Už tai, kad Jūs – Moterys!

Parengė Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-03-06
Peržiūrėta
1232
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ištakos – senovėje

O iš tiesų šios šventės šakos, daugelių nustebimui, anaiptol ne sovietinės. Dar Antikos laikais, senovės Graikijoje buvo švenčiama diena, kurios centre buvo moterys. Užimtos kasdieniais rūpesčiais jos bent vieną dieną per metus išsireikalaudavo dėmesio sau vien už tai, kad yra moterys. Aptinkama žinių, kad tam tikrą dieną Graikijoje moterys sulaukdavo vyrų dėmesio, smulkių dovanų, vaišėmis būdavo nukraunami stalai, o pačioms moterims buvo leidžiama atsipūsti nuo ruošos darbų. Netgi kariaujantys vyrai tą dieną turėdavo nutraukti visus karus ir būti su savo moterimis.

 

Moterys stojo į kovą

Tačiau Europa labiau linkusi pripažinti politiniais reiškiniais paremtą Tarptautinės moters dienos istoriją. Visiems yra žinomas faktas, jog moterys tik savo ryžto ir entuziazmo dėka išsikovojo teisę balsuoti, teisę būti pripažintomis kaip lygiavertės partnerės gyvenime, visuomenėje, paremtoje patriarchaliniais (vyras-valdovas) principais.

XX a. pradžioje visame pasaulyje sparčiai plito industrializacija, vystėsi ekonomika, vyko daugybė protesto akcijų dėl sunkių darbo sąlygų. 1857 m. kovo 8 d. Niujorke (JAV) moterys, dirbusios drabužių siuvimo fabrike, surengė protestą dėl labai prastų darbo sąlygų ir mažų algų. Protestuotojas išvaikė policija, tačiau po kelių mėnesių šios moterys įsteigė pirmąją darbuotojų profesinę sąjungą.

Tarp moterų kilęs didžiulis nepasitenkinimas dėl priespaudos ir nelygybės skatino jas toliau aktyviai siekti permainų. Kovo 8-ąją kasmet vykdavo nemažai protestų, vienas žymesnių – 1908 m., kai 15000 moterų žygiavo per Niujorką prašydamos trumpesnių darbo valandų, geresnės algos ir balsavimo teisių.

 

Sunkios darbo sąlygos

Tarp priežasčių, kodėl ir kaip išplito šios dienos šventimas ir įgavo tarptautinę reikšmę, reikia paminėti ir ši tragišką įvykį. 1911 m. kovo 19-ąją kilęs gaisras viename Niujorko fabrikų, pasiglemžė daugiau nei 140 čia dirbusių moterų, daugiausia italių ir žydžių emigrančių, gyvybių. Kilus gaisrui, moterys negalėjo evakuotis iš devinto pastato aukšto – durys buvo užrakintos tam, kad dirbančiosios nesavivaliautų darydamos pertraukas. Šis baisus įvykis atkreipė dėmesį į moterų teises, darbo sąlygas ir įstatymus JAV.

 

Iš kovo 19-os į kovo 8-ąją

Europa taip pat „judėjo“. 1899 m. vokiečių politikė Klara Cetkin pirmoji pradėjo kovoti dėl lygių moterų ir vyrų teisių. 1907 m. jos iniciatyva Štutgarte buvo surengta pirmoji tarptautinė moterų konferencija. Konferencijos metu nuspręsta įkurti tarptautinę moterų organizaciją, kovojančią už moterų teises, įteisinti Tarptautinę moters dieną, skirtą pagerbti judėjimą už moters teises. 1910 m. Kopenhagoje bei kitose šalyse rengtos konferencijos sulaukė dėmesio ir jau 1911 m. Tarptautinę moters dieną minėjo daugiau nei milijonas žmonių Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje, dalyvavo mitinguose už moterų teisę dirbti, balsuoti, mokytis. Tiesa, tais metais Tarptautinė moters diena minėta kovo 19 d., ir tik vėliau gavo stabilią žymę kalendoriuje – kovo 8-ąją.

 

Rusijoje – sujudimas, atnešęs naudos

Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse 1913 metų kovo 8 dieną moterys įvairiose Europos šalyse rengė mitingus už taiką. 1917 m. Rusijos moterys taip pat pradėjo streiką „už duoną ir taiką“. Jis truko 4 dienas, kol valdžia nusileido ir suteikė moterims teisę balsuoti. Pagal tuo metu Rusijoje naudotą Julijaus kalendorių tai buvo vasario 23 d., pagal Grigaliaus kalendorių - kovo 8 d. Po spalio revoliucijos feministė Aleksandra Kolontaj įtikino Leniną paskelbti šią dieną oficialia švente, ir Sovietų Sąjungoje ji imta švęsti kaip „didvyrės moters darbininkės diena“.

 

Proga padėkoti ir pagerbti

Visai neseniai, 1977 m. Jungtinės Tautos Moters dieną įvardijo kaip ypatingą galimybę švęsti pažangą siekiant moterų lygybės. Ilgainiui kovo 8-oji prarado politinį atspalvį ir tapo proga vyrams išreikšti savo dėmesį, simpatijas, pagarbą ir padėką aplink esančioms moterims.

Kai kuriose šalyse kovo 8-oji yra oficiali šventė (Rusijoje, Baltarusijoje, Makedonijoje, Armėnijoje, Moldavijoje, Ukrainoje ir kitur). Kanadoje ši šventė peraugo į Tarptautinė moterų savaitę ir yra švenčiama kovo 2-8 dienomis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ši diena skirta atkreipti tėvų ir gydytojų bendruomenės dėmesį į kūdikių galvytės deformacijas.


Kovo 24 d. (penktadieniį) 17 val. Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje – naujos I. Gudauskienės knygos „Biblijos vyrai ir moterys kryžkelėse“ pristatymas. 


„Sveikinu visas  šeimas su Tarptautine šeimos diena. Šeima – tai didžiausia vertybė, kurią būtina puoselėti ir branginti kiekvieną dieną. Mylėkime  ir būkime laimingi,“ – sekmadienį, gegužės 15 d., Palangos meras Šarūnas Vaitkus pasveikino savo Facebook paskyroje.


Palangoje, Basanavičiaus gatvės viduryje, jau 20 vasarų galima matyti dieną iš dienos šedevrus kuriančią portretistę: moters darbų realistiškumas atima žadą, o ir pati dailininkės gyvenimo istorija – ne ką mažiau įspūdinga: dar jaunystėje patirta sunki trauma moters nesustabdė nuo tikslo atiduoti gyvenimą kokybiškam menui ir šiandien apie Anną žino ne tik Lietuva, bet ir pasaulis, o kai...


Albertą Martinaitį, direktoriaus pavaduotoją rinkodarai BĮ „Palangos investicijų valdymas“, Seimo nario Mindaugo Skritulsko padėjėją Palangoje ir miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos narį, kuris per abu karantinus buvo atsakingas už savanorių organizavimą mieste, iš kantrybės gali išvesti tik melas. A. Martinaitis vasaros pradžioje mielai atsakė į žurnalo „Lietuvos pajūris“...


Pirmadienį, kovo 8-ąją, Palangoje, kaip ir visoje Lietuvoje, buvo daugiau šypsenų ir spalvų: vyrai sveikino moteris su Kovo 8-ąja, tarptautine moters diena, kuri daugeliui šiais laikais tapo pavasario, atgimimo ir meilės diena.


Gerbiami Palangos miesto savivaldybės darbuotojai, tarybos nariai, seniūne, seniūnaičiai, visuomeninių organizacijų lyderiai ir visi miesto gyventojai, nuoširdžiai sveikinu Jus su Vietos savivaldos diena. Tai svarbi bendruomenės šventė, kadangi tik nuo mūsų visų priklauso, kokią savivaldą sukursime ir koks bus mūsų kurortas ateityje. Visiems linkiu daug naujų...


Jūros diena, Baltų vienybės diena, šventojiškių sueiga


Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena. 1941 metų birželio 14-ąją enkavedistų pradėti masiniai lietuvių areštai bei trėmimai į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą, skaudžiai palietė ir daugelį palangiškių.


Už tai, kad Jūs – Moterys!

Parengė Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 03 06 | Rubrika: Miestas

Vienų kritikuojama, kitų švenčiama, rytoj išauš Tarptautinė moters diena. Gėlės ir dėmesys, pagarba moteriai – tai dalykai, neatskiriami nuo šios šventės. „Palangos tiltas“ sveikina visas moteris ir linki saulėtos nuotaikos, džiugesio kiekvieną dieną. Moterys, būkit mylimos ir mylinčios, dalinkit savo moterišką šilumą aplinkiniams! Su Tarptautine moters diena!


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius