Artėjant šalčiams pigiausio kuro paieškoje pirmauja malkos

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011-10-17
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Artėjant šalčiams pigiausio kuro paieškoje pirmauja malkos

Artėjančio šildymo sezono nelaukia nei vienas. Mintis, jog pusę algos ar pensijos teks sumokėti už būsto šildymą, sukelia stresą. Kitokiomis nuotaikomis gyvena nuosavų namų gyventojai – jie šildymo būdą renkasi pagal kišenę.

 

Pigiausias šildymas kietu kuru

 

Ten, kur nėra centralizuotos šildymo sistemos, tenka rinktis kitas. Pagrindinis kriterijus, pagal kurį gyventojai renkasi šildymą – ekonomiškumas. „Pigiausiai savo namus apšildysite naudodami kietąjį kurą – malkas. Nors ir jos šiemet pabrango. Jeigu atvirai, tai tokių medienos kainų dar nėra buvę, tačiau viskas brangsta, o mediena yra viena iš energijos nešėjų, tad tai natūralu. Malkų kaina priklauso nuo medžio rūšies, kurios yra skirstomos pagal kaitrumo grupes. Eglių, drebulių kubas kainuoja 114 litų, tuo tarpu už beržinių malkų kubą teks pakloti 134 litus“, - „Palangos tiltui“ sakė Palangos girininkijos girininkas Stanislovas Jonaitis.

Pasak girininko, žmonės vis rečiau užsuka į girininkiją nusipirkti medienos: „Labai mažai kas beatvažiuoja. Žmonės galvoja, kad pas mus brangu, be to, daugelį malkomis aprūpina privatininkai, kurie medžiagas pristato tiesiai į kiemą. Kitaip yra girininkijoje, čia medieną žmogus turi pasiruošti pats“.

 

Kietas kuras – ne pats patogiausias

 

Nors šildymas kietu kuru yra pigiausias, tačiau - ne pats patogiausias. Kieto kuro katilui reikalinga nuolatinė priežiūra – bent kartą per dieną, o kartais ir dažniau jį reikia pakurti bei periodiškai valyti. Be to, tenka sukti galvą apie kuro sandėliavimą bei apie papildomą šildymą, kuris būtų įjungiamas išvykus ilgesniam laikui. Iš kitos pusės, gyvenimo sąlygos gerėja, tad ieškome komforto bei tokio šildymo, kuris nepaverstų žmogaus tik namų kūriku.

Nuo kieto kuro katilo pailsėti gali tie, kurie turi įsirengę kombinuotą katilinę su elektriniu katilu. Tokios katilinės veikimo principas gana paprastas: kuomet kieto kuro katilas užgęsta, įsijungia elektrinis katilas ir kol nekūrenate namą šildo elektra. Toks šildymo būdas brangesnis, tačiau komfortabilesnis.

 

Populiarus dujinis šildymas

 

Kuomet nori pasijausti namų „karaliumi“, renkiesi dujinį šildymą. Prie dujinio katilo nereikia vaikščioti, jo prižiūrėti. Atkrenta visi vargai su kuriais susiduria kieto kuro katilų naudotojai. Dujinių katilų valdymas gana paprastas – tereikia nustatyti jo darbo režimą. Dar paprastesnis šildymo dujomis būdas – automatinė dujinė sistema, kuri pagal lauko temperatūrą reguliuoja šildymą namuose.

Būtent tokią sistemą ir pasirinko laikraščio skaitytoja Vilma J., prašiusi neminėti jos pavardės.

„Pasirinkome dujinį šildymą, dėl patogumo. Mūsų namas mūrinis, 80 kvadratinių metrų. Žinoma, šis šildymo būdas kainuoja brangiau nei kietas kuras, tačiau dujinė šildymo sistema pateisino visus mūsų lūkesčius. Žiemos sezono metu už šilumą mokame iki 300 litų per mėnesį. Kambariuose turime įsirengę grindų šildymą bei radiatorius. Kūrenant tokiu būdu namuose yra palaikoma 23, 25 laipsnių  temperatūra. Kambariai pernelyg neatvėsta, kadangi sistema reaguodama į lauko ir vidaus temperatūrą įsijungia pati. Šią šildymo sistemą įsirengėme prie beveik 4 metus ir ji iki šiol puikiai tarnauja“, - laikraščiui pasidžiaugė pašnekovė Vilma J., gyvenanti Žvejų gatvėje. Tačiau moteris prasitarė, jog svarsto apie šildymo sistemos modernizavimą: „Norėtumėme namus šildyti ir dujomis, ir kietu kuru“.

Vis populiarėjančios kombinuotos šildymo sistemos neaplenkia ir palangiškių. „Palangos tilto“ skaitytojas Stasys savo name įsirengė būtent tokią šildymo sistemą. „Malkų parsivežame ir iš sodo, ir iš miško. Taip kombinuojant, 150 kvadratinių metrų namo šildymas žiemos kiekvieną mėnesį atsieina virš 100 litų“, - teigė Stasys.

 

Namų jaukumui ir šilumai – židinio kapsulė

 

Židinys namuose sudaro ne tik jaukumo įspūdį, bet ir kuo puikiausiai apšildo kambarius. „Židinio kapsulė yra namo centre, todėl ortakiai išvesti tiesiai virš jos – į antrąjį namo aukštą. Šiltas oras yra pučiamas iš grindų. Pirmame aukšte šiltas oras į virtuvę ir laiptinę pučiamas pro židinio viršutinėje dalyje esančias groteles. Per trejus metus nuo šios sistemos įsivedimo, nesusidūrėme nei su viena problema. Dažniausiai šildomės durpių briketais, tad visam šildymo sezonui užtenka 700 litų. Gyvename 100 kvadratinių metrų name“, - sakė jau pensijos sulaukęs Antanas K., gyvenantis Smilčių gatvėje.

Tačiau yra mieste ir kitaip gyvenančių piliečių. Aleksandras, gyvenantis Jūratės gatvėje, savo individualų namą apšildo centralizuotai.

„Šilumą gauname iš „Litekso“. Brangu, bet patogu. Nors anksčiau pigiau mokėdavome už šildymą, bet ir dabar nesiskundžiame. Per mėnesį mokame 800 – 900 litų, už beveik 200 kvadratinių metrų namą. Kol pinigų turim, tol gerai ir apie kitą šildymo būdą negalvojame“, - sakė Aleksandras.

 

Malkų pasiūla

 

Internete išties apstu skelbimų siūlančių kietąjį kurą. Kaip Palangos girininkijos girininkas Stanislovas Jonaitis ir sakė: „Privatininkai jums atveš tiesiai į kiemą, suskaldys, o už papildomą mokestį dar ir į malkinę sudės. Ieškoti jų per daug ir nereikia, kartais sunkvežimiai su malkomis stovi prie pat namų“.

„Pardavinėju egles, juodalksnį bei beržą. Pjautų ar skaldytų eglinių malkų kubas kainuoja 80 litų. Juodalksnis brangesnis: pjautų kubas kainuoja 95 litus, skaldytų – 100 litų. Tiesa, šiam šildymo sezonui jų nerekomenduočiau, kadangi jos nėra pilnai išdžiūvusios“, - „Palangos tiltui“ sakė nuosavą mišką turintis Vaidas.

Šildymo sezonas Lietuvoje priklauso nuo oro, tačiau trunka bemaž pusmetį. UAB „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ direktorius Romualdas Jablonskis laikraščiui sakė nežinantis, kada įjungs šildymą mieste: „Tai priklausys nuo oro. Šildymą daugiabučiuose įjungiame tuomet, kai paros temperatūra tris dienas iš eilės nesiekia +10 laipsnių šilumos“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vis labiau vėstant orams, prasidėjo intensyvus šildymo sezonas. Kaip rodo statistika, šaltaisiais metų mėnesiais labai padaugėja gaisruose žūstančių žmonių. Taip yra todėl, kad atvėsus orams, gyventojai daugiau laiko praleidžia namuose, naudoja šildymo įrenginius, elektrinius buitinius prietaisus.  Savivaldybės administracijos skyriai gyvena įkurtuvių nuotaikomis

Palangos m. savivaldybės informacija, 2014 11 27 | Rubrika: Miestas

Naujosiose Palangos miesto savivaldybės administracijos patalpose Vytauto g. 112 jau jaučiama įkurtuvių nuotaika – nuo praėjusios savaitės čia pradėjo kraustytis iki šiol po visą miestą išsibarstę skyriai. Absoliuti dauguma jų čia persikels iki Naujųjų metų. Paskutinieji į naujus kabinetus įsikels Socialinės rūpybos bei Viešosios tvarkos skyriaus specialistai


5 būdai, kaip sutaupyti šildymo sezono metu

Pagal kurgyvenu.lt, 2013 11 25 | Rubrika: Miestas

Šaltasis metų sezonas visuomet pasitinka gerokai išaugusiomis sąskaitomis už komunalinius mokesčius. Ekspertai sako, kad reikėtų įprasti šildymo sezonui ruoštis iš anksto, pavyzdžiui, taupyti tam pradėti dar vasarą. Arba, pasirūpinti namo renovacija ir apšiltinimu, kokybiškais langais bei durimis. Žinoma, tai tikrai padėtų ištverti...


Šiemet labai anksti į Lietuvą atkeliavo vėsoki orai. Toli gražu ne tris, o daugiau dienų vidutinė paros temperatūra – žemesnė nei 10 laipsnių, bet dienomis saulėti orai nepadeda valdžiai apsispręsti, skelbti Palangoje oficialią šildymo pradžią ar dar ne. Visgi darželiai ir mokyklos gali būti pradėti šildyti jau nuo pirmadienio.


Artėjančio šildymo sezono nelaukia nei vienas. Mintis, jog pusę algos ar pensijos teks sumokėti už būsto šildymą, sukelia stresą. Kitokiomis nuotaikomis gyvena nuosavų namų gyventojai – jie šildymo būdą renkasi pagal kišenę.


Seminaro metu gyventojai supažindinti su būsto atnaujinimo galimybėmis

„Palangos tilto“ informacija, 2011 06 21 | Rubrika: Miestas

Praėjusį penktadienį Palangos savivaldybės Tarybos posėdžių salėje vyko seminaras apie senų daugiabučių namų atnaujinimą ir modernizavimą butų savininkams, administratoriams, daugiabučių namų savininkų bendrijoms, gyventojus atstovaujančių organizacijų atstovams, savivaldybių ir seniūnijų atstovams bei kitiems būsto rinkos dalyviams.


Pagal Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programą Palangoje yra vykdomas ES projektas „Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pastato Palangoje, Sodų g. 50 rekonstravimas“, kurio pagrindinis tikslas yra didinti energijos vartojimo efektyvumą. „Džiaugiamės, kad už Europos Sąjungos lėšas galime apsišiltinti visą mokyklos pastatą iš išorės. Manau, kad apšiltinus pastatą šildymo...


Nors visi Palangos daugiabučiai yra šildomi Palangos šiluma UAB „Litesko“, tačiau nuosavų namų gyventojai net nenorėtų įsivaizduoti, kiek kainuotų išlaikyti namą šildantis centriniu miesto šildymu, nes Palangoje šildymas -  vienas iš brangiausių Lietuvoje. Todėl nuosavų namų gyventojai šildosi namus malkomis, durpėmis, akmens anglimis.


Mokestį teks sumokėti

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 05 09 | Rubrika: Miestas

Kurorto valdančiosios daugumos bandymas suteikti  žemės nuomos mokesčio lengvatą UAB „Respublikinė mokomoji sportinė bazė“, kuriai priklauso teniso kortai, patyrė fiasko. Bendrovė apskritai šio mokesčio nemoka nuo 2004 metų ir savivaldybės biudžetui yra skolinga apie 49 tūkst. litų. Pinigėlius bendrovė privalės sumokėti.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas