Tarp geriausių šalies pasakorių – ir palangiškė B. Petkienė

„Palangos tilto” informacija, 2013-08-22
Peržiūrėta
1969
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Specialųjį prizą laimėjusi Birutė Petkienė (sėdi trečia iš kairės) kartu su mėguviškiais po pasakorių konkurso.  / „Mėguvos“ nuotr.
Specialųjį prizą laimėjusi Birutė Petkienė (sėdi trečia iš kairės) kartu su mėguviškiais po pasakorių konkurso. / „Mėguvos“ nuotr.

Antrą rugpjūčio savaitgalį Druskininkuose vyko du smagūs Tarmių metams skirti renginiai, kuriuose šauniai pasirodė palangiškiai: dvidešimt penktąjį gimtadienį švenčiantis Palangos kultūros centro folkloro ansamblis „Mėguva“ dalyvavo 20-ojoje jubiliejinėje tarptautinėje Dainavos krašto folkloro šventėje, o respublikiniame pasakotojų konkurse „Žodzis žodzį gena“ žemaitiškas istorijas pasakojo Birutė Petkienė ir Livija Grajauskienė.
„Tarmės – dabartinės mūsų kalbos šaknys, gyvasis neišsenkantis šaltinis, kurio nepamatuosi, o tik pasididžiuosi, – po pasakotojų konkurso, kuriame žemaitiškai, aukštaitiškai, suvalkietiškai bei dzūkiškai šnekėjo 25 dalyviai iš visų etnografinių Lietuvos regionų, į dalyvius bei klausytojus kreipėsi komisijos pirmininkė, Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė. – Kiekvieno lietuvio šventa pareiga – gerbti, toleruoti, globoti ir visaip palaikyti tarmes. Tik savo kultūrinio palikimo lobiais esame įdomūs aplinkiniams ir visoms tautoms“.
Nuoširdžiai padėkojusi visiems pasakoriams už etninės kultūros tradicijos – pasakojamosios tautosakos bei tarmių – puoselėjimą ir sklaidą, ir pasidžiaugusi, kad konkurso dalyviai moka gražiąją lietuvių kalbos tarmę, vartoja ją natūraliai bei su pasididžiavimu ir išreiškusi viltį, kad išmokys jos savo vaikus ir vaikaičius, I. Seliukaitė prisipažino, kad komisijai teko nelengvas uždavinys – išrinkti tiek visų pasakorių „glauniausią“, tiek dviejų pirmųjų vietų laimėtojus, tiek tuos, kurie nusipelnė specialių prizų – nes buvo norėta ne tik išrinkti gražiausiai pasakojusius, bet ir nenuskriausti nei vieno etnografinio regiono.
Pirmoji pasiimti specialaus prizo į sceną pakilo palangiškė žemaitė, VĮ „Vaikų poilsis“ administratorė B. Petkienė, konkurse pasakojusi istoriją „Kap prūsūs vakus auklėje“.
Kitas specialus prizas atiteko aukštaitei Valerijai Bertulienei.
Dviejų pirmųjų vietų laimėtojais pripažinti dzūkė Juzė Lazauskienė ir suvalkietis Leonas Galginaitis.
O pasakorių pasakore pripažinta kretingiškė, Šukės kaime gyvenanti Liuda Paulienė.
Jau po konkurso, po visų puikių „Mėguvos“ pasirodymų didžiojoje koncertų scenoje bei kitose Druskininkų vietose, kur skambėjo liaudies dainos ir buvo šokami šokiai, grįžtant į Palangą B. Petkienė prisipažino tikrai nuoširdžiai besidžiaugianti, kad šviesios atminties Reginos Andriekutės pasakota ir „Mėguvos“ vadovės Zitos Baniulaitytės užrašyta bei pasakorės papasakotoji istorija – beje, ją R. Andriekutei pasakojo jos dėdienė, kažkada pati tarnavusi Prūsuose, – buvo įvertinta specialiu prizu.
Palangiškė prisipažino, kad jau daugel metų scena jai nėra svetima – dar tarybiniais metais ji vadovavo anuomet populiariai Palangos prekybos valdybos agitmeninei brigadai – ir siužetus pasirodymams sugalvodavo, ir tekstus rašydavo, ir režisuodavo.
„O prieš šešerius metus atėjau į „Mėguvą“. Atėjau dainuoti ir šokti. Atsitiko taip, kad reikėjo koncertą pravesti – patikėjo man. Paskui ir pasakojimus žemaitiškai pasakoti pradėjau“, – sakė B. Petkienė.
Tiek koncertus vesti, tiek pasakas ir istorijas pasakoti palangiškei patinka. Tekstų ieško visur – antai daug jų būna Skuodo laikraštyje. Tačiau ne visi tekstai, ne visos istorijos esančios „prie dūšios“, o va „Kap prūsūs vakus auklėje“ – viena iš tokių.
„Įdomių istorijų ir šiame konkurse išgirdau. Puikus buvo močiutės iš Dzūkijos pasakojimas – kaip ir pati močiutė. Šukiškės, tapusios pasakorių pasakore, istoriją norėčiau užsirašyti ir perpasakoti kokiame koncerte“, – šypsojosi tiek laidoje „Duokim garo“, tiek respublikiniame pasakotojų konkurse žibėjusi pasakorė iš Palangos – ir „Mėguvos“ – B. Petkienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ką saugojo trisdešimt penkis metus? Neslėpė, o vis dalino ir dabar dalins kovo 18 dieną 16 valandą Kurhauze.


Palangoje savaitgalį skambės liaudiška muzika – kurorte vyks tarptautinis folkloro festivalis „Palangos miestely“.


Palangos moksleivių klubo vaikų folkloro ansamblio „Kikilis“ duetas – dainininkas Laurynas Baužas ir mokytoja Diana Šeduikienė– užėmus I vietą respublikiniame festivalyje – konkurse „Grįžulai“ 2021.


Visą šį savaitgalį Palangoje skambės liaudiška muzika, o kurorto viešosiose erdvėse šurmuliuos tautiniais drabužiais pasidabinę šokėjai bei dainininkai – penktadienį, rugsėjo 20 d., kurorte prasidėjo tris dienas truksiantis tarptautinis folkloro festivalis „Palangos miestely“. Festivalio kermošius jau kviečia nuo penktadienio ryto.


Visą savaitgalį Palangoje skambės liaudiška muzika, o kurorto viešosiose erdvėse šurmuliuos tautiniais drabužiais pasidabinę šokėjai bei dainininkai – penktadienį, rugsėjo 20 d., kurorte prasidės tris dienas truksiantis tarptautinis folkloro festivalis „Palangos miestely“.  


Palangos kultūros ir jaunimo centro šokių ansamblis „Bočiai“, vadovaujamas Janinos Serapinienės, liepos 17-22 dienomis dalyvavo Vengrijoje vykusiame tarptautiniame folkloro festivalyje „Keliaujantis“. Tai – didžiausias folkloro festivalis Vengrijoje, šiemet surengtas jau 19-tąjį kartą. 


Palangos senosios gimnazijos dešimtokė Beatričė Karpovič respublikiniame anglų kalbos konkurse, kuris organizuojamas IX-X klasių mokiniams, tapo prizininkė – ji buvo apdovanota 


Savaitgalį Palangoje skambėjo dainos – iš visos Lietuvos ir net iš Londono į kurortą suvažiavę folkloro kolektyvai pakvietė palangiškius ir miesto svečius drauge ieškoti šv. Jurgio rakto – Palanga švęsti Jurgines. Jurginėms skirta šventė „Jurgi, paimk raktus“ – tradicinis Palangos renginys, į...


Tarp geriausių šalies pasakorių – ir palangiškė B. Petkienė

„Palangos tilto” informacija, 2013 08 22 | Rubrika: Miestas

Antrą rugpjūčio savaitgalį Druskininkuose vyko du smagūs Tarmių metams skirti renginiai, kuriuose šauniai pasirodė palangiškiai: dvidešimt penktąjį gimtadienį švenčiantis Palangos kultūros centro folkloro ansamblis „Mėguva“ dalyvavo 20-ojoje jubiliejinėje tarptautinėje Dainavos krašto folkloro šventėje, o respublikiniame pasakotojų...


Maždaug pusė tūkstančio etnokultūros propaguotojų – folkloro kolektyvų narių sugužėjo į Lietuvos kultūros sostinę Palangą, kad rytoj, penktadienį, savo dalyvavimu praturtintų tarptautinį Jurginių papročių festivalį „Jurgi, paimk raktus“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius