, iš jų šiuo metu 22 priskirti Socialinio būsto fondui ir nuomojami pagal terminuotas sutartis. Kiti neprivatizuoti butai nuomojami pagal ankstesniais metais sudarytas neterminuotas nuomos sutartis. Palangos mieste turinčių teisę į socialinį būstą ar jo sąlygų pagerinimą įrašytos 124 šeimos.

 

Nustatyti pažeidimai

Kontrolierė, išnagrinėjusi Palangos miesto savivaldybės kontrolierių atlikto audito išvadas bei remdamasi gautomis pažymomis konstatavo, kad nustatyta dešimt atvejų, kai Savivaldybės gyvenamojo būsto nuomininkai turi savo vardu įregistravę tinkamą gyventi būstą, 3 atvejai, kai nuomininkai nesinaudoja išnuomotais būstais, bei keturi atvejai, kai būstas neišnuomotas, iš kurių vienas įsigytas dar pernai ir nenaudojamas beveik metus.

 

Nedidinamas socialinio būsto fondas

Darytina išvada, jog Savivaldybės administracija nesiima veiksmingų priemonių, kad socialinio būsto nuomininkai vykdytų sutartyse numatytus įsipareigojimus, t.y. teiktų duomenis apie pajamas ir turtą. Taip pat paminėti faktai rodo, kad nepakankamai skiriama dėmesio Savivaldybės gyvenamojo būsto nuomai. Atsilaisvinę nuosavybės teise Savivaldybei priklausantys butai nėra pripažįstami socialiniais ir neįtraukiami į būsto fondą. Tuo tarpu naujai įsigyti butai yra priskiriami socialinio būsto fondui. Vaiko teisių apsaugos kontrolierės nuomone, tokiu būdu sąmoningai nedidinamas socialinio būsto fondas ir pažeidžiamos šio būsto laukiančių asmenų ar šeimų ir juose augančių nepilnamečių vaikų teisės.

 

Nėra išimtinių sąlygų

Kontrolierės teigimu, G. Gadeikytės atveju nebuvo gauta duomenų, suteikiančių pagrindą teigti, kad socialinio būsto suteikimo eiliškumo tvarka buvo pažeista. Taip pat ji pripažino, kad miesto Savivaldybės atsisakymas suteikti socialinį būstą ne eilės tvarka nepažeidžia įstatymo nuostatų, kadangi nėra ir nebuvo išimtinių sąlygų. Todėl atsisakymas vaikų teisių nepažeidžia.


Pasiūlyta šalinti trūkumus

Tačiau susiklosčiusi situacija buvo nagrinėta kitu aspektu. Kontrolierė R.Šalaševičiūtė paprašė administracijos direktoriaus V.Kuznecovo atkreipti dėmesį, kad dėl aplaidaus ir netinkamo Palangos miesto savivaldybės Socialinio būsto fondo tvarkymo bei proceso vilkinimo, galimai buvo pažeistos G.Gadeikytės nepilnamečių vaikų teisės į tinkamas gyvenimo sąlygas. Taip pat pasiūlyta skubiai imtis priemonių auditorių nurodytiems trūkumams pašalinti, įvertinant Savivaldybės tarnautojų, atsakingų už socialinio būsto apskaitą, tvarkymą, atsakomybės klausimą. Apie priimtus sprendimus ir audito rekomendacijų vykdymą informuoti vaiko teisių apsaugos kontrolierę iki rugsėjo 1 dienos.

 

Skiria pagal naująją tvarką

Palangos miesto savivaldybės Verslo ir turto skyriaus vedėjos Zojos Strikaitienės teigimu, dėl G.Gadeikytės skundo kontrolierei išsiųstas atsakymas, kad išimties tvarka šiuo metu buto Svivaldybė skirti negali. Pasak vedėjos, dar pernai nupirktas Sodų gatvėje trijų kambarių butas pagal naująją tvarką artimiausiu metu bus siūlomas daugiavaikei šeimai. Taip pat yra tvarkomi dokumentai dėl V.Butienės iškeldinimo iš Liepojos pl. 0B-1.

 

Problema – atskiri gyvenamieji fondai

Vedėja Z.Strikaitienė sakė, kad yra painiojamos socialinio būsto ir butų, kuriuos Savivaldybė išnuomojo, sąvokos. „Aš kreipiausi į Aplinkos ministeriją, prašydama spręsti problemą ir suvienodinti tiek Savivaldybės gyvenamąjį, tiek Socialinio būsto fondus. Buvo atsakyta, kad problema žinoma, tačiau suabejota, ar valdžia imsis pertvarkos. Problema ta, jog įstatymas nenumato, kad tie nuomininkai, su kuriais iki 2003 metų buvo sudarytos neterminuotos nuomos sutartys, o jie vėliau įsigijo nekilnojamojo turto, privalo išsikelti. Iš neprivatizuotų ir Savivaldybei priklausančių butų iškeldinti galima, jei  nuomininkas nemoka nuompinigių arba susikaupia didžiulės skolos už komunalinius patarnavimus. Be to, dėl asmens įgyto turto duomenys neteikiami, nes to neleidžia duomenų apsaugos įstatymas,“ -  teigė specialistė.

 

Siūlo išsikelti

Pasak vedėjos, be abejo, Palanga miestas nedidelis, tad vienokia ar kitokia informacija pasiekiama. „Esame  išsiuntinėję pasiūlymus tiems nuomininkams, kurie galėtų atsisakyti butų. Viena Ganyklų gatvės gyventoja pranešė, jog ketina išsikelti, kai užbaigs namo statybą,“ – sakė valdininkė. Jos tvirtinimu, kai buvo lėšų, siūliusi, kad reikia statyti daugiabutį socialiai remtiniems palangiškiams. Deja, klausimas užstrigo dėl žemės sklypo, nes kol nebaigtas nuosavybės grąžinimas, Savivaldybė neturi galimybės statyti. Dabartiniu metu, anot vedėjos, ekonominis nuosmukis gramzdina planus pastatyti daugiabutį namą.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė nepritaria Prezidentūros raginimams, kad reaguojant į Vaiko teisių apsaugos kontrolierės išvadas tyrime dėl mažamečio paėmimo, ministerija turi imtis papildomų priemonių. 


Gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, 2021 m. sausio 1 d. Lietuvoje nuolat gyveno 1 302,7 tūkst. 15 metų ir vyresnių moterų, iš jų 76,5 proc. (arba 996,6 tūkst.) buvo gimdžiusios. Jos pagimdė 1 mln. 962 tūkst. vaikų. Palyginti su 2011 m. surašymo rezultatais, šio amžiaus moterų sumažėjo 8,3 proc. (117,4 tūkst.), pagimdžiusių moterų – 6,6 proc. (70,7 tūkst.), o pagimdytų vaikų – 11,3 proc....


Išaugus energetinių išteklių ir būsto šildymo kainoms, dalis žmonių susiduria su finansiniais sunkumais. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad sunkiau besiverčiantys šalies gyventojai gali pasinaudoti būsto šildymo išlaidų kompensacijomis nepriklausomai nuo to, kokiu kuru jų būstas yra šildomas.


Vienos dideles politines ambicijas Palangoje puoselėjančios karjeros valstybės tarnautojos gyvenimo draugas galimai pakėlė ranką prieš jųdviejų vaiką. Ne niekam nematant, o per vaiko pamoką nuotoliniu būdu. Palangos pradinė mokykla dėl smurto prieš vaiką praėjusią savaitę kreipėsi į policiją. Policijos ir vaikų teisių atstovai jau apklausė vaiką, jo tėvą ir mamą.


Pažįstamos mamos kurorte skundžiasi, kad jų vaikai karantino suvaržymų metu tapo irzlesnis, atžagaresni. „Palangos tiltas“ jau rašė apie mažamečius berniukus, kurie galimai apiplėšė kurorto senjorę. Tiesa, Palangos policija patvirtino tik vagystę minėtu atveju. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos...


Penkios savivaldybės iki šiol neturi nė vieno budinčio globotojo, antradienį pranešė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. Palanga, kaip dešimt kitų savivaldybių, turi po vieną budintį globotoją, bet tarnyba sako, kad vieno neužtenka.


 Nuo 2015 m. sausio 1 d. įsigaliojus Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymui, asmenims ir šeimoms, įrašytiems į savivaldybėse sudarytus asmenų ir šeimų, turinčių teisę į paramą būstui išsinuomoti, sąrašus bei savivaldybės socialinio būsto nuomininkams numatyta pareiga Gyventojų turto deklaravimo įstatyme nustatyta tvarka kasmet iki gegužės...


Kovo pabaigoje Savivaldybės socialinio būsto skyrimo gyventojams klausimams nagrinėti komisija išnuomojo trijų kambarių 64,47 kv. m bendrojo ploto socialinį būstą, esantį Medvalakio g. 13-30, daugiavaikei mamai Gitanai Gadeikytei.


Praėjusią savaitę Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimu likviduota beveik du dešimtmečius gyvavusi Janinos ir Liudo Siručių šeimyna. Palangos vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Emilija Lapėnienė teigė, jog taip pasielgta todėl, kad sumažėjo vaikų skaičius ir kad šeimynos globėjai sulaukę daugiau nei  65 metų. Tarybai to pakako, kad būtų likviduota šeimyna. Nors posėdžio...


Socialinis būstas gimdo mįsles

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 08 02 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto valdžiai iki šiol nesugebant spęsti socialinio būsto skyrimo klausimų, pastarųjų ėmėsi Lietuvos Respublikos Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė. Ji pradėjo tirti palangiškės Gitanos Gadeikytės skundą dėl Savivaldybės administracijos atsisakymo ne eilės tvarka išnuomoti jai socialinį būstą ir galimai pažeidžiamas jos trijų nepilnamečių vaikų teises į...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius