Donelaitis – ir klasikas, ir žmogus „ne pagal šio pasaulio madą“

"Palangos tilto" informacija, 2014-07-21
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

D. Kaunas (centre) ir „Metų“ ištraukas skaitę K. Rudys, D. Oškinytė, L. Grajauskienė ir V. Litvaitis. B. Spevakovienės nuotr.

D. Kaunas (centre) ir „Metų“ ištraukas skaitę K. Rudys, D. Oškinytė, L. Grajauskienė ir V. Litvaitis. B. Spevakovienės nuotr.

Penktadienį į Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką rinkosi tie, kas skaito ir myli Kristijono Donelaičio kūrybą. Čia buvo surengtas vakaras 300-osioms lietuvių grožinės literatūros pradininko gimimo metinėms atminti, kuriame skambėjo ne tik mūsų literatūros klasika pripažintos poemos „Metai“ ištraukos - paskaitą „K. Donelaitis: literatūros klasikas ar žmogus „ne pagal šio pasaulio madą“ skaitė Vilniaus universiteto profesorius Domas Kaunas, o jo knygas pristatė dr. Antanas Venckus.

 

Skambėjo „Metų“ ištraukos

Vakarą pradėjęs Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys priminė, kad šiemet, kai minimos 300-osios K. Donelaičio metinės, per visą Lietuvą vilnija jam skirti renginiai. Ne pirmą kartą K. Donelaitis ir jo kūryba minimi ir Palangos bibliotekoje. Šįkart, prieš prabylant VU Komunikacijos fakulteto profesoriui D. Kaunui, skambėjo poemos „Metai“ ištraukos. Kaip sakė K. Rudys, skaityti K. Donelaitį buvo pakviesti ne aktoriai, ne profesionalūs skaitovai – vakaro rengėjai norėjo, kad „Metai“ skambėtų taip, kaip juos girdi ir supranta kiekvienas, pasiimantis į rankas K.Donelaičio kūrinius. Ir kad skaitantieji patys pasirinktų tas ištraukas, kurios jiems arčiausiai širdies.

Tad savosiomis „Metų“ interpretacijomis su klausytojais dalijosi „Pavasario linksmybių“ ištraukas skaitęs K. Rudys, „Vasaros darbų“ – dalininkė Dovilė Oškinytė, „Rudens gėrybių“ – puikiai visiems pažįstamas Vitalius Bernardas Litvaitis, „Žiemos rūpesčių“ – žurnalistė Livija Grajauskienė.

 

Europos literatūros šedevras

Didelio susirinkusiųjų susidomėjimo sulaukė D. Kauno paskaita. Profesoriaus teigimu, Mažosios Lietuvos šviesuoliui, dažnai vadinamam Lietuvos pasaulietinės kūrybos pradininku, Kristijonui Donelaičiui labai pasisekė, kad jo kūryba nebuvo išleista jam gyvam esant.
„Jis pats nesugebėjo paskelbti savo kūrybos. Kokia tai būtų buvusi knyga? Tai būtų nedidelė, mažytė knygelė, plonais, popieriniais viršeliais, lietuvių kalba, galbūt pavadinimas būtų ne „Metai“, nes tas kūrinys buvo paliktas be antraštinio lapo, pavadinimo nėra. Jis tuo metu būtų nepastebėtas – nebūtų buvę kam vertinti“, – kalbėjo D.Kaunas.

Pasak jo, 1818 metais Karaliaučiaus universiteto profesoriaus Liudviko Rėzos paskelbta K. Donelaičio knyga „Metai“ buvo mokslinė publikacija, kuri pateko į rankas tiems, kurie galėjo suprasti, kokio masto poetas byloja.

„Intelektualusis pasaulis gavo D­­­­­­­­­­­­onelaitį ir ėmė juo domėtis, pasipylė labai palankios recenzijos. Esminis žodis, kuris buvo pasakytas – „šedevras“, – sakė D.Kaunas, priminęs, jog UNESCO nutarimu K. Donelaičio poema „Metai“ įtraukta į Europos literatūros šedevrų biblioteką.

Profesorius kalbėjo ne tik apie „Metus“, ne tik apie kitus kūrinius, bet ir apie Tolminkiemį, apie poetą supusią aplinką bei žmones, apie K. Donelaitį – pastorių, mokslininką, menininką plačiąją šio žodžio prasme.

 

Knygose – Mažoji Lietuva

Dvi neseniai Vilniaus universiteto išleistas paties D. Kauno knygas „Jurgio Platerio biblioteka - Lietuvos kultūros ir mokslo paminklas“ bei „Mažosios Lietuvos knygų link“ pristatė dr. Antanas Venckus.

„Šioje knygoje susipažinsite ne tik su lituanisto, knygotyrininko, gausios bibliotekos ir retų knygų saugotoju, bet ir su plačia LDK gyvavimo pabaigos ir vėlesnių metų istorine , kultūrine Lietuvos, Žemaitijos ir Švėkšnos-Gedminaičių dvarų gyvenimu. Matysite, kaip sunkiai skynėsi kelią į spaudą, į kasdienį oficialų bendravimą lietuvių kalba“, - apie knygą „Jurgio Platerio biblioteka - Lietuvos kultūros ir mokslo paminklas“ sakė A. Venckus.

Knygos „Mažosios Lietuvos knygų link“ pristatymą A. Venckus pradėjo nuo to, jog priminė: Palanga – įspūdinga tautų, kultūrų, jų istorijų kryžkelė. Dabar dalis Prūsijos , Nemirseta ir jos apylinkės įeina į Palangos miesto ribas.

„D. Kaunas, būdamas Vilniaus universiteto studentu pradėjo savo mokslininko kelią vaikščiodamas po Klaipėdos krašto kaimus ir gyvenvietes pas žmones rinko jų gyvenimo ir istorijos faktus, nuotraukas, ir spausdintus leidinius bei knygas. Daug informacijos jis surinko lankydamas kapines, nurašydamas užrašus ant kapų, ieškodamas ir surasdamas žymių šio krašto žmonių palaidojimo vietas. Galiu drąsiai teigti, kad D. Kaunas surinko vieną geriausių ir svarbiausių Mažosios Lietuvos rašytinių leidinių biblioteką. Visus savo įspūdžius profesorius aprašė savo knygoje, kuri skaitosi labai lengvai, o tie žmonės, kuriuos aprašo autorius tampa artimais ir mielais Tau žmonėmis. O taip pat skaitytojams primins daugybę faktų iš Klaipėdos krašto, o ir visos Mažosios Lietuvos gyvenimo ir kultūros kuri lydėjo to krašto žmones nuo mažens iki amžinosios kelionės“, - kalbėjo A. Venckus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Pasaulis yra toks didelis, tačiau tuo pačiu metu ir toks mažas, kadangi pasiekti net ir tolimiausius pasaulio kampelius tapo labai paprasta. Ar kada galėjote pagalvoti, kad skrydžiai į Bordo Jums kainuos vos dešimt eurų ir pasiekti tikslą tereikės vos poros valandų?


Palangos meras Šarūnas Vaitkus pirmadienį Vilniuje prasidėjusio Lietuvos Respublikos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos posėdžio metu pasaulio lietuvių bendruomenę pakvietė apsilankyti Palangoje bei kituose šalies kurortuose ir kurortinėse vietovėse. Pristatydamas viešnagės Lietuvoje galimybes, visų Lietuvos kurortų ir kurortinių vietovių infrastruktūrą bei...


Daugiau kaip 12 tūkstančių aktyvių dalyvių įsiliejimas į daugiau kaip 60 sporto šakų ir renginių festivalio „Sportas visiems“ metu organizatorius įkvėpė kitais metais Palangoje siekti pasaulio rekordo. „Šį pavasarį, įgyvendindami socialinę iniciatyvą Judėkim.lt, į mokyklas sugrąžinome šokinėjimo gumas. Į mūsų kvietimą atsiliepė daugiau nei 150...


Penktadienį į Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką rinkosi tie, kas skaito ir myli Kristijono Donelaičio kūrybą. Čia buvo surengtas vakaras 300-osioms lietuvių grožinės literatūros pradininko gimimo metinėms atminti, kuriame skambėjo ne tik mūsų literatūros klasika pripažintos poemos „Metai“ ištraukos - paskaitą „K. Donelaitis: literatūros klasikas ar...


J. Urbono kolekcijos „Lietuva pasaulio filatelijoje“ paroda

„Palangos tilto” informacija, 2013 05 13 | Rubrika: Kultūra

Minint Europos dieną Palangos viešosios bibliotekos periodikos skaitykloje atidaryta Juozo Urbono filatelijos kolekcijos „Lietuva pasaulio filatelijoje“ paroda, kurią apžiūrėti palangiškiai ir miesto svečiai gali iki gegužės 29-osios dienos.


Palanga pasaulio pabaiga nepatikėjo

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2012 12 27 | Rubrika: Savaitės komentaras

Žadėtoji pasaulio pabaiga neįvyko ir mums teks gyventi toliau. Taip juokais galima apibūdinti praėjusią savaitę visuomenėje tvyrojusią nuotaiką. Visus šiuos metus iki pat gruodžio 21 dienos buvo eskaluojama žinia apie gresiančią Žemės rutulio katastrofą. Tokios kalbos buvo stiprinamos ne tik nuorodomis į ta diena pasibaigiantį senovės indėnų majų kalendorių, bet ir Saulės sistemos...


Šiandien – lemtingoji 2012 metų 12 mėnesio 21 diena. Lemtingoji, nes, jeigu tikėtume kai kuriais senovės majų, pasižymėjusių giliomis astronomijos žiniomis, laiko ciklo aiškintojais, tryliktas jų laiko ciklas, kuris trunka 144 000 dienų, pasibaigs būtent šiandien. Tačiau ar tai tikrai reiškia pasaulio pabaigą? Per žmonijos gyvavimą buvo skelbta daugybė...


Politikus turime rinkti ne pagal grožį, o pagal protą  34

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 08 16 | Rubrika: Savaitės komentaras

Vasara – nėra pats tinkamiausias metas politinėms temoms. Tačiau sugrįžti prie politikos verčia kilęs nesveikas ažiotažas po išsakytos nuomonės apie socialdemokratų kandidato į Seimą Dano Palucko padarytą administracinį pažeidimą.


Ne tik klaipėdiečiai, tačiau ir aplinkinių miestų bei kaimų gyventojai galės lengviau pasitikėti VšĮ Respublikine Klaipėdos ligonine, nes čia vyksta itin didelės permainos ES struktūrinių fondų lėšomis. Ypatingai atsinaujins Respublikinės Klaipėdos ligoninės psichiatrijos filialas. „Šiuo metu yra vykdomi penki ES lėšomis vykdomi projektai, susiję su psichiatrijos filialu. Viskas bus...


„Tautiška giesmė“ – viso pasaulio lietuvių lūpose

„Palangos tilto“ informacija, 2009 07 08 | Rubrika: Miestas

Praėjusio sekmadienio vakarą, Valstybės – Mindaugo karūnavimo dienos išvakarėse sugiedoti Vinco Kudirkos „Tautišką giesmę“ pakviesti viso pasaulio lietuviai. Palangos bei Šventosios gyventojai, poilsiautojai irgi aktyviai prisijungė prie didžiulio choro.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas