„Žuvėdros skrydis“ Šventojoje: dėmesys talentams ir gimtajai tarmei

N.Šauklienė, mokytoja, 2015-06-08
Peržiūrėta
2019
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Žuvėdros skrydis“ Šventojoje: dėmesys talentams ir gimtajai tarmei

Birželio 3-5 dienomis Šventosios pagrindinėje mokykloje vyko respublikinis jaunųjų talentų festivalis „Žuvėdros skrydis – 2015“. Turtingame dainų, šokių, spalvų, šypsenų, draugysčių renginyje buvo proga ne tik parodyti mokinių ir jų mokytojų kūrybingumą, gebėjimus, bet ir susipažinti su Lietuvos etnografiniais regionais, skatinti kalbėjimą tarmėmis. Į renginio organizatorės mokytojos Ingridos Griškėnienės kvietimą atsiliepė dzūkai iš Alytaus, aukštaičiai iš Ignalinos ir Utenos rajonų bei žemaičiai iš Plungės. Gaila, kad nesulaukta suvalkiečių ir Klaipėdos krašto lietuvninkų.
Pirmąją festivalio dieną renginio dalyviai, nešini mokyklų vėliavomis, dainuodami, grodami ir skanduodami „Aukštaitija“, „Dzūkija“, „Žemaitija“, linksmai žygiavo miestelio gatvėmis. Spalvingą koloną vedė šturmano uniforma pasipuošęs istorijos mokytojas Stasys Baužys ir mažiausioji šventės dainininkė Skaistė Raudoniūtė. Eitynės sulaukė didžiulio miestelio žmonių dėmesio: sustojo mašinos, visi šypsojosi, mojo rankomis.

Iškilmingai iškėlus mokyklos ir festivalio vėliavas, renginio dalyviai buvo pakviesti į salę susipažinti. Prisistatant šeimininkams, mokytojos Virginijos Juškienės parengta „Tramtatulio“ laureatė Skaistė Raudoniūtė padainavo žemaitišką dainą, etnografinio ansamblio muzikantai pagrojo šaunų „Suktinį“, o jų vadovė Birutė Čepienė papasakojo apie Žemaitiją ir jos kalbą: „Mūsa ruoda tuoki graži, ni į vėiną nepanaši“. Šventosios žemaičiams tradiciniu „Pėmpel, pėmpel koudoutuoji“ ir šaunia Plungės daina „Išplauksem tuolėj, kelsem burės“ antrino plungiškiai. Žemaičiams negirdėta šnekta prabilę Utenos aukštaičiai pažėrė šmaikščių patarlių, inscenizavo, „kokis išdaigas krėsdava mūsų krašta seneliai“, davė patarimų, „kaip berniokų prisviliot“ ir tarmiškai padainavo „Teka teka skaisti saula“. Dzūkai užbūrė žiūrovus spalvingais tautiniais rūbais, grakščiu šokiu ir daina apie „mergelą ir sakalą“, kuris giedojo „tumsioj naktely“. Suvalkiečių neatvykimą apgailėję renginio vedėjai inscenizavo anekdotą, primenantį šio regiono žmonėms būdingą taupumą.
Antrąją šventės dieną vyko jaunųjų talentų pasirodymai. Koncertą pradėję ir užbaigę Šventosios atlikėjai (mokytojos Virginija Juškienė, Monika Kežienė ir Birutė Čepienė) padainavo pop ir liaudies dainų, pašoko ugningą „Flamenko“. Klausydamiesi S. Vainiūno meno mokyklos Šventosios skyriaus „Kapelijos“, žiūrovai turėjo progą pamatyti ir išgirsti itin retą senovinį styginį instrumentą – basetlę.
Talentingų mokytojų Aušros ir Edmundo Gutauskų sukurtas dainas ir L. Remeikienės „Laimės šokį“ nuotaikingai atliko Utenos kultūros centro Leliūnų skyriaus popchoras „Aušra“.
Ignalinos Č. Kudabos progimnazijos vokalinis ansamblis „Pumpurėliai“ (vadovė Vida Kenzovienė) salę „įaudrino“ linksmu dainavimu apie vasarą, laimingą vaikystę.
Didelę žiūrovų pagarbą pelnė Alytaus miesto Šv. Benedikto gimnazijos mergaičių choras (vadovė Loreta Mockuvienė). Salę nuščiūti ir susikaupti privertė giliaprasmiai Just. Marcinkevičiaus žodžiai, darnus, soliniais intarpais pasodrintas daugiabalsis dainavimas, meistriškas akomponavimas. Neįmanoma buvo nesižavėti šios mokyklos tautinių šokių kolektyvo „Lašas“ (vadovė Loreta Zabalujeva) šokėjais. Skoningais tautiniais rūbais pasipuošusios, gėlių vainikais pasidabinusios ilgakasės dzūkaitės, jas šauniai šokdinantys berniukai, vikriai vinguriuojamų ratelių, sukamų „malūnėlių“, liaudiškojo „Kalvelio“ konfigūracijos ir ilgai netylantys žiūrovų aplodismentai – akivaizdus įrodymas, koks didelis turtas yra etnokultūra, stilizuotas liaudies šokis.
Iš Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos į festivalį atvyko ir dainininkai, ir rūbų kolekcijų kūrėjai, ir šokėjai. Mokytojos Adilijos Kudzevičienės vadovaujamo modeliavimo būrelio sukurta kolekcija „Rasa“ vertė žiūrovus aikčioti iš pasigėrėjimo: mergaitės šokdamos demonstravo fantastiškų fasonų rūbus, puoštus įspūdingais įvairių atspalvių gėlių žiedais. To paties būrelio vyresnių mergaičių sukurta kolekcija ,,Pasisaugok“ stebino sumanymu juodas suknutes ir šukuosenas dekoruoti spygliuotų origamio žvaigždžių deriniais: „Mes ateinam – jaunos, žavios, su savo svajonėmis ir tikslais; tie, kurie mums nori trukdyti – tegu pasisaugo“. Mokytojos Irenos Platakienės mados studija „Ažūrė“, respublikinio drabužių dizaino ir įvaizdžio konkurse Lietuvoje šiemet pelniusi dvi pirmąsias vietas, pristatė kolekcijas „Madagaskaras“ (V kl.) ir „Praeitis į ateitį“ (VI kl.). „Madagaskaras“, grojant trankiai to paties pavadinimo filmo muzikai, stulbino neregėtų formų akiniais nuo saulės ir egzotiškų gyvūnų – papūgų, zebrų, beždžionių ir t. t. – siluetais, išmoningai įkomponuotais į vasarinę aprangą. „Praeitis į ateitį“ žavėjo modernaus kirpimo dažyto lino rūbais, puoštais juostelių kaišymo technika sukurta tautine ornamentika. Dainavimo studijos vadovės Romenos Zabielienės parengtos mergaitės liaudies dainą „Teka saulė“ ne tik dainavo, bet ir inscenizavo: žiūrovai negalėjo atitraukti akių nuo nebalinto lino rūbų, gausiai dabintų spindinčio žalvario imitacijomis. Šios vadovės parengti popchoro „Abėcėlė“ dainininkai kūrinį „Drugeliai“ atliko pasipuošę įspūdingomis drugelius vaizduojančiomis skraistėmis.
Koncertą žemaičių tarme linksmai vedė mokytojos Ingrida Griškėnienė ir Rimantė Toliušienė, joms talkino mokinės Dovilė Stončiūtė, Orinta Meškytė ir Paulina Senčišina. Baigiantis programai, buvo perskaityti dzūkų, rytų aukštaičių ir žemaičių tarmėmis užrašyti svečių linkėjimai: šią užduotį festivalio dalyviai ruošė dvi dienas. Buvo patikrintas ir kitas „namų darbas“: kaip „nežemaičiai“ išmoko dvieilį „Dainiuokem, trepsiekem ė šuokem, kol galem – nasostuokem“. Palangos S. Vainiūno meno mokyklos skyriaus Šventojoje ansamblio „Kapelija“ vadovė Birutė Čepienė visiems palinkėjo mylėti savo gimtąjį kraštą ir branginti tarmę: „Tad būkem, kap tėi kūle, pri Šventuosės sugolė: naožmėrškem, kas esam...“ .
Renginio dalyviai – mokiniai ir mokytojai – tris dienas bičiuliavosi, laisvalaikiu keliavo po Šventąją, džiaugėsi jūra, vakarais šoko diskotekoje. Šventosios mokiniai turėjo progą „paragauti romantikos“ – praleisti vieną naktį mokykloje.
Festivalio pabaigoje mokyklos direktorė Valda Šarkienė dalyviams įteikė Padėkos raštus ir atminimo dovanėles.

Nijolė ŠAUKLIENĖ
Mokytoja

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje penktadienį prasideda tradicinė 21-oji šventė „Palangos stinta“, šiemet ypatingas dėmesys joje bus skiriamas žemaičių raštui, pranešė kurorto savivaldybė. 


Spalio 14 d. (penktadienį) 16 val. eiliuoti mėgstantis V. Jurgučio pagrindinės mokyklos ilgametis direktorius Jonas Brazdžionis Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje pristatys savo naująją poezijos knygą ,,Svajonių skrydis“.


Palangos policija informuoja, kad Kovo 19–21 dienomis Palangoje bus vykdomos prevencinės priemonės ir padidintas policijos pareigūnų dėmesys vairuotojų blaivumui.


Vengrijos oro bendrovė „Wizz Air“ antradienį atnaujina reguliarius skrydžius iš Palangos į Dortmundą.


Šventosios pagrindinėje mokykloje šiemet jau aštuntąjį kartą linksmai nuaidėjo respublikinis mokinių saviraiškos festivalis „Žuvėdros skrydis“. Birželio 1-2 d. čia „suskrido“ gausūs mokinių kolektyvai iš šešių Lietuvos vietovių. Šiemetinio renginio tikslas – ne tik pasidalyti kūrybiniais pasiekimais...


Rytoj, rugsėjo 3 d., Palangos Birutės parkas pakvies į jau vienuoliktąjį tradicinį renginį – čia bus švenčiama Birutės parko diena. Šiemet išskirtinis dėmesys skiriamas laiškams.


Birželio 3-5 dienomis Šventosios pagrindinėje mokykloje vyko respublikinis jaunųjų talentų festivalis „Žuvėdros skrydis – 2015“. Turtingame dainų, šokių, spalvų, šypsenų, draugysčių renginyje buvo proga ne tik parodyti mokinių ir jų mokytojų kūrybingumą, gebėjimus, bet ir susipažinti su Lietuvos etnografiniais regionais, skatinti kalbėjimą...


Vasara Šventojoje prasidėjo „Žuvėdros skrydžiu“

Nijolė ŠAUKLIENĖ Šventosios pagrindinės mokyklos mokytoja , 2013 06 13 | Rubrika: Kultūra

Šventosios pagrindinė mokykla šių metų Lietuvos kultūros sostinės Palangos vasaros renginių pynę papildė jaunųjų talentų festivaliu „Žuvėdros skrydis 2013“, vykusiu birželio 4-6 dienomis. Šio renginio tikslai – sudaryti galimybę jaunesniųjų klasių mokiniams pasidalyti su bendraamžiais savo kūrybiniais – meniniais pasiekimais, užmegzti draugystę su...


Šalies menininkų dėmesys – kuršių kraštui

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 07 18 | Rubrika: Sveikata

Liepos pabaigoje Šventojoje vyks jau ketvirtasis šalies menininkų vasaros pleneras. Kaip „Palangos tiltui“ sakė projekto įgyvendintojas skulptorius Petras Baronas, šįsyk kūrėjų dėmesys bus skirtas istoriniam, kultūriniam, archeologiniam kuršių žemių paveldui.


Iš Palangos – skrydis į Rygą

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 04 03 | Rubrika: Miestas

Lietuva, prisilipdžiusi „nepasiekiamo krašto“ etiketę po „flyLAL“ žlugimo, bando taisyti padėtį. Kasdien pasigirsta žinių apie naujai atsirandančias ar atsirasiančias skrydžių kryptis. Neatsilieka ir Palangos oro uostas. Jis trečiadienį pristatė naują kryptį – Palanga-Ryga.  


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius