Seilių funkcijos ir nauda burnos sveikatai

Palangos tiltas, 2022-07-20
Peržiūrėta
1866
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Seilių funkcijos ir nauda burnos sveikatai

Seilės – neabejotinai vienas iš labiausiai apleistų burnos ir bendros sveikatos aspektų. Normalus seilių išsiskyrimas labai svarbus burnos sveikatai ir tinkamam virškinimui. Šiame straipsnyje Šv. Kristoforo odontologijos klinikos specialistai aptars seilių funkcijas, sveikų seilių naudą ir ką daryti, jei jų gaminate per daug arba per mažai.

Kas yra seilės?

Seilės – tai burnos seilių liaukų gaminamas ekstraląstelinis skystis. Seilėse gausu svarbių fermentų, kurie skaido maisto daleles, o tai pirmasis virškinimo proceso etapas. Jos taip pat dantis aprūpina mineralais ir kitomis medžiagomis, kurias dantys naudoja remineralizacijai.

Iš ko sudarytos seilės? Seiles sudaro:

·      vanduo (95 % seilių sudėties)

·      elektrolitai (natris, kalis, kalcis, magnis, bikarbonatas ir fosfatas).

·      gleivės

·      fermentai

·      Imunoglobulinai (IgA ir kt.)

·      baltymai

·      sekreciniai mucinai, laktoferinas, lizocimas, peroksidazė ir kiti antibakteriniai junginiai

·      azoto junginiai (karbamidas, amoniakas ir kt.)

·      sveikos seilės šiek tiek rūgščios, jų pH svyruoja tarp 6-7. Dėl to seilės gali skaidyti maistą ir apsaugoti burną nuo bakterijų kaupimosi.

Seilių klampumas (tirštumas ir tekėjimas) kinta priklausomai nuo simpatinės ir parasimpatinės nervų sistemos veiklos. Tai reiškia, kad išsigandus arba ruošiantis kovai seilių konsistencija pasikeičia.

Seilių funkcijos

1. Maisto likučių šalinimas

Seilės išvalo burnoje esančius maisto likučius. Esant tinkamam seilėtekiui, maisto dalelės rečiau kaupiasi ant dantų ar kitų burnos ertmės vietų.

2. Skonis

Maisto molekulės, turinčios savitą skonį, pirmiausia turi būti ištirpintos – tik tada galėsite pajusti maisto skonį.

Jūsų seilės sąveikauja su skonio receptoriais ir tokiu būdu suteikia maistui skonį.

3. Virškinimo proceso pradžia

Virškinimo procesas prasideda nuo kramtymo ir rijimo, tačiau šie procesai neįmanomi be seilių.

Jums kramtant seilės burnoje suriša maisto daleles į "boliusą" – slidžią medžiagą, kuri lengvai patenka į stemplę. Fermentas amilazė suskaido maisto daleles į paprastesnius junginius. Tai pirmasis maisto virškinimo žingsnis.

Be to, seilėse esantys junginiai apsaugo gerklę ir stemplę nuo įvairių dirgiklių.

4. Burnos mikrobiomo palaikymas

Jūsų seilės – pagrindinė medžiaga, lemianti tinkamą gerųjų ir blogųjų mikrobų pusiausvyrą burnoje.

Seilėse esantys makromolekuliniai baltymai ir mucinai naikina, kaupia ir (arba) prisitvirtina prie tam tikrų burnos bakterijų rūšių. Mucinai ypač gali neleisti bakterijoms prisitvirtinti prie burnoje esančių paviršių ir kolonizuotis tam tikroje vietoje.

Šios funkcijos padeda palaikyti burnos mikrobiomą ir neleisti patogenams (ertmę sukeliančioms arba kariesogeninėms bakterijoms) įsitvirtinti burnoje.

5. Burnos tepimas

Seilės – seromukozinė danga, t. y. burnoje sukuria barjerą tarp burnos gleivinės ir visko, kas patenka į burną. Viena iš svarbiausių seilių funkcijų - šių paviršių tepimas. 

Tepdamos burną, seilės apsaugo liežuvį, dantenas, skruostus, burnos dugną ir turint gomurį nuo sudirginimo.

Seilių tepimas apsaugo nuo:

apnašose esančių proteolitinių ir hidrolizinių fermentų (kurie gali suardyti dantų emalį ir sukelti emalio eroziją ar dantų ėduonį)

rūkymo ir kitų cheminių medžiagų, kuriomis kvėpuojate, kancerogenų

burnos sausumo dėl kvėpavimo burna

Seilės taip pat padeda kalbėti, nes jos sutepa burnos gleivinę.

6. Buferinės rūgštys

Seilės ne tik pašalina maisto likučius, kuriais gali maitintis dantų ėduonį sukeliančios bakterijos, bet ir šarmina rūgštis, galinčias suardyti dantų emalį.

Junginiai, padedantys užtikrinti dantų apsaugą:

·      bikarbonatas

·      Histidino peptidai

·      fosfatai

·      karbamidas

·      Amfoteriniai baltymai ir fermentai.

Bikarbonatas dažnai patenka į dantų apnašas ir neutralizuoja rūgštis. Bikarbonatas gamina amoniaką, iš kurio susidaro aminai - papildomas buferis rūgštims neutralizuoti.

Ši seilių funkcija beveik neegzistuoja, kai seilių kaupiasi mažai. Tai dar vadinama "nestimuliuotomis seilėmis". 

Mažas seilių tekėjimo greitis sukelia šalutinį burnos sausumą (kserostomiją), dėl kurio padidėja ėduonies atsiradimo rizika.

7. Stiprių dantų apsauga

Seilės padeda išsaugoti dantų tvirtumą ir remineralizuoti dantis. Taip apsaugo juos nuo ėduonies. 

Jūsų dantys remineralizuojasi ir demineralizuojasi kiekvieną akimirką. Tinkamas seilių tekėjimas ir pH (6-7) leidžia dantis aprūpinti mineralinėmis medžiagomis ir kartu apsaugo nuo emalį ardančių rūgščių.

8. Sisteminių sveikatos problemų nustatymas

Seilių baltymai ir DNR seilėse padeda nustatyti ligas.

Iš seilių galima nuspėti arba diagnozuoti tokias būkles:

·      Burnos vėžys

·      Galvos ir kaklo vėžys

·      Virusai, įskaitant ŽIV

·      Aknė

·      Alergija

·      Vaisingumo problemos ir pastojimo sutrikimai

·      Vyriško tipo nuplikimas

·      Lėtinis stresas

·      Širdies ir kraujagyslių problemos (padidėjęs cholesterolio kiekis ir širdies plakimas)

·      Per žema kūno temperatūra

·      Miego sutrikimai

·      Kalcio įsisavinimo problemos

·      Priešlaikinis senėjimas.

Kaip burna gamina seiles

Seilių liaukos gamina ir išskiria seiles ląstelių grupelėmis, vadinamomis akiniais. Akiniai išskiria skystį, kuris kaupiasi latakuose, kur optimizuojama seilių junginių pusiausvyra.

Visi šie maži seilių liaukų latakai nukreipiami į didesnius ir susijungia į vieną lataką. Iš šio vieno potrauminio kanalo į burną patenka 90 % seilių.

Kiekvienoje burnos pusėje yra pagrindinės seilių liaukos:

·      Parotidinė liauka (aukštai skruoste)

·      Požandinė liauka

·      Požandinė liauka

Nesant jokių išorinių veiksnių, visada gaminasi nedidelis kiekis seilių. Papildomai seilių išsiskiriai:

·      Kramtant ir ragaujant maistą

·      užuodžiant tam tikrus kvapus

·      vartojant vaistus, kurie turi įtakos seilėms.

Kaip palaikyti sveikas seiles

Kad seilės būtų sveikos ir gausiai gamintųsi:

·       Gerkite daug vandens. Ekspertai siūlo kasdien išgerti bent pusantro litro vandens. Taip pat valgykite drėkinančio maisto, pavyzdžiui, salierų ir arbūzų.

·      Gydykite sezonines ir buitinės alergijos, kad išvengtumėte kvėpavimo per burną.

·      Praktikuokite gerą burnos higieną, įskaitant dantų valymą, dantų siūlą ir liežuvio grandymą.

·      Kramtykite eritritolio arba ksilitolio gumą ir (arba) mėtas. Šie cukraus alkoholiai padidina jūsų gaminamų seilių kiekį ir gali paskatinti dantų remineralizaciją.

·      Valgykite skirtingos tekstūros maisto produktus. Valgydami maistą, kurį reikia gerokai kramtyti, skatinkite seilių tekėjimą.

·       Vakarais burną užsiklijuokite lipnia juosta. Kvėpavimas per burną miegot metu -vienas iš pagrindinių burnos sausumo veiksnių.

·      Naudokite dirbtinių seilių produktus, pavyzdžiui, "Biotene" gelį. Sunkiais atvejais Jūsų gydytojas odontologas gali paskirti burną drėkinančių purškalų.

·      Venkite tradicinių burnos skalavimo skysčių. Dauguma skalavimo skysčių sausina burną ir naikina burnos mikrobiomą.

·      Kelis kartus per dieną skalaukite praskiestu geriamosios sodos tirpalu. Tai gali padėti neutralizuoti rūgštis ir kontroliuoti ėduonį.

Ar seilės gali pakenkti dantims? Techniniu požiūriu seilių trūkumas gali pakenkti dantims. 

Jei miegate pravira burna, sergate tokia liga kaip Sjögreno sindromas arba vartojate sausumą burnoje sukeliančius vaistus, tikėtina, kad jūsų burnoje seilių per mažai. Dėl lėto seilių tekėjimo gali atsirasti ėduonis ir, galbūt, kitos problemos, pavyzdžiui, dantenų ligos ar jautrūs dantys.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos universiteto ligoninės kraujagyslių chirurgai jau ketvirtus metus iš eilės kvietė vyresnio amžiaus žmones nemokamai ir greitai pilvo aortos patikrai. Jie ragino neprarasti budrumo, nes šios gyvybiškai svarbios kraujagyslės pažaida gali būti mirtina.


Nereikia ir sakyti – priežasčių, kodėl mums yra svarbios ir reikalingos užsienio kalbos, labai daug.


Kovo 11-osios išvakarėse kūrybingieji Palangos senosios gimnazijos mokiniai su jais ruošusiais mokytojais pakvietė atšvęsti kiekvienam lietuviui svarbios valstybinės šventės – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos.


Ikiteisminį tyrimą atliekantys Palangos m. PK pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – padėti atpažinti vaizdo medžiagoje užfiksuotą asmenį, galintį turėti tyrimui svarbios informacijos.  


Iki vienos, visai Palangai svarbios datos – kovo 3-iosios, – kada rinksime savivaldybės naująją Tarybą, liko visai nedaug. Kam patikėsime miesto vairą kitus ketverius metus?


Klaipėdos apskr. VPK Palangos policijos komisariato pareigūnai prašo visuomenės pagalbos nustatant nuotraukoje matomo vyro tapatybę – asmuo gali turėti tyrimui svarbios informacijos. Atpažinusius asmenį, prašome susisiekti su tyrėja V. Budre tel. 870064712, el.p. [email protected]


Palangiškiai debiutavo Lietuvos suaugusių čempionate

"Palangos tilto" informacija, 2018 03 21 | Rubrika: Sportas

Vilniuje vyko vienas svarbiausių 2018 metų karatė kiokušin renginių - suaugusiųjų karatė kiokušin čempionatas, kuriame varžėsi patys stipriausi kovotojai iš visų Lietuvos klubų. Šios varžybos buvo svarbios ir dėl to, kad jų pagrindu bus formuojama suaugusiųjų rinktinė, kuri gegužės mėnesį gins Lietuvos garbę Europos čempionate Lenkijoje.


Savaitgalį Vilniuje vyko karate kiokušin Lietuvos jaunučių žaidynių finalinis etapas. Tai buvo istorinis įvykis, kadangi pirmą kartą ši sporto šaka buvo įtraukta į Lietuvos jaunučių žaidynes tarp kitų Olimpinių sporto šakų. Varžybos buvo svarbios ir tuo, kad žaidynių nugalėtojai iškovojo paskutinius kelialapius į lapkričio 8-9d. Kaune vyksiantį Europos...


Baigiantis metams, juos aptaria ir miesto įmonės bei organizacijos. Kai kurios jų, tokios kaip UAB „Palangos butų ūkis“ – itin svarbios, gerinant miesto gyventojų gyvenimo kokybę, kad visi gyventume patogiau ir maloniau. Apie praeinančius 2011-uosius ir apie tai, ką Butų ūkis žada miestelėnams Naujaisiais, „Palangos tiltas“ susitiko pasikalbėti su UAB...


Trylikametis šventojiškis Tomas Jurevičius gyvena džiugiomis laukimo nuotaikomis, mat gruodžio mėnesį jis ruošiasi vykti į Pasaulio kartingų čempionatą, vyksiantį Egipte. Jaunasis lenktynininkas, ilgindamas savo pergalių sąrašą, priartėjo ir prie šios, jam itin svarbios, – pateko į pasaulio čempionatą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius