„Feliksas“ pridarė rimtų nuostolių Palangos paplūdimiams

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015-01-12
Peržiūrėta
1285
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Meteorologų „Feliksu“ pavadintos stichijos padariniai Palangoje. lrytas.lt nuotr.
Meteorologų „Feliksu“ pavadintos stichijos padariniai Palangoje. lrytas.lt nuotr.

Nuo Kalėdų jau trečiąkart Lietuvos pajūrį užklumpanti vėtra šį kartą Palangai pridarė rimtų nuostolių. Meteorologų Feliksu pavadinto iki 34 metrų per sekundę greitį sekmadienio naktį pasiekusio uragano padarinių likvidavimas, Palangos komunalininkų skaičiavimu, gali kainuoti iki 30 tūkst. eurų.

Bangos ardė kopas ir takus
Įsišėlusi stichija, kurios pažiūrėti sekmadienio dieną į Palangos paplūdimius traukė žmonės, šįkart kurortui nebuvo tokia maloninga, kaip prieš tai dukart savaitgaliais siautusios vėtros.
Sekmadienį Felikso padarytus nuostolius apžiūrėję bendrovės „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus bei kurorto meras Šarūnas Vaitkus sakė seniai nematę taip nuniokotų paplūdimių bei ištvinusios Rąžės. Net ramusis Ošupis, ir tas užneštas vandens plukdytomis šakomis. Audra sulaužė arba užpustė į paplūdimius vedusius laiptus, sulaužė medinius takus, išplovė smėlį iš pliažų.
Komunalininkų skaičiavimais, Feliksas padarė apie 30 tūkst. eurų žalos. Takai sugadinti nepataisomai, laiptai, kopos paplautos. Ypač nukentėjo mediniai kopų ir paplūdimių takai ir kopų žabtvorių pynimai – sunaikinta apie keletą šimtų metrų takų.
Pakilęs vanduo nuplovė pliaže buvusį neįgaliųjų taką ties S. Dariaus ir S. Girėno gatve. Mediniai takai liko lyg nupjauti ten, kur bangos ardė kopas. Audra naktį nušlavė ir Kunigiškių paplūdimyje per žiemą paliktą kupolo formos palapinę. Sulaužytas jos dalis žmonės matė už 5 kilometrų į šiaurę.
„Jeigu pernai centrinio paplūdimio smėlio ruožai siekė nuo 100 iki 120 metrų pločio, tai dabar po audros smėlio ruožai iki kopų jau bebus 50-60 metrų“, – sakė K. Skierus.
Vietomis kopas pasiekusios bangos „nugraužė“ iki 2 metrų siekiančius skardžius, o kur kopagūbriai buvo žemesni ir ypač palei Rąžės žiotis vanduo nukeliavo toliau ir giliau į kurortą.

Teks prašyti pagalbos
Stipri audra ir didžiulės bangos šįkart nepagailėjo ir jūros tilto – keletoje vietų išmuštos jo dangos lentos. Tiltą ketinama remontuoti pirmadienį, kai nurims vėjas.
Rūpesčių komunalininkams pridarė ir ištvinusi Rąžės upė. Krantinės prieigas užliejęs vanduo paplaus takų bei aikštelių grindinio pagrindą ir išsiklaipiusias trinkeles teks perkloti iš naujo.
Dėl pakilusios Rąžės nukentės ir tilteliai. Poeto J. Brodskio vardu pavadintasis tiltelis sekmadienį buvo apsemtas, po juo vanduo sunešė krūvą šiukšlių. Buvo nuogąstaujama, jog prieš porą metų rekonstruotą tiltelį vanduo gali apskritai nunešti.
Sekmadienio naktį vėjas išvertė šviestuvą J. Basanavičiaus gatvėje, vartė ir tautodailininkų prekystalius.
Pasak kurorto mero Š. Vaitkaus, visa laimė, kad prieš keletą metų Palangos paplūdimiai buvo pamaitinti smėliu. Jeigu ne tai, stichijos padariniai galėjo būti dar skaudesni. Manoma, jog jei ne ši pagalba, jūra būtų pasiekusi Meilės alėją.
Mero teigimu, audros padarinių šalinimas pareikalaus nemažai lėšų ir be vyriausybės pagalbos kurortui išsiversti bus sunku. K. Skierus sakė, kad finansinės pagalbos tvarkyti pajūrį bus prašoma Vyriausybės.
Savivaldybė sudarė komisiją, kuri vertina nuostolius.

Gelbėtojai kviesti keturis kartus
Šalinti audros padarinių sekmadienį keturis kartus buvo kviečiami ugniagesiai gelbėtojai.
„Pirmojo iškvietimo sulaukėme sausio 11-osios rytą, 9 val. 48 min., – sakė Palangos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektorė Sandra Vasiliauskaitė. – Policijos budėtojas pranešė, jog Vytauto gatvėje prie 181 numeriu pažymėto namo ant važiuojamosios dalies guli audros išverstas medis. Ugniagesiai gelbėtojai jį supjaustė grandininiu pjūklu ir išvalė važiuojamąją gatvės dalį“.
Pjaustyti ir šalinti trukdančius eismui nuvirtusius medžius teko ir Austėjos gatvėje. Čia, prie 32 namo, vėtra buvo išvertusi du medžius, apie juos pranešta 10.13 val.
Dar vieno medžio, kurį vėjas nulaužė Gintaro gatvėje prie 28 namo, ugniagesiai gelbėtojai savo jėgomis pašalinti negalėjo. Gavę iškvietimą 14.07 val., jie, nuvykę į įvykio vietą, virš šaligatvio pasvirusį medį aptvėrė specialia juosta ir pranešė komunalininkams.
Dar vienas iškvietimas gautas 15.10 val. Sodų g. 7 daugiabučio gyventojai pranešė, jog vėtra daužo vieno buto trečiajame aukšte įstiklintą balkoną, ir stiklo šukės pavojingai krenta po namo langais. Buto gyventojų namie nebuvo. Ugniagesiai gelbėtojai specialiomis kopėčiomis pakilę iki buto uždarė pravirą paliktą jo langą.

Skriaudė ir Klaipėdą, ir Neringą
Įsišėlęs Feliksas skriaudė ir Klaipėdą, ir Kuršių neriją. Šeštadienį nuo 20 val. buvo apribotas laivų eismas Klaipėdos uoste, darbą sustabdė Senoji Smiltynės perkėla, į Vokietiją bei Švediją neišplaukė didieji jūriniai keltai. Papildomų saugumo priemonių buvo imtasi ir dėl suskystintųjų gamtinių dujų laivo-saugyklos „Independence“. Šaliai svarbų strateginį objektą savaitgalį saugojo du vilkikai.
Didžiausią greitį vakarų vėjas pasiekė sekmadienio naktį. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto duomenimis, apie 5 val. ryto uraganas įsisiautėjo iki 34 m/s.
Sekmadienį galimybės įplaukti į uostą laukė devyni laivai, iš kurių du – tanklaiviai. Du jūriniai keltai iš uosto taip ir neišplaukė iki sekmadienio vakaro, taip pat nebuvo priimta naujų laivų. Tiesa, apie 18 val. nuo laivo-saugyklos buvo paleistas vienas vilkikas, silpstant vėjui jo nebereikėjo.
Šėlstančios jūros bangos apgadino daugumą žiemai pajūryje paliktų vasaros kavinių paviljonų, paplovė kopas Melnragėje ir Giruliuose.
Nemažai bėdos Feliksas pridarė ir Smiltynėje. Čia jau šeštadienį bangos ritosi iki pat gelbėjimo stoties, o sekmadienio rytą ji rasta smarkiai apgadinta: bangos ir vėjas smarkiai išplovė smėlį iš po statinio, išvartė šalia stovėjusius paplūdimio rakandus. Vanduo apsėmė ir niokojo įrengtas paplūdimio vaikų žaidimų aikšteles.
Audra padarė nuostolių ir Kuršių nerijos nacionaliniame parke. Kaip sakė parko vadovė Aušra Feser, vanduo paplovė Pervalkos kopagūbrį, nukentėjo Smiltynės gelbėjimo stotis.
„Pervalkoje kol kas matyti didžiausi griovimai – praktiškai likę vieni laiptai ir paplauta 300–400 metrų kopagūbrio, stati siena telikusi. Ir Smiltynėje labai stipriai – ir gelbėjimo stotis nukentėjo, ir kopagūbris“, – sakė A. Feser.

Jūsų komentaras:

Dura... 2015-01-15 08:29 (. / IP: 86.100.63.40)
..kiek susikišo į kišenę , paklauskit uragano Felikso...

Taip pat skaitykite

Palangos policija sulaikė ir į areštinę uždarė girtą 17-metį, kuris naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį siautėdamas pridarė žalos už 12,5 tūkst. eurų.


Ugniagesiai gelbėtojai per praėjusią parą 173 kartus vyko šalinti stipraus vėjo sukeltų padarinių, daugiausiai – Klaipėdos regione.


Visą trečiadienį ir naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį pajūryje siautusi audra didesnių nuostolių Palangai nepadarė.


Teismas Kretingai iš sutartį pažeidusio, manekenės tragiškos mirties byloje išžaginimu kaltinamo gydytojo priteisė nuostolių atlyginimą bei baudą Klaipėdietės manekenės Dovilės Didžiūnaitytės tragiškos mirties byla liepos viduryje pagaliau buvo imta nagrinėti iš esmės. Klaipėdos apylinkės teismą pasiekusi byla nagrinėjama jau antrus metus. Ričardas Pinikas ir...


„Aurum 1006 km lenktynių“ spaudos centras tik spėjo išplatinti informaciją apie sėkmingas pirmąsias dvi penktadienio treniruotes, kai sulaukta ir pirmosios nesėkmės.


Penkiems Lietuvos paplūdimiams suteiktas Mėlynosios vėliavos statusas. Jis suteiktas Nidos ir Juodkrantės centriniams, Palangos Birutės parko, I Smiltynės ir II Melnragės paplūdimiams, pranešė Lietuvos savivaldybių asociacija.


Balandžio 11 d. Kopenhagoje įvyko nevyriausybinės organizacijos Aplinkosaugos švietimo fondo (Foundation for Environmental Education, FEE) vykdomos Mėlynosios vėliavos programos tarptautinės tarybos posėdis, kuriame buvo įvertinti paplūdimiai ir prieplaukos, pretendavę gauti Mėlynosios vėliavos apdovanojimą 2018 m. vasaros sezonui.Tarptautinė Mėlynosios vėliavos taryba nusprendė...


Po praėjusiame „Palangos tilto“ numeryje pasirodžiusio straipsnio apie ilgą laiką lietui lijus patirtus palangiškių nemalonumus, viena skaitytoja pastebėjo, jog būta ir daugiau negandų, nei kad aprašyta.


Praėjusį savaitgalį siautėjant smarkiam vėjui Palangos PGT ugniagesiams gelbėtojams 5 kartus teko vykti šalinti jo padarinių:


Nuo Kalėdų jau trečiąkart Lietuvos pajūrį užklumpanti vėtra šį kartą Palangai pridarė rimtų nuostolių. Meteorologų Feliksu pavadinto iki 34 metrų per sekundę greitį sekmadienio naktį pasiekusio uragano padarinių likvidavimas, Palangos komunalininkų skaičiavimu, gali kainuoti iki 30 tūkst. eurų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius