Kol kas mokame daugiau negu šiukšliname

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010-04-04
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Balandžio mėnesį palangiškių namus turėtų pasiekti pirmosios sąskaitos už atliekas. Pirmą kartą miesto gyventojai už šiukšles mokės nepriklausomai nuo to, kiek jų prikaupia.

 

Kiek per šių metų tris mėnesius miestas šiukšlių išvežė į sąvartyną, jau yra žinoma. Tačiau kiek ketinama surinkti mokesčių už atliekų išvežimą, Rinkliavų centras iki šiol dar tiksliai negali pasakyti. Nors tokiai statistikai surinkti ir reikalingas kompiuterines programas įsidiegti praėjusiais metais laiko buvo į valias.

Pagal jau šiandien žinomus duomenis galima teigti, kad už pirmąjį šių metų ketvirtį pinigų iš gyventojų ir juridinių asmenų bus surinkta dvigubai daugiau nei reikia.

Per tris šių metų mėnesius iš miesto bendro naudojimo teritorijų išvežta beveik 510 tonų šiukšlių. Už jas komunaliniam ūkiui iš miesto biudžeto bus sumokėta apie 102 tūkst. litų. Palangos ir Šventosios gyventojai bei juridiniai asmenys – poilsinės, viešbučiai, parduotuvės, kavinės, įvairios įstaigos – iki balandžio mėnesio prikaupė 1170 tonų atliekų. Jas išvežti į sąvartyną Palangos komunalininkams jau kainavo beveik 233 tūkst. litų. Mažiausiai tokia suma turi būti surinkta iš gyventojų ir juridinių asmenų.

Pagal nekilnojamo turto registro duomenis Rinkliavų centras yra paskaičiavęs, kad atliekų rinkliava Palangoje bus mokama apytikriai už 18 tūkst. nekilnojamojo turto objektų.

Jau dabar yra suskaičiuota, kad Palangoje ir Šventojoje yra per du tūkstančius mažesnių nei 40 kvadratinių metrų ploto butų, kurių savininkai per metus privalo sumokėti po 84 litus – 21 litą už ketvirtį. Dar apie 5 tūkstančių erdvesnių butų savininkai per metus sumokės po 132 litus 33 litus už ketvirtį.

Apie 2 tūkst. individualių namų savininkai per metus sumokės po 180 litų – po 45 litus už ketvirtį. Palangoje dar yra 105 dviejų butų gyvenami namai, kurių savininkams per metus šiukšlių rinkliava atsieis po 144 litus – 36 litus už ketvirtį. Jau žinoma, kad kurorte yra 1357 garažai, kurių savininkų laukia 15 litų mokestis per metus. Už ketvirtį – po 3,75 litus.

Taigi, žinodami vien tik apytikrį butų, gyvenamųjų namų ir garažų skaičių, galime suskaičiuoti, kad už pirmąjį metų ketvirtį jie savivaldybės biudžetui suneš apie 310 tūkst. litų. Prisiminkime, kad gyventojų ir juridinių asmenų šiukšlių į sąvartyną išvežta tik už 233 tūkst. litų.

Dabar jau žinoma iš gyventojų surenkamų rinkliavų suma bus gerokai didesnė, nes kol kas nėra aišku, kiek pagal užimamą plotą arba deklaruojamą šiukšlių kiekį už atliekas sumokės apie 6 tūkstančių poilsio patalpų, administracinių įstaigų, parduotuvių, viešbučių, restoranų, kavinių, barų, švietimo įstaigų, sandėlių, dirbtuvių savininkai. Jie už ketvirtį mažiausiai sumokės dar apie 150 tūkst. litų.

Vadinasi, pinigų už šiukšles bus surenkama gerokai daugiau nei reikia, todėl rinkliava už atliekas gali būti mažinama beveik perpus. Kad tai padaryti yra realu, aišku nepaisant artėjančios vasaros, kuomet šiukšlių pagausėja. Dabar gyventojai ir juridiniai asmenys per mėnesį sukaupia apie 400 tonų šiukšlių. Vasaros mėnesiais jų kiekis pasiekia po 1000 tonų. Tiek atliekų išvežti į sąvartyną reikalinga suma iš gyventojų bei verslininkų daugmaž ir bus surinkta. O kur likę metų mėnesiai, kai palangiškiai mokės dvigubai daugiau nei reikia?

Palangos valdžia žada, kad pasibaigus vasarai, rudenį rinkliavų įkainiai bus peržiūrėti. Tačiau Savivaldybė gali neskubėti mažinti rinkliavos dėl to, kad gyventojų pinigais gali būti dotuojamas šiukšlių išvežimas iš bendro naudojimo teritorijų.

Atliekų išvežimui iš miesto teritorijų Savivaldybės biudžete šiemet yra numatyta 470 tūkst. litų. Per pirmąjį ketvirtį miestas iš biudžeto už išvežtas šiukšles komunalininkams jau sumokės daugiau nei 100 tūkst. litų. Tačiau artėjant sezonui, bendrų šiukšlių tik daugės. Per vasarą, prisidėjus paplūdimių valymui, bendrose teritorijose surenkamų atliekų, lyginant su žiemos mėnesiais, gali padidėti trigubai.

Labai tikėtina, kad bendrų šiukšlių vežimui skirtų pinigų Palangos biudžete gali nebelikti jau rudens pradžioje. Kas tuomet apmokės už miesto šiukšles? Ar ne gyventojai ir verslininkai, kurie už savo atliekas į biudžetą bus sumokėję gerokai daugiau nei reikėjo?

Mieste sukaupiami šiukšlių kiekiai yra prognozuojami. Metai po metų šie skaičiai nekinta. Komunalininkai vos ne dešimčių tonų tikslumu gali dabar pasakyti, kiek šią vasarą atliekų surinks gyventojai, kiek jų bus išvežta iš paplūdimių.

Šiandien netgi pastebima šiukšlių mažėjimo tendencija, nes mažėja vartojimas, dėl didėjančios emigracijos mažėja pačių gyventojų. Galima numanyti, kad šią vasarą lyginant su praėjusių metų sezonu, šiukšlių kiekis bent nedidės. Todėl jau dabar galima prognozuoti, kiek kainuos jų išvežimas į sąvartyną.

Tuomet kodėl norint sumažinti rinkliavos dydį, būtinai reikia laukti rudens? Ar palangiškiai už šiukšles moka per daug, galima pasakyti jau gegužės mėnesį, kai bus tiksliai žinoma, kiek iš mieste esančių nekilnojamojo turto objektų savininkų surenkama rinkliavos.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo balandžio 27 d. biblioteka atnaujina veiklą. Kol kas vartotojams bus teikiama tik knygų grąžinimo ir išdavimo paslauga abonemente, vaikų literatūros skyriuje ir Šventosios bibliotekoje. Fondai dar nebus pilnai atverti, knygų pasirinkimas tik iš naujausių ir populiariausių leidinių lentynų.


Spalio 18 d., penktadienį, Klaipėdos koncertų salėje klaipėdiečiai ir miesto svečiai turės neeilinę progą išgirsti vieno genialiausio barokinės muzikos italų kompozitoriaus Antonio Vivaldi kūrinius. Programą „Viva Vivaldi!” diriguos pirmą kartą uostamiestyje muzikuosiantis pripažintas visame pasaulyje italų dirigentas ir smuikininkas Enrico Onofri. Garsiam meistrui talkins...


Kai kitų miestų seniūnaičiai prisiimtą veiklą vykdo, gaudami tam tikrą mokestį patiriamoms išlaidoms padengti, Palangos seniūnaičiai apie tai gali tik pasvajoti. Prieš keletą dienų Klaipėdos seniūnaičiai išsireikalavo miesto tarybos didesnių išmokų, nuo šiol jie gaus 50 eurų per mėnesį išlaidoms, susijusioms su šia veikla, padengti....


Palangoje praleistas praėjęs savaitgalis neabejotinai taps vienu iš įsimintiniausiu per visas vasaros atostogas daugiau nei pusei tūkstančio šalies vaikų, kadangi praėjusį šeštadienį jie pirmą kartą pamatė jūrą. Šis susitikimas su Baltija – Palangos miesto savivaldybės dovana vargingiau gyvenančių šeimų vaikams iš visos Lietuvos....


Paskutinį liepos savaitgalį (29-30 dienomis) Palanga vėl sukvies įvairiuose šalies miestuose gyvenančius vaikus, nė karto nemačiusius jūros – kurorto Savivaldybė antrą kartą inicijuoja socialinę akciją „Pasveikink jūrą Palangoje“. Ši akcija organizuojama jungiantis prie Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos...


Palangoje keli šimtai Lietuvos vaikų šiandien patyrė mažą stebuklą – pakviesti kurorto savivaldybės, jie atvyko į Palangą ir čia pirmą kartą pamatė jūrą. Mažųjų svajonę įgyvendino socialinę akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“ .


Po rekordinių 2015-ųjų, kai per metus Lietuvos oro uostai aptarnavo 4,2 mln. keleivių ir 50 tūkst. skrydžių, Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartai neketina sustoti. Pusmečio statistika rodo, kad šiemet sausio-birželio mėnesiais per Lietuvos oro uostus jau skrido 2,2 mln. žmonių – t. y. 14,6 proc. daugiau negu pernai tokiu pačiu metu. Skrydžių skaičius per tą patį laiką ūgtelėjo...


Nuo rugpjūčio 18-osios S. Nėries 3-iąjį ir 5-ąjį daugiabučius namus renovavusių „Konsolės“ darbininkų – nė kvapo. Lyjant vanduo pliaupia ant plėvele uždengtų pastolių, sunkiasi pro neužsandarintus neseniai pakeistų langų plyšius. Keliems gyventojams taip lietaus vanduo sugadino butų sienas. Pasigedę renovuotojų namų gyventojai skundais užvertė kurorto renovacijos...


Kol kas mokame daugiau negu šiukšliname

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 04 04 | Rubrika: Miestas

Balandžio mėnesį palangiškių namus turėtų pasiekti pirmosios sąskaitos už atliekas. Pirmą kartą miesto gyventojai už šiukšles mokės nepriklausomai nuo to, kiek jų prikaupia.


Šventoji pirmą kartą atvėrė vasarai duris

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 06 06 | Rubrika: Miestas

Vakar Šventojoje, „Kuršių kaime“, plazdančios vėliavos bei  besišypsanti pro debesis saulutė paskelbė, jog prasidėjo vasaros sezono šventė. Aikštėje šurmuliavo kermošininkai, siūlydami ne tik įvairiausius saldumynus bei skanumynus, bet ir tradicinius amatininkų dirbinius. Aikštyne jaunųjų krepšininkų komandos įnirtingai kovėsi gatvės krepšinio turnyre. Ypatingo dėmesio sulaukė ...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas