Visomis prasmėmis rekordiniai "Palangos komunalinis ūkis" metai: išvežta daugiau atliekų, skverus šienavo keliskart, rugsėjis virto birželiu

"Palangos tilto" informacija, 2020-12-25
Peržiūrėta
6902
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Visomis prasmėmis rekordiniai "Palangos komunalinis ūkis" metai: išvežta daugiau atliekų, skverus šienavo keliskart, rugsėjis virto birželiu

Nors prieš didžiąsias metų šventes, Kalėdas ir Naujuosius metus, Palanga dėl karantino suvaržymų ištuštėjo, nutilo, tačiau miesto komunalinių paslaugų įmonės, UAB „Palangos komunalinis ūkis“, direktorius Gediminas Valinevičius yra įsitikinęs, kad pasaulis, Lietuva, o ir Palanga, koronoviruso pandemiją įveiks. „Nors ji gerokai pakoregavo kurorto gyvenimą, tačiau mūsų įmonei praeinantys metais buvo rekordiški įvairiais aspektais – surinkta gerokai daugiau atliekų – vadinasi, Palangą aplankė daugiau žmonių, ir net rugsėjo pabaigoje žmonių paplūdimiuose dar buvo tiek, kad teko palikti daugiau nei pusę iš 93 vasarą pastatomų pliažų inventoriaus komplektų,“ – „Palangos tiltui“ sakė Gediminas Valinevičius, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius. Jis dėkoja visiems savo darbuotojams, kurie į istoriją įeinančiais „kovido“ pandemijos metais dirbo pasiaukodami. Net ir baigiantis gruodžiui miesto komunalinei tarnybai dėl šiltos žiemos dar tenka rūpintis labiau rudeniui pritinkančiais darbais, o ne slidžių gatvių barstymu druska ir valymu nuo sniego.

Šiemet lapų surinkta daugiau
Per praėjusių metų gruodį UAB „Palangos komunalinis ūkis“ į sąvartyną dar išvežė 71 toną mieste surinktų medžių lapų.
Šiemet žiemos pradžioje laukiama dar didesnio lapų „derliaus“, nes palyginus šiltą rudenį medžiai savo žaliojo rūbo nusimesti neskubėjo, todėl medžių lapai žemę sparčiau nuklojo tik lapkritį.
Pernai per paskutinį rudens mėnesį komunalininkai pririnko 329 tonas medžių lapų, o šiemet per tą patį mėnesį šių žaliųjų atliekų į sąvartyną išvežta gerokai daugiau – 415 tonų.
Šiltuoju metų laiku šienaujama žolė, genimų medžių šakos, rudenį krentantys lapai sudaro nemažą iš Palangos į Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrą išvežamų komunalinių atliekų dalį.
Per praėjusius metus Palangoje buvo surinkta 2042 tonos žaliųjų atliekų. Šiemet vien iki gruodžio į sąvartyną šių atliekų jau išvežta 2,1 tūkst. tonų. Manoma, kad pasibaigus šiems metams žaliųjų atliekų iš viso bus išvežta apie 200 tonų daugiau, nei pernai.

Miesto iždui atsiėjo brangiau
Gamtos skirtų atliekų tvarkymas šiemet daugiau kainavo ir miesto biudžetui.
Už kiekvieną į sąvartyną priimtą žaliųjų atliekų toną reikia mokėti 36 eurus 37 centus. Per metus šių atliekų tvarkymas miesto biudžetui kainuoja beveik 75 tūkst. eurų. Šiemet ši suma padidės dar 7 tūkst. eurų.
Įmonės Komunalinių atliekų tvarkymo skyriaus vyriausiojo vadybininko Gintas Mackevičius nuomone, šiemet daugiau žaliųjų atliekų buvo surinkta dėl labiau drėgnos ir lietingos praėjusios vasaros.
„Šiemet žolė augo sparčiau ir kurorto viešosiose vietose teko šienauti dažniau. Padidėjo ir rudenį nukritusių lapų kiekis, nes dėl tos pačios priežasties per vasarą labiau vešėjo medžių lajos“,– teigė komunalinės tarnybos specialistas.

Vargas dėl gyventojų atliekų
Viešosiose vietose, miesto skveruose lapus komunalininkai rudenį surinko su specialiais siurbliais. Po to šitaip surinktus lapus pakako išberti į mašiną.
Gerokai daugiau rūpesčių reikalavo gyventojų pristatomų žaliųjų atliekų tvarkymas. Savo sklypuose žmonės lapus sugrėbia ir juos sukrauna į plastikinius maišus, tačiau žaliųjų atliekų maišuose nepriima sąvartynas.
Todėl į įmonės teritoriją iš gyventojų atsivežę žaliąsias atliekas komunalinės tarnybos darbuotojai turi iškratyti iš maišų.
„Mums buvo dvigubas darbas: iš gyvenamųjų kvartalų gyventojų žaliąsias atliekas surenkantys darbuotojai turi kilnoti sunkius maišus, o parsivežę tuos maišus plėšyti ir lapus ar žolę išberti,“ – sakė G. Mackevičius.
Žaliųjų atliekų vežimo dienomis vien maišų plėšimu kasdien užimti du įmonės darbuotojai. Šiam procesui „Palangos komunalinis ūkis“ savo teritorijoje buvo priverstas skirti specialią aikštelę, kurioje parvežti maišai buvo išverčiami.

Žolei – atskiri konteineriai
Šią problemą komunalininkai bandė spręsti individualių namų kvartaluose statant vien tik žaliosioms atliekoms skirtus vieno kubo talpos konteinerius, į kuriuos lapus ar žolę gyventojų buvo prašoma supilti be maišų.
Tokia naujovė šį rudenį buvo išbandyta „Pavėsio“ soduose, kur iš viso buvo pastatyta 19 tokių konteinerių. Kitais metais tokie konteineriai žaliosioms atliekoms bus statomi ir kituose kvartaluose.
Pagal miesto tvarkymo taisykles, žaliąsias atliekas, konteinerius su šiukšlėmis į gatvę galima išstumti tik tos rūšies atliekų vežimo dieną. Už šį pažeidimą gresia administracinė bauda.

Mažiau darbo – mažiau pajamų
Nors žiema jau baigia skaičiuoti pirmą mėnesį, Palangos komunalininkai tikisi, kad žiemiškų rūpesčių ir šiemet sulauksime mažiau.
Praėjusią žiemą iki Naujųjų metų slidžias Palangos gatvių dangas druska barstyti prireikė tik 3 kartus. Šių metų pradžioje iki kovo 17 dienos gatvės buvo barstomos dar 5 kartus.
Per 2019 – 2020 metų žiemą „Palangos komunalinio ūkio“ bendrovė iš viso sunaudojo vos 67 tonas druskos mišinio. Anot G. Mackevičiaus, ankstesnėmis žiemomis, kai pašaldavo dažniau ir smarkiau, mieste būdavo išbarstoma po tūkstantį tonų druskos. .
Praėjusią žiemą beveik visiškai be darbo stovėjo ir sniego valymui paruošta technikai.
„Per visą žiemą gatves nuo iškritusio sniego valėme tik vienintelį kartą. Ir tą patį jau sulaukus pavasario – kovo 14 dieną", – praėjusia žiema, kurios iš tiesų ir nebuvo, stebėjosi „Palangos komunalinio ūkio“ vyriausiasis vadybininkas. .
Pasak jo, šiai žiemai druskos barstymo ir sniego valymo technika paruošta, įmonėje dar nuo praėjusių metų likę per 200 tonų druskos mišinio atsargų.

Atrodytų, kad tokiomis švelniomis žiemomis įmonė turėtų patirti mažiau išlaidų – tauposi ant kelių barstoma druska, sniego valymo technika neeikvoja degalų. Tačiau iš tiesų tokios žiemos miesto komunalininkams yra nuostolingos.
„Prasidėjus žiemos sezonui nuo 16 iki 23 valandos ir paryčiais nuo 4 iki 7 valandos įmonėje nuolat budi po du žmones, kurie, staiga pašalus ar smarkiau pasnigus, organizuoja gatvių barstymą ir valymą.Tuomet įmonei sumokama už atliktą darbą. Jei darbo nėra – bendrovė pajamų negauna, tačiau žmonėms už budėjimą po darbo valandų atlyginimas sumokamas,“ – teigė G. Mackevičius.

Rugsėjis Palangoje virto birželiu!
Tradiciškai vien tik vasaros mėnesius apimantį sezoną paskutiniu metu prailgina šiltas rugsėjis. Šiemet rudens pradžia niekuo nenusileido vasarai.
Šiltais orais ir žmonių gausa rugsėjis Palangoje priminė birželį – poilsiautojų nestokojo viešbučiai ir restoranai, o tvarką ir švarą pliažuose prižiūrintys kurorto komunalininkai tokios šiltos rudens pradžios dar nepamena.
Bendrovės „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus Gedimino Valinevičiaus teigimu, iki šiol nėra buvę, kad prasidėjus spaliui komunalininkai iš paplūdimių dar nebūtų išvežę visų persirengimo kabinų.
Rugsėjo pabaigoje centriniai paplūdimiai priminė vasarą: orui įkaitus iki 23 laipsnių tūkstančiai žmonių deginosi saulėje, iki 17 laipsnių įšilęs jūros vanduo visiškai negąsdino besimaudančiųjų, o centriniame paplūdimyje veikė visos pliažo kavinės.

Kabinų prireikė ir po vasaros!
Įprastai paplūdimių inventorius – persirengimo kabinos, suolai, šiukšliadėžės kartu su konteineriniais tualetais iš pliažų išgabenami įpusėjus rugsėjui, kai skelbiama oficiali vasaros sezono pabaiga.
Tuomet pliažuose nebelieka ir gelbėtojų. Tačiau net ir rugsėjo pabaigoje žmonių paplūdimiuose dar buvo tiek, kad teko palikti daugiau nei pusę iš 93 vasarą pastatomų pliažų inventoriaus komplektų.
Intensyviai dar būtų naudojami ir pliažuose per vasarą stovėję konteineriniai tualetai, tačiau juos teko išvežti numatytu laiku, nes būtent rugsėjo 15 dieną baigiasi jų nuomos laikas.
Esant tokiam žmonių antplūdžiui rugsėjo mėnesį paplūdimiai buvo tvarkomi tokiu pačiu intensyvumu, kaip ir vasarą.
„Dėl koronaviruso pandemijos Europoje šią vasarą daugiau poilsiautojų Palanga sulaukė iš visos Lietuvos, todėl ir darbo komunalininkai turėjo gerokai daugiau, nei praėjusią vasarą,“– sakė įmonės Komunalinių atliekų tvarkymo skyriaus vyriausiasis vadybininkas Gintas Mackevičius.

Išvežta daugiau atliekų
Štai pernai per tris vasaros mėnesius iš Palangos ir Šventosios pliažų buvo išvežta apie 129 tonas šiukšlių, o šiemet – 155 tonos. Vien rugsėjį iš pliažo buvo išvežta daugiau nei per birželį – net 37,7 tonos šiukšlių, kai pernai per rugsėjį buvo tik 20 tonų atliekų.
Šį vasaros sezoną per 4 mėnesius į Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro sąvartyną visų komunalinių, žaliųjų, didelių gabaritų atliekų iš Palangos buvo išvežta beveik 700 tonų daugiau, nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį: pernai – 6224,5 tonos, o šiemet – beveik 6916,4 tonos atliekų.
Didžiausias surinktų atliekų skirtumas buvo rugpjūtį. Pernai per paskutinį vasaros mėnesį mieste buvo surinkta apie 1869 tonos, o šiemet – beveik 2180 tonų atliekų.

Pliažai buvo užversti dumbliais
Palangos komunalininkai ypač daug darbo turėjo kurorto pliažuose, kurie, esant geriems orams, poilsiautojų buvo nugulti nuo ankstyvo ryto iki vakaro.
Nuo pat 4 valandos ryto paplūdimiuose kasdien darbuodavosi 12 žmonių brigada. Eidami pliažu iš pradžių jie surinkdavo matomas šiukšles, išlygindavo vaikų išraustas duobes, o po to paplūdimį iškedendavo pernai įsigyta smėlio valymo mašina.
Iš viso oficialių paplūdimių plotas Palangoje ir Šventojoje siekia 108 hektarus. Mašina smėlis valomas 48 hektarų ploto centriniuose pliažuose. Palangoje jie buvo valomi 6 kartus per mėnesį, o Šventojoje – tris kartus.
Ypač daug rūpesčių kilo rugpjūčio antrojoje pusėje, kai per vieną audrą jūra į krantą išmetė seniai regėtus dumblių ir kerpių kalnus.
Palangoje ir Šventojoje centriniuose paplūdimiuose dumbliais buvo užversta ne tik pakrantė. Per bangų sustumtas jūros žoles ir kerpes buvo net neįmanoma įbristi į jūrą. Komunalininkams dumblius teko griebti iš vandens.
Tuomet per savaitę iš paplūdimių buvo išvežta net 400 tonų dumblių, kai ankstesniais metais per visą vasarą jų būdavo prirenkama tik apie 50 tonų.

Kopose darbavosi jau pavasarį
Neįprastai šilta ir besniegė praėjusi žiema pajūryje pasiruošimo vasaros sezonui darbus Palangos komunalininkams leido pradėti jau kovo pradžioje.
Palangos ir Šventosios paplūdimių kopose iš viso yra išraizgyta apie 12,5 tūkst. kvadratinių metrų ploto medinių takų, iš kurių kiekvieną pavasarį reikia remontuoti apie pusę tūkstančio kvadratinių metrų.
Už kurorto infrastruktūrą atsakingas bendrovės „Palangos komunalinis ūkis“ vadybininkas Aidas Jocas pasakojo, kad medinės takų dangos impregnuoti negalima, nes poilsiautojai dažniausiai ja vaikšto basi ir gali būti alergiški cheminėms medžiagoms.
Todėl drėgmės veikiama mediena per keletą metų supūna. Ypač greitai sutrūnyja po takų apačia pakloti mediniai tašai, ant kurių tvirtinamos takų dangos lentelės. Kas 5 – 7 metus lopyti išpuvusias lenteles nebeapsimoka ir tenka keisti visą takų dangą.
Vasarą naujai pakloti takai poilsiautojus pasitiko visame priekopės ruože nuo Jūratės ir Kąstyčio skvero iki S. Dariaus ir S. Girėno gatvės.
Iš viso kopose buvo paklota apie 2,1 tūkstančiai kvadratinių metrų naujų medinių takų. Dalis jų buvo gerokai praplatinti, kad ant jų galėtų prasilenkti vežimėliais į paplūdimį važiuojantys neįgalieji. Takų gamyba ir darbai įmonei kainavo apie 62 tūkst. eurų. Dar beveik 50 tūkst. eurų buvo išleista kasmetiniam jūros tilto remontui ir turėklų dažymui.

Skverus šienavo po kelis kartus
Daug priežiūros šią vasarą pareikalavo Palangos žaliosios vejos bei gėlynų priežiūra.
Iš viso pačioje Palangoje šienaujami plotai kartu su daugiabučių teritorijomis sudaro apie 90 hektarų. Dar apie 22,5 hektarų žaliųjų vejų prižiūrima Šventojoje.
Šilta ir palyginus drėgna vasara skatino intensyvų žolės augimą, todėl centrinėje miesto dalyje esančius skverus komunalininkams tekdavo šienauti ir po 4 kartus per mėnesį. Atokesnėse kurorto vietose buvo šienaujama kiek rečiau.
Todėl per vasarą šienaujant po keletą kartų susidarė milžiniški plotai: centrinėje Palangoje kartu su Rąžės upelio šlaitų šienavimu – beveik 1,2 tūkst. hektarų, o Šventojoje – beveik 340 hektarų.
Daug kurorto komunalininkų triūso praėjusią vasarą pareikalavo miesto puošyba gėlėmis. Bendrovės apželdintojai Palangoje ir Šventojoje prižiūri 9,4 tūkst. kvadratinių metrų gėlynų. Gėlėms per sezono laikotarpį buvo išleista 52,5 tūkst. eurų.

Straipsnyje naudota UAB „Palangos komunalinis ūkis“ info
 

Jūsų komentaras:

Iza 2020-12-26 17:46 (IP: 172.69.190.63)
Gėda Palangai turint tokį direktorių

Taip pat skaitykite


Nors moksleivių  beveik visoje šalyje mažėja, Palanga – maloni išimtis: miesto mokyklų duris rugsėjo 1-ąją pravers daugiau mokinių. 


Kaip Palangos miesto savivaldybė atrodė šiais metais žvelgiant mokesčių surinkimo prievaizdo, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) akimis? Kiek verslo liudijimų ir kokiai veiklai palangiškiai buvo šiemet išsiėmę? Kaip Palangoje surenkami labiausiai valstybės biudžetą papildantys gyventojų pajamų ir pridėtinės vertės mokesčiai (GPM ir PVM)? „Palangos...


2020 metų pavasaris, kuris į istoriją įeis kaip „kovido“ protrūkio laikmetis, Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) buvo ramus, o vasara, anot Ingos Ruokienės, PMRC administratorės, niekuo ypatingai nesiskyrė nuo kitų vasaros sezonų. Tačiau vietinės rinkliavos už automobilių statymą šiemet buvo surinkta rekordiškai daug – 661 284 eurai, 2019 metais –...


2020 metų pavasaris, kuris į istoriją įeis kaip „kovido“ protrūkio laikmetis, Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) buvo ramus, o vasara, anot Ingos Ruokienės, PMRC administratorės, niekuo ypatingai nesiskyrė nuo kitų vasaros sezonų. Tačiau vietinės rinkliavos už automobilių statymą šiemet buvo surinkta rekordiškai daug. „Dėl koronaviruso daug žmonių...


Nors ruduo jau įsibėgėjo, galima sakyti, kad vasara Palangoje baigiasi tik dabar – kurortas iki šiol savaitgaliais sulaukia gausaus būrio svečių, tad atokvėpio po įtemptos darbų kurorte nematyti. Mieste virte verda ir infrastruktūros tvarkymo darbai, įgyvendinami didelės apimties projektai, ir panašu, kad tempų mažinti neketinama. Apie tai, kokiomis nuotaikomis įsibėgėjus...


Retai tiek daug tokios didelės apimties darbų kada nors „supuolė“ kaip šią vasarą. Vyriausybei skyrus Palangos senosios gimnazijos rekonstrukcijai lėšų, buvo pasirašyta rangos sutartis – rekonstrukcijos darbai netrukus prasidės. Metų gale tikimasi pakviesti į Kurhauzo medinės dalies restauracijos pabaigtuves.


Koks buvo praėjęs sezonas Palangos miesto rinkliavų centrui? Rekordiškas! Per šį sezoną – nuo gegužės 15 d. iki rugsėjo 15 d. – buvo surinkta rekordiškai daug vietinės rinkliavos už naudojimąsi Palangos miesto savivaldybės tarybos nustatytomis vietomis automobiliams statyti – net 557 508,68 eurai, pernai – 486 456,95 eurai, užpernai – 394...


Rašytoja Rūta Vanagaitė, paskleidusi neigiamą žinią apie partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą, sukėlė didžiulę diskusijų bangą. Kalbinti palangiškiai patikino, jog dėl tokių žodžių jie, patys kovoję už savo šalį, labai įsižeidė, tačiau neslepia, jog ir anuomet būta visko, visokių žmonių buvo tada, esama ir dabar.


Palangos komunalininkai jau rengiasi artėjančiai vasarai

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 04 02 | Rubrika: Miestas

Palangos komunalininkai intensyviai rengiasi artėjančiam vasaros sezonui, tad kurorte verda miesto tvarkymo darbai. Pasak UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus Konstantino Skieraus, daugelis jų miestiečiams kol kas nematomi, tačiau vos atšilus orams šie darbai taps pastebimi.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius