Apšvietos epochos savaitė Palangos senojoje gimnazijoje

***, 2021-03-18
Peržiūrėta
2212
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Apšvietos epochos savaitė  Palangos senojoje gimnazijoje

Paskutinę šių mokslo metų lapkričio mėnesio savaitę gimnazistai ,,lankėsi’’ baroko epochoje, o kovo mėnesio 8 -12 dienomis per įvairių mokomųjų dalykų pamokas ,,lipdė’’ bendrą Apšvietos epochos (XVIII amžiaus) vaizdą.
Kodėl XVIII amžius vadinamas Apšvietos amžiumi, mokiniai domėjosi per chemijos pamokas. Prisiminę humanizmo ir Renesanso idėjas, diskusijas apie bažnyčios reformą, pastebėjo, kad XVIII a. palengva keitėsi žmonių požiūris į juos supantį pasaulį. Vis labiau įsitvirtino supratimas, kad žmonės turi vadovautis savo protu, o ne tikėti stebuklais, prietarais, antgamtinėmis jėgomis. Šio dalyko pamokose akcentuota - gamtos dėsnius galima suvokti tik tiriant žmogų supantį pasaulį.
Biologijos pamokose, kalbėdami apie Apšvietos epochą, gimnazistai prisiminė švedų botaniką Karlą Linėjų (1707-1778), sukūrusį dabartinę mokslinę visų organizmų sistematiką. Jo dėka gali susikalbėti viso pasaulio mokslininkai, naudodami mokslinius organizmų pavadinimus lotynų kalba.
Apie žymiausio to meto keliautojo Džeimso Kuko keliones bei atradimus Australijoje ir Okeanijoje mokiniai sužinojo geografijos pamokose.
Dorinio ugdymo (etikos ir tikybos) pamokose gimnazistai aptarė laikotarpio dorovės sampratą, pokyčius moralės srityje, skyrė dėmesį šios epochos atneštam progresui aptarti, palietė filosofų įtaką Apšvietos epochos žmonių pasaulėžiūrai.
Per muzikos pamokas mokiniai susipažino su klasicistinio meno ypatumais. Diskutavo, kuo skiriasi sąvokos ,,klasicizmas’’ ir ,,klasika’’. Praktiškai aiškinosi, kaip klasicizmo epochos dvasia atsispindi to meto kūrėjų darbuose, kokia yra klasicizmo laikotarpiu susikūrusio simfoninio orkestro svarba šiandieninėje muzikoje. Mokiniai mėgavosi trijų Vienos klasikų J. Haidno, V.A. Mocarto ir L. van Bethoveno kūriniais.
Lietuvių literatūros pamokas gimnazistai aptarė Apšvietos epochos pasaulėžiūrą ir ją nulėmusias priežastis, sužinojo apie šios epochos meną (aptarė Vilniaus katedros architektūrą). Žymaus filosofo I.Kanto mintį (,,Turėk drąsos naudotis savo protu!“) interpretavo remdamiesi asmenine patirtimi ir šiuolaikinio gyvenimo aktualijomis. XVIII amžių trečiokams ir ketvirtokams pavyko ,,sukabinti" su dabar pagal programą aptariamais autoriais V.Kudirka, J.Biliūnu, J.Marcinkevičiumi. Mokiniai remdamiesi žiniomis apie Apšvietą, ieškojo šios epochos idėjų atgarsių V.Kudirkos darbuose, J.Biliūno biografijoje ir J.Marcinkevičiaus dramoje ,,Mažvydas“.
Patirtis rodo, kad vienu metu per įvairias pamokas sutelkiant dėmesį į vieną temą, integruojami skirtingi dalykai, matomas platesnis pasirinktos epochos vaizdas, svarbiausios idėjos ir jų atspindžiai šiandieniniame gyvenime. Tradicija taip ,,keliauti‘‘ per kultūrines epochas (šią veiklą kuruoja pavaduotoja Jolita Vaičiulienė) kilo dar praėjusiais metais. Pernai gimnazistai kartu su mokytojais ,,lankėsi“ Antikos, viduramžių ir Renesanso epochose.

Greta Valentinavičiūtė, Palangos senosios gimanzijos IIIC klasė

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praėjusį ketvirtadienį Palangos senojoje gimnazijoje 118 abiturientų nuskambėjo paskutinis skambutis. 


Paskutinę šių mokslo metų lapkričio mėnesio savaitę gimnazistai ,,lankėsi’’ baroko epochoje, o kovo mėnesio 8 -12 dienomis per įvairių mokomųjų dalykų pamokas ,,lipdė’’ bendrą Apšvietos epochos (XVIII amžiaus) vaizdą.


Per visų dalykų pamokas susitelkti į kurią nors kultūros epochą Palangos senojoje gimnazijoje jau tampa tradicija. Tiesa, ji dar nauja, prasidėjo tik praėjusiais metais. Pernai gimnazistai kartu su mokytojais tyrinėjo antikos, viduramžių ir Renesanso epochas. Šiemet paskutinę lapkričio savaitę mokiniai ,,lankėsi’’ baroko epochoje. Patirtis rodo, kad per visas pamokas...


"Sniego gniūžtės“ veikla Palangos senojoje gimnazijoje

"Palangos tilto" redakcija, 2020 02 14 | Rubrika: Jūros vaikai

Sausio 17-19 dienomis Palangos senojoje gimnazijoje vyko Lietuvos jaunimo sąjungos „Žingsnis“ organizuojama prevencinė programa „Sniego gniūžtė“ (SG).


Tinklinio turnyras Palangos senojoje gimnazijoje

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 26 | Rubrika: Sportas

Tinklinio turnyras „Geltona, žalia, raudona”, skirtas Vasario 16-ajai paminėti, vyko Palangos senojoje gimnazijoje. Tapo tradicija, jog sportinius renginius, kuriuose telkiama Palangos miesto bendruomenė, organizuoja patys gimnazistai – grupė „Sportas netrukdo mokslui, mokslas netrukdo sportui”. Jaunuoliai nori draugauti, sportuoti, būti matomais ir veikliais.


Karjeros diena Palangos senojoje gimnazijoje

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 10 | Rubrika: Jūros vaikai

Kokią ugdomosios veiklos kryptį rinktis III gimnazijos klasėje? Kokią profesiją ar veiklą pasirinkti baigus mokyklą? Tai klausimai, kurie dažnai kyla I-II ir III-IV klasių gimnazistams. Būtent sausio mėnesio 24 dieną Palangos senojoje gimnazijoje vykę Karjeros dienos renginiai ne tik pateikė gimnazistams informacijos apie įvairias profesijas, bet ir paskatino pirmiausia pažinti save ir...


Palangos senojoje gimnazijoje „siautė“ matematikos ,,bacila“ – vyko tradicinė matematikos savaitė. Ji prasidėjo gimnazistų viešnage Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijoje, kur vyko respublikinė konferencija ,,Matematika už lango”. Joje IID klasės mokinys Dovydas Žemaitaitis (mokytoja Aušra Ševeliova) skaitė pranešimą...


Palangos senojoje gimnazijoje vyko Karjeros ir verslumo ugdymo diena. Ugdymo karjerai konsultantės Jūratės Vaišvilės ir direktoriaus pavaduotojos ugdymui Jolitos Vaičiulienės iniciatyva mokiniai buvo pakviesti klausyti motyvacinių ir informacinių paskaitų, turėjo galimybę pateikti klausimus ir konsultuotis asmeniškai.


Palangos senojoje gimnazijoje lankėsi Lietuvos Respublikos Seimo narys Paulius Saudargas, Rytų Europos studijų centro analitikas Linas Kojala ir Seimo nario P. Saudargo padėjėja-sekretorė Eglė Švabauskienė. Visi jie dalyvavo ekspedicijoje „Karlagas 15“, skirtoje 70-osioms lietuvių tremties į Kazachstaną metinėms paminėti.


Palangos senojoje gimnazijoje sklandė Laisvės dvasia

Dalia RAKAUSKIENĖ Palangos senosios gimnazijos mokytoja, 2013 03 14 | Rubrika: O man ne dzin

Kovo 11-oji Palangos senojoje gimnazijoje pažymima netradiciškai. Jau devinti metai gimnazistai ir kūno kultūros mokytojai organizuoja sveikatingumo žygį-krosą „Palangos senoji gimnazija – Prezidento ąžuolas”.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius