Kodėl Palanga prilygsta Algarvei?

Mindaugas GRIŠKEVIČIUS, 2010-10-11
Peržiūrėta
483
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kas yra šiuolaikinis palangiškis emigrantas? Ar įmanoma tokia sąvoka? Veikiausiai tai pasaulio palangiškis, kuris išėjo į pasaulį, bet nepaliko Palangos ir Lietuvos. Rašau „nepaliko”, nes netgi tie interneto erdvėse ant Lietuvos burnojantieji tokia savo pozicija parodo, jog jiems nėra vis vien, kas vyksta jų gimtojoje šalyje. Juk netgi didžiausi cinikai, pesimistai ir „nepatriotai” diskusijoms pasirenka ne amerikų, anglijų ar airijų virtualias erdves, o savas, lietuviškas…

 

„Niekas čia per metus nepasikeitė, viską rasi tą patį”, - dažnai man porina bičiuliai prieš kiekvieną mano trumpą „emigrantinį” apsilankymą Palangoje. Jeigu pokyčiai būtų vertinami tik šlamančiųjų kiekio padaugėjimu kiekvieno palangiškio kišenėje, tuomet iš tiesų „niekas nesikeičia”. Tačiau nepaisant mūsų besaikių asmeninių troškimų pinigams ir anų savybei nenusėsti kiekvieno kišenėje, mūsų Palanga kiekvienais metais gražėja ir grakštėja. Ir netgi ta nevykusi ekonominė krizė yra bejėgė jai pakišti koją. Kitas dalykas, ar mūsų tautinis charakteris leidžia tuos pokyčius pastebėti…

„Kvaily, sėdi savo Anglijoj ir sėdėk, gera sapaliojimus rašinėt gyvenant kitur, išvažiavai, mes ir be tavęs susitvarkysime”, - taip dabar ir regiu prieš save būrį pasisakančiųjų. Nors sakoma, jog emigranto suvokimas apie savąją šalį baigiasi sulig lėktuvo nusileidimu svečioje šalyje, man taip neatrodo. Netgi tie vadinami „nepatriotai” gali ir turi teisę pastebėti pokyčius.

O jie iš tiesų didžiuliai: J. Basanavičiaus gatvė niekuo nenusileidžia geriausių Europos kurortų bulvarams, paplūdimio smėlio ir kopų unikalus švarumas daro įspūdį ne vienam daugybę pasaulio kurortų mačiusiajam, o Palangos kvepiantis oras savo grynumu šviesmečiais lenkia industrinių Europos valstybių kurortų orą. Štai metų pradžioje, ilsėdamasis saulėtoje Portugalijoje, Algarvėje, šalia Atlanto vandenyno, skaitau britų savaitraščio „The Sunday Times” kurortų vertinimus: Palangos vardas patenka tarp geriausiųjų dvidešimties kurortų Europoje.

Santūrūs britai paprastai komplimentais nesimėto, tačiau kiekvienas autoritetingo anglo komplimentas yra vertingas tiek, kiek inkliuzas gintare. Tikra tiesa, jog Palanga savo gamta bei kraštovaizdžiu yra unikali, išskirtinė. Būdamas minėtoje Portugalijoje, mintyse lyginau tenykščio kurorto infrastruktūrą su mūsų Palangos. Kuo portugalai pranašesni? Ten viskas labiau suvakarietinta, pritaikyta eilinio vakariečio turisto – tebūnie jis pensininkas ar neapsiplunksnavęs jaunuolis - poreikiams ir pomėgiams, daugiau saulėtų dienų metuose, mandagesnis aptarnavimas, daug geresnis susisiekimas su Portugalijos bei Ispanijos didmiesčiais. Kuo mes pranašesni? Savo pušynais, grynuoliu kvepiančiu oru, švariu smėliu bei paplūdimiu, Gintaro muziejumi bei turiningai įdomia kurorto istorija, ramybe.

Tą suvokia mūsų kurortą aplankantys svečiai – vokiečiai, rusai, baltarusiai, anglai. Tačiau mes juk vienas kitam komplimentams bei pagarbai vienas kitam šykštūs, tad ir šis mūsų kurorto tarptautinis įvertinimas respublikinėje spaudoje eilinį kartą paminėtas kukliai.

Kad ir kiek lietuviai užsiimtų jiems būdinga saviplaka bei dejonėmis, gyvenimas eina į priekį. Tam, kad gyvenimas būtų dar geresnis, vien dejonių bei saviplakos neužtenka. Kaip ir atsakomybės už savo gyvenimą bei krizes perkelti valdžiai. Juk valdžia tokia, kokie ir mes patys. Ieškome pilietiškumo valdžiose, tariamuose charizmatiniuose politikuose, meruose bei viršininkuose. O tų tikrosios demokratijos segmentų mūsų išrinktuosiuose nebus tol, kol mes patys nepradėsim keistis.

Štai man pati didžiausia bendruomeniškumo apraiška bei įdomiausias šios vasaros atradimas Palangoje – stebėti sutvarkytus palangiškių namų kiemus. Kuomet pamačiau savo tėvukų tvarkomą kiemą šalia namų - apčiuopiau pasėtą bendruomeniškumo grūdą.

Juk pasaulis prasideda nuo mūsų, kad ir kur bebūtume. Kaip teigia anglų pasitikėjimo savimi etika, „pasitikėk savimi, laikyk savo smakrą iškėlęs” (keep your chin up). Kuo mes palangiškiai prastesni?

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Dvidešimt pirmą kartą Palangoje surengtos „Aurum 1006 km lenktynes“ pasižymėjo ir dar vienu (anti)rekordu: jos buvo vienos taršiausių miesto istorijoje.


Gausios Palangos policijos pajėgos buvo sukeltos ant kojų dėl girto palangiškio, kuris švaistėsi ginklu, grasino moteriai, o atvykus policijai gąsdino aplinkinius, kad nusišaus.


Palangiškė gimnazistė Mūza Svetickaitė padarė, ko dar iki šio nepavyko nė vienam kitam LRT TV žaidimo "Lietuvos tūkstantmečio vaikai" dalyviams - ji laimėjo ne tik devintokų finalą (Mūza - devintokė), tačiau taip pat ir dešimtokų bei vienuoliktokų.


Liepos 13-22 dienomis jaunieji atlikėjai, tarp jų ir palangiškis Kristupas Kerulis, vyks į Baltarusiją, kur jų atliekamus kūrinius išgirs 27 šalių žiūrovai, o jų atlikimą vertins muzikos pasaulio profesionalai.


Praėjęs savaitgalis Lietuvai buvo ypatingas – tomis dienomis lietuviai sulaukė paties Popiežiaus Pranciškaus palaiminimo. Pasimelsti kartu su Popiežiumi plūdo minios žmonių, tarp jų buvo ir palangiškių, kurie turėjo galimybę taip pat gauti Šventojo Tėvo palaiminimą.


Jie priverčia susimąstyti, kiekvienas juose įžvelgia vis kitokią prasmę. Talentingi, unikalūs, pulsuojantys šiluma ir harmoningi – Gražinos Oškinytės-Eimanavičienės kūriniai abejingų nepalieka. Po studijų Vilniaus dailės akademijoje, kurioje įgijo dailininkės grafikės specialybę, ponia Gražina gyvena ir kuria Palangoje. ,,Menas, – sako G....


„Tai – mano gyvenimo būdas, visas gyvenimas“, - pripažino palangiškis Deividas Budkovas, draugų dar vadinamas Pitu, praėjusį sekmadienį savo talentu iš televizoriaus ekrano pasidalinęs su visais Lietuvos gyventojais. Aštuoniolikmetis vaikinas savo aistra – važinėjimu BMX dviračiu – sugeba užkrėsti daugelį jaunuolių, pats skindamas itin svarbias pergales ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.


Kodėl Palanga prilygsta Algarvei?

Mindaugas GRIŠKEVIČIUS, 2010 10 11 | Rubrika: Miestas

Kas yra šiuolaikinis palangiškis emigrantas? Ar įmanoma tokia sąvoka? Veikiausiai tai pasaulio palangiškis, kuris išėjo į pasaulį, bet nepaliko Palangos ir Lietuvos. Rašau „nepaliko”, nes netgi tie interneto erdvėse ant Lietuvos burnojantieji tokia savo pozicija parodo, jog jiems nėra vis vien, kas vyksta jų gimtojoje šalyje. Juk netgi didžiausi cinikai, pesimistai ir „nepatriotai”...


Iškritęs pro balkono langą Vilniuje, žuvo palangiškis

„Palangos tilto“ informacija, 2010 09 11 | Rubrika: Kriminalai

Ketvirtadienio vakarą praėjus kelioms minutėms po krepšinio rungtynių, kuomet Lietuvos rinktinė įveikė Argentinos komandą, policijai buvo pranešta, kad sostinėje iš Vilniaus universiteto bendrabučio Saulėtekio alėjoje iškrito žmogus. Vėliau paaiškėjo, jog tai 20-metis palangiškis, neseniai pradėjęs mokslus Vilniaus universitete.


Palangiškis Vincas Nesteckis, daugeliui žinomas kaip reabilitacijos ir poilsio centro „Pušynas“  direktorius, tik ką grįžo iš Pietų Afrikos Respublikos, kur vyksta futbolo fiesta – pasaulio futbolo čempionatas. Nors futbolo aistruolis Durbane, šios šalies mieste, esančiame apie keturis šimtus kilometrų nuo sostinės Johanesburgo, stebėjo vos vienerias rungtynes, namo grįžo pilnas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius