Svetlana Grigorian. Būstas kurortuose paliekamas turtingųjų privilegija?

"Palangos tilto" informacija, 2019-11-20
Peržiūrėta
1735
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Seimas uždegė žalią šviesą skirti finansinę paskatą jaunoms šeimoms įsigyti būstus regionuose, taigi daugeliui jų įsižiebė viltis visavertiškai įsikurti gimtinėje arba mieste, kuriame dirba, gyvena, augina vaikus.

Tokia viltis nušvito ir šalies kurortuose gyvenančioms jaunoms šeimoms, kurioms įpirkti būstą Palangoje, Neringoje, Druskininkuose ir Birštone – sudėtinga ir brangu. Todėl valstybės parama taptų realiu gelbėjimosi ratu. Tačiau valdančiųjų įžiebta viltis pačių valdančiųjų rankomis buvo ir užgesinta.

Nuo 2018 metų rugsėjo Vyriausybės pasiūlyta parama pasinaudojo 116 šeimų. Planuojama, kad šiemet parama iš viso pasinaudos apie 590–780 šeimų. Poreikis paramai laužtas ne „iš piršto“, rodo norinčių pasinaudoti parama pirmajam būstui įsigyti statistika. Finansinė valstybės pagalba geidžiama ir jaunos šeimos noriai paskata naudojasi.


Šioje vietoje stabtelkime ir pažvelkime į šią situaciją kitu kampu: dabar galiojančiu įstatymu ribojami miestai, kuriuose jaunos šeimos gali kurtis. Maža to, vietovių, kintant nekilnojamojo turto kainoms, skaičius kasmet automatiškai kinta. Ir svajonių būstas, kuris vakar atrodė ranka pasiekiamas, šiandien gali tapti tik tolima svajone.

Automatinė kaita Registrų centrui patvirtinus nekilnojamojo turto normatyvines vertes įvyko ir 2019 metais. Buvo patikslintas vietovių, kurios nuo šių metų sausio nepatenka į regiono sąvoką, sąrašas. Naujos regionui nepriskiriamos vietovės nuo šių metų yra: visa Panevėžio miesto savivaldybė, visa Palangos miesto savivaldybė, Garliava Kauno rajone ir kai kurios zonos Vilniaus rajono savivaldybėje.

Taigi, jaunos šeimos, pateikusios prašymus finansinei paskatai gauti nuo šių metų sausio, gali pretenduoti į subsidiją tik įsigydamos būstą regione pagal 2019 metams patikslintą vietovių sąrašą. Akivaizdu, kad bendros kurortų politikos ypač jautriu būsto klausimu – lig šiol nėra.

Šiuo metu Lietuvoje kurorto statusą turi jau minėtos 4 savivaldybės: Palanga, Neringa, Birštonas ir Druskininkai. Dar pernai teorinė galimybė įsigyti būstą jaunoms šeimoms pasinaudojus valstybės subsidija Palangoje ir Druskininkuose (pagal tuometinius Registrų centro nustatytus įkainius) buvo. Tačiau nuo šių metų pradžios Palangoje tokia galimybė eliminuota vienareikšmiškai.

Kodėl? Negi Palangai nereikia jaunų, dirbančių, vaikus auginančių, mokesčius mokančių žmonių? Vyriausybės strateginės analizės centro duomenimis, miestas sparčiai sensta. Palanga – vienas iš 4 šalies miestų, kur praėjusiais metais buvo didžiausia pensinio amžiaus gyventojų koncentracija.

Galimybė jaunoms šeimoms su valstybės parama kurtis Palangoje bei kituose kurortiniuose miestuose padėtų išspręsti sezoniškumo, ekonomikos augimo problemas. Arba bent jau galėtų prisidėti prie teigiamų pokyčių.

Valdantieji akcentuoja, kad Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo tikslas – mažinti emigraciją ir atgaivinti regionus. Dėl kokių priežasčių to negalima daryti mūsų šalies kurortuose? Kodėl šios teritorijos paliekamos tik turtingiesiems?

Dabar valstybės pagalba jaunoms šeimoms įsigyjant pirmąjį būstą kurortuose, mano supratimu, nėra teisinga. Kviečiu šių savivaldybių tarybų narius bei vienmandatėse apygardose išrinktus politikus imtis bendrų veiksmų ir apginti jaunų šeimų galimybes.

Sprendimų tikrai yra ir jų reikia. Ir ne tik kurortuose ar kurortinėse vietovėse. Galbūt skirstant paramą pirmajam būstui verta įvesti kvotas? Bet kuriuo atveju, grįžti prie šio klausimo ir svarstyti jį iš esmės, o ne paviršutiniškai, kaip dabar daroma, yra būtina.

 

Jūsų komentaras:

Fu 2019-11-25 20:02 (IP: 84.15.182.155)
Bezdalai, paistalai, skiedalai ir dėmesio stoka.

Taip pat skaitykite

Seimas apsispręs, ar leisti kurortuose įrengti daugiau automobilių aikštelių ir jų saugyklų už Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšas, skiriamas savivaldybėms.


Pristabdytoje Lietuvos būsto rinkoje išlieka sritis, kuri išlaiko beveik tokį patį tempą, kaip ir iki šiol – „Luminor“ banko duomenimis, Lietuvos kurortuose būsto įsigijimų sumažėjo visiškai nežymiai. 


Panorę į Naujuosius metus žengti didžiuosiuose Lietuvos miestuose ar kurortuose dar gali pasirūpinti vieta apsistoti.


Paskutinės minutės planai Lietuvos kurortuose gali atsieiti brangiau, tačiau sinoptikų pažadėti saulėti orai gali suvilioti poilsiui ilgąjį savaitgalį atseikėti daugiau. 


Artėjant vasaros sezonui, iš kurortuose nuomojamų būstų iškeliami Ukrainos karo pabėgėliai jau turi naujas gyvenamąsias vietas, daliai jų būstai dar ieškomi, sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė .


Išaugusi infliacija kainas šį vasaros sezoną augins ir Letuvos kurortuose. Pajūrio turizmo atstovų tegimu, laukiantis kainų augimas bus dviženklis ir sieks apie 10 proc., todėl pernykščių kainų tikėtis jau nereikėtų.


Išaugus energetinių išteklių ir būsto šildymo kainoms, dalis žmonių susiduria su finansiniais sunkumais. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad sunkiau besiverčiantys šalies gyventojai gali pasinaudoti būsto šildymo išlaidų kompensacijomis nepriklausomai nuo to, kokiu kuru jų būstas yra šildomas.


Pandemijos paskatintas nuotolinis ir hibridinis darbas augina nekilnojamojo turto (NT) pardavimus Lietuvos pajūryje ir kurortiniuose miestuose. NT plėtros bendrovė „Realco“ atkreipia dėmesį į naują tendenciją – atostogų būstas vis dažniau naudojamas kaip darbostogų (angl. workation) vieta, kurioje norima sutalpinti tiek poilsiui, tiek darbui skirtas erdves.


Palangoje ar kituose kurortuose būstą ar kambarį viešbutyje rezervavę ir iki vidurnakčio atvykę žmonės galės pasilikti, penktadienio, kovo 26 d., popietę sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.


Seimas uždegė žalią šviesą skirti finansinę paskatą jaunoms šeimoms įsigyti būstus regionuose, taigi daugeliui jų įsižiebė viltis visavertiškai įsikurti gimtinėje arba mieste, kuriame dirba, gyvena, augina vaikus.Tokia viltis nušvito ir šalies kurortuose gyvenančioms jaunoms šeimoms, kurioms įpirkti būstą Palangoje, Neringoje, Druskininkuose ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius