Gaunančiųjų kompensaciją už šildymą kurorte mažėja

Linas JEGELEVIČIUS, 2021-10-13
Peržiūrėta
1250
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

R. Tenio nuotrauka
R. Tenio nuotrauka

Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Irena Šatkauskienė sakė „Palangos tiltui“, kad 2018 metais Palangos miesto savivaldybėje buvo 1296 asmenys gaunantys kompensaciją už šildymą 2019 metais – 1231 asmenys, 2020 metais – 1014 asmenys, 2021 sausio-rugsėjo mėnesiais – 944 asmenys.

Anot vedėjos, 2020 metais kompensacijos gavėjų skaičius galėjo mažėti dėl COVID-19 pandemijos laikotarpiu teikiamos valstybės paramos darbo neturintiems asmenims. Tai buvo viena bendro priemonių paketo, skirto sušvelninti pandemijos ir karantino neigiamas pasekmes, dalis.

Savivaldybė kompensacijų mokėjimui skyrė tiek lėšų: 2018 metais – 164,3 tūkst. eurų, 2019 metais – 126,0 tūkst. eurų, 2020 metais – 72,8 tūkst. eurų, 2021 metų sausio-rugsėjo mėnesiais – 71,7 tūkst. eurų.

Didėjant būsto šildymo kainoms, Savivaldybė primena, kad nepasiturintiems gyventojams kaip ir anksčiau mokesčiai už šildymą bus kompensuojami.

Kam priklauso kompensacija už būsto šildymą?

Būsto šildymo išlaidų kompensacija teikiama nepriklausomai nuo šildymo būdo, t. y. nėra skirtumo, ar būstas šildomas centralizuotai, ar  kitos rūšies kuru (malkomis, anglimi, dujomis ar pan.).

Nepasiturintiems gyventojams kompensuojama mokesčio už būsto šildymą dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp šeimos ar vieno gyvenančio asmens pajamų ir VRP dydžio. Iš šeimos gaunamų pajamų „į rankas“ per mėnesį atimamas 1 VRP dydis (128 Eur), padaugintas iš šeimos narių skaičiaus, o iš vieno gyvenančio asmens gaunamų pajamų per mėnesį atimama 1,5 VRP dydžio (192 Eur).

Kompensacijai apskaičiuoti taikomas naudingojo būsto ploto normatyvas: 

kai būste gyvenamąją vietą deklaruoja (būstą nuomoja) vienas gyvenantis asmuo – 50 m2;kai būste gyvenamąją vietą deklaruoja (būstą nuomoja) šeima: pirmam šeimos nariui – 38 m2; antram – 12 m2; trečiam ir kiekvienam paskesniam – 10 m2.

Pavyzdžiui, nepasiturinčiai 4 asmenų šeimai būtų kompensuojamos būsto šildymo išlaidos už ne didesnį nei 70 kvadratinių metrų naudingąjį būsto plotą. 

Pavyzdžiui, jeigu vieno gyvenančio asmens pajamos – 440 Eur (vidutinė senatvės pensija), kompensacija skiriama už normatyvinį 50 kv.m būsto naudingąjį plotą. Būsto šildymo išlaidų kompensuojamosios dalies skaičiavimas: 440 Eur – 192 Eur (1,5 VRP) = 248 Eur; 248 Eur x 10 proc. = 24,80 Eur. Tai reiškia, kad asmuo už būsto šildymą pagal savo pajamas turi mokėti ne daugiau kaip 24,80 Eur. Likusi būsto šildymo išlaidų dalis už normatyvinį būsto plotą kompensuojama. Jeigu vieno gyvenančio asmens sąskaita už būsto šildymą sudaro, pavyzdžiui, 45 Eur, jis gyvena 60 kv.m bute, šildymo sąskaitos dalis už normatyvinį 50 kv.m plotą sudaro 37,5 Eur (45 Eur : 60 kv.m x 50 kv.m = 37,5 Eur). Tad  kompensuojama būtų 12,70 Eur (37,50 Eur – 24,80 Eur = 12,70 Eur).

Paprasčiausias būdas sužinoti, ar priklauso būsto šildymo išlaidų kompensacija ir preliminarų jos dydį – pasinaudoti Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje www.spis.lt esančia Būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuokle. Skaičiuoklę galite rasti čia: https://www.spis.lt/Skaiciuokles/BustoSildymoIslaiduKompensacijos

Kur kreiptis dėl kompensacijų skyrimo ?

Gyventojai dėl būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijų skyrimo gali kreiptis į Savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyrių, 115 kab., prieš atvykstant būtina registracija tel. (8 460) 48732, 48719, 34166. Prašymus taip pat galima teikti elektroniniu būdu www.spis.lt

Svarbu. Primename, kad karantino ir ekstremalios situacijos metu (bei 6 mėnesius po jų atšaukimo) nepasiturintiems gyventojams kreipiantis dėl piniginės socialinės paramos (t. y. socialinės pašalpos ir būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijų) nevertinamas tik jų turimas turtas, tačiau visos kitos Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme nustatytos sąlygos turi būti tenkinamos.

Kiek brangs šiluma?

Dujų ir biokuro kainoms pasiekus rekordines aukštumas, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus ramina miestelėnus, kad, jeigu šiluma kurorte ir brangs, kol kas neaišku kiek.

„Vyriausybė ruošia priemones, kurios pristabdytų šilumos kainų augimą. Ačiū Dievui, kad pasistatėme biokuro katilinę, kai miesto šilumos ūkį dar valdė UAB „Litesko.“ Tad mes savo „namų darbus“ esame atlikę. Jeigu tada mums būtų nepavykę tai padaryti, palangiškiai už šilumą būtų mokėję kaip vilniečiai – iki 80 procentų brangiau. Miesto šilumos ūkį valdant „Litesko“, kurorto šildyme dujos sudarė 60 procentų, o biokuras – 40 procentų. Dabar tas santykis atitinkamai yra 21 ir 79,“ – sakė Š. Vaitkus.

„O šilumos kaina priklausys nuo pasaulinių (kuro kainų) tendencijų, žinoma, ir nuo biokuro kainos, ir nuo dujų kainos. Labai svarbu, kad Palangoje sparčiai vyksta namų renovacija. Renovuoti namai suvartoja ženkliai mažiau šilumos energijos,“ – pabrėžė meras Š. Vaitkus.

Palangoje yra renovuota apie pusė visų daugiabučių.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos apskrities policijos pareigūnai pastebi, kad bandymų papirkti pareigūnus nuosekliai kasmet mažėja. Klaipėdos apskrityje per pastaruosius penkerius metus dėl kyšininkavimo (pagal LR BK 225 str.) nebuvo pradėtas nė vienas ikiteisminis tyrimas. 


Išaugus energetinių išteklių ir būsto šildymo kainoms, dalis žmonių susiduria su finansiniais sunkumais. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad sunkiau besiverčiantys šalies gyventojai gali pasinaudoti būsto šildymo išlaidų kompensacijomis nepriklausomai nuo to, kokiu kuru jų būstas yra šildomas.


Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Irena Šatkauskienė sakė „Palangos tiltui“, kad 2018 metais Palangos miesto savivaldybėje buvo 1296 asmenys gaunantys kompensaciją už šildymą 2019 metais – 1231 asmenys, 2020 metais – 1014 asmenys, 2021 sausio-rugsėjo mėnesiais – 944 asmenys.


Kokia kriminogeninė padėtis Palangoje? Kaip viešąją tvarką didžiausiame šalies kurorte užtikrina policijos pareigūnai? „Palangos tiltas“ kalbėjosi su Palangos policijos komisariato viršininku Algirdu Budginu.


Šiųmetis ruduo buvo išties dėkingas šildymo atžvilgiu, tačiau paspaudus šaltukui ne vienas patapšnojame radiatorių ar dujinę krosnelę. Miestui vėluojant į darbą paleisti biokuro katilą, kuris tikima, jog galėtų šildymo sąskaitas sumažinti apie 10 ar net 15 procentų, Palanga ir toliau lieka tarp dešimties šalies savivaldybių, kur...


Kodėl turime mokėti už vonios kambario šildymą?

Edvardas SKRITULSKAS, 2013 04 04 | Rubrika: Nuomonės

Jau nebe pirmą kartą kreipiuosi į Palangos miesto merą Šarūną Vaitkų su klausimu dėl vonios kambario ploto atskyrimo nuo apmokestintos šildymo kvadratūros.


  Praėjusią savaitę vykusio Palangos miesto bendruomenės vaiko teisių apsaugos tarybos posėdžio metu aptartas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, įgyvendinant Lietuvos Respublikos Probacijos įstatymą Palangos mieste, bei nepilnamečių nusikalstamumo statistika, nusikaltimų pobūdis ir nusikalstamumo   prevencija kurorte. Pasidžiaugta, jog paauglių nusikalstamumas mūsų mieste...


Ar išties Palangos gyventojai galimai permokėjo už šildymą, nes jiems buvo apskaičiuota per didelė vienos kilovatvalandės kaina? Būtent tai, be kita ko, nurodo teisininkų atliktos preliminarios Palangos savivaldybės ir bendrovės „Litesko“ sutarties audito išvadas.   Prašys kompensavimo Kurorto valdžia buvo pasirašiusi sutartį...


Palangiškiai plūsta kompensacijų už šildymą

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 09 09 | Rubrika: Miestas

Sparčiai artėjantis šildymo sezonas kelia galvos skausmą ne tik palangiškiams suskubusiems pildyti prašymus kompensacijai už šildymą ir karštą vandenį gauti, bet ir socialinės rūpybos skyriaus darbuotojams. Dėl kompensacijų prašančių žmonių antplūdžio specialistai pradėjo vykdyti išankstinę gyventojų registraciją. Miestiečiai su nerimu...


Ar jūsų itin didelis aktyvumas per Tarybos posėdžius yra jau prasidėjusios savivaldybių rinkimų kampanijos dalis? Visus keturis metus, kol esame opozicijoje, stengiamės būti labai aktyvūs. Esame  tokie, nes esame vadovavę miestui – turime patirties ir žinome, ko Palangai ir palangiškiams labiausiai reikia.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius