Drabužių konteinerių Palangoje kol kas nebus: Savivaldybės ekologės kaprizas ar..? (VISAS STRAIPSNIS)

Linas JEGELEVIČIUS, 2020-01-17
Peržiūrėta
2003
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palanga mėgsta save vadinti lydere įvairiose srityse, bet atliekų tvarkyme – tiksliau pasirūpinant tekstilės – drabužių, avalynės, patalynės – atliekomis atsilieka ne tik nuo Kretingos rajono, bet net ir nuo Skuodo rajono, kuriuose tokie specialūs tekstilės atliekų konteineriai jau sėkmingai veikia. Klaipėda konteinerius tekstilės atliekoms pasistatė dar 2014 metais.

Brangtų rinkliava?
Palangos miesto savivaldybės ekologė Reda Kairienė „Palangos tiltui“ sakė, kad tokių konteinerių mieste pastatyti neskubama, nes, girdi, jie visiems miestelėnams padidintų vietos rinkliavą už šiukšlių išvežimą.
„Kada tekstilės konteineriai bus Palangoje, negaliu jums atsakyti. Neaišku, ar būtų jiems poreikis, kas juos tvarkytų, kiek tai kainuotų Savivaldybei. Neturėdama tokių konteinerių, Palangos miesto savivaldybė nepažeidžia jokių aplinkosauginių reglamentų,“ – sakė R. Kairienė.
Anot jos, Savivaldybei tam reikalui turėtų „surasti papildomų pinigų.“ „Faktas, kad tokių konteinerių pastatymo ir priežiūros išlaidos „kristų“ ant vietos rinkliavų mokėtojų,“ – sakė pašnekovė.

K. Skierus: „Tai – Palangos ekologės kaprizas“
Tai girdėdamas buvęs Palangos miesto komunalinio įmonės, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius, o dabar Kretingos rajono savivaldybės Tarybos narys Konstantinas Skierus juokėsi: „Nesąmonė! Man atrodo, kad čia toks yra Savivaldybės ekologės (R. Kairienės – aut.) kaprizas. Jau tada, kai dar aš dar vadovavau Palangos komunaliniam ūkiui, aš jį jaučiau. Kam jai tas vargas? Kam vargti su programų rašymu ir panašiai? Mano laikais Palangoje ji tikrai nerodė iniciatyvos tuo klausimu.“
Pasak jį, jam dirbant Palangoje, drabužius ir kitas tekstilės atliekas palangiškiai paprastai sumesdavę į buitinių atliekų konteinerį.
„Bet tai – atgyvena. Dabar dauguma savivaldybių su tekstilės atliekomis elgiasi šiuolaikiškai – surenka jas specialiuose konteineriuose, iš kurių išimtus drabužius dar galima panaudoti kitiems tikslams. Taip yra visur, kur savivaldybių ekologai yra protingesni,“ – sakė K. Skierus.
„Kretingiškiai mielai naudojasi tokiais tekstilės konteineriais. Visada juos matau pilnus arba apypilnius. Kretingiškiams tekstilės atliekų išvežimas nieko nekainuoja. Man juokinga girdėti, kad Palangos ekologė (Reda Kairienė – aut.) būgštauja, kad kelių tokių konteinerių pastatymas Palangoje išaugintų vietos rinkliavą už atliekų tvarkymą,“ – „Palangos tiltui“ pabrėžė K. Skierus.

Palangiškiai lengvai priprastų
Anot K. Skieraus, tokių konteinerių pastatymas Palangoje „nieko“ nekainuotų.
„Tiesiog galima pastatyti tam tikrose atliekų surinkimo aikštelėse, pakaktų po vieną konteinerį pridėti ir reikėtų tokią žinią gerai „ištransliuoti.“ Palangiškiai – imlūs, sąžiningi, greitai priprastų prie tokių konteinerių, sakykime, Sodų ir Taikos gatvės sankryžoje,“ – įsitikinęs K. Skierus.
„Tokie konteineriai Palangai ir daug nekainuotų – juos galima „paimti“ bent iš kelių aplinkosauginių programų. Tik reikia ją parašyti. Palangai tereikėtų prisidėti apie 10-15 procentų,“ – sakė K. Skierus.
Tekstilės atliekas Kretingoje surenka privatininkas. „Tai – geriausia, ir tokiu keliu turėtų ir Palanga nueiti. Juk ir taip antrines atliekas Palangoje surenka privati bendrovė,“ – sakė K. Skierus.

Turi apsispręsti Savivaldybė
Noru kurorte matyti specialius konteinerius tekstilei netryško ir „Palangos komunalinio ūkio“ vyriausias vadybininkas Gintautas Mackevičius: „Šiuo klausimu nuo liepos mėnesio dirbame su Savivaldybe kartu, bet dar konkrečių sprendimų nėra. Ketinu su Reda Kairiene susitikti ir vėl jį aptarti,“ – sakė G. Mackevičius.
Anot jo, pirmiausia pati Savivaldybė turi apsispręsti, kas – komunalinis ūkis ar privatininkas – būtų tokių atliekų surinkimo operatorius, ar apskritai ar to reikia Palangai. „Kitur tokią paslaugą teikia privatūs operatoriai,“ – sakė jis.

Tarybos narys pasigenda Savivaldybės argumentų
Eugenijus Simutis, miesto Tarybos narys ir Palangos Rinkliavų centro direktoriaus pavaduotojas, „Palangos tiltui“ sakė, kad tekstilės konteineriai mieste – būtini.
„Man neatrodo gražu, kad kitose savivaldybėse jie yra, o Palangoje, kurorte, – ne. Jeigu žmones išmokėme mesti eglutes ir padangas į specialius konteinerius, išmokysime ir tekstilės gaminius mesti į jiems skirtą konteinerį,“ – sakė E. Simutis.
Jis nesutiko su R. Kairienės pastebėjimu, kad tokių konteinerių pastatymas mieste padidintų rinkliavas už šiukšlių išvežimą.
„Man tai - atsikalbinėjimas. Aš Kairienės paklausčiau, kodėl atliekų visai nerūšiuoja paplūdimio kavinės? Ar Basanavičiaus gatvės kavinės kodėl to nedaro? Man tai – baisus dalykas, turint omeny atliekų rūšiavimo aktualumą visame pasaulyje,“ – sakė E. Simutis.
Jis pasigenda Savivaldybės skaičiavimų – kiek kainuotų tekstilės konteinerių pastatymas, koks jų poreikis.
„Dabar Savivaldybė nuėjo paprasčiausiu keliu – nereikia, net nepaaiškindama nieko.“

O ką daryti su surinktomis tekstilės atliekomis?
Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos direktorė Aušra Zigmantienė „Palangos tiltui“ sakė, kad savivaldybėms kol kas turėti tekstilės atliekų konteinerių nėra privalu.
„Privalu bus nuo 2025-ųjų metų,“ – sakė ji. „Kai kurios savivaldybės yra lyderės sprendžiant šį klausimą. Palanga nėra tarp jų.“
Anot pašnekovės, problema yra ta, kad surinkus tekstilės atliekas, kol kas nėra kur jų dėti.
„Dauguma jas degina ar išveža į sąvartynus, bet neperdirba. Tai – blogas, nerekomenduotinas sprendimas. Netolimoje ateityje, nuo 2025-ųjų, tokias atliekas reikės perdirbti,“ – sakė pašnekovė.

Palangą lenkia visi kaimynai
Rūšiuodamos atliekas, visos Lietuvos savivaldybės padarė didelius namų darbus. Tekstilės atliekas jau sėkmingai rūšiuoja ne tik didmiesčiai, bet ir kaimyninė Kretinga, net Skuodo rajonas.
Kretingoje jau nuo 2018 metų gruodžio mėnesio tekstilės atliekos į specialiai joms skirtus konteinerius jau surenkamos ir Vydmantuose, Darbėnuose bei Kartenoje. Kiekvienoje iš šių gyvenviečių pastatyta po 2 tekstilės atliekų surinkimo konteinerius. Kretingos mieste, be jau buvusių 5 konteinerių, pastatyti dar 4 tekstilės atliekų surinkimo konteineriai.
Tekstilės atliekos iš pastatytų tekstilės atliekų konteinerių Kretingos mieste surenkamos du kartus per mėnesį, Vydmantuose, Darbėnuose bei Kartenoje – vieną kartą per mėnesį.
2018 metų pabaigoje Skuodo rajone pastatyta 15 tekstilės atliekoms skirtų konteinerių, iš jų 7 – Skuodo mieste.
Tekstilės atliekos – drabužiai, avalynė, patalynė, antklodės, užuolaidos, minkšti (pliušiniai, medžiaginiai) žaislai ir kitos tekstilės gaminių atliekos – nepriskiriamos pavojingoms atliekoms, tačiau dalis jų ilgai nesuyra. Iki šiol palangiškiai jomis atsikrato jas mesdami į stambiagabaritėms atliekoms skirtus konteinerius.

 

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Geros žinios: teritorijos Kretingos gatvėje įveiklinimo darbai tęsiasi, metų pabaigoje turėtų prasidėti ir naujos statybos. Tokia žinia penktadienį, balandžio 7 d., pasidalino Palangos meras Šarūnas Vaitkus. „Džiaugiuosi, kad statytojai, kurie įgyvendino naujosios Palangos autobusų stoties ir prekybos centro prie jo projektą, tęsia savo sumanymą imtis teritorijos prie autobusų stoties...


Įgyvendindama projektą „Tekstilės atliekų konteinerių, skirtų Palangos miesto gyventojams, įsigijimas“, Palangos miesto savivaldybės administracija 2022 - 2023 metais įsigijo 20 tekstilės atliekoms surinkti skirtų konteinerių. 


Palangos centre esančio obelisko su sovietine simbolika greitu laiku turėtų nelikti – ketvirtadienį, balandžio 28 dieną, vyksiančiame Savivaldybės tarybos posėdyje neeiliniu klausimu bus svarstomas sprendimo projektas, kuriuo numatoma šį obeliską demontuoti. Karių palaikai nebus iškelti. 


Net ir atlaisvinant karantiną, iki pusės miesto poliklinikos paslaugų – ir kai kurios gydytojo konsultacijos – bus ir toliau teikiamos tik nuotoliniu būdu. Miesto poliklinikoje nuo šiol jus sustabdys prie registratūros – joje bus reguliuojami pacientų srautai pas gydytojus. Po kiekvieno paciento apsilankymo bus dezinfekuojamos ir vėdinamos patalpos. Prie gydytojo...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Valstybės lėšos vietos keliams nebus mažinamos

"Palangos tilto" informacija, 2020 01 28 | Rubrika: Miestas

Šiandien, sausio 28-ąją, vykusio Lietuvos savivaldybių asociacijos posėdžio, kuriame dalyvavo ir susisiekimo ministras, metu užtikrinta, jog Kelių priežiūros ir plėtros programoje Savivaldybėms skiriamos lėšos vietinės reikšmės keliams nebus mažinamos. Dar geriau – palyginti su 2019 m., šiemet vietinės reikšmės keliams numatyta 2 mln. eurų daugiau...


Palanga mėgsta save vadinti lydere įvairiose srityse, bet atliekų tvarkyme – tiksliau pasirūpinant tekstilės – drabužių, avalynės, patalynės – atliekomis atsilieka ne tik nuo Kretingos rajono, bet net ir nuo Skuodo rajono, kuriuose tokie specialūs tekstilės atliekų konteineriai jau sėkmingai veikia. Klaipėda konteinerius tekstilės atliekoms pasistatė dar 2014 metais.


Gegužės 12 d. ir 15 d. laikinai nebus karšto vandens

"Palangos tilto" informacija, 2019 05 11 | Rubrika: Miestas

UAB „Palangos šilumos tinklai“ praneša, kad nuo gegužės 12 d. 24 val. iki gegužės 15 d. 6 val. bus vykdomi magistralinių šilumos tinklų hidrauliniai bandymai, jų metu bus nutrauktas šilumos energijos tiekimas, t. y., nebus tiekiamas karštas vanduo pastatams.  


  Trečiadienį kelininkų poilsio namai priešais miesto savivaldybę tapo miesto savivaldybės nuosavybe. Pastato perdavimo sutartį pasirašė Palangos savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė ir valstybinės įmonės „Klaipėdos regiono keliai“ direktorius Petras Kaučikas. Tikimasi, kad savivaldybės jėgomis parengus pastato renovacijos projektą ir...


Savivaldybės valdininkai nebus atleisti

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 06 17 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimu, nuo šių metų lapkričio 1 dienos Savivaldybės administracijoje didžiausias leistinas valstybės tarnautojų  skaičius bus 77, o dirbančiųjų pagal darbo sutartis ir gaunančių darbo užmokestį iš Savivaldybės biudžeto darbuotojų skaičius – 22.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius