Kurhauzo pamatų likučiai turi būti paimti valstybės nuosavybėn

Linas JEGELEVIČIUS, 2017-07-03
Peržiūrėta
2076
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kurhauzo pamatų likučiai turi būti paimti valstybės nuosavybėn

Klaipėdos apygardos teismas praėjusį penktadienį, birželio 30 dieną, išnagrinėjęs apeliacinius skundus dėl netinkamai laikomos Kurhauzo dalies paėmimo valstybės nuosavybėn, atlyginimo priteisimo ir žalos atlyginimo, pakeitė Palangos apylinkės teismo sprendimą ir nutarė išlikusią medinę pastato dalį, priklausančią pastato bendrasavininkui Gediminui Jackai, perduoti valstybės žinion. Valstybė paimamo turto bendraturčiams turi atlyginti 10 139,6 eurų sumą, valstybei turi būti atlyginta kultūros vertybei dėl aplaidumo bei nepriežiūros padaryta 29 175, 8 eurų žala.
Teisėjų kolegijos vertinimu, Kurhauzo dalies, dėl kurios kilo ginčas, bendraturčiai ir po daugkartinių nurodymų nevykdė įstatymų ir kitų teisės normų reikalavimų tinkamai laikyti ir prižiūrėti jiems nuosavybės teise priklausančią kultūros vertybę, turinčią visuomenei didelę istorinę, kultūrinę vertę.
Teismas konstatavo, kad tinkamai neprižiūrima medinė Kurhauzo dalis, nepašalinus atsiradusių defektų ir neatlikus būtinų veiksmų statiniui apsaugoti, visiškai sunyko. Paimti neprižiūrimą turtą valstybės nuosavybėn teismo prašė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
„Siekiant išsaugoti Lietuvos kultūros ir istorijos paveldo objektą ateinančioms kartoms, atsakovams priklausanti Kurhauzo dalis turi būti perduota valstybės nuosavybėn. Teisėjų kolegijos sprendimu, nagrinėjamu atveju egzistuoja visos teisės aktuose numatytos sąlygos, kad ieškovo reikalavimas būtų tenkintas“, – sakė Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos, nagrinėjusios bylą, pirmininkė Raimonda Andrulienė.
Teismas taip pat konstatavo, kad dėl nerūpestingo ir neatidaus elgesio su saugotinu valstybės objektu sunykus medinei Kurhauzo daliai ir likus tik pamatams, pastato dalies vertė stipriai sumažėjo. Valstybės nuosavybėn paimami tik išlikę kultūros vertybės dalies fragmentai, kurių vertė – 10 139,6 eurų. Ši suma turi būti atlyginta bendraturčiams proporcingai jų turimoms nuosavybės dalims.
Taip pat nustatyta, kad dėl pastato dalies bendraturčių neveikimo, jiems nevykdant įstatymais ir kitais norminiais aktais nustatytų pareigų bei privalomų paliepimų, padidėjo išlaidos, būtinos šiam objektui konservuoti ir atstatyti. Teismas solidariai atsakovams priteisė 29 175,8 eurų kultūros vertybei padarytos žalos atlyginimą. Kolegija nurodė, kad priteisti ir išieškoti iš atsakovų pinigai, kaip Kurhauzui padarytos žalos atlyginimas, turi būti panaudoti būtent Kurhauzo dalies užkonservavimui, restauravimui ir atstatymui.
Primename, kad Palangos miesto apylinkės teismas praėjusių metų rugsėjo 26 d. sprendimu ieškinį dėl Kurhauzo dalies paėmimo valstybės nuosavybėn ir atlyginimo už paimamą turtą, taip pat dėl turtui padarytos žalos atlyginimo atmetė.
Klaipėdos apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo paskelbimo dienos, tačiau per tris mėnesius kasacine tvarka gali būti skundžiama Lietuvos aukščiausiajam teismui.

Savivaldybė visas procedūras dabar atliks operatyviai
„Palangos tiltas“ paprašė miesto mero Šarūno Vaitkaus atsakyti į kelis klausimus.
– Kadangi sprendimas įsiteisėja iškart, kada savivaldybė pradės rengti šios pastato dalies atstatymo techninį projektą?
– Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį, jog, pagal teismo nutartį, medinė Kurhauzo dalis paimama ne Palangos miesto savivaldybės, o valstybės nuosavybėn. Tad dar laukia nemažai procedūrų, bus reikalingas ir Vyriausybės nutarimas, kad medinė Kurhauzo dalis būtų perduota Palangos miesto savivaldybei, ir mes galėtume imtis šios pastato dalies restauracijos. Šią savaitę vykstu į Vilnių, kur susitiksiu su Kultūros paveldo departamento direktore Diana Varnaite bei aptarsiu visus su šiomis procedūromis susijusius klausimus ir galimus finansavimo būdus.
Siekdama, kad medinė Kurhauzo dalis būtų kuo greičiau restauruota, Palangos miesto savivaldybė operatyviai atliks visas reikiamas įstatyme numatytas procedūras ir kartu su Kultūros paveldo departamentu parengs pastato medinės dalies restauracijos ir pritaikymo šiandienos poreikiams projektą. Tai padarysime dar šiais metais, o kitąmet ieškosime galimų finansavimo šaltinių pastato restauracijos darbams. Dėsime visas pastangas, kad, parengus restauracijos projektą, sunykusi Kurhauzo dalis būtų kuo greičiau atstatyta.
– Ar savivaldybė turės ką nors sumokėti G. Jackai?
– Palangos miesto savivaldybė neturės sumokėti nė euro – šioje byloje dalyvavome kaip trečiasis asmuo, tad jokių finansinių įpareigojimų, susijusių su Kurhauzo byla, neturime.
Teismas už paimamus valstybės nuosavybėn išlikusius kultūros vertybės dalies fragmentus iš valstybės priteisė Jackų šeimos nariams solidariai 10 tūkst. 139,60 Eur. Tačiau taip pat konstatavo, kad Jackos, atlygindami Kurhauzo pastato daliai padarytą žalą, valstybei turi solidariai sumokėti 29 tūkst. 175,79 Eur. Pagal priimtą teismo sprendimą tai reiškia, kad valstybė atsakovams taip pat nemokės nė cento, o šie už kultūros vertybei padarytą žalą turės atlyginti valstybei 19 tūkst. eurų.
– Kas įsikurs atstatytoje medinėje Kurhauzo dalyje?
– Pirmiausia reikia parengti restauracijos techninį projektą, įvertinti, kiek ir kokių patalpų bus medinėje Kurhauzo dalyje, ir tik tuomet galėsime konkrečiai pasakyti, kas ir kuriose patalpose įsikurs.
Kas galėtų įsikurti restauruotoje medinėje Kurhauzo dalyje, spręs Savivaldybės taryba. Projekto rengimo metu Tarybai siūlysiu, kad ši pastato dalis būtų pritaikyta Palangos kultūros kolektyvams. Ten galėtų vykti ir šokių kolektyvų „Bočiai“, „Banguolis“ ir kitų repeticijos, taip pat galėtų atsirasti Palangos etnoklubo „Mėguva“ amatų centras – kūrybinės dirbtuvės. Kitaip tariant, čia turėtų būti kultūros centras.

„Esu šoke“
Gediminas Jacka vakar „Palangos tiltui“ sakė, kad dar „negalįs atsigauti“.
„Esu šoke, depresijoje, taip sakant. Labai liūdnas. Teisingumą vykdo teismai... Dar nespėjau atidžiai pasižiūrėti teismo sprendimo. Kaip sakiau, esu šoke. Tokia mūsų kapitalistinė valstybė – galimybių atsakyti nedavė, atėmė, dar ir primokėti pačiam reikia. Juokas per ašaras“, – sakė G. Jacka.

Straipsniui panaudota Klaipėdos apygardos teismo pranešimo spaudai informacija

Jūsų komentaras:

vyt 2017-07-06 15:58 (IP: 84.15.186.158)
Teisingai,senokai reikejo.

oho 2017-07-06 06:35 (IP: 37.187.53.94)
mokykloj savo snarglius valge, o dabar ka isdarineja sarunelis

Taip pat skaitykite

Šį sezoną Palangos reprezentaciniam krepšinio klubui „Kuršiai“ musę kandus – palangiškiai tarp 14 7bet-NKL klubų liko treti nuo galo, ištikimiausi sirgaliai širsta. „Komanda turi tokią nuostabią areną, už kurios nuomą nereikia mokėti nė cento. Kasmet iš Savivaldybės gauna 100 tūkstančių eurų paramos – net gerokai didesnės savivaldybės negali sau leisti. O rezultatai – liūdni,“ – sielojasi...


Trečiadienį, balandžio 26 dieną, Konkurencijos taryba paskelbė sprendimą „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos priimto sprendimo perduoti viešajai įstaigai „Palangos investicijų valdymas“ patikėjimo teise valdyti savivaldybei priklausantį baseiną. Deja, žinios iš Vilniaus atėjo liūdnos – iš Savivaldybės pavaldumo baseinas išbraukiamas. Baseinas, kurį Palangos savivaldybė pastatė savo...


Vakar vakare, apie 21 valandą, Palangos miesto savivaldybė, kaip ir kitos šalyje, gavo Sveikatos apsaugos ministro Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimą dėl asmenų izoliavimo savivaldybių administracijų numatytose patalpose. Šį sprendimą privaloma įgyvendinti nedelsiant, bet ar įmanoma padaryti tai, kam valstybė yra...


Klaipėdos apygardos teismas praėjusį penktadienį, birželio 30 dieną, išnagrinėjęs apeliacinius skundus dėl netinkamai laikomos Kurhauzo dalies paėmimo valstybės nuosavybėn, atlyginimo priteisimo ir žalos atlyginimo, pakeitė Palangos apylinkės teismo sprendimą ir nutarė išlikusią medinę pastato dalį, priklausančią pastato bendrasavininkui Gediminui Jackai, perduoti valstybės...


Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai ragina gyventojus, Šventojoje be leidimų pasistačiusius prekybos bei kitus laikinuosius įrenginius, juos išsigabenti iki metų pabaigos. Nesuskubus to padaryti savininkams, nelegalūs įrenginiai bus nukeldinti stebint antstoliui.


Lietuviai turi būti įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą?  1

Vaidas LEKSTUTIS Sambūrio „Būkime vieningi“ koordinatorius, 2013 11 11 | Rubrika: Miestas

Daugelis esate girdėję, o gal ir matę Lietuvos raudonąją knygą. Lietuvos raudonoji knyga – juridinis valstybės dokumentas, kurio pagrindu Lietuvos Respublikoje organizuojama retų bei nykstančių augalų, grybų ir gyvūnų rūšių apsauga. Šią knygą sudaro žinių sąvadas apie saugomų rūšių būklę ir apsaugos būdus.


Jeigu Palangoje statėte namą – ar ruošiatės tai daryti, – ir prireikė techninio projekto, sklypo detaliojo plano, o gal geodezinių, kitokio projektavimo ar topografijos darbų, galbūt jau teko praverti UAB „Vakarų regiono projektai“ įkūrėjo ir direktoriaus Rimvydo Grikšo duris.


„Ar geras šokis turi būti panašus į jūros šėlsmą? Labai jau poetiškai pasakyta. Šokis turi būti visoks“, – nusišypsojo sužinojęs pagrindinę mūsų pokalbio temą tarptautinės kategorijos teisėjas, Lietuvos sportinių šokių federacijos viceprezidentas, Palangos moksleivių klubo sportinių šokių kolektyvo vadovas Paulius...


Kas ir kada prie kurhauzo sudegusios sienos pritvirtino elektros kabelinę spintą? Jos pakabinimas turėjo būti suderintas ne tik su VST, bet ir Palangos savivaldybės Komunalinio ūkio skyriumi, bet nei elektrikai, nei savivaldybės komunalininkai apie ją teigia nieko negirdėję. Kurhauzo bendrasavininkas Gediminas Jacka, dėl kibirkščiuojančios spintelės sustabdęs kurhauzo medinės dalies ardymo...


Paveldosaugininkai pagrasino kurhauzą perimti valstybės nuosavybėn

Dalia JURGAITYTĖ, Linas JEGELEVIČIUS, 2010 11 16 | Rubrika: Miestas

Ar gali atsitikti taip, kad valstybėje, savo Konstitucijoje įtvirtinančioje nuosavybės neliečiamumą ir apsaugą, yrantis kurhauzas galėtų būti paimtas valstybės nuosavybėn? Būtent apie tai įspėjo pastarosiomis dienomis  valstybės saugomo kultūros vertybės  kurhauzo bendrasavininkius Palangos miesto savivaldybę ir Jackų šeimą pasiekęs Kultūros paveldo departamento prie Kultūros...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius