Studijų pasirinkimą – gimtoje šalyje ar užsienyje – lėmė ir patriotizmas

Alfredas Pumpulis, 2013-08-26
Peržiūrėta
1991
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos senosios gimnazijos abitu-rientas Rokas Meškauskas.
Palangos senosios gimnazijos abitu-rientas Rokas Meškauskas.

Kur studijuoti – Lietuvoje ar užsienyje?

Šiuo metu nemažai daliai moksleivių yra iškilusi sudėtinga apsisprendimo dilema: kur rinktis studijas – Lietuvoje ar užsienyje? Ir kur užtarnautas diplomas reikš daugiau?
Šiuo klausimu „Palangos tiltas“ pakalbino vieną iš šių metų Palangos senosios gimnazijos abiturientų – Roką Meškauską.
Būsimas studentas pasirinko studijas Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje studijuoti Jūrų inžineriją. „Galbut perspektyvos nėra pačios didžiausios, tačiau patriotizmas atliko savo vaidmenį“, – kalbėjo R. Meškauskas.
Paklaustas ką mano apie žmones, bėgančius iš Lietuvos kaip iš skęstančio laivo svetur, abiturientas atšovė, jog nieko prieš tokius žmones neturi. Toks pasirinkimas esą kiekvieno individualus sprendimas, tad ir teisti už tokį pasirinkimą nederėtų. Tik apgailėstauja, jog ne visada šie žmonės nori grįžti.
Dažnas žmogus po universiteto baigimo turi „malonumą“ įsitikinti, jog Lietuvoje įgytas diplomas turi mažai naudos, ieškant darbo. „Svarbiausia – ne diplomas, kurį žmogus gauna, o žinios ir įgūdžiai. Jei pilietis ne tik sugeba įsisavinti informaciją, kurią gauna iš universitetų, tačiau ir mokytis individualiai – perspektyvoms ribų nematau“, – pasitikėjimu savo jėgomis spinduliavo Rokas.
Viešojoje erdvėje neakivaizdžiai įsigalėjusi nuomonė, kad užsienio universitetai yra geresni, o Lietuvos aukštosios mokyklos vertinamos kaip antraeilės arba net dar blogiau. Be to, tikima, kad studijos užsienyje yra kokybiškesnės ir modernesnės.
 Šiuo klausimu sutiko pabendrauti šiais metais baigusi Darbėnų gimnaziją Vaida Bertašiūtė. Mergina nusprendė Vilniaus kolegijoje „zubrinti“ buhalterinės apskaitos mokslus.
Būsima studentė, paklausta, kaip vertina Lietuvoje ir užsienyje įgytų diplomų reikšmingumą, atsakė: „Pastaruoju metu diplomai, net ir gauti užsienyje, deja, ne visada lieka įvertinti. Mano nuomone, nėra svarbu, kur tu jį gauni, svarbu, kad gauni jį savo jėgomis! Kalbu apie nusirašinėjimą ir diplomų pirkimą...“ – patikslino V. Bertašiūtė.
Prieš renkantis kur studijuoti, jaunas žmogus turėtų gebėti kritiškai pažvelgti ne tik į Lietuvos universitetus, matyti ir kitų šalių sistemos silpnąsias puses. Reikėtų atsispirti vyraujančioms tendencijoms ir stereotipams. Būtina susirinkti kiek galima daugiau informacijos ir dar kartą pasverti visus argumentus.
Vertėtų pamąstyti ir apie vertybinius dalykus, bandyti pažvelgti į tolesnę savo gyvenimo perspektyvą.
Kiekvienas abiturientas sau turėtų nuoširdžiai atsakyti į šiuos klausimus: kokius keliu pagrindinius gyvenimo tikslus? Su kokiu kraštu ketinu sieti savo ateitį?

„Palangos tiltas” vykdo Spaudos, Radijo ir Televizijos rėmimo fondo projektą „Mes – Baltijos jūros vaikai”.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kur pigiau atostogauti rudenį – Lietuvoje ar užsienyje? Į šį klausimą keliautojas, kelionių organizatorius Rimvydas Širvinskas - Makalius atsako nedvejodamas: „Šiuo metu pigiau atostogauti Lietuvoje“. 


Beveik kiekvieną vasarą tenka skaityti pasipiktinimo straipsnius, kuriuose liejama kritika mūsų pajūriui. 


Penktadienį, spalio 1 d., Palangoje nustaryta 14 naujų koronaviruso atvejų, šiuo metu kurorte serga  135 palangiškiai. Šalyje peržengta dar viena COVID-19 riba: praėjusią parą (iš penktadienį, spalio 1 d., į šeštadienį, spalio 2 d.) šalyje nustatyti Lietuvoje nustatyti 2066 COVID-19 atvejai, mirė 21 žmogus, iš jų devyniolika buvo nepasiskiepiję.


Šie metai pažymėti didele garbingų sukakčių puokšte, kurią puošia ir skulptoriaus modernisto Antano Mončio gimimo metinių minėjimo žiedai: šių metų birželio 8 d. sueina 100 metų, kai Mončių (dab. Mančių) kaime Darbėnų valsčiuje (Kretingos apskritis) gimė šis pasaulinio garso menininkas (1921–1993). Simboliška, kad menininko atminimą įamžinusi...


Rugsėjo 24 d., antradienį, Palangai įteiktas Lietuvos rekordo diplomas, oficialiai patvirtinantis, kad kurorto koncertų salės fasadą puošiantis dainininko Stasio Povilaičio autografas yra didžiausias parašas šalyje. Šį Lietuvos rekordą įregistravo agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo.    


Pasibaigus vasarai poilsiautojų srautai, kaip ir kasmet, išseko, o kurortą apgaubia ramybė. Pamaitinus, išmigdžius, išsupus, palepinus visais įmanomomis kūno ir sielos malonumais tūkstančius atostogautojų, ir palangiškiams laikas galvoti apie užtarnautas atostogas. Kur ir kaip atostogauja palangiškiai, nusprendė pasidomėti „Palangos...


Šiuo metu nemažai daliai moksleivių yra iškilusi sudėtinga apsisprendimo dilema: kur rinktis studijas – Lietuvoje ar užsienyje? Ir kur užtarnautas diplomas reikš daugiau?


Jeigu Palangos miesto savivaldybės specialistas, dar ir, tarkime, Lietuvos triušių augintojų asociacijos viceprezidentas, sumanytų nuvykti į triušių augintojų konferenciją Rusijoje ir paprašytų savivaldybės tam skirti komandiruotpinigių, girdi, jis ten atstovaus Palangai ir Lietuvai, suprantama, liktų išjuoktas. Kas nors ir palei smilkinį pirštą pasukiotų....


Kiekvienais metais dvyliktokams ramybės neduoda daugybė klausimų, susijusių su tolimesniais studijų pasirinkimais. Vieni lieka savo šalyje, kiti bando įsitvirtinti svetur. O kaip žada elgtis Palangos abiturientai? Liks Lietuvoje ar išvyks? Ar išties užsienio universitetai jiems patrauklesni už Lietuvos?


Vasara – galimybė moksleiviams užsidirbti pinigų ir bent kuriam laikui nulipti tėvams nuo sprando. Kai kurie renkasi gerai apmokamą darbą užsienyje, kiti – „patriotinį“ darbą už grašius, tačiau tėvynėje Lietuvoje. Užsidirbti savo pinigų yra puikus noras. Kaip sekasi tokį norą įgyvendinti vasaros atostogų metu miesto moksleiviams?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius