Virtuali aklųjų biblioteka – ne naujiena Palangos bibliotekai

Ugnė RAUDYTĖ, 2010 10 25

Pagal ES struktūrinių fondų programą Vilniuje yra vykdomas projektas „Virtuali aklųjų biblioteka (VAB)”, kurio tikslas – išsaugoti ir populiarinti lietuvių kultūrą, gerinant elektroninių leidinių prieinamumą žmonėms su regos negalia. Tačiau, pasak Palangos viešosios bibliotekos direktoriaus Kęstučio Rudžio, Palangos viešojoje bibliotekoje jau du metus veikia kompiuteris, skirtas akliesiems.

 

Pagal ekonomikos augimo veiksmų programą projektui yra skirta 3 499 947,16 litų, iš jų ES dalis - 2 974 955,09 litų. Projektui išmokėta 321 739,76 litų, iš jų ES dalis - 273 478,80 litų.

Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB) bus valstybės biudžetinė įstaiga. Biblioteka bus valstybinės reikšmės, skirta neregių ir silpnaregių informaciniam aprūpinimui. LAB įgyvendina du pagrindinius tikslus: prisidėti prie informacinės ir žinių visuomenės socialinės sanglaudos bei užtikrinti neregiams ir silpnaregiams lygias teises ir galimybes ieškoti ir gauti informaciją bei dokumentus.

Numatoma garsinti leidinius, skaitmeninti elektroninę informaciją ir sukurti infrastruktūrą saugiam elektroninių leidinių platinimui. Būtent Palangos viešojoje bibliotekoje ir yra įgarsintos kai kurios grožinės literatūros knygos kompiuteryje, kurias gali skaityti-klausyti aklieji. „Kai tik buvo įrengtas toks kompiuteris, buvo labai didelis susidomėjimas, rengėme susibūrimus, kuriuose bibliotekos darbuotojos aiškino, kaip veikia kompiuteris“,- pasakojo K. Rudys.

Projekto metu bus sukurta elektroninių leidinių valdymo sistema (ELVAS), kurioje bus kaupiami ir administruojami visi elektroniniai leidiniai. ELVAS regos negalią turintiems žmonėms teiks elektroninę paslaugą „Virtuali aklųjų biblioteka“, kuri susidės iš šių komponentų: garsinių leidinių transliavimo internetu bei elektroninių leidinių parsisiuntimo. Regos negalią turintys asmenys galės prisijungti prie ELVAS internetu ar mobiliuoju telefonu, naudodami turimus identifikavimo duomenis. LAB nusprendė įgyvendinti projektą, nes daliai regos negalią turinčių asmenų fiziškai sunku ateiti į biblioteką; interneto ir mobiliųjų telefonų naudojimas sparčiai plinta; bibliotekoje sukaupti riboti knygų bei skaitmeninių laikmenų ištekliai; akliesiems trūksta virtualių paslaugų.

„Labai džiugu, kad Vilniuje yra rengiamas toks projektas, taip aklieji galės domėtis visomis žiniomis patys, tai labai puikus projektas, kuris džiugina. Žinoma, Palangos bibliotekoje nėra tokių sistemų, kurias žada padaryti Vilniuje, nes Palangoje nėra tiek daug aklųjų žmonių, kurie naudotųsi šia programa“,- kalbėjo K. Rudys.

Projekto metu siekiama papildomai išleisti 250 vienetų naujų garsinių knygų, 60 vienetų garsinių žurnalų, 10 mokslinio formato leidinių, nuskenuoti 6.000 lapų tekstinės informacijos ir suskaitmeninti 450 pavadinimų analoginiuose formatuose įrašytų garsinių leidinių.

Palangos bibliotekos informacijos ir bibliografijos skyriaus vedėja Miglė Jonaitienė pasakojo, kad specialiajame kompiuteryje yra įrengta garsinė sistema. „Kai žmogus paspaudžia raidę, tuomet sėdinčiam prie kompiuterio grasiai ir pasako, kokia tai raidė. Taip aklieji gali ir rašyti kompiuteriu. Su kiekvienu paspaudimu yra sakoma, kas ten yra. Kuomet pasirenkama knyga- tuomet aklas žmogus turi galimybę jos klausytis. Tai puiki programa, kuria neretai naudojasi ir Palangos aklieji gyventojai“,- pasakojo M. Jonaitienė.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Pasaulio fotografų virtuali paroda – Palangoje

Linas JEGELEVIČIUS, 2017 10 30 | Rubrika: Kultūra

Kai uraganiniai vėjai talžo Palangą ir visą pajūrį, „Palangos tiltas“ kartu su asociacija „Fotobienalė LT“ nori nors truputį visiems pakelti ūpą ir nukelti į pasaulio margus taškus, kur gamtos stichijos – gerokai siautulingesnis, o kova už būtį ir išlikimą – nepalyginamai sunkesnė. Kviečiame akis paganyti į tarptautinei fotografų asociacijai...


Palangos viešoji biblioteka šį pavasarį švenčia garbingą 80-mečio jubiliejų. Prisiminkime keletą bibliotekos istorijos epizodų…


Politikus turime rinkti ne pagal grožį, o pagal protą  34

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 08 16 | Rubrika: Savaitės komentaras

Vasara – nėra pats tinkamiausias metas politinėms temoms. Tačiau sugrįžti prie politikos verčia kilęs nesveikas ažiotažas po išsakytos nuomonės apie socialdemokratų kandidato į Seimą Dano Palucko padarytą administracinį pažeidimą.


Intensyvią Lietuvos Baltijos jūros krantų ardą pastarąjį dešimtmetį lėmė įvairios gamtinės ir kitos priežastys. Dėl to 2009 metų gruodį buvo pradėtas vykdyti Europos Sąjungos projektas „Pajūrio juostos tvarkymo programos įgyvendinimas“. Šis projektas yra finansuojamas pagal 2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų Sanglaudos skatinimo veiksmų programos antrąjį prioritetą vietinė...


Palangoje pradėtas įgyvendinti Europos Sąjungos Struktūrinių fondų finansuojamas projektas „Techninės dokumentacijos parengimas Palangos miesto Kęstučio gatvės rekonstrukcijos darbams“, kurio finansavimas siekia 66 711 litų.


Palangoje pradėtas įgyvendinti Europos Sąjungos Struktūrinių fondų finansuojamas projektas „Poilsio namų rekonstrukcija pritaikant turizmo poreikiams“, kuriuo siekiama sukurti ekonomiškai stiprų ir konkurencingą visus metus veikiantį turizmo objektą, teikiantį kompleksines apgyvendinimo, maitinimo ir kitas paslaugas bei kuriantį aukštą pridedamąją vertę.


Pagal Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programą Palangoje jau yra užbaigtas ES projektas „Palangos turizmo informacijos centro infrastruktūros plėtra“, kurio bendra vertė siekė 285 325 litų, o Europos Sąjungos paramos suma buvo 242 526 litų.


Pagal ES struktūrinių fondų programą Vilniuje yra vykdomas projektas „Virtuali aklųjų biblioteka (VAB)”, kurio tikslas – išsaugoti ir populiarinti lietuvių kultūrą, gerinant elektroninių leidinių prieinamumą žmonėms su regos negalia. Tačiau, pasak Palangos viešosios bibliotekos direktoriaus Kęstučio Rudžio, Palangos viešojoje bibliotekoje jau du metus veikia kompiuteris, skirtas akliesiems.


Ne tik klaipėdiečiai, tačiau ir aplinkinių miestų bei kaimų gyventojai galės lengviau pasitikėti VšĮ Respublikine Klaipėdos ligonine, nes čia vyksta itin didelės permainos ES struktūrinių fondų lėšomis. Ypatingai atsinaujins Respublikinės Klaipėdos ligoninės psichiatrijos filialas. „Šiuo metu yra vykdomi penki ES lėšomis vykdomi projektai, susiję su psichiatrijos filialu. Viskas bus...


Vaikų biblioteka atokvėpio nežino

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2009 02 04 | Rubrika: Kultūra

Maža vertybė – žaidimas, šventė, pasakų knyga, parodėlė išaugina didelę vertybę – pagarbos vertą asmenybę. Palangai ir valstybei.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius