Iš piršto šiukšlių rinkliavos tarifus išlaužusiems politikams akys veriasi pamažu

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010-05-21
Peržiūrėta
1472
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lietuvos Vyriausybės pavyzdžiu Palangos valdžia paknapstomis skuba taisyti savo praėjusių metų pabaigoje pridarytų klaidų. Skirtumas tas, kad šalies valdžia tas klaidas iškepė per kelias naktis, o Palangos savivaldybė iki patvirtinimo atliekų rinkliavos tvarką gromulavo daugiau nei pusmetį.

 

Tačiau tik dabar miesto valdžiai paaiškėjo, kad pardavėjams ir paslaugų teikėjams nustatyta rinkliava labiau panaši į pakelės plėšiko tarifą, o ne į protingą ir gyvenimo realijomis pagrįstą mokestį.

Visi žinome, kad ledais gatvėje prekiaujama vėlyvą pavasarį, vasarą ir ankstyvą rudenį. Bet ne žiemą.  Užtat prekyba ledais prilyginama prekybai maisto produktais, kuriais galima prekiauti ištisus metus. O jei leidimas prekiauti išduodamas metams, vadinasi tokį leidimą gavęs ir už šiukšles turi mokėti ištisus metus.  Prie vasaros sezono tarifo 450 litų pridėjus ne sezono metu nustatytą 1080 litų rinkliavą gauname 1530 litų mokestį už vieną prekybos ledais vietą.

Vienos tonos atliekų išvežimas kainuoja 200 litų. Vieną toną sveria apie 5,5 kubinio metro atliekų.  Išeitų, kad vieno kubo atliekų išvežimo kaina – 37 litai. Vadinasi, už vieną prekybos ledais vietą sumokama 41 kubo šiukšlių išvežimo kainą.  Ledais prekiaujanti bendrovė „Timotis“ šiemet turi 17 prekybos ledais vietų, už kurias turi sumokėti 26 tūkstančius litų atliekų rinkliavos. Tiek kainuoja išvežti 702 kubus šiukšlių.

Į vieną kubinį metrą telpa apie 30 ledų dėžių, kuriose yra po 20 porcijų. Bendrovė per vasarą iš viso parduoda apie 120 tūkstančių porcijų ledų, kurių bendras tūris sudaro 200 kubinių metrų. Bet ledų prekybininkams šiukšlių rinkliava paskaičiuota už tris kartus didesnį kiekį. Ne tik kad šiukšlės, tokio tūrio nesudaro net visi įmonės per metus parduodami ledai.

Palangiškis Mindaugas Žalgiris pasiūlė didžiausią kainą ir laimėjo konkursus 20 prekybos ledais vietų. Norint gauti leidimus prekybai jam už šiukšles reikia pakloti 30,6 tūkstančius litų. Verslininkui ne ką daugiau kainavo visos konkursuose laimėtos prekybos vietos.

Ar tai ne miesto tarybos įteisintas verslininkų reketas?

Kažkodėl atliekų rinkliavą už visus metus privalo mokėti dviračių nuomotojai, batuto paslaugų teikėjai – po 480 litų, paplūdimio reikmenų pardavėjai – 225 litus, nors niekas nematė, kad žiemą kažkas šokinėtų ant batuto, pliaže vartytųsi ant sniego pasidėto gulto, ar per pusnis pramogautų dviračiais.

Kai tokiomis rinkliavomis pasipiktinę verslininkai miesto valdžiai atvėrė akis, šie puolė taisyti rinkliavos dydžius.  Vicemeras Rimantas Garolis žada, kad bus atsisakyta ne sezono laikotarpiui numatytos rinkliavos, mažės ir pati vasarai paskaičiuota rinkliavos dalis.

Tačiau savivaldybė nė nesiruošia nuo nesąmoningos rinkliavos atleisti tų paslaugų teikėjų, kurių veikla jokių šiukšlių nekaupia.  Prekiautojai gintariniais papuošalais, paveikslais už kiekvieną prekybos vietą turi sumokėti po 220 litų atliekų tvarkymo rinkliavą. Išeitų, kad miesto valdžia apskaičiavo, jog gintaro dirbiniais prekiaujantis tautodailininkas per metus sukaupia daugiau nei toną šiukšlių? Gintaro meistrai teigia, kad tiek nesvertų net per visą atkurtos Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį visų kurorto tautodailininkų kartu pagaminti gintariniai papuošalai.

Ankstesniais metais prekiautojai gintaru už šiukšles mokėdavo po 90 litų. Klausiu, už ką? Seniausiai Palangoje gintaro papuošalus gaminanti ir jais prekiaujanti kurorto tautodailininkė Ona Kaktienė gūžčioja pečiais ir nežino ką sakyti.  Pirkėjas jai paduoda pinigus, išsirinkti gintaro karoliai įdedami į mažytį plastmasinį maišelį, kuris pradingsta pirkėjo rankinėje. Šiukšlių šiame procese kaip ir nėra.

Arba kaip gali šiukšlinti ant batuto šokinėjantis poilsiautojas? Kaip iliuzionistui iš kišenių jam spalvoti popieriukai byra?

„Bent iki pernykščių 90 litų sumažintų“, - valdžios malonės tikisi nežinanti už kokias šiukšles rinkliavą mokanti O.Katkienė. Moters prašymas lyg tarpuvartėje plėšikus sutikus – “ neatimkite visų pinigų, gal jums ir 20 litų užteks“.

Regis, jokių šiukšlių nesukuria prie kurhauzo tvoros paveikslus parduodantys prekybininkai.  Tačiau 6 prekybos paveikslais vietas turinti palangiškė Rasa Paulauskienė už šiukšles privalo sumokėti 1320 litų. Vien leidimai prekiauti paveikslais konkursuose laimėti savivaldybei sumokant po 3-5 tūkstančius litų. „Negi šių pinigų miesto valdžiai nepakanka, kad iš mūsų taikosi dar po 220 litų nuplėšti“, - klausia prekeiviai.

Protu sunkiai suvokiamo tarybos sprendimo taisymu užsiėmęs Palangos mero pavaduotojas R.Garolis šiukšlių negaminančių paslaugų teikėjų atleisti nuo nesąmoningos rinkliavos nemato reikalo.  „Štai stovi visą dieną batuto nuomotojas. Jis toje vietoje rūko, valgo, geria. Kur jis deda popierius, tuščius gėrimų butelius, nuorūkas?“, - rimtu veidu svarsto vicemeras.

Bet kuo žmonių valgymas, rūkymas ir gėrimas kurorto viešoje vietoje susiijęs su batuto, dviračių nuoma arba prekyba gintariniais papuošalais?

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Birželis Palangą nustebino ne tik alinančia kaitra, bet ir tokiu vasaros metu dar neregėtu prie jūros besiveržiančių poilsiautojų srautu. Jie suvartojo čia rekordinį geriamojo vandens kiekį, sumokėjo rekordiškai daug už automobilių parkavimą ir išmetė kurorte rekordiškai daug šiukšlių.


Ši vasara, kaip ir kitos, Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) yra darbinga, sako PMRC direktorius Bronius Martinkus, sutikęs atsakyti į „Palangos tilto“ klausimus.


Dėl rinkliavos užpulta Palanga sulaukė Nidos paramos

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 11 05 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Dėl vasarą žadamos įvesti transporto priemonės įvažiavimo rinkliavos iš visų pakampių pradėta puldinėti Palanga netikėtai sulaukė Neringos savivaldybės moralinės pagalbos. Kol kretingiškiai visą Lietuvą bando įtikinti, kad 5 eurai už teisę visą parą į didžiausią šalies kurortą važinėti nuosavu automobiliu yra nežmoniškai brangu, Nidos meras Darius Jasaitis...


Palangos miesto savivaldybės biudžeto planas 2014 m. buvo įvykdytas 102 procentais – viršplaninių pajamų praėjusiais metais gauta 1,6 mln. litų. Šios lėšos pateko į 2015 m. miesto biudžetą bei bus panaudotos Savivaldybės paimtų paskolų investiciniams projektams finansuoti grąžinimui.    


Ar nauja šalies valdžia išliks dosni Palangai?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2012 12 20 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Dar visai neseniai rinkimų į Seimą metu palangiškius sveikinęs, jiems pagarbą reiškęs Darbo partijos Protas, Garbė ir Sąžinė Viktoras Uspaskichas dabar prieš Palangą yra užsimojęs grėsmingu vėzdu.


Vietinės rinkliavos dilema: skoloms augant ją didinti ar užkrauti biudžetui

Linas JEGELEVIČIUS, Agnė LEKAVIČIENĖ , 2011 11 03 | Rubrika: Miestas

Prieš beveik du metus Palangoje įvesta vietinė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą iš gyventojų ir kurorto įmonių, lauktų rezultatų nedavė. Rinkliavos mokėtojų skoloms Rinkliavų centrui viršijus pusę milijono litų, centro vadovai puse lūpų užsimena, kad vykdyti rinkliavos planą – surinkti 2,6 milijono litų – „praktiškai neįmanoma“, o...


Mieste vasaros metu veikiantys 32 automobilių stovėjimo aparatai rugsėjo 1 dieną buvo išjungti – tai yra    Jūratės g., S. Daukanto g., Vytauto g., Kontininkų g., Neringos g., Rąžės g., bei S. Dariaus ir S. Girėno gatvėse automobiliai iki birželio mėnesio stovės nemokamai. Palangos rinkliavų centro direktorius Gintaras Žukevičius „Palangos tiltui“ sakė, jog...


Kol Palangos miesto savivaldybės valdininkai laužo galvas ir ietis, kaip turėtų atrodyti paplūdimiai kitą sezoną, Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimas gali gerokai pakeisti būsimą paplūdimio viešųjų vietų nustatymo ir rinkliavų už jas surinkimo tvarką. Minėtas teismas patenkino Seimo nario Prano Žeimio ieškinį ir pagal keturis iš penkių ieškinio punktų pripažino, kad...


Iš piršto šiukšlių rinkliavos tarifus išlaužusiems politikams akys veriasi pamažu

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 05 21 | Rubrika: Miestas

Lietuvos Vyriausybės pavyzdžiu Palangos valdžia paknapstomis skuba taisyti savo praėjusių metų pabaigoje pridarytų klaidų. Skirtumas tas, kad šalies valdžia tas klaidas iškepė per kelias naktis, o Palangos savivaldybė iki patvirtinimo atliekų rinkliavos tvarką gromulavo daugiau nei pusmetį.


Penktadienį posėdžiausianti miesto valdžia tvirtins UAB „Palangos klevas“ pateiktus rinkliavos tarifus už prekybą turguje.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius