Už dienpinigius – tarnyba pusbadžiu

Alvydas ZIABKUS, "Lietuvos rytas", 2012-08-16
Peržiūrėta
1837
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Už dienpinigius – tarnyba pusbadžiu

Į Palangą vasaros mėnesiais komandiruojami Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai taupaus gyvenimo pajūryje galėtų pamokyti bet kurį poilsiautoją.
Ar gali jaunas sportuojantis vyras normaliai pavalgyti, jeigu per dieną maistui skirta vos 19,5 lito?

Juolab, kad pasigaminti kokį nors patiekalą namų sąlygomis nėra jokių galimybių, o maitintis tenka kurorto kavinėse ar užeigose, kuriose kainos vasarą visada šokteli aukštyn.

Tokį savotišką eksperimentą VST pareigūnai Palangoje atlieka jau daugiau nei 10 metų.

Tempia atsargas iš namų

Savaitei į Palangą dirbti vykstantys pareigūnai primena būrį į stovyklą susirengusių vaikų, kurių krepšiai prikrauti maisto atsargų.
„Į Palangą vežuosi medaus, varškės, lašinių, dešros”, – atsigabentas maisto atsargas iš nedidelio šaldytuvo traukė VST būrio vadas kapitonas Evaldas Šimkus.
Kitiems vyrams, vykstantiems į komandiruotę, žmonos prikepa kotletų, įdeda uogienės.
Tačiau atsivežtų maisto produktų užtenka vos porai dienų. Vėliau vyrai neišvengia apsilankymų Palangos kavinėse.
Dienos pietūs kainuoja 10-12 litų. Porcijos nedidelės, tad nuo stalo pakilę augaloti pareigūnai neretai net nesupranta – valgė jie ar ne. Rimtesnio karštojo patiekalo kavinėje be 15-20 litų neužsisakysi.
O komandiruotės metu VST pareigūnui valstybė skiria 19,5 lito maistpinigių per dieną.

Tvarka – nuo 2004-ųjų

Maistui skiriami dienpinigiai apskaičiuojami pagal 2004 metais Vyriausybės patvirtintas Tarnybinių komandiruočių išlaidų apmokėjimo biudžetinėse įstaigose taisykles.
Jos dienpinigiams numato 15 procentų patvirtinto bazinės socialinės išmokos dydžio, kuris šiuo metu siekia 130 litų.
„Mūsų vyrams yra tekę maitintis ir už mažesnę sumą. Po keletą litų dienpinigių suma didėjo augant bazinės socialinės išmokos dydžiui. Tačiau tuo pat metu augo ir maisto produktų kainos”, – teigė VST vado pavaduotojas vidaus tarnybos pulkininkas Jonas Zautra.
Apie nepakankamas pareigūnams maitinti skiriamas lėšas buvo užsiminta ir Vidaus reikalų ministerijai, tačiau keisti dienpinigių dydį reglamentuojančio nutarimo Vyriausybei niekas nesiūlė.

Maitinasi kur papuola

Už valstybės skiriamus beveik 20 litų per dieną prasimaitinti turintys pareigūnai mano, kad į kokį nors seminarą porai dienų komandiruotiems ministerijų tarnautojams valstybės skiriamos dienpinigių sumos gal ir pakanka.
Tačiau už 136 litus savaitę pragyventi kurorte, jei tenka įtemptai dirbti naktimis, tikrai neįmanoma.
Naktį mieste pareigūnai patruliuoja iki 6 valandos ryto. Kol atiduoda ginklus, į nakvynės vietą gerokai praalkę grįžta 7 valandą. Tuo metu ką nors nusipirkti nėra kur, todėl vyrai gula miegoti užkramtę to, ką turi šaldytuve.
Atsikėlę apie 13-14 valandą jie bando pietauti kavinėse, nes bent kartą per parą reikia šilto maisto.
Vakare prieš tarnybą dienos pietų jau niekur nebegausi, todėl kai kurie pareigūnai ieško pigesnių kavinių, kuriose būtų galima pavalgyti bent už 25 litus. Tačiau daugelis pasitenkina už 10-14 litų gatvės užkandinėje sukrimtę kebabą.
Naktį vyrai alkį marina degalinėse parduodamais vadinamaisiais submarinais už 7-8 litus, kai kurie dar už kelis litus nusiperka kavos.
Taip maitindamiesi chuliganus tramdantys vyrai turi išlikti stiprūs ir žvalūs.

 

Nukenčia šeimos biudžetas

Namuose šeimas su mažais vaikais palikusiems pareigūnams apmaudu, kad dirbdami Palangoje jie priversti gerokai patuštinti šeimos biudžetą.
„Net ir labiausiai taupant per dieną pravalgome bent po 40 litų. Papildomai maisto perkame prekybos centruose”, – pasakojo VST jaunesnysis specialistas 24 metų Egidijus Mankus.
Vyrai apskaičiavo, kad, be valstybės skiriamų dienpinigių, per savaitę Palangoje maistui jie išleidžia dar po 250 litų.
Per mėnesį į Palangą pareigūnai komandiruojami kas antrą savaitę. Dar už 100 litų jie maisto produktų nusiperka prieš išvykdami į pajūrį.
„Mano komandiruotės į Palangą šeimos biudžetui per mėnesį atsieina 600-700 litų. Valgant namuose už tiek prasimaitintų visa šeima”, – teigė būrio vadas E.Šimkus. 

Padėtis – nenormali

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Vytautas Bogušis:
„Nėra normalu, kai kurorte valstybės deleguotas visuomenės saugumo funkcijas atliekantys pareigūnai priversti gyventi pusbadžiu vien dėl biurokratinės dienpinigių nustatymo tvarkos. Vyriausybės nutarimas turi būti pataisytas numatant išimtį Viešojo saugumo tarnybai, kuri ištisoms savaitėms komandiruoja pareigūnus atlikti atsakingo darbo. Rudenį šį klausimą ketiname svarstyti savo komitete. Manau, jog valstybė gali surasti keliasdešimt tūkstančių litų, kad vasarą į pajūrį komandiruojamiems pareigūnams iki realaus dydžio būtų galima padidinti dienpinigius”.

 

Jūsų komentaras:

pritariu palangiskiui 2012-08-18 19:31 (IP: 78.61.104.50)
zmogus dirba vienoje is "M" ,gyvena Skuodo rajone , darbo grafikas sudaromas visiskai neatsizvelgiant i gyv .vieta . Zmogus vaziuoja pirmyn ir atgal su persedimu . O kas apmoka kelionpinigius ??? Aisku , gaila ir tu komandiruotu pareigunu .Tai garsiai padekokim musu politikams , kurie ir sukure tokia antzmogiska sistema .

palangiskis 2012-08-17 08:03 ([email protected] / IP: 89.117.247.187)
Nelabai suprantu šito rašinio esmės. Galima suprasti, kad VST vyrai dirba, gaudami 19,5 Lt už parą. Ir jokios algos jie negauna. Tada reikėtų pradėti skųstis apsaugos darbuotojams, kelių patruliams, policininkams ir kitiems tvarką palaikantiems pareigūnams.... Kodėl jiems nemokami dienpinigiai? Juk jie atlieka lygiai tokį patį darbą: dirba naktimis, sportuoja. Susidaro įspudis, kad tik Palangoje reikia mokėti už maistą prekybos centruose. Kitur jis "nekainuoja". Įdomu kodėl nesiskundžia "Maximos" darbuotojai, negaudami "dienpinigių"??? Juk dauguma iš jų irgi ne vietiniai ir būna visą vasarą "komandiruotėje" Palangoje. Tad nereikėtu Ziabkau taškytis skambiom antraštėm kad kažkas gyvena "pusbadžiu". Tu juk dienpinigių irgi negauni, maistą perki iš algos :)

Taip pat skaitykite

Esate itin svarbi bendruomenė, kuri mums visiems užtikrina saugumo jausmą. Jūsų darbas reikalauja ne tik didžiulės fizinės, bet ir dvasinės ištvermės, neišsenkančių jėgų ir kantrybės. Linkiu, kad šios profesijos reikšmė ir kilnumas atsvertų darbo įtampą bei sudėtingumą. Ir toliau būkite tvirti, atsakingi, drąsūs, telydi Jūsų darbus visuomenės pagarba ir artimųjų palaikymas.


Klaipėdos apskr. VPK Kelių policijos skyriaus ir kurorto pareigūnai vykdė sustiprintą vairuotojų blaivumo, chuliganiško bei pavojingo manevravimo, naudojimosi mobiliaisiais įrenginiais vairuojant, dviračių ir paspirtukų eismo saugumo kontrolę.


2022 m. liepos 17 d. Klaipėdos apskrities VPK kelių policijos skyriaus pareigūnai, vykdydami priemones, skirtas vairuotojų blaivumo kontrolei, vien Palangoje ar kurorto prieigose Klaipėdos rajone, nustatė 10 neblaivių vairuotojų.


Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Karantinas ir griežtas judėjimo tarp valstybių reguliavimas paskatino lietuvius atsigręžti į poilsį ir turizmą Lietuvoje. Praeitų metų rezultatai rodo, lietuviai šlavė net ir brangiausius būstus Palangoje bei kituose pajūrio miesteliuose. NT kainos šiame regione rekordiškai šovė į viršų, tačiau tiems, kurie dairosi būsto pajūryje, bet turi ribotą biudžetą...


Velykų žinia - aiški: likite namuose, tik taip greičiau įveiksime koronaviruso pandemiją. Pasak Palangos policijos komisariato vadovo Algirdo Budgino, kurorto pareigūnai yra pasirengę užtikrinti šio sprendimo vykdymą. Esant poreikiui, pagalbą suteiks ir pasieniečiai, Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai, policijos rėmėjai, Karo policija.


Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariato atstovai antradienį pakvietė kurorto visuomenę į ataskaitinį susirinkimą Kurhauze. Policijos pareigūnai atskleidė, jog nusikaltimų kurorte mažėja, įvardijo su kuo tenka kovoti dažniausiai, – pats didžiausias darbymetis, kaip įprastai, būna vasaromis. Taip pat pasidžiaugta, jog auga visuomenės...


Prasidėjus vasaros sezonui vis daugiau žmonių veržiasi aplankyti pajūrio miestus ir pasimėgauti saule. Palangos miesto svečiai ne visada išlieka atidūs ir elgiasi kultūringai. Dėl to, padaugėja nusikalstamos veikos: vandalizmo atvejai, vagystės, chuliganizmas, išprovokuotos muštynės ir kita.


Palangos policijos komisariate dirbantys pareigūnai turėjo vilties iškart po 2013-ųjų metų sutiktuvių persikelti į rekonstruotą pastatą Ganyklų g. 30. Tačiau įkurtuvių, kurių laukė ne tik jie, bet ir į miesto pakraštį pavargstantys važinėti kurorto gyventojai, teks palaukti iki šių metų pabaigos. Nutraukus sutartį su savo įsipareigojimų neįvykdžiusia bendrove ir...


Už dienpinigius – tarnyba pusbadžiu  2

Alvydas ZIABKUS, "Lietuvos rytas", 2012 08 16 | Rubrika: Miestas

Į Palangą vasaros mėnesiais komandiruojami Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai taupaus gyvenimo pajūryje galėtų pamokyti bet kurį poilsiautoją. Ar gali jaunas sportuojantis vyras normaliai pavalgyti, jeigu per dieną maistui skirta vos 19,5 lito? Juolab, kad pasigaminti kokį nors patiekalą namų sąlygomis nėra jokių galimybių, o maitintis tenka kurorto kavinėse ar užeigose...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius