Palangos architekto skolos - įspūdingos

„Lietuvos rytas", 2013-01-30
Peržiūrėta
1630
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos architekto skolos - įspūdingos

Palangos architekto skolos – įspūdingos

 

„Jei ilgiau užsisėdėsi šioje kėdėje, būsi arba stipriai sumuštas, arba uždarytas į areštinę“, – taip vakar, trečiadienį, kalbėjo palangiškiai, sužinoję, kad kurorto vyriausiasis architektas sulaikytas darbo vietoje.

Į Palangos savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo 42 metų Svajūno Bradūno kabinetą Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos agentai pasibeldė vakar prieš pietus.

Po beveik valandą trukusios kratos valdininkas buvo išsivežtas apklausti, o kabineto durys užantspauduotos. S. Bradūną sulaikė pareigūnai, pradėję ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi siekiant asmeninės naudos. Už tai numatyta iki 5 metų laisvės atėmimo bausmė.

 

Algos beveik nelikdavo

Žinia apie S. Bradūno sulaikymą nenustebino kaunietės verslininkės Dalios Vyšniauskienės: „Toks žmogus vis tiek kada nors turėjo prieiti liepto galą”.

D. Vyšniauskienė yra viena iš daugelio žmonių, kuriems S. Bradūnas yra skolingas.

Darbo galintis netekti valdininkas nebegaus algos, iš kurios moteriai kas mėnesį buvo pervedama vidutiniškai po 200 litų.

Prieš penkerius metus S. Bradūnui pradėjus dirbti valstybės tarnyboje, kurorto savivaldybės buhalteriją pasiekė virtinė antstolių raštų, reikalaujančių jiems pervesti dalį valdininko atlyginimo.

Piktybiškai nemokamų skolų šleifas paskui S. Bradūną velkasi nuo 2002 metų. Į savivaldybę priimto architekto ir jo įkurtos individualios įmonės „Abstrakcija” bendra skolų suma siekė gerokai per šimtą tūkstančių litų.

Atskaičius mokesčius didžioji valdininko gaunamos 3152 litų algos dalis atitenka antstoliams. Pačiam S. Bradūnui kas mėnesį telieka po 700-800 litų.

Bijodamas, kad jie nebūtų pervesti į areštuotas jo sąskaitas, skyriaus vedėjas yra paprašęs algos likutį pervesti jo sugyventinei, su kuria jis augina du vaikus.

 

Įsipiršo kaip statybininkas

D. Vyšniauskienei iš S. Bradūno teismas kartu su delspinigiais ir užmokesčiu antstoliui yra priteisęs apie 44 tūkst. litų.

Verslininkė supranta, kad net ir kasmet gaunant kiek daugiau negu tūkstantį litų, visos skolos valdininkas nebūtų sugrąžinęs net iki savo pensijos.

Kaunietė su tuomet bedarbiu S. Bradūnu susidūrė 2005 metais. Tada verslininkė buvo susiruošusi statyti namą.

Kažkokie pažįstami jai rekomendavo architektą iš Vilniaus, kuris esą projektuoja labai moderniai ir naudoja šiuolaikiškas medžiagas.

Kai S. Bradūnas jai pasiūlė projektą už daugiau nei 10 tūkst. litų, verslininkė atsisakė.

Tačiau pajutęs, kad moteris statybų neišmano, S. Bradūnas neatlyžo. Po kiek laiko jis vėl atvažiavo pas D. Vyšniauskienę ir pasisiūlė pastatyti namą.

„Suokė kaip lakštingala – esą aš nesuspėsiu nė mirktelėti, o namas jau stovės”, – pokalbius su architektu prisiminė kaunietė.

Pasidavusi įkalbinėjimams verslininkė pasirašė statybos darbų sutartį su S. Bradūno individualia įmone „Abstrakcija”.

 

Blokelius vežė kelis mėnesius

Statybos pradžiai jis paprašė 10 tūkst. litų ir pasirašė skolos lapelį. Norėdamas sudaryti neva verdančių darbų įspūdį, S. Bradūnas pasamdė buldozerį, kuris namui paruoštame sklype ėmė stumdyti žemes.

Tuomet statytojas paprašė dar 20 tūkst. litų blokeliams.

„Visa laimė, kad ir tada mes pasirašėme raštelį, kuriuo jis patvirtino gavęs šią pinigų sumą. Kitaip aš nieko nebūčiau galėjusi įrodyti ir dabar”, – sakė kaunietė.

Bet gavęs 30 tūkst. litų S. Bradūnas pradingo.

Kai moteris jam paskambindavo, išgirsdavo, kad blokeliai užsakyti Čekijoje ir jau kraunami. Po kiek laiko jie jau neva gabenami.

Kai po kelių mėnesių neapsikentusi D. Vyšniauskienė Vilniuje susirado S .Bradūną, šis į akis melavo, kad krovinys su blokeliais jau važiuoja autostrada.

Kai pinigus paėmęs „statybininkas” ėmė nuo jos slapstytis, kaunietė galutinai suprato, kad yra apgauta.

Pasidomėjusi namą jai žadėjusia pastatyti S .Bradūno „Abstrakcija”, verslininkė sužinojo, kad tai – jokios realios veiklos nevykdanti įmonė.

 

Bylą nutraukė prokurorai

Dėl aiškaus sukčiavimo D. Vyšniauskienė kreipėsi į ekonominę policiją. Ji pradėjo ikiteisminį tyrimą, kuris jau turėjo pasiekti teismą.

Tačiau netikėtai prokuratūra nutraukė bylą, išaiškinusi, kad gautų pinigų S. Bradūnas neiššvaistė, o panaudojo įmonės reikmėms – mokėjo už biurui suteiktas komunalines paslaugas, įmonės skolas.

Verslininkei buvo pasiūlyta skolą išsireikalauti civilinio proceso tvarka.

„S. Bradūnas jau tada turėjo būti nuteistas už sukčiavimą. Net patys ekonominės policijos pareigūnai neslėpė, kad prokurorai numarino perspektyvią bylą. Tokia S. Bradūno sėkmė susijusi su prokuratūros sistemoje dirbančiais jo bendrapavardžiais, kurie gali būti ir jo giminaičiai”, – aiškino D. Vyšniauskienė.

 

Skolos stengėsi neprisiminti

Prieš šešerius metus teismui net ir priteisus skolą, kaunietė neskubėjo kreiptis į antstolius – tikėjosi, kad S. Bradūnas pinigus jai sugrąžins.

Juo labiau, kad 2007 metų spalį jis įsidarbino Palangos savivaldybėje ir ėmė sparčiai kopti karjeros laiptais.

Po kiek daugiau nei dvejų metų jis tapo Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėju.

Nuvažiavusi į Palangą D. Vyšniauskienė bandė su juo kalbėtis dėl skolos. Tačiau tai buvo aukšto valdininko pokalbis su nežinia ko norinčia moterimi.

Iš savivaldybės beveik išvaryta verslininkė buvo apkaltinta, kad prašydama savo pinigų ji valdininką vos ne reketuojanti.

„Niekaip negaliu suprasti, kaip toks sukčių sukčius valstybės tarnyboje gali eiti atsakingas pareigas ir vadovauti kurorto architektūrinį veidą formuojančiam skyriui”, – teigė D. Vyšniauskienė.

 

Bandė apgauti ir valstybę

Prieš 5 metus virš S. Bradūno galvos kybojusių daugiau nei 30 išieškojimo bylų šiandien yra apmažėję.

Tačiau iki šiol valdininko skolos tebėra įspūdingos.

Be minėtos 44 tūkst. litų skolos D. Vyšniauskienei, apie 26 tūkst. litų iš jo tikisi atgauti bendrovė „Spauda”. Beveik prieš 10 metų jo užsakymu 3 tūkstančių egzempliorių tiražu spaustuvė išspausdino žurnalą „Ant bangos”. Už „Spaudos” paslaugas S. Bradūnas išrašė beveik 29 tūkstančių litų vekselį. Po atlikto užsakymo vilnietis pasiėmė 750 žurnalo egzempliorių ir dingo.

Valstybės tarnyboje darbo vietą gavusio S. Bradūno įmonė yra įsiskolinusi ir valstybei. Vilniaus „Sodrai” nuo 2003 metų „Abstrakcija” yra skolinga per 10 tūkstančių litų.

Prieš daugiau nei 8 metus tuometis verslininkas buvo nuteistas už apgaulingą apskaitos tvarkymą. Jo įmonė „Abstrakcija” 2002 metais nuo valstybės buvo nuslėpusi 30 tūkstančių litų pajamų.

Dar 2004 metais baudžiamuoju įsakymu jam skirtą 5 tūkstančių litų baudą valstybė atgavo tik po trejų metų.

 

Vaikai buvo pamiršti

Tik didelėmis pastangomis buvusiai S. Bradūno žmonai Rūtai Baltrušaitytei-Bradūnienei pavyko atgauti dviem vaikams išlaikyti priteistus alimentus.

Po skyrybų pasidalijus butą moters tėvai už 30 tūkstančių litų iš buvusio žento išpirko jo dalį buto.

Tačiau pinigus gavęs architektas pamiršo savo vaikus ir iki 2006 metų pavasario jiems išlaikyti nė karto nebuvo sumokėjęs teismo priteistų 450 litų. Buvusio vyro skola siekė apie 22 tūkstančius litų.

R. Baltrušaitytė-Bradūnienė sakė, kad jau buvo numojusi ranka į vaikų tėvo pinigus, bet kovoti už vaikams priklausančią dalį ją privertė draugės.

Vilnietės advokatė išsiaiškino, kad norėdamas išvengti turto arešto S. Bradūnas mirus motinai savo palikimo dalį dovanojo tėvui.

Advokatei pavyko areštuoti tėvui priklausantį turtą, o jį pardavus architektui turėjusi atitekti pinigų dalis buvo pervesta jo vaikams.

R. Baltrušaitytė-Bradūnienė sakė, kad nuo to laiko buvęs vyras kiekvieną mėnesį perveda po 450 litų.

 

Trečią vaiką vyras užmiršo

Tačiau valdininkas yra užmiršęs trečią savo vaiką – 8 metų sūnų.

Jį pagimdžiusi vilnietė Revita Meškauskaitė prieš penkerius metus pasakojo, kad buvęs jos draugas S. Bradūnas nerodo iniciatyvos prisidėti prie savo vaiko išlaikymo.

R. Meškauskaitė sakė, kad dėl vyro skolų jie vengė susituokti, nes bendrą šeimos turtą iš karto būtų areštavę antstoliai.

Dabar valdininkas gyvena su trečia moterimi – 35 metų Aušra Šileikaite, kuri S. Bradūnui pagimdė dar du vaikus.

Jokio turto neturintis S. Bradūnas Palangoje iš karto įsikūrė draugės tėvui priklausančiame bute ir važinėjo A. Šileikaitės vardu pirktu automobiliu.

 

Valdžia nežinojo, kuo pakeisti

Apie įtarimą keliantį Palangos vyriausiojo architekto darbo stilių tarp verslininkų jau seniai sklandė negeros kalbos.

Teigiama, kad kurorte norint pasistatyti pastatą ar gauti skyriaus vedėjo suderinimą verslininkams tenka nueiti kryžiaus kelius.

Vieni teigiamo rezultato sulaukia labai greitai. Kitiems derinimo procesas vilkinamas mėnesiais.

Už laiku neatliktą darbą S. Bradūnui pernai vasarį buvo skirtas griežtas papeikimas. Vos prieš mėnesį už užvilkintą atsakymą interesantui jam buvo skirtas antras griežtas papeikimas.

Skirtų nuobaudų S. Bradūnas teismui neskundė ir dėl jų aiškintis savivaldybės administracijai nematė reikalo.

Skyriaus vedėjas ne kartą buvo pagautas meluojantis ir kurorto valdžiai. Neva jau baigiami darbai iš tiesų net nebūdavo pradėti daryti.

Nors baramas ir baudžiamas, S. Bradūnas tvirtai laikėsi savo poste. „O kuo jį pakeisime?” – iš nevilties rankomis skėsčiojo Palangos vadovai ir pripažino, kad į kurortą prisikviesti vyriausiąjį architektą labai sunku.

 

Architekto vieta – lyg užkeikta

Palangai jau seniai nesiseka su vyriausiaisiais miesto architektais.

STT aktyviai domėjosi prieš 13 metų Palangoje dirbusiu ilgamečiu vyriausiuoju architektu Edmundu Benečiu, apie kurio įpročius kurorte sklandė legendos. Kai teisėsaugos kilpa ėmė veržtis, E. Benetis iš savivaldybės spėjo išeiti savo noru. Prieš tai, matyt, dėl neįvykdytų įsipareigojimų miesto vyriausiasis architektas buvo du kartus sumuštas prie savo namų.

Po jo vyriausiasiais architektais Palangoje padirbėjo beveik 10 žmonių – keitėsi net kas pusmetį.

S. Bradūnas Palangoje prieš 5 metus atsidūrė tuomečio savivaldybės administracijos direktoriaus Valerijaus Kuznecovo iniciatyva. Iš skyriaus vedėjo posto išgujus vieną architektą iš Kauno, jo vietą be jokio konkurso užėmė S. Bradūnas.

 

Prasiskolinęs valdininkas – pažeidžiamas

Įsiskolinusio valstybės tarnautojo reputacija STT pareigūnams kėlė įtarimų jau seniai.

„Asmeninėse skolose paskendęs valstybės tarnautojas tampa pažeidžiamas”, – prieš 5 metus tvirtino tuometis STT Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Vytas Rimkus.

Anot jo, vengimas susimokėti skolas, net bandymai apgauti valstybę apibūdina žmogų kaip asmenybę ir kelia riziką valstybės tarnyboje jam einant tokias pareigas, kurios susijusios su sprendimų priėmimu.

Pareigūno nuomone, skolų slegiamą ir menką algos dalį gaunantį valdininką lengviau sugundyti kyšiu, juo labiau jam dirbant korupcijos požiūriu jautriame savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriuje.

 

 

Jūsų komentaras:

2013-02-02 20:58 (IP: 86.100.150.151)
Stebėtinai kaip konservatoriai jį iki šiol laikė, jug tai prie liberalcentristų pradėjęs dirbti žmogus. Turėjo nuimti tuoj po rinkimų. Matyt norėjo kaip reikiant apdergti - ką dabar ir padarė. Laikykis Svajūnai esi geras architektas (nors vadovo skirstančio darbus savybės silpnesnės) pačiame jėgų žydėjime - nepražūsi.

Prie ko ta administracija ir spaudimas 2013-01-30 20:31 (IP: 78.61.214.75)
Aš meškerės už 2000 nusipirkti negaliu nors esu verslininkas, o architektas gali :)

oi 2013-01-30 20:15 (IP: 86.100.151.240)
nes jis cia kaltas aplinka kalta, administracija reik tvarkyti is ten spaudimas daromas

Pritariu "Nesutinku" 2013-01-30 15:41 ([email protected] / IP: 194.176.60.225)
Žmogus vienas be užnugario nesamonių neišdarynėtų, politikai pasinaudojo ir dabar suvertė visą kaltę S. Bradūno

Nesutinku, 2013-01-30 12:51 (IP: 78.61.175.229)
kad tik vienas Bradūnas dėl visko kaltas. Nemažai kaltės turėtų prisiimti ir dalis politikų, kurie yra pilni interesų ir pastoviai "lipa tarnautojams ant galvos".Dabar visi "neria į krūmus" ir stengiasi "nusiplauti savo mundurą".

vox 2013-01-30 12:40 (IP: 204.93.60.207)
Kaimieciai jus rasantys .... skolos 40 t milziniskos, jus muzikai pasiziurekite, kiek jus bankams skolingi .... Rimtas vyras yra Bradunas, o jus nieko nezinodami pilat shuda. Kaimo debilai .

aha 2013-01-30 10:33 (IP: 86.38.180.66)
Dar puse ten dirbanciu turetu taip pat isvest

manyciau 2013-01-29 20:17 (IP: 78.61.104.50)
kad toks gero veido zmogus negali buti nusikaltelis ...

Taip pat skaitykite

Šiaulių apygardos teismas, apeliacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, paskelbė nuosprendį Palangos kredito unijos byloje.


Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas pranešė, kad sekmadienį, spalio 24 d.,15.00 val., Palangoje, Vanagupės g., namuose, 1931 m. gimęs vyras pistoletu grasino 1947 m. gimusiai moteriai. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Pistoletą ir penkis šovinius paėmė policijos pareigūnai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 145 str. 1 d.


Paskelbti konkursai į karjeros valstybės tarnautojų Palangos miesto savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausiojo specialisto ir savivaldybės vyriausiojo inžinieriaus (vyresniojo patarėjo) pareigas.


Klaipėdos apygardos teismas dešimt kartų teistam, prieš du mėnesius iš laisvės atėmimo vietos išleistam ir naują nusikaltimą padariusiam jaunam vyrui paskyrė didesnę nei įstatymo sankcijoje numatytas bausmės vidurkis.


Apie 15 tūkstančių eurų iš Palangos miesto savivaldybės už priverstines pravaikštas prisiteisęs buvęs Palangos vyriausiasis architektas Svajūnas Bradūnas vėl dirba širdžiai mielą darbą – laimėjo konkursą Neringos savivaldybės vyriausiojo architekto pareigoms užimti. „Buvau vienintelis jo dalyvis, o mano kelionė iš Palangos į Neringą užtrunka dvi...


Buvusiam UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriui Vidui Misikoniui, dabar šioje savivaldybės įmonėje dirbančiam vadybininku, neramios dienos. Pasirodo, kad jis, iki pareigų „Palangos komunaliniame ūkyje“, rankas iki rankovių buvo sukišęs į vienos ankstesnės darbovietės, kurioje dirbo direktoriumi, kasą – pasisavino 509 690 litų (147 616 eurų)....


Vakar į savo kabinetą, iš kurio Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų buvo išvesdintas sausio 29 dieną, grįžo Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas, Palangos vyriausiasis architektas Svajūnas Bradūnas. Liepos 5 d. Klaipėdos apygardos prokuratūra panaikino nutarimą dėl skyriaus vedėjo laikino nušalinimo nuo pareigų.


Vakar Klaipėdos miesto apylinkės teismas priėmė nutartį dėl Palangos miesto savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo Svajūno Bradūno, kuriam įtarimai dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi siekiant asmeninės naudos perkvalifikuoti į įtarimus dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir kyšio paėmimo. Valdininkas trims mėnesiams nušalinamas...


„Jei ilgiau užsisėdėsi šioje kėdėje, būsi arba stipriai sumuštas, arba uždarytas į areštinę“, – taip vakar, trečiadienį, kalbėjo palangiškiai, sužinoję, kad kurorto vyriausiasis architektas sulaikytas darbo vietoje. Į Palangos savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo 42 metų Svajūno Bradūno kabinetą Specialiųjų...


Praėjusį ketvirtadienį Tarybos posėdyje savivaldybės Komunalinio ūkio skyriaus vedėją Kostą Jakubauską, ne itin rišliai Tarybos nariams pristatantį darbotvarkės klausimą, badė pašaipūs žvilgsniai: „Gal vėl girtas?“ Kažin, ar valdininkas gali drąsiai žiūrėti kolegoms ir savo vadovams į akis – vos prieš savaitę, rugpjūčio 13-ąją, darbo metu, jis buvo pastebėtas neblaivus. Atvykus policijos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas