Garbaus amžiaus verslininkei – špyga, milijonieriui – tūkstantinė Kalėdų dovana

Linas JEGELEVIČIUS, 2011-12-01
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Garbaus amžiaus verslininkei – špyga, milijonieriui – tūkstantinė Kalėdų dovana

Palangiškės, UAB „Varsta 4“ savininkės Jadvygos Stefanijos Žižienės įmonės metinė apyvarta – tik 25 tūkstančiai litų, o moteris priversta mokėti 5,5 tūkstančio litų savivaldybės administruojamų mokesčių – žemės, žemės nuomos ir nekilnojamojo turto. Kęstutis Gecas,  „Palangos“ , „Vandenio“ viešbučių, SPA centro „Palanga“ ir apartamentų korpuso savininkas, metinę savo įmonių apyvartą skaičiuoja milijonais litų. Jis prašė Tarybos atleisti jį nuo žemės, žemės  nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčių už beveik 130 tūkstančių litų. Ko milijonierius prašė, vakar tą gavo! Garbaus amžiaus palangiškė – ne.

 

Kas kam atsidėkojo?

Tarybos komisija, fizinių ir juridinių asmenų mokesčių lengvatų prašymams nagrinėti ir išvadoms bei pasiūlymams teikti (jai vadovauja buvęs meras Vytautas Stalmokas), net nesvarstė J. S. Žižienės prašymo komisijoje, nes, girdi, jis neatitiko visų reikalavimų, bet teikė Tarybai spendimą skirti mokestines lengvatas K. Gecui. Tiesa, tam prireikė skubiai keisti Mokesčių lengvatų teikimo taisykles. „Buldozeriniu“ principu jos skubiai buvo priimtos, ir K. Gecui suteikta 130 tūkstančių litų mokestinė lengvata. Solidaus amžiaus J. Žižienė tik beviltiškai linksėjo galva.

Kaip milijonierius kurorto verslininkas K. Gecas „papirko“ komisiją, kuri sprendžia, kam siūlyti taikyti mokesčių lengvatas, o kam ne? Gal kurorto savivaldybė, suteikdama šimtatūkstantinę mokestinę nuolaidą verslininkui, tokiu būdu atsidėkojo jam už Slovakijos prezidento ir kitų iškilių kurorto svečių apgyvendinimą viešbutyje „Palanga“? Apie tai vakar kuždėjosi Tarybos opozicija.

Vakar Taryboje svarstant klausimą dėl mokestinių lengvatų, netrūko įžeidinėjimų ir ilgų monologų, apeliuojančių į svarbą plėtoti kurorto investicinę aplinką, o iš opozicijos – kandžių pastabų dėl „kalėdinės dovanos“ kurorto verslininkui.

 

Pakeitė mokesčių lengvatų taisykles

„Akivaizdu, kad senosios Mokesčių lengvatų taisyklės yra keičiamos tik tam, kad K. Geco klausimas „praeitų““, – piktinosi opozicijos lyderis Aleksandras Jokūbauskas.

Senose taisyklėse, 7.9 taisyklių punktas numato, kad mokestinės lengvatos gali būti taikomos, be kitų reikalavimų, projektams, kurie yra įtraukti į miesto plėtros strateginį planą. K. Geco verslo objektai nėra į jį įtraukti.

Komisijos pirmininko V. Stalmoko siūlymu, komisijai pritarus, buvo, be kita ko, siūloma pakeisti šį punktą kitaip: projektai neturi būti įtraukti į miesto plėtros strateginį planą, bet turi atitikti jį.

Yra skirtumas?

Opozicijai užkliuvo ir kita naujos redakcijos taisyklių eilutė: lengvatos teikiamos, jeigu skatinama verslo įmonių konkurencinė aplinka.

„Ar tik K. Geco viešbučiai, SPA ir ištaigingi apartamentai Palangoje veikia konkurencinėje aplinkoje? Mes tik iškreipiame rinką, išskirdami vieno savininko verslo objektus“, – teigė A. Jokūbauskas.

Konservatorius Dainius Želvys teigė, kad verslininko įmonės yra investavusios Palangoje virš 11 milijonų litų, o mokestinės lengvatos joms nesudaro nė 1 procento visų investicijų.

Išdavęs opoziciją „tvarkietis“ Gediminas Valinevičius irgi pritarė konservatoriui: „Gal ir kai kam skaudu, kad biudžeto sąskaita suteikiame tokią didelę lengvatą, bet turime įvertinti, kad verslininkas gerai tvarkosi. O tiems, kurie pažeidžia prekybos taisykles, iki šiol nėra taikomos griežčiausios mokestinės priemonės – didžiausi mokesčių dydžiai“, – sakė G. Valinevičius.

Socialdemokratas Danas Paluckas, dukart atsiprašęs, kad kalbės „galbūt nerišliai“, siūlė 250 tūkstančių litų (tiek sudaro visos mokestinės lengvatos visoms 13 įmonių, kurios buvo jos skirtos) skirti padengti kai kurioms miestelėnų komunalinėms įmokoms.

„Populizmas!” – piktokai dėbtelėjo į socialdemokratų lyderį liberalsąjūdietis Tomas Julius Žulkus.

Centristas Nerijus Stasiulis sakė, kad yra proga parodyti Lietuvai ir net „visam pasauliui“, kad Palanga kuria palankią investicinę aplinką. Remigijui Alvydui Kirstukui visa diskusija pasirodė kaip „rinkimų šou“.

„Juk nuo mokesčių buvo atleistos įmonės, kurios atitinka Mokesčių lengvatų teikimo taisykles“, – sakė Tarybos narys.

Jo žodžiai neįtikino palangiškės, UAB „Varsta 4“ savininkės J. S. Žižienės. Moteris iš Tarybos tribūnos sakė, kad įmonės metinė apyvarta – tik 25 tūkstančiai litų, o priversta mokėti 5,5 tūkstančio litų žemės, žemės nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčių. Tarybos komisija fizinių ir juridinių asmenų mokesčių lengvatų prašymams nagrinėti ir išvadoms bei pasiūlymams teikti nusprendė, kad moters įmonė neatitinka reikalavimų, kad būtų atleista, ar kad būtų sumažinti savivaldybės administruojami mokesčiai.

Audringų debatų meras Šarūnas Vaitkus klausėsi tylomis.

 

Konservatoriai pakeitė nuomonę?

Vakar po nervingo balsavimo, kuris pasibaigė K. Gecui palankiu sprendimu, kai kurie valdančiosios koalicijos nariai trynė rankas: „Sprendimas sunkiai, bet vis tik buvo priimtas!”

„Palangos tiltui“ pavyko išsiaiškinti, kad, Elenos Kuznecovos siūlymu, konservatoriai buvo numatę siūlyti K. Geco įmonėms taikyti 50 procentų žemės nuomos mokesčio lengvatą. Tačiau paskutinę akimirką buvo tokio pasiūlymo atsisakyta.

„Taip, buvo tokia mintis. Turėjau pasiūlyti 50 procentų mokestinę lengvatą K. Gecui, bet kadangi vyko balsavimas pagal koalicijos sąrašą, balsavau kaip buvo sutarta koalicijos partnerių. Žinoma, kaip ir pateikė savo atskirą nuomonę prie sprendimo projekto biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė, nėra gerai biudžetui, kad suteikiamos tokios didelės mokestinės lengvatos. Tačiau verslininkas daro išties dideles investicijas Palangoje, todėl, manau, kad yra teisinga jam suteikti lengvatų“, – „Palangos tiltui“ sakė E. Kuznecova.

Po Tarybos sprendimo valdančioji koalicija gynė savo sprendimą, teigė, kad būtina paremti dideles investicijas, tokias kaip K. Geco.

Tarybos opozicija šaipėsi iš sutartinai balsavusių valdančiųjų ir  „tvarkiečio“ G. Valinevičiaus, kuris dažniau balsuoja  ne kaip opozicijos atstovas: „Padarėte šaunią kalėdinę dovaną K. Gecui“, – širdo opozicijos garsiakalbis A. Jokūbauskas.

Į Tarybos tribūną, svarstant klausimą dėl mokestinių lengvatų suteikimo, vakar lipo ne tik politikai, administracijos darbuotojai, bet ir žurnalistai.

Nelabai suprasdamas valdančiųjų besirutuliojantį sprendimą, kolega Alvydas Ziabkus svarstė, kad mokestinės lengvatos turi būti suteikiamos ne visiems, o pirmiausia tiems, kurių projektai turi didelę visuomeninę reikšmę.

„Atleisdami visus K. Geco verslo objektus nuo žemės nuomos mokesčio darome klaidą – jie nekuria visuomeninės reikšmės. Be to, jeigu kalbama apie mokestinės lengvatos taikymą, būtų protinga ją taikyti tik paskutiniajam, neseniai pastatytam objektui (SPA centrui prie viešbučio „Palanga“, - aut.), o ne visiems. Kitaip, sekant tokiu pavyzdžiu, ir kiti kurorto viešbučiai turi teisę reikalauti, kad būtų atleisti nuo žemės nuomos mokesčio. Dabar duodame vienam  verslininkui dovaną“, – sakė palangiškis žurnalistas.

Valdantieji įdėmiai kraipė galvas, bet balsavo vieningai – 16 Tarybos narių – visi valdantieji ir G. Valinevičius – balsavo už Tarybai pateiktą sprendimo projektą – skyrė mokestines lengvatas 13 įmonių, iš kurių 4 – K. Geco įmonės.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos apskrities mokesčių inspekcijos duomenimis, už šalyje turimus žemės sklypus mokestį turi sumokėti 6108 Palangos m. gyventojai (jiems apskaičiuota mokėti suma – 517,3 tūkst. eurų) ir 111 kurorto juridinių asmenų (jiems apskaičiuota mokėti suma – 49,3 tūkst. eurų). Iš viso šalyje yra daugiau nei 1 mln. žemės mokesčio mokėtojų. Dėl savivaldybių nustatytų...


Prasidėjus pasėlių deklaravimui vis dažniau susiduriama su problema, kai valdos duomenys nesutampa su deklaruojamų plotų duomenimis. „Žodinės žemės nuomos sutartys – tai plačiai paplitusi praktika, tačiau ūkininkas visuomet rizikuoja. Siekdami juos apsaugoti, raginame visus sudaryti rašytines nuomos ar panaudos sutartis. Taip sumažinsime riziką, kad žemės savininkas gali bet...


Nuo pirmadienio žemės savininkus pasiekia elektroninės ir popierinės deklaracijos, kuriose pateikta informacija apie žemės mokestį. Klaipėdos AVMI duomenimis, šiais metais žemės mokesčio mokėtojai į Palangos m. savivaldybės biudžetą turėtų sumokėti apie 2 mln. 784 tūkst. litų žemės mokesčio - 70 tūkst. Lt mažiau nei pernai.


Pernai Palangos miesto savivaldybė pagaliau pardavė buvusį lopšelį-darželį „Saulutė“. Kaip rašoma Tarybos posėdyje patvirtintoje Savivaldybės turto privatizavimo komisijos 2013-ųjų metų veiklos ataskaitoje, už viešo aukciono būdu parduotą privatizuojamą objektą – pastatą su priklausiniais Gintaro g. 13 – gauta 1 mln. 296 tūkst. Lt, iš kurių už patį pastatą – 720 tūkst. Lt, o už objektui...


Vakar įvykusiame Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdyje pirmiausia tylos minute buvo pagerbtas netikėtai į Anapus išėjusio Tarybos nario Giedriaus Šatkausko atminimas. Dėl jo mirties buvo nuspręsta nagrinėti tik tris darbotvarkės klausimus, kurių nebuvo galima atidėti dėl įsipareigojimų.


Palangiškės, UAB „Varsta 4“ savininkės Jadvygos Stefanijos Žižienės įmonės metinė apyvarta – tik 25 tūkstančiai litų, o moteris priversta mokėti 5,5 tūkstančio litų savivaldybės administruojamų mokesčių – žemės, žemės nuomos ir nekilnojamojo turto. Kęstutis Gecas,  „Palangos“ , „Vandenio“ viešbučių, SPA centro...


Apie nuosavą būstą svajoja kone kiekvienas lietuvis. Ko gero, norą turėti savo būstą būtų galima pavadinti nacionaliniu lietuvių tautos bruožu. Mes nesinuomojame būsto – mes jį perkame. „Palangos tiltas“ pasidomėjo kaip sekasi nekilnojamojo turto agentūroms pardavinėti butus, nuosavus namus bei žemės sklypus Palangoje – kokia nekilnojamojo turto Palangoje paklausa ir...


Vakar įvyko Palangos savivaldybės Tarybos posėdis, kuriame dalyvavo 19 Tarybos narių. Mero Šarūno Vaitkaus siūlymu, darbotvarkė buvo papildyta dviem klausimais – dėl Kelių direkcijos skirto 1, 67 milijono litų miesto keliams ir gatvėms paskirstymo ir  administracinės komisijos prie miesto savivaldybės sudarymo.


Vakar Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija bei Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos nariai surengė apskritojo stalo diskusiją. Joje kurorto verslininkai išsakė parlamentarams problemas dėl padidinto pridėtinės vertės mokesčio (PVM) bei prašė palengvinti mokestinę naštą. Diskusijoje dalyvavo Seimo nariai Pranas Žeimys, Vaidotas Bacevičius, Palangos miesto savivaldybės tarybos...


Šiemet vilniškių bendrovei „Pinus proprius“, buvusio baseino „Jūratė“ vietoje statančiai sveikatingumo kompleksą, valdžia sumažino valstybinės žemės nuomos mokestį. Įmonei, nuomojančiai daugiau nei 1 hektarą valstybinės žemės, esančios paminklosauginėje teritorijoje, už 2009 metus apskaičiuota mokesčio suma siekė per 249 tūkst. litų. Miesto Tarybos sprendimu patvirtinta 77 proc. mokėtinos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas