Valstybinė mokesčių inspekcija: „šešėlinis“ verslas – rizikingas

Klaipėdos AVMI informacija, 2010-06-01
Peržiūrėta
2017
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gyventojai neturėtų toleruoti kai kurių prekybininkų ir paslaugų teikėjų siekio nuslėpti mokesčius – tai padėtų spręsti šešėlinės ekonomikos problemą, o tuo pačiu ir dalį kitų šalies problemų. Tuo įsitikinęs Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Klaipėdos AVMI) viršininko pavaduotojas Andrej Cukanov.

 

„Viena iš priežasčių, kodėl „šešėlį“ ne taip lengva įveikti, yra ta, kad visuomenė savo pačios nenaudai linkusi toleruoti šį negatyvų reiškinį. Tačiau situacija keičiasi, vis dažniau žmonės pareikalauja čekio kavinėje, atvykę poilsiauti paprašo sąskaitos ar kito dokumento už suteiktą nakvynę ir pan. Jei kiekvienas į tai atkreiptų dėmesį, vietos šešėliui mūsų versle liktų vis mažiau. Kita vertus, neiškreiptos konkurencijos sąlygomis kur kas lengviau gyvuoti ir sąžiningam verslui“, - sako A. Cukanov. 

 

Verslo liudijimas nuomai – ir penkioms dienoms

Artėjant vasaros sezonui dažnas Palangos gyventojas svetingai atveria duris poilsiautojams. Deja, nelegalūs patalpų nuomotojai vis dar išlieka viena iš aktualiausių kurorto problemų. Pasak Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento Švietimo ir konsultavimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Gražinos Mikalauskienės, jei gyventojai užsiima nuomos veikla, ją būtina ir įregistruoti – įsigyti verslo liudijimą ar įregistruoti individualią veiklą.

„Turto nuomos veikla laikoma individualia, kai iš gyventojo veiksmų visumos matyti, kad jis verčiasi aktyvia nuomos veikla: įsigyja turtą siekdamas gauti pelno arba jau turimą paverčia tokiu turtu: jį remontuoja, tvarko, prižiūri, t.y. patiria išlaidas, kurios padeda ateityje uždirbti pelno, aktyviai ieško klientų skelbdamasis spaudoje, internete ar kitais būdais“, - paaiškino G. Mikalauskienė. „Pavyzdžiui, gyventojas Palangoje turi namą, kurio dalį vasaros sezono metu nuomoja poilsiautojams, suteikia patalynę, baldus, patalpas valo, prižiūri. Tokiu atveju būtina įregistruoti individualią veiklą“. Dar vienas individualios veiklos požymis – turto nuoma trumpam laikotarpiui, pvz., kelioms dienoms ar savaitėms, arba kai vienu metu nuomojama keletą turto vienetų.

Šiemet patalpas nuomojantieji pagal verslo liudijimus sulaukė lengvatų - nuo šiol gyventojai verslo liudijimus nuomai galės įsigyti ir trumpesniam laikotarpiui nei mėnuo. „Gegužės pabaigoje įsigaliojo nuostata, kad paslaugų ir gamybos verslo liudijimus gyventojai gali įsigyti norimam laikotarpiui, tačiau ne trumpesniam kaip 5 dienoms. Tokiu būdu Palangos gyventojai verslo liudijimą patalpų nuomai gali įsigyti, pvz., penkioms dienoms, savaitei, dviem ir pan.“, - supažindino G. Mikalauskienė.

 

 

Rizikuoti reputacija neverta 

Naująjį sezoną pradėję kurorto viešojo maitinimo ir apgyvendinimo sektoriaus verslininkai, nepaisant užgriuvusio sunkmečio, raginami laikytis skaidraus verslo etikos. „Socialiai atsakingas verslas sunkmečiu turi du kelius: išlikti sąžiningam ar sukti į šešėlį rizikuojant“, - teigė A. Cukanov. „VMI mato, kad dalis verslininkų vis tik renkasi pastarąjį kelią - per pirmąjį šių metų ketvirtį Klaipėdos AVMI nustatė apie 12,5 mln. litų nedeklaruotų, nesumokėtų mokesčių ir su jais susijusių sumų“.

Vasaros sezono metu ypač kurortuose pagausėja pažeidimų, nustatomų apgyvendinimo ir viešojo maitinimo, barų, naktinių klubų veikloje: kvitų neišdavimo atvejų, kasos aparatų eksploatavimo ar kasos operacijų tvarkos pažeidimų, taip pat elektroninių kasos aparatų naudojimo taisyklių pažeidimų, nustatoma ir apskaitos taisyklių, komercinės ar ūkinės veiklos tvarkos pažeidimų, nelegalaus darbo atvejų. Pasitaiko ir atvejų, kai vienu metu iškart daroma po keletą pažeidimų. Vieną iš Palangos naktinių klubų tikrinę mokesčių inspektoriai pernai rado ne tik neapskaitytų grynųjų pinigų, net ir nepildomą kasos operacijų žurnalą, klube nelegaliai dirbančių asmenų, kitų mokestinių pažeidimų.

Tokią „tvarką“ pas save įvedę ar ją toleruojantys verslininkai rizikuoja ne tik reputacija. Praėjusiais metais vien dėl nelegalių darbuotojų, kuriuos aptiko Klaipėdos AVMI inspektoriai, skirta apie 70 tūkst. litų baudų, „vokelių“ dalintojai sulaukė per 21 tūkst. litų baudų už neapskaityto darbo užmokesčio mokėjimą. Mokesčių inspekcijos atstovo teigimu, išsiaiškinti mokesčių vengiančius mokėtojus padeda ir nuolatinis jų stebėjimas, ir gaunami pranešimai pasitikėjimo telefonu.

 „Mokesčių administratoriui svarbu žinoti, kokie pokyčiai vyksta, kodėl prastėja įmonių ar viso sektoriaus rodikliai. Į tokius signalus reaguojama operatyviai, siekiama išsiaiškinti, ar pokyčiai vyksta dėl įstatymų pažeidimų, o gal tai laikinų sunkumų pasekmė“, - sakė A. Cukanov. „Visais atvejais kviečiame įmones konsultuotis, tartis ir ieškoti išeities iš nepalankios situacijos“. 

Pasak A. Cukanov, inspekcija laikosi nuostatos, kad dėl mokesčių nebankrutuos nė viena įmonė, ir turi numačiusi pagalbos priemones laikinų finansinių sunkumų turinčiam verslui. Viena iš jų – mokestinės paskolos. Šiemet per 5 mėnesius dėl mokestinių kreditų į apskrities mokesčių inspekciją kreipėsi kur kas daugiau įmonių ir gyventojų nei pernai per visus metus: 2009 m. buvo suteikti 504 mokestiniai kreditai, o šiais metais tokių kreditų jau sulaukė 674 mokesčių mokėtojai. Šiemet mokestiniai kreditai suteikti 9 mln. litų sumai, pernai ši suma buvo perkopusi 35 mln. litų.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Penktadienį Palangoje antrą kartą vykusioje konferencijoje „Mūsų Baltija“ aštuonių prie Baltijos jūros esančių ES valstybių ministrai susibūrė spręsti neatidėliotinų Baltijos jūros problemų.


Gegužės 11 d., Pagarbos mokesčių mokėtojams dieną, į Kurhauzą sukviesti didžiausi 2022 metų mokesčių į Palangos miesto biudžetą mokėtojai – tiek verslininkai, tiek ir vadinamojo Pagalvės mokesčio daugiausiai sumokėję gyventojai. 


Kaip Palangos miesto savivaldybė atrodė šiais metais žvelgiant mokesčių surinkimo prievaizdo, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) akimis? Kiek verslo liudijimų ir kokiai veiklai palangiškiai buvo šiemet išsiėmę? Kaip Palangoje surenkami labiausiai valstybės biudžetą papildantys gyventojų pajamų ir pridėtinės vertės mokesčiai (GPM ir PVM)? „Palangos...


Šią vasarą Palangos oro uosto prieigose įrengiama vaizdo stebėjimo sistema pradės fiksuoti automobilių eismą. Tikimasi, kad nauja priemonė padės spręsti įsisenėjusią problemą, kai vairuotojai automobilius stato draudžiamoje vietoje, ant Liepojos plento, taip rizikuodami savo ir kitų keliautojų saugumu.


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) penktadienį pakvietė susitikti žiniasklaidos atstovus J. Basanavičiaus gatvėje. Tądien VMI specialistės tradiciškai pradėjo konsultavimą važinėdamos dviračiais, atvykę inspekcijos atstovai papasakojo, kokias kitas priemones VMI yra numačiusi šiam sezonui, kokios pagalbos sulauks verslininkai ir gyventojai, kokie planai ir...


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, jog kaip ir kasmet, taip ir šiemet, padėdama sąžiningai pajūryje verslą vykdantiems verslininkams užtikrinti pajamų apskaitymą ir mokesčių sumokėjimą, šią vasarą vykdys prevencines, stebėjimo bei kontrolės priemones apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuose. Vasaros sezonas pasirinktas, nes...


Palangos ekonominį augimą, be kitų ekonominių faktorių, rodo ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenys. „Pažymėtina, kad vertinant 2016 metų 10 mėnesių nacionalinio biudžeto pajamas ir palyginti su 2015 metų tuo pačiu laikotarpiu, didžiausias procentinis VMI administruojamų mokesčių augimas Klaipėdos apskrityje stebimas būtent Palangos mieste“, – pabrėžė...


Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) šiandien Elektroninio deklaravimo sistemoje (http://deklaravimas.vmi.lt) pateikė preliminariąsias gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas 1,6 mln. šalies gyventojų. Deklaruoti pajamas iki gegužės 4 dienos privalo tie gyventojai, kurie pernai vykdė individualią veiklą ar gavo kitų...


Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad sunkiai įsivaizduojanti vasarą be atostogų Palangoje.


Gyventojai neturėtų toleruoti kai kurių prekybininkų ir paslaugų teikėjų siekio nuslėpti mokesčius – tai padėtų spręsti šešėlinės ekonomikos problemą, o tuo pačiu ir dalį kitų šalies problemų. Tuo įsitikinęs Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Klaipėdos AVMI) viršininko pavaduotojas Andrej Cukanov.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius