Buvusi Lenkijos kultūros ministrė: „Mero juokai buvo ne be pagrindo“

Linas JEGELEVIČIUS, 2017-01-23
Peržiūrėta
119
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Buvusi Lenkijos kultūros ministrė: „Mero juokai buvo ne be pagrindo“

Kai 2015-ųjų pavasarį, visuomenei pristatant renovuotą Gintaro muziejų, Palangos meras Šarūnas Vaitkus MalgožataiOmilanovskai (MalgorzataOmilanowska), tuometinei Lenkijos kultūros ministrei, užsiminė, kad ji jau savo darbais užsitarnavo Palangos miesto Garbės pilietės vardą, mokslininkė,kalbinama „Palangos tilto“, prisipažinotuomet maniusi, jog didžiausio Lietuvos kurorto meras pajuokavo.
„Pasirodo, juokai buvo ne be pagrindo“, – sako ponia Malgožata, kuriai Palangos miesto Garbės pilietės vardas buvo suteiktas prieš naujuosius metus.
Taip Lenkijos mokslininkė, kultūros istorikė, Palangos miesto istorijos tyrinėtoja, profesorė, habilituota daktarė įvertinta už ypatingus nuopelnus Palangos miestui bei jo vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje, veiklą mokslo bei kultūros srityje.
„Profesorę su Palanga sieja moksliniais interesais pagrįsti ilgamečiai kultūriniai ryšiai. Suteikdami Palangos miesto Garbės pilietės vardą, palangiškiai dar kartą parodė, jog labai vertina M.Omilanowskos išskirtinai svarų indėlį į mūsų kurorto kultūrinį gyvenimą“, – per savivaldybės Tarybos posėdį praėjusių metų pabaigoje teigė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.
Taip siekta ne tik pagerbti mokslininkę, bet ir išreikšti padėką už jos atliktą išskirtinės svarbos ir vertės Palangai darbą – sukurtą ir paskelbtą monografiją „Pabaltijo Zakopanė. Palanga Tyszkiewiczių laikais“. Ši knyga lenkų kalba išleista 2011 metais, o vertimą į lietuvių kalbą pasirodė 2014 metais.
Joje pasakojama apie Palangos kurortą XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje, knyga gausiai iliustruota XX a. pradžios senosios Palangos architektūros vaizdais. Knygoje išsamiai aptariamas grafų Tiškevičių indėlis į Palangos plėtrą, Tiškevičių rūmų, kuriuose įsikūręs Gintaro muziejus, bei jį supančio ÉdouardoAndré parko, istorija.Profesorė laikoma geriausia to laikmečio Palangos istorijos žinove pasaulyje.
Pirmąkart M. Omilanovska kaip turistė Palangoje apsilankė 1990-ųjų pradžioje.
„Bet mano, kaip mokslininkės, susidomėjimas Palanga kilo Berlyne 2005 metais, kai prūsų kultūros muziejuje aš aptikau ŠvechtenoTyškevičių rūmų, koplyčios ir šeimos piešinius. Taigi, mano pirmoji publikacija apie Palangą buvo paremta šiais piešiniais, bet jie mane paskatino giliau pasidomėti šios kilmingos šeimos – ir Palangos, kurią jie įkūrė – istorija. Susidomėjimo vaisius – knyga „Pabaltijo Zakopanė. Palanga Tyszkiewiczių laikais“, – pasakojo pašnekovė.
Lenkė prisipažino, kad šiuo metu atlieka mokslinį darbą, kuris nagrinėja 19 amžiaus Lietuvos ir Lenkijos architektūrą bei jos panašumus.
„Taigi, kas žino, galbūt ir ateityje parengsiu knygą, kurioje bus minimas ir Lietuvos vardas“, – sakė ji.
Kai M.Omilanowska Palangoje lankėsi 2015 metų balandį, kai visuomenei buvo pristatytas restauruotas ir atnaujintas Palangos gintaro muziejus, ji sakė: „Aš pasakysiu atvirai: esu įsimylėjusi Palangą“.
Kalbinama dabar, tyrinėtoja vėl spinduliavo meile Palangai: „Palanga – labai graži, turinti nuostabią praeitį ir yra svarbi ne tik lietuviams. Jūsų miestas per paskutinius kelis metus pasikeitė milžiniškai“.
Mokslininkės žiniomis, Garbės miesto pilietės regalijos jai bus įteiktos balandžio 2 dieną.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Inga Vizgirdienė, buvusi Centro partijos – Tautininkų (CPT) kandidatė į Seimą, sakė „Palangos tiltui“, kad savo rezultatą rinkimuose vertina gerai: „,Mano, kaip vienmandatininkės, palaikymo procentas buvo geresnis nei partijos, o CPT palaikymas Palangoje ir visoje Mėguvos rinkimų apygardoje buvo geresnis nei Lietuvos vidurkis.“


Kai 2015-ųjų pavasarį, visuomenei pristatant renovuotą Gintaro muziejų, Palangos meras Šarūnas Vaitkus MalgožataiOmilanovskai (MalgorzataOmilanowska), tuometinei Lenkijos kultūros ministrei, užsiminė, kad ji jau savo darbais užsitarnavo Palangos miesto Garbės pilietės vardą, mokslininkė,kalbinama „Palangos tilto“, prisipažinotuomet maniusi, jog didžiausio Lietuvos kurorto...


Finansų ministrė Rasa Budbergytė praėjusį savaitgalį lankėsi Palangoje. Ji domėjosi Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos iniciatyva teikti konsultacijas mokesčių mokėtojams būnant viešose vietose, vizituojant pajūrio verslininkus ir gyventojus dviračiais su VMI atributika.


Kieno pastangomis Palangoje buvo atstatytas miesto simbolis Kurhauzas?


Man visą gyvenimą nuo pat 1966-ųjų gruodžio Vilniaus universitete sveikatingo gero ir visokeriopų kūrybinių sėkmių linkintis, o pats labai kantrus literatūrinių-žurnalistinių arimų vagotojas ir „Gairių“ mėnraščio redaktorius Algis Kusta, paruošęs ir 2012 m. kovo numeryje jo redaguojamame žurnale išleidęs apysmagių eiliavimų puslapį „Šiam pasauly...


Tešlagalvių juokai policiją sukėlė ne ant kojų, bet ant ausų

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2014 01 09 | Rubrika: Savaitės komentaras

Šią savaitę Palangą sudrebino seniai begirdėtas įvykis – kažkokie apsvaigę pašlemėkai iš Vilniaus paskambino Bendrojo pagalbos centro telefonu ir pranešė, kad kurorte esą yra užminuoti du visuomeninės paskirties pastatai.


Liepos 6 dieną Palangoje startavo interaktyvus pažintinis turas „Tiškevičių bulvaras“, pristatantis miesto svečiams ir patiems palangiškiams 20 objektų, ne tik puošiančių kurortą nuo grafų Tiškevičių laikų ir pripažintų saugotinomis kultūros vertybėmis, bet ir tokių, kurie iki mūsų dienų neišliko. Šis projektas – lyg įžanga į...


„Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013 turi visas galimybes parengti Kultūros plėtros programos viziją ir, sukūrusi didžiulį bendradarbiavimo tinklą, jungiantį savivaldybės, biudžetines įstaigas, viešąjį ir verslo sektorių, nuoširdžiai ir nuosekliai dirbdama šiuos ir ateinančius metus, 2017-aisiais pateikti savo kandidatūrą tapti Europos kultūros sostine...


„Man teko nemažai su specialiomis šalies tarnybomis pakovoti, kad informacija apie asmenų pokalbių pasiklausymą, asmenų skaičių, kuriems taikomos tokios operatyvinės priemonės, taptų vieša, – sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys ir Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos (OVPKK) pirmininkas Darius Petrošius. –...


Iki šiol ilgus metus snūduriavusi Palanga jau šio vasaros sezono pirmoje pusėje palangiškiams ir kurorto svečiams pažėrė šūsnį naujovių: bevielis nemokamas internetas miesto skveruose, šviečiantys fontanai Rąžės upėje, įgarsinta džiazo gatvė, poilsiautojams atverta rekonstruota Meilės alėja. Per tris mėnesius naujoji kurorto valdžia užsitikrino Vyriausybės finansavimą kurhauzo dalies...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius