Telefoninių sukčių grobis – 9 tūkstančiai litų

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012-02-20
Peržiūrėta
1829
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Telefoninių sukčių grobis – 9 tūkstančiai litų

Policijos pareigūnų, žiniasklaidos raginimai netikėti nepažįstamų asmenų pranešimais apie tariamas artimųjų nelaimes, rodos, atsimuša į sieną. Žmonių patiklumas ir toliau stebina. Tiesa, seniau telefoniniai sukčiai iš žmonių pinigus išviliodavo telefonu pranešdami žinią, kad jo artimas žmogus pateko į nelaimę ir jam reikalinga finansinė pagalba, siekiant išspręsti konfliktinę situaciją. Dabar sukčiai pradėjo modeliuoti kitą situaciją. Sukčiai vis dažniau apsimeta Lietuvos ambasados užsienyje darbuotojais, įvairių teisėsaugos institucijų pareigūnais, bankų darbuotojais.

 

Nukentėjo dvi palangiškės

Solidžių pareigų įvardijimas, prisistatymas tariama pavarde priverčia žmogų suklusti ir sunerimti. Veikiausiai taip sureagavo ir 1939 metais gimusi palangiškė, vasario 3 dieną sulaukusi „pareigūno“ skambučio. Skambinusiajam pranešus, kad per jos sąskaitą banke yra „plaunami“ pinigai, todėl reikia ją „iššaldyti“ ir tam reikalinga padiktuoti elektroninės bankininkystės slaptažodžius bei prisijungimo kodus, senyvo amžiau moteris neteko 5000 Lt santaupų.

Panašus scenarijus nutiko ir kitai kurorto gyventojai. Vasario 6 dieną, 16 val. miesto gyventojai fiksuotojo ryšio telefonu paskambino vyriškis, kuris prisistatė Juliumi Ramanausku iš Vilniaus finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos ir prašė padiktuoti elektroninio prisijungimo kodus, siekiant apsaugoti nukentėjusios pinigus nuo sukčių. Patikėjusi apsimetėliu, ji neteko 4000 Lt.

Palangos miesto policijos komisariato organizacinio poskyrio specialistė Jurgita Rinkevičienė „Palangos tiltui“ sakė, jog pareigūnai įtariamųjų kol kas nenustatė. „Nustatyti telefoninius sukčius labai sudėtinga. Jie veikia organizuotai, grupuotėmis. Taip pat neaišku, kaip jie išsirenka aukas“, – komentavo pareigūnė.

Telefoniniai sukčiai aktyviai veikė ir spalio mėnesį. Per savaitę jie apgavo keturis kurorto gyventojus bei išviliojo dvidešimt tūkstančių litų.

 

Sulaukę skambučio – išlikite ramūs

Policijos pareigūnai dar kartą įspėja, kad asmens elektroninės bankininkystės duomenys yra konfidenciali informacija ir nei policijos, nei jokios kitos institucijos, net ir banko, kuriame yra jūsų sąskaita, darbuotojai, jų telefonu prašyti negali. 

Sulaukus skambučio apie išgalvotas nelaimes, visų pirma, reikėtų stengtis išlikti kuo ramesniems ir neskubėti, juk bet kokiu atveju, kaip baisiai bebūtų nupasakotas tariamas įvykis, jo „nebeišvengsi“. Darželyje vaikai nuolat mokomi – su nepažįstamais nesikalbėti, jais nepasikliauti, niekur su jais neiti ir neimti iš jų jokių vaišių. Šie patarimai puikiai tinka ir saugantis nuo telefoninių sukčių. Todėl bet koks nepažįstamo asmens skambutis turėtų privesti mažų mažiausiai susikaupti ir išlikti budriems, kad ir kokią kraupią žinią išgirstumėte. Būtinai susisiekite su tariamai į nelaimę papuolusiais artimaisiais. Sukčiai kartais tuo pat metu skambina ir žmonėms, apie kurių tariamas nelaimes praneša, tokiu būdu padarydami neįmanomą susisiekimą su artimaisiais. Jei rinkdami giminaičio telefono numerį girdite užimtumo signalą, susisiekite kartu su juo gyvenančiais asmenimis, kaimynais ar bent jau reikalaukite, kad „į nelaimę“ patekę artimieji paskambintų iš savo telefonų, kad jūs galėtumėte matyti jų telefonų numerius. Apie skambutį tuoj pat informuokite policiją.

 

Nevykite į susitikimus

Apsimesdami nukentėjusiais asmenimis sukčiai kalba verkšlenančiu ar neaiškiu balsu, aiškina, kad jiems sužeistas veidas, todėl jie negali aiškiai kalbėti. Jei nesate tikras dėl giminaičio tapatybės, užduokite skambinančiajam keletą „kontrolinių“ klausimų. Klausti galima tik apie jums dviem žinomus įvykius ar apie realiai nebuvusius faktus. Jei pašnekovai stengsis išvengti tiesioginių atsakymų – tai jau rimtas signalas, kad galima apgaulė. Taip pat nevykite į susitikimus su skambinusiais. Nepriimkite į savo namus jokių skambinusių atstovų, nesiimkite savarankiškų sukčiaus sulaikymo priemonių, būtinai paskambinkite policijai ir tiksliai vykdykite pareigūnų nurodymus. Perspėkite savo vaikus kad nedalintų savo, tėvų ar senelių telefonų numerių draugams, nepažįstamiems žmonėms. Paaiškinkite, kaip vaikas turėtų elgtis sulaukęs panašaus skambučio apie tariamas nelaimes arba laimėtus prizus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Iškart po Velykų sukčiai nauju būdu beldžiasi į gyventojų pinigines - šįkart siunčia ne sms, o elektroninius laiškus.


Nors Lietuvoje iš gyventojų sukčiai vis dar išvilioja reikšmingas sumas pinigų, nerimą keliančios statistikos fone yra ir kuo pasidžiaugti.


Per šį savaitgalį  – 2022 m. gegužės 20-22 d. – į Klaipėdos apskrities pareigūnus kreipėsi net 11 sukčių aukomis tapusių žmonių. 


Pastaruoju metu žmonės itin daug laiko praleidžia socialiniuose tinkluose, vis dažniau reikiamų prekių įsigyja ar nebereikalingus daiktus bando parduoti pagal skelbimus internete. Klaipėdos apskrities pareigūnai nuolat primena, kad elektroninėje erdvėje elgtis būtina itin atsargiai ir apdairiai, nes sukčiai nesiliauja naudotis žmonių patiklumu.


Šiuo metu sukčiai vėl intensyviai socialiniame tinkle „Facebook“ kuria vis naujus netikrus puslapius "Lidl Lietuva" vardu, kuriuose skelbia "konkursus". Primename jau anksčiau skelbtą informaciją apie konkursus socialiniuose tiksluose, rašoma virtualaus policijos patrulio ,,Facebook" paskyroje.


Palangą atakuoja telefoniniai sukčiai

Klaipėdos apskr. VPK Palangos m. policijos komisariatas, 2013 05 30 | Rubrika: Kriminalai

Nuo praėjusio savaitgalio į Palangos gyventojus nusitaikė telefoniniai sukčiai. Palangos miesto policijos komisariatui 10 gyventojų pranešė, kad jiems telefonu skambino nepažįstamas vyriškis. Jis prisistatydavo Klaipėdos miesto policijos komisariato darbuotoju Vitaliju Timofejevu, vėliau perduodavo telefono ragelį tariamam banko darbuotojui. Sukčiai įtikinamai pasakojo istorijas...


Kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių

Klaipėdos apskr. VPK Palangos m. policijos komisariatas, 2013 04 29 | Rubrika: Kriminalai

Kad apgautų žmones, sukčiai imasi vis naujų gudravimo būdų. Sulaukiama telefoninių skambučių iš tariamos Lietuvos ambasados užsienyje dėl giminaičio susižalojimo užsienyje, apie tariamą mobiliojo telefono, piniginio ar daiktinio prizo laimėjimą ar apie vykdomą FNTT tyrimą. Apsimetę banko darbuotojais arba įvairių teisėsaugos institucijų pareigūnais, telefonu prašo sutikrinti...


Nuo praėjusio savaitgalio į Palangos gyventojus nusitaikė telefoniniai sukčiai. Trečiadienį pateiktais duomenimis, Palangos miesto policijos komisariatui vienuolika gyventojų pranešė, kad jiems buvo skambinta ir bandyta išvilioti internetinės bankininkystės kodus. Keturios patiklios palangiškės iš viso neteko 9 tūkst. 300 Lt.


Kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių  1

Klaipėdos apskr. VPK Palangos m. policijos komisariatas, 2013 01 21 | Rubrika: Miestas

Kad apgautų žmones, sukčiai imasi vis naujų gudravimo būdų. Sulaukiama telefoninių skambučių iš tariamos Lietuvos ambasados užsienyje dėl giminaičio susižalojimo užsienyje, apie tariamą mobiliojo telefono, piniginio ar daiktinio prizo laimėjimą ar apie vykdomą FNTT tyrimą. Apsimetę banko darbuotojais arba įvairių teisėsaugos institucijų pareigūnais, telefonu prašo sutikrinti...


Policijos pareigūnų, žiniasklaidos raginimai netikėti nepažįstamų asmenų pranešimais apie tariamas artimųjų nelaimes, rodos, atsimuša į sieną. Žmonių patiklumas ir toliau stebina. Tiesa, seniau telefoniniai sukčiai iš žmonių pinigus išviliodavo telefonu pranešdami žinią, kad jo artimas žmogus pateko į nelaimę ir jam reikalinga finansinė pagalba, siekiant...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius