Ventės rago ornitologinei stočiai – 80 metų

Parengė Alfredas Umbrasas, 2009-10-27
Peržiūrėta
1766
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Paukščių migravimas – vienas paslaptingiausių ir iki šiol iki galo neišaiškintų gyvosios gamtos reiškinių. Kiekvienais metais pavasarį ir rudenį milijonai paukščių praskrenda virš mūsų šalies, keliaudami į gimtuosius kraštus ar traukdami iš jų su jaunkliais.

 

Kur paukščiai skrenda? Kaip net mažiausi sparnuočiai įveikia didelius atstumus, perskrenda jūras ir dykumas? Kaip jie orientuojasi erdvėje dieną ir naktį? Kodėl vieni paukščiai rudenį išskrenda, o kiti lieka žiemoti? Kaip iš žiemaviečių grįžtantys sparnuočiai suranda savo gimtąsias vietas ar net tą patį lizdą Lietuvoje?

Į daugelį šių klausimų padėjo atsakyti 1899 m. danų gimnazijos mokytojo Hanso Kristijano Mortenseno panaudotas ir vėliau plačiai pasaulyje paplitęs paukščių žiedavimas – klasikinis sparnuočių migravimo tyrimo metodas. Pirmoji pasaulyje ornitologinė stotis buvo įkurta 1901 m. Kuršių nerijoje, Rasytėje, apie 20 km į pietus nuo Nidos. Netrukus ėmė steigtis paukščių žiedavimo centrai ir sparnuočiai pradėti žieduoti JAV, Vokietijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Didžiojoje Britanijoje. Dabar kasmet pasaulyje sužieduojama per 6 mln. paukščių (vien Europoje – apie 4 mln.).

Ventės ragas – nedidelis pusiasalis rytinėje Kuršių marių pakrantėje. Jo ilgis yra 5,5 km, o plotis – iki 2,2 km. Tai ideali geografinė vieta paukščiams gaudyti ir žieduoti. Rytine Baltijos jūros pakrante driekiasi vienas didžiausių paukščių migracijos kelių. Rugsėjo-spalio mėnesiais būna dienų, kai Lietuvos pajūriu ties Klaipėda per dieną praskrenda daugiau kaip 3 mln. paukščių, iš kurių 70-80 proc. pasuka per Kuršių neriją ir 20-30 proc. tęsia savo kelionę rytine Kuršių marių pakrante Ventės rago link.

Profesoriaus Tado Ivanausko iniciatyva 1929 m. įsteigus Ventės rago ornitologinę stotį, kasmet buvo sužieduojama po 2-4 tūkst. paukščių. Daugiausia varnėnų, liepsnelių, zylių, kikilių. Iš pradžių pusiasalyje sparnuočiai buvo gaudomi užmetant žvejų tinklus ant krūmų ir į juos įvarant paukščius. 1959 m. buvo pastatytos pirmosios stacionarios 12 m aukščio ir 40 m pločio gaudyklės. Tuo laikotarpiu kasmet sužieduota 10-15 tūkst. paukščių. 1978 m. Ventės rage pastatyta didžioji paukščių gaudyklė. Elektrinėmis gervėmis per 1-2 min. ji iškeliama ant 25 m aukščio stulpų. Tai pati didžiausia paukščių gaudyklė visame pasaulyje. 1982 m ornitologinės stoties vedėjas Leonas Jezerskas sukūrė naujo tipo zigzaginę gaudyklę, į kurią paukščiai patekdavo tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės. Jomis paukščiai gaudomi bet kuriomis oro sąlygomis ištisus metus. Šios žemos gaudyklės ypač efektyvios pamario nendrynuose ir Nemuno deltos seklumose.

1929-2006 m. Ventės rago ornitologinės stoties darbuotojai sužiedavo beveik 2 mln. paukščių. Ir dabar kasmet čia jų sužieduojama po 60-80 tūkst. 2003 m. pasiektas savotiškas rekordas – sugauta ir paženklinta per 105 tūkst. sparnuočių.

Kasmet gaunama 300-400 pranešimų iš įvairių šalių apie Ventės rage žieduotus paukščius. Ženklinant sparnuočius, aptiktos naujos Lietuvoje paukščių rūšys: baltabruvis nykštukas, poliarinis čimčiakas, sibirinis erškėtžvirblis, raudonakė devynbalsė ir kitos.

Ventės rago ornitologinė stotis – svarbus ekologinio švietimo centras pamario krašte. Kasmet stotį aplanko daug žmonių iš visos Lietuvos bei užsienio. Moksleivių, studentų, mokytojų ir gamtininkų grupėms stoties darbuotojai pasakoja apie paukščių keliones ir supažindina su jų žiedavimu.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sausio 19-20 dienomis Kaune, Aleksandro Stulginskio universiteto parodų paviljone Nr. 3 vyko VI-oji paukščių ir gyvūnų paroda „PET SHOW LIETUVA“, kurioje nepastebėti neliko ir palangiškiai. Parodą globojo Seimo narys Kęstutis Mažeika.


Žiemai atėjus, atrodo, paukščiai prityla, bet tik ne profesionaliems paukščių stebėtojams, kurie jų atranda bet kokiais metų laikais. O jų ir yra. Palangiškiai puikiai žino, kur būriuojasi gausiausi ančių būriai, kaip prisivilioti zylutes, o ornitologas Algimantas Petraitis papasakojo, kad ir žiemą galima išgirsti paukščių giesmių. Kalbėjomės apie...


Sausio 20-21 d. Kaune, Aleksandro Stulginskio universiteto parodų paviljone vyko balandžių, vištų, triušių ir dekoratyvinių paukščių bei kitų gyvūnų paroda.


Šeštadienį Palangos universaliame sporto komplekse vyko 10-oji Klaipėdos aukštaskraidžių ir 1-oji Aukštaičių burbulių balandžių bei dekoratyvinių paukščių (vištų, kanarėlių ir papūgų) paroda-mugė. Atvykusieji į parodą turėjo galimybę pasigrožėti įspūdingais dekoratyviniais paukščiais, o išradingi balandininkai užsukusiems padovanojo ir...


Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad vasario 27 d. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute 6 gulbėms nebylėms patvirtintas labai patogeniškas paukščių gripo virusas H5N8.Kovo 1d. Kaune nustatytas jau antras paukščių gripo atvejis.Ištyrus 4 gulbių nebylių gaišenų mėginius, visoms joms nustatytas itin...


Prieš penkerius metus, Palangos politikams skubant priimti detalųjį planą sklypui Bangos gatvėje, kaip teigta, neva konkrečiam investuotojui, ledo areno statybos atrodė „be penkių minučių“. Bet jas per penkerius metus pasistatė kitos savivaldybės, jos netrukus iškils net pas artimus kaimynus, Gargžduose, bet ne Palangoje. Pastaraisiais metais su Europos Sąjungos ir...


Palangos jaunimas auga su kiekvienais metais

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 01 13 | Rubrika: Jūros vaikai

„Per praėjusius 2013-uosius metus Palangos jaunimas labai stipriai pasistūmėjo į priekį. Kita vertus, kyla ir reikalavimai: manau, visa Palanga turėjo ne vieną progą pamatyti, koks šaunus jaunimas čia auga, tad iš jo šiais metais tikimasi dar daugiau visiems matomos veiklos“, – sako Palangos miesto savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Laura...


Palanga – 2013-ųjų Lietuvos kultūros sostinė. Mieste vyksta daug renginių, koncertų, festivalių, konkursų ir projektų. Bet ar kurorto svečiai pastebi, kad Palanga – Lietuvos kultūros sostinė?


Praėjusį savaitgalį visa Lietuva minėjo Pasaulinę žemės dieną. Su nekantrumu laukdami sugrįžtančio pavasario, visi ėmė laukti ir pradėsiančių savo čiulbėjimu džiuginti paukščių. Vakar Žemės dieną minėjo ir Palangos moksleivių klubo vaikai su savo pedagogėmis. Iškelta Žemės vėliava nuo šiol plevėsuos visą mėnesį.


Ventės rago ornitologinei stočiai – 80 metų

Parengė Alfredas Umbrasas, 2009 10 27 | Rubrika: Sveikata

Paukščių migravimas – vienas paslaptingiausių ir iki šiol iki galo neišaiškintų gyvosios gamtos reiškinių. Kiekvienais metais pavasarį ir rudenį milijonai paukščių praskrenda virš mūsų šalies, keliaudami į gimtuosius kraštus ar traukdami iš jų su jaunkliais.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius