Supratimas apie sveiką mitybą vaikui turi būti išugdytas nuo pat mažumės

Palangos tiltas, 2015-02-12
Peržiūrėta
5781
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Supratimas apie sveiką mitybą vaikui turi būti išugdytas nuo pat mažumės

Mokyklinio amžiaus vaikai neretai skundžiasi skrandžio skausmais, virškinimo sutrikimais; aktuali ir nutukimo problema. Pastebima, kad dėl netinkamos mitybos užklumpančios ligos neaplenkia ir per mokyklos slenkstį dar neperžengusių vaikų. Atsparumą virškinimo sistemos ir kitiems sveikatos sutrikimams lemia nuo pat mažens išugdyti mitybos įpročiai.
Vasario 11 d. – Pasaulinė ligonių diena. Jos metu vertėtų susimąstyti, kokią didelę reikšmę kokybiškam gyvenimui turi sveikata ir kaip svarbu ja rūpintis bei puoselėti nuo pat mažų dienų. Su sveikata neatsiejama tinkama mityba: tai, kokį maistą „dedame“ į savo organizmą, nulemia, kaip jaučiamės ir ar nesergame.
Tinkama mityba ypač svarbi augančiam organizmui, tuo tarpu netinkama, nesubalansuota mityba tampa įvairių ligų priežastimi. Dėl netinkamos mitybos gresiančias ligas tarp mokyklinio amžiaus vaikų įvardijo Santariškių Vaikų ligoninės dietistė Jolita Bagdonavičiūtė.
Pasak J. Bagdonavičiūtės, dėl netinkamos mitybos vaikams dažniausiai pasitaikančio virškinimo, žarnyno veiklos sutrikimai, skrandžio opos, apsinuodijimai. Pastarosios ligos neaplenkia ir itin mažų vaikų. Kaip to išvengti?
„Labai svarbu pratinti tėvus rūpintis vaikų mityba. Būtina gaminti namuose ir į tą veiklą įtraukti vaikus – kad jie matytų, kas bei kaip daroma, kokiems produktams teikiama pirmenybė. Juk tėvai – pavyzdys vaikams“, – sakė Vaikų ligoninės dietistė.
J. Bagdonavičiūtės teigimu, su sveika mityba derėtų supažindinti net ir darželinukus.
„Supratimas apie sveiką mitybą turi būti išugdytas dar iki peržengiant mokyklos slenkstį“, – pabrėžė dietistė.
Gydytojai antrino ir maisto tiekimo įmonės „Pontem“ direktorė Audronė Tendzegolskienė.
„Mokyklinio amžiaus vaiko organizmas dar tik auga – pastarajam būtinas įvairių maistinių medžiagų nestokojantis maistas. Netinkama mityba sutrikdo augimą, kaulų vystymąsi, mažina atsparumą ligoms. Dėl nesveikos bei nereguliarios mitybos augančiam vaiko organizmui gali trūkti įvairių maisto medžiagų, todėl mokyklų valgiaraščiai sudaromi atsižvelgiant į sveikos mitybos principus“, – sakė A. Tendzegolskienė.
Anot „Pontem“ direktorės, tėvai, kurie vaikų neskatina pietauti valgykloje, daro didelę klaidą, kadangi vaikai tuomet renkasi riebius, saldžius ir šaltus užkandžius: bulvių traškučius, šokoladukus, bandeles. O tai paskatina antsvorio augimą ir perteklinį riebalų kiekį organizme.
„Be to, netinkamai maitinantis jaučiamas nuovargis, trūksta jėgų. Dėl to blogėja nuotaika, kuri, laiku nepakeitus gyvenimo būdo, gali išsivystyti ir į depresiją“, – dar vieną ligą, galinčią užklupti stokojant sveikos mitybos įpročių, įvardijo A. Tendzegolskienė.
Tinkamai subalansuoti vaiko mitybą ir išvengti ligų galima vadovaujantis keliais paprastais patarimais: būtinai įpratinti vaiką valgyti pusryčius, o mokykloje – šiltus pietus. Paskatinti gerti vandenį ir vartoti daugiau skaidulinių medžiagų turinčių produktų, t. y., daržovių, vaisių, uogų, riešutų, rupios duonos, viso grūdo dalių turinčius duonos bei makaronų gaminių, avižų ir pupelių.

„Palangos tilto“ inf.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Trečiadienį, balandžio 26 dieną, Konkurencijos taryba paskelbė sprendimą „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos priimto sprendimo perduoti viešajai įstaigai „Palangos investicijų valdymas“ patikėjimo teise valdyti savivaldybei priklausantį baseiną. Deja, žinios iš Vilniaus atėjo liūdnos – iš Savivaldybės pavaldumo baseinas išbraukiamas. Baseinas, kurį Palangos savivaldybė pastatė savo...


Mokesčių nepriemoką, kuriai buvo taikoma mokestinė pagalba ir tik nuo lapkričio 1 d. pradėti skaičiuoti delspinigiai, turi per 70 Palangos m. savivaldybės įmonių (per 210 tūkst. eurų), taip pat apie 100 savarankiškai dirbančių (per 60 tūkst. eurų) ir apie 600 jokios veiklos nevykdančių (per 90 tūkst. eurų) savivaldybės gyventojų. Pastarųjų didžiausia dalis turi nepriemoką iki 20 eurų.


Klaipėdos apygardos teismas praėjusį penktadienį, birželio 30 dieną, išnagrinėjęs apeliacinius skundus dėl netinkamai laikomos Kurhauzo dalies paėmimo valstybės nuosavybėn, atlyginimo priteisimo ir žalos atlyginimo, pakeitė Palangos apylinkės teismo sprendimą ir nutarė išlikusią medinę pastato dalį, priklausančią pastato bendrasavininkui Gediminui Jackai, perduoti valstybės...


Palangos miesto Tarybos posėdis praėjusį antradienį prasidėjo nemalonaus incidento priminimu – „Gintaro“ muziejuje praėjusį penktadienį pasirašant draugystės ir bendradarbiavimo sutartį tarp Palangos ir Izraelio kurorto Elato, Lietuvos vėliava kabėjo „aukštyn kojomis“.   Žinoma, tai, nors ir po laiko, buvo pastebėta, bet Tarybos narys...


Augdami vaikai susiduria su įvairiausiomis baimėmis. Tėvai jas kartais pastebi, o kartais gali ir praslysti pro akis. Kaip padėti vaikams, kopiant į kitą gyvenimo etapą, kaip atpažinti juose slypintį nerimą, o ir kaip neperžengti ribos beatodairiškai besaugant savo mažąjį, apie tai kalbėjomės su Palangos švietimo pagalbos tarnybos psichologe Vilma Kalniniene.


Palangos kovinių sporto šakų klubas „Žvėris gym“ pagrįstai turi kuo didžiuotis: klubo savininko ir trenerio Rolando Remeikos vadovaujami jaunieji palangiškiai skina pergales ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniuose turnyruose. Pernai vykusiame Europos K 1 čempionate palangiškis Edgaras Šemeta buvo trečias, po vieną kovą tarptautiniuose turnyruose yra...


Mokyklinio amžiaus vaikai neretai skundžiasi skrandžio skausmais, virškinimo sutrikimais; aktuali ir nutukimo problema. Pastebima, kad dėl netinkamos mitybos užklumpančios ligos neaplenkia ir per mokyklos slenkstį dar neperžengusių vaikų. Atsparumą virškinimo sistemos ir kitiems sveikatos sutrikimams lemia nuo pat mažens išugdyti mitybos įpročiai.


Lietuviai turi būti įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą?  1

Vaidas LEKSTUTIS Sambūrio „Būkime vieningi“ koordinatorius, 2013 11 11 | Rubrika: Miestas

Daugelis esate girdėję, o gal ir matę Lietuvos raudonąją knygą. Lietuvos raudonoji knyga – juridinis valstybės dokumentas, kurio pagrindu Lietuvos Respublikoje organizuojama retų bei nykstančių augalų, grybų ir gyvūnų rūšių apsauga. Šią knygą sudaro žinių sąvadas apie saugomų rūšių būklę ir apsaugos būdus.


Mirus daugiau kaip 20 žmonių, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėja dėl naujojo korona viruso.


„Ar geras šokis turi būti panašus į jūros šėlsmą? Labai jau poetiškai pasakyta. Šokis turi būti visoks“, – nusišypsojo sužinojęs pagrindinę mūsų pokalbio temą tarptautinės kategorijos teisėjas, Lietuvos sportinių šokių federacijos viceprezidentas, Palangos moksleivių klubo sportinių šokių kolektyvo vadovas Paulius...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius