Dermatovenerologė A. Kajutytė: „Gal nesimyli niekas? Tokia didelė ramybė...“

Rasa GEDVILAITĖ, 2011-06-17
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Dermatovenerologė A. Kajutytė: „Gal nesimyli niekas? Tokia didelė ramybė...“

Manoma, jog vasaros laikotarpis pasiūlo ne tik įvairiausių pramogų, tačiau šis metas palankus ir „nelauktoms dovanėlėms“. „Po kai kurių švenčių pagausėja žmonių, norinčių pasitikrinti sveikatą, tačiau išties pastaruoju metu yra ženkliai sumažėjusių žmonių, užsikrėtusių venerinėmis ligomis“, - apie tendencijas pasakojo Odos ir venerinių ligų poliklinikos gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė.

 

Atvejų mažėja

„Gal nebesimyli niekas. Pati registruoju visus skaičius, tad galiu pasakyti, kad šiuo metu tokia ramybė“, - papasakojo apie dabartinę būklę gydytoja dermatovenerologė.

Palyginusi su ankstesniais metais, gydytoja teigė, jog anksčiau išties būdavo daugiau venerinių ligų atvejų. „Prieš 10 metų buvo žymiai daugiau. Dažniausiai pasitaikydavo gonorėjos atvejų, šiandien jų suskaičiuota vos 7, vadinasi, vienas atvejis per mėnesį“, - dabartiniais džiugiais skaičiais pasidalino gydytoja, visgi pabrėžusi, jog negalima atsipalaiduoti. Kaip patikino gydytoja, padėtis gerėja dėl naudojamų apsaugos priemonių, taip peršasi ir atitinkama išvada, jog visgi verta.

 

Atostogautojų dar nėra

Ar išties vasarą, natūraliai pagausėjus „kurortinių romanų“ galima sulaukti ir didesnio venerinių ligų protrūkio? Kaip atskleidė gydytoja A.Kajutytė, dažniau „nusidėti“ paskatina masiniai susibūrimai, didesnės miestų šventės. „Šiuo metu tikrai nėra pagausėję vasarotojų, norinčių pasitikrinti sveikatą. Visgi dar tik vasaros pradžia. Kaip mes juokaujam, dažniausiai Kalėdų senelis dovanėlę atneša vėliau“, - nusišypsojo gydytoja.

 

Ir slapta išsitiria

Gydytoja papasakojo, jog žmonės, ir jaunesni, nesibaimina atlėkti pasitikrinti po rizikingų seksualinių veikų. Gydytoja A.Kajutytė atskleidė ir tokių „slaptų“ vyrų planų, kaip pasitikrinti savo sveikatą ir neapkrėsti savo žmonų ar draugių. „Net jei vyras turi draugę ar žmoną, dingsta keletui dienų, išsitiria sveikatą, o mes, žinoma, stengiamės „nusidėjėliui“ padėti. Tai visgi geresnis variantas nei apkrėsti žmoną. Juk kaip sakoma, akys nemato, širdis neskauda“, - gyvenimišką situaciją apibūdino gydytoja.

Apie lytiškai plintančias ligas kiek anksčiau ne itin buvo kas linkęs kalbėti. Tai tema, kuri dažniausiai garsių diskusijų nesulaukia arba apskritai nutylima. Tačiau pastarosios, gydytojos nupasakotos tendencijos atskleidžia, jog šios problemos nėra ignoruojamos, o tai ir yra svarbiausia.

 

Perdėtas rūpinimasis

„Žmonės bijo užsikrėsti ŽIV, hepatitu, dabar tiek daug informacijos. Kartais pas mus ateina ir internete prisiskaitę apie ligas, pajunta simptomų. Tai irgi žmones paveikia, svetimų ligų prisiskaitę nebemiega paskui pusę nakties“, - apie paūmėjusį rūpinimąsi savo sveikata užsiminė gydytoja A.Kajutytė.

„Žinoma, buvo laikai, kuomet kas dieną sulaukdavom po naują sifilio atvejį, o dabar gal kokie penki atvejai yra užregistruoti. Kai pamatom naują ligonį net nustembam, iš kur jis čia atsirado“, - nusišypsojo gydytoja.

 

Gydydavosi ir patys

Kaip pakomentavo gydytoja A.Kajutytė, dėl venerinių ligų atvejų ženklaus pamažėjimo prisideda ir apsaugos priemonės, ir tai, jog žmonės anksčiau galėjo pasigydyti ir patys, galėdavo įsigyti antibiotikų, kuriais ir gydomos venerinės ligos, tačiau šiuo metu be recepto šių vaistų gauti nebegalima, tad visgi be gydytojų pagalbos nebeapsieinama. Tačiau panašu, jog ne itin ji ir reikalinga, žmonės vis rečiau užsuka pasitikrinti sveikatą dėl venerinių ligų. O gal tai tik tyla prieš audrą, juk visgi vasara tik prasideda, o su ja ir kurortinių romanų padaugėja.

„Kai pas mus užsuka pacientai, mes patikrinam ne nuo vienos venerinės ligos, yra taikomi specialūs tyrimai. Pavyzdžiui, plačiai paplitusi chlamidiozė (tai – infekcinė lytiškai plintanti liga, kurią sukelia į bakterijas panašūs organizmai chlamidijos), tačiau ji nėra taip lengvai ištiriama“, - atskleidė A.Kajutytė.

Požymiai dažniau pasireiškia vyrams. Moterims būdingas šlapimtakių perštėjimas, skauda pilvo apačią, atsiranda baltų, gelsvų ar žalsvų išskyrų. Infekcija gali persimesti į gimdą ir sukelti jos uždegimą. Laikui bėgant, tiek vyrams, tiek moterims, liga gali sukelti nevaisingumą.

 

Būtina tikrintis

„Visuomet sakau, jog jūs tik ateikit, o mes ligą jau surasim“, - nusijuokė gydytoja A.Kajutytė, pasakojusi, jog venerinių ligų atvejų ženkliai mažėja, tačiau pabrėžusi, jog atsarga niekuomet gėdos nedaro.

Kaip patikino medikė, tai, jog būtina profilaktiškai pasitikrinti, atrodo, žmonėms pasakoti nebereikia, nes vis daugiau jų užsuka, tačiau priminti visuomet galima. „Būtina pasitikrinti, ypač jauniems, turintiems po keletą partnerių“, - pasiūlė gydytoja dermatovenerologė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nepaisant ypatingos padėties šalyje, Palangos komunalininkų darbotvarkę karantinas mažai pakoregavo.


LRT skelbia iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) gautą informaciją apie naujojo koronaviruso sukelta infekcija užsikrėtusių asmenų maršrutus. Kaip rodo tyrimas, du koronavirusu užsikrėtę lietuviai buvo Palangoje.


Kol kas nesuvaldytas koronaviruso plitimas pasaulyje nerimą sėja ir Palangoje. Redakcijos kalbinti kurorte dirbantys šeimos gydytojai atskleidė, kad pastarosiomis savaitėmis su pacientais apie naują grėsmę visuomenės sveikatai tenka su pacientais kalbėtis labai dažnai.


Rašytoja Rūta Vanagaitė, paskleidusi neigiamą žinią apie partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą, sukėlė didžiulę diskusijų bangą. Kalbinti palangiškiai patikino, jog dėl tokių žodžių jie, patys kovoję už savo šalį, labai įsižeidė, tačiau neslepia, jog ir anuomet būta visko, visokių žmonių buvo tada, esama ir dabar.


Palangoje jau prieš keletą metų susiformavo tradicija Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, spalio 1 d., miesto senjorus pakviesti nemokamai papramogauti. Šiemetinė Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos tema – dar nematyta Palanga. Tad Palangos miesto savivaldybės iniciatyva kurorto senjorai kviečiami į nemokamas ekskursijas po miesto muziejus ir patį kurortą, kurių metu...


„Kas ieško, tas randa“, – sakė kai kurie verslininkai, paklausti, kaip sekasi ieškoti beprasidedančiam vasaros sezonui darbuotojų. Tačiau visi kalbintieji sutiko, jog kasmet į Palangą vasaros sezonu prisikviesti kvalifikuotų darbuotojų tampa vis sunkiau, apskritai pastebi tendenciją, jog žmonių, kuriuos galėtum priimti dirbti, nebėra. Kur kas aktyviau darbų...


Palangos miesto savivaldybė kviečia visus Palangos senjorus rytoj, šeštadienį, paminėti Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, kurios metu vyresniesiems gyventojams bus siūloma įvairių pramogų – prisiminti miesto istoriją, pasimėgauti kultūriniais renginiais, taip pat pasivaišinti kavinėse nemokama kava bei atrasti laiko ir kasdienei maldai.


Palangiškė Vanda Degimienė kovo mėnesį minės savo 73 gimtadienį. Sveika, energinga, veikli, Palangos miesto globos namuose virėja dirbanti moteris turi savo sveikatos filosofiją: „Pas daktarus lankausi retai. Turiu savitą požiūrį į sveikatą ir darbą. Kol dar dirbu, galvoju, kad esu stipri, nepasenusi bei turinti gerą atmintį“.


Manoma, jog vasaros laikotarpis pasiūlo ne tik įvairiausių pramogų, tačiau šis metas palankus ir „nelauktoms dovanėlėms“. „Po kai kurių švenčių pagausėja žmonių, norinčių pasitikrinti sveikatą, tačiau išties pastaruoju metu yra ženkliai sumažėjusių žmonių, užsikrėtusių venerinėmis ligomis“, - apie tendencijas pasakojo Odos ir venerinių ligų poliklinikos gydytoja dermatovenerologė Aldona...


Šventės metu pasireiškė žmonių dosnumas

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 10 04 | Rubrika: Miestas

Praėjusį savaitgalį vykęs renginys „Palangos stalas 2010“ paliko atgarsių ne vieno jame dalyvavusio širdyje. Puikiais įspūdžiais džiaugėsi ir Palangos moterų „Lions“ klubas. Labdaringa veikla užsiimančios moterys džiaugėsi pasisekusia akcija. Pirmą kartą dalyvavusios šioje šventėje savo sumanymu nenusivylė. Kaip teigė klubo prezidentė Adelė Karteškina, žmonės paaukojo tiek, kiek jos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas