Bibliotekos darbuotojai vis dar tikisi sulaukti iki šiol negrąžintų leidinių

Toma TRANIZAITĖ, 2010-10-04
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Aura Banevičienė  pasakoja, jog šioje bibliotekoje, kaip ir visose, žmonių, neskubančių  grąžinti knygas, yra nemažai. Nors dėl skaitytojų aplaidumo įstaiga praranda nemažai vertingų leidinių, darbuotojai artimiausiu metu griežtų nuobaudų taikyti nesirengia, bet tikisi, jog žmonės susipras patys ir knygas grąžins.

 

Skolininkai – visų bibliotekų problema

Direktoriaus pavaduotoja A.Banevičienė teigia, jog skolininkų yra nemažai. Dažniausiai tai – studentai, baigę mokslus ir pamiršę grąžinti knygas; taip pat dirbantys, užsiėmę žmonės. Vaikai dažniausiai pamiršta atnešti kitiems taip pat reikalingas knygas iš privalomojo perskaityti knygų sąrašo. Mažiausiai problemų, darbuotojos teigimu, kelia senyvo amžiaus žmonės, kurie knygas grąžina laiku.

„Mes dirbame kompiuterizuotai ir dalį skolininkų matome jau programoje – mums netgi parodo, kiek darbo dienų jis jau yra skolingas, nes yra nustatyta, jog knygas galima pasiimti trisdešimčiai darbo dienų. Per šį laiką knygų negrąžinus, programa žmogų fiksuoja kaip skolininką  – to anksčiau nebūdavo. Knygų grąžinimo terminą galima pratęsti atėjus į biblioteką ar tiesiog paskambinus telefonu. Tai yra nurodyta naudojimosi biblioteka taisyklėse, vartotojai tą žino, bet spėkit, ar jie taip elgiasi? Ne“,- kalba A. Banevičienė. Pasak jos, daugiausia bėdų sukelia seniau registruoti skaitytojai – tie, kurie nėra įtraukti į kompiuterinę programą, o jų pasiimtos knygos yra įrašytos į skaitytojo kortelę. „Jeigu mes anksčiau galėdavom jiems skambinti, rašyti laiškus, tai dabar mes tam pinigų neturim... Jeigu yra nurodytas namų telefono numeris, skambinam į namus, o šiaip dabar visi turi mobiliuosius, į kuriuos mes sau negalime leisti skambinti. Skolininkai yra problema ir taip yra visose bibliotekose“, - teigia moteris.

Anot bibliotekos darbuotojos, daugiausia prarandama grožinės literatūros knygų. Taip pat nemažai ir mokslui skirtų leidinių, kurių labiausiai gaila. „Grožinės literatūros yra labai sparti leidyba – išleidžia vieną seriją knygų, pasikeitus madai – kitą. O mokslinės literatūros leidiniai yra brangūs, mes gaunam vos po kelias tokias knygas, jų nenusipirksi tiek, kiek grožinės. Dabar tokias mokslui skirtas knygas laikome skaitykloje, kur žmonės jomis gali naudotis vietoje, neišsinešdami“,- pasakoja A. Banevičienė. Ji teigia, jog norint pasiimti geresnes, brangesnes knygas į namus, reikia palikti 30 litų užstatą: „Tai iš tikrųjų drausmina skaitytojus, juk 30 litų – ne tokie jau maži pinigai, o ypač studentui. Tada jau ateina grąžinti knygą, o mes atiduodame pinigus. Už užstatą knygas gali pasiimti ir laikinai į Palangą atvykę poilsiautojai“.

Ilgą  laiką knygų negrąžinantiems skaitytojams bibliotekos darbuotojai bando skambinti ir apie tai priminti telefonu. Kai kuriuos šis būdas paveikia. Direktoriaus pavaduotoja sako, jog atsiradus kompiuterinei programai, padedančiai lengviau atpažinti skolininkus, šių, lyginant su keliais praėjusiais metais, mažėja. „Registruojantis vartotojas užpildo tokią kortelę, kur nurodo savo elektroninio pašto adresą, tada programa automatiškai jam į paštą išsiunčia priminimą, kai vėluojama grąžinti knygas. Žmogus, gavęs priminimą, greičiau reaguoja – ateina į biblioteką arba paskambina norįs prasitęsti knygos grąžinimo terminą. Taigi ši programa mums labai paranki“,- teigia moteris. 

 

Griežtesnių  priemonių kol kas imtis nežada

„Sakyčiau, kad 2011-aisiais metais, nors gal ir reikėtų, bet labai griežtų priemonių imtis nežadame. Juk nesam represinė įstaiga – vis dar delsiam, nesiryžtam skaičiuoti delspinigių. Galvojame apie tai, bet tai padaryti nėra taip paprasta – steigėjas turi tvirtinti mokamų paslaugų sąrašą, tuos pinigus, kad ir paėmus, reikia nešti į kasą, turi vykti apskaita ir pan. Be to, žmogus pirmiausia turi ateiti, kad iš jo galėtum tą nuobaudą paimti, o jei jis neateina – iš ko tu paimsi...“, - kalba bibliotekos darbuotoja.

Pavaduotoja sako, jog bibliotekos darbuotojai stengiasi skatinti skaitytojus nepamiršti grąžinti knygų:  „Žmones raginame nepamiršti atnešti knygų, kadangi Palanga yra nedidelis miestelis, tai darbuotojai nuolatinius skaitytojus pažįsta, šiems atėjus į biblioteką, primena. Taip pat ketiname į  bibliotekos internetinę svetainę įdėti priminimą apie grąžintinus leidinius. Raginame knygas atnešti ir per kasmet balandžio mėnesį vykstančią Nacionalinę bibliotekų savaitę. Dabar žmonės dažniau lankosi bibliotekose, taigi vis dar tikimės, jog atgausime ilgai negrąžintus leidinius“.

Prieš metus sulaukę  vienos skolų išieškojimo firmos pasiūlymo bendradarbiauti, taip padedant bibliotekai atgauti prarastus leidinius, darbuotojai kol kas tokių drastiškų priemonių imtis nesiryžta. Nors, neslepia A.Banevičienė, jeigu situacija nesikeis ir skolininkų  daugės, gali būti, jog Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka paseks Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos pavyzdžiu (ši biblioteka pradėjo bendradarbiauti su skolų išieškojimo firmomis). „Manau, jog I. Simonaitytės bibliotekos vadovų pasirinktas būdas – geras pavyzdys. Ketiname domėtis, kaip jiems sekasi tvarkytis su skolininkais. Negalvoju, kad tai pernelyg griežtas būdas bandyti atgauti bibliotekai priklausantį turtą –  juk tai yra visiškai teisėta“, - sakė Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja A. Banevičienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Netiesa, kad jūsų dviratį Palangoje taisysiantis meistras bus tepaluotas nuo kulkšnių iki ausų galiukų! Ganyklų gatvėje kartu su savo tėčiu besidarbuojantis 24-metų Stasys Šerys yra visai kitoks: aukštas kaip krepšininkas, simpatiškas, tvarkingas ir palieka Vilniaus universiteto filosofijos studento įspūdį. Jo vienas mėgstamiausių laisvalaikio praleidimo būdų...


Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos pareigas eis Violeta Staskonienė – šią kandidatūrą patvirtino praėjusią savaitę (gegužės 30 d.) posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba. V. Staskonienė direktoriaus pavaduotojos pareigas ėjo ir praėjusią, 8-ojo šaukimo Savivaldybės tarybos kadenciją. Vilniaus inžineriniame statybos institute...


Gegužės pradžioje minime Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Ta proga apžvelkime kurorto periodinius leidinius, jų paskirtį, specifiką. Tikriausiai nedaugelis žino, kad patys pirmieji Palangos laikraščiai – „La Limande“ ir „Palangos žvejys“.


Kurorto kultūros ir meno darbuotojai paminėjo Kultūros dieną

"Palangos tilto" informacija, 2019 04 20 | Rubrika: Kultūra

Palangos kultūros ir meno srities darbuotojai turiningai paminėjo pasaulinę Kultūros dieną. Balandžio 14 d. Nepriklausomybės aikštėje tradiciškai buvo iškelta Taikos vėliava, o po šios ceremonijos kurorto kultūros ir meno darbuotojai išvyko į turiningą ekskursiją. Ekskursijos metu aplankyta Žemaitijos sostinė Telšiai, Alkos muziejus, Plungės...


Butkų Juzė – poetas, dramaturgas, pedagogas, žurnalistas, bibliotekininkas. Tikroji pavardė – Juozas Butkus. Šiemet minime 120-ąsias poeto gimimo metines.


Lietuvos bibliotekininkų draugija 2013 metų balandžio 23-iąją, Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną, jau tryliktą kartą skelbia Nacionalinę bibliotekų savaitę, kurios šūkis „Nežinai? Pėdink į biblioteką!”.


Kaip vaikams, mėgstantiems mieliau spoksoti į kompiuterio ekraną negu skaityti knygas, į rankas įbrukti vaikišką knygelę? Nūdien tai padaryti nelengva. Trečiadienio popietę paplūdimyje įsitaisę negausūs poilsiautojai su vaikais susilaukė netikėtų dovanų – knygų iš paties kurorto mero Šarūno Vaitkaus rankų. Taip pat palinkėjimų mažiau kiurksoti prie kompiuterio...


Palangos viešoji miesto biblioteka neparduoda bandelių ar alaus, bet įstaigos buhalterė Rima Padroštytė per du metus mažai grynaisiais pinigais operacijų vykdančioje įstaigoje sugebėjo pasisavinti 26 355 litus. Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai išaiškinus pinigų trūkumą, direktorius Kęstutis Rudys paskubėjo nesąžiningą darbuotoją atleisti, o kontrolės...


Nors mokslo metai prasidėjo rugsėjį, tačiau miesto savivaldybės taryba buvo priversta tikslinti  klasių komplektų skaičių miesto švietimo įstaigose. Nepaisant to, jog rugpjūtį valdžia patvirtino mokinių priėmimo į Palangos miesto savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklas tvarką, tačiau pastarąją tiek Švietimo skyriaus tarnautojai, tiek bendrojo lavinimo mokyklų vadovai ignoruoja.


Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Aura Banevičienė  pasakoja, jog šioje bibliotekoje, kaip ir visose, žmonių, neskubančių  grąžinti knygas, yra nemažai. Nors dėl skaitytojų aplaidumo įstaiga praranda nemažai vertingų leidinių, darbuotojai artimiausiu metu griežtų nuobaudų taikyti nesirengia, bet tikisi, jog žmonės susipras patys ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas