Kurorte buksavęs daugiabučių atnaujinimo procesas turi paspartėti

Linas JEGELEVIČIUS, 2016-05-05
Peržiūrėta
1028
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus ir Daugiabučių renovacijos programos mieste įgyvendinimo administratorė Kristina Viščiūnienė.
UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus ir Daugiabučių renovacijos programos mieste įgyvendinimo administratorė Kristina Viščiūnienė.

Bankams skyrus antrajam kurorto daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) etapui finansavimą, Palangoje renovacija turėtų vykti sparčiau. Nors renovacijos procesas mieste, kaip ir visoje šalyje, patiria trikdžių, renovacijos programos įgyvendinimo administratoriui UAB „Palangos komunalinis ūkis“ bei renovacijos prievaizdui, Aplinkos ministerijos Būsto Energijos Taupymo Agentūrai (BETA), suderinus patikslintus daugiabučių modernizavimo investicinius planus, kitus techninius dalykus, renovacija kurorte taip pat turėtų vykti sklandžiau.

Renovacijos nauda – akivaizdi
„Nepaisant trikdžių, žmones vilioja renovacijos galimybės, nes renovuotuose namuose šildymo kaštai, skaičiuojant vienam kvadratiniam metrui, kurorte sumažėjo nuo 30 iki net 70 procentų . Tai parodė „Litesko“ duomenų analizė, – „Palangos tiltui“ sakė UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus. – Labai norime liūto dalį renovacijos darbų pabaigti iki naujųjų metų – po jų valstybės prisidėjimas prie renovacijos finansavimo sumažės“.
Daugiabučių renovacijos programos mieste įgyvendinimo administratorė Kristina Viščiūnienė pastebėjo, kad įgyvendinant pirmąjį daugiabučių renovacijos mieste etapą, neišvengta nesusipratimų ir nesutarimų su renovacijos rangove UAB „Konsolė“.
„Rangovas reikalavo skirti darbams atlikti papildomų lėšų ir didesnių dėl to darbų apimčių, nors jos nebuvo numatytos investiciniuose planuose“, – sakė K. Viščiūnienė.
Nesutarimai su rangovu nuvedė net iki teismo, bet ginčas buvo išspręstas taikiai.
Pirmajame etape daugiabučių renovaciją mieste vykdė dvi įmonės.
Pirmajame etape buvo numatyti renovuoti šie daugiabučiai: J. Biliūno g. 3, Druskininkų g. 1, Ganyklų g. 29, Ganyklų g. 37, Ganyklų g. 41, Jūratės g. 26, Jūratės g. 28, Medžiotojų g. 10, S. Nėries g. 3, S. Nėries g. 5, B. Oškinio g. 5, Sodų g. 11, Vasario 16-os g. 1, Vytauto g. 81, Vytauto g. 120 ir Žemaitės g. 4.

Antrajame etape – kur kas daugiau rangovų
Antrajame renovacijos etape kurorto daugiabučius naujam gyvenimui prikels keliolika statybos bendrovių. „Praktiškai, kiek yra ar bus renovuojama daugiabučių, tiek bus rangovų“, – sakė K. Skierus.
„Be to, siekėme, kad į miestą atlikti renovaciją ateitų mažesnės statybų įmonės. Nes didelėms bendrovėms esame galbūt šiek tiek per maži. Be to, su mažesnėmis bendrovėmis yra lengviau aptarti darbų eigą ar iškylančias problemas“, – įsiterpė K. Viščiūnienė.
Juokaudamas K. Skierus sakė, kad geriau bendrauti su 10 mažesnių rangovų, nei su viena didele įmone kaip „Konsolė“. „Deja, apgailestaujant galiu pasakyti miesto gyventojams, kad ji kėlė itin didelius reikalavimus miestui, mums, kaip renovacijos administratoriui, nėjo į kompromisus. Buvusiam komunalinio direktoriui, regis, taip pat nepavyko su jais rasti bendros kalbos“, – atvirai kalbėjo K. Skierus.
Pirmajame etape „Konsolė“ renovavo 8 kurorto daugiabučius, antrajame – vieną.
Antrajame etape buvo sulaukta 36 daugiabučių gyventojų prašymų renovacijai, nors 60-iai buvo paruošti renovacijos investicijų planai. Renovacijos darbai dėl ribotų finansavimo galimybių buvo nupirkti tik 15-ai tam geriausiai pasirengusių miesto daugiabučių.
Ar bus gautas finansavimas likusiems namams, paaiškės tik vasarą.

Gauti pinigų renovacijai tapo sunkiau
„Pirmajame etape pinigų buvo pakankamai, tiesą pasakius, mums siūlė tam tikslui pinigus. Europos investicijų bankui apribojus lėšų skyrimą renovacijai Lietuvoje, tenka pasikliauti Lietuvos bankais, kurie numatė pakankamai griežtus kriterijus gauti paskoloms. Ypač griežtai žiūrima į daugiabučių gyventojų skolas“, – atskleidė K. Viščiūnienė.
„Pavyzdžiui, bankas dėl gyventojų skolų jau atsisakė skirti pinigus renovuoti daugiabutį Bangų g. 6, nors esame sulaukę to namo gyventojų prašymo renovacijai“, – sakė K. Skierus.
Minėtą daugiabutį namą administruoja UAB „Palangos butų ūkis“. Kitu atveju, Kretingos g. 43 namo renovaciją bankas taip pat buvo atsisakęs finansuoti, bet pasikeitus namo savininkams, bankas tapo nuolaidesnis. „Gyventojų atsakomybė – sumokėti laiku mokesčius, nekaupti skolų yra ypač svarbi tikintis finansavimo renovacijai“, – tikino abu pašnekovai.
Kalbant apie kreditorių pretenzingumą, jie sakė, kad didelio bankų dėmesio dabar sulaukia net gyventojų balsavimo dėl renovacijos biuleteniai. „Galima vaizdžiai palyginti taip: dabar gauti banko finansavimą daugiabučio renovacijai yra lygiai taip pat sunku, kaip nežinomam verslininkui gauti paskolą verslui vystyti“, – palygino K. Skierus.
Praėjusį penktadienį miesto savivaldybėje buvo pasirašyta sutartis tarp UAB „Palangos komunalinis ūkis“ ir „Šiaulių banko“ dėl kelių daugiabučių mieste renovacijos finansavimo darbų.

Antrajam etapui atrinkti geresnės būklės daugiabučiai
Kalbant apie 15 daugiabučių, kurių renovacijai yra skirtas finansavimas, dviejuose renovacijos darbai, anot K. Viščiūnienės, jau eina į pabaigą.
Kastyčio g. 35 daugiabučio renovacijos pabaigtuvių laukiam birželį, o J. Biliūno g. 9 – gegužę.
„Sodų g. 41, Sodų g. 26, Oškinio g. 8 renovacijos darbai jau yra pradėti, – sakė „Palangos komunalinis ūkis“ renovacijos programos vadybininkė. – Iki sezono pabaigos tikimės, kad darbai ir juose bus pabaigti“.
Nors vasarą į kurortą atvyks tūkstančiai svečių, renovacijos darbų jie nepristabdys. „Jokių apribojimų nebus, tik reikalausime, kad rangovai uoliai tvarkytų aplinką“, – sakė K. Viščiūnienė. „Žinoma, taip pat reikalausime, kad nepradėtų darbų itin anksti ryte, kad nesukeltų nepatogumų miesto gyventojams ir svečiams. Pavyzdžiui, ketinu prašyti, kad darbai būtų pradedami ne anksčiau 9 valandą vasarą“, – pridūrė K. Skierus.
Esant finansavimui ir rangovams, su kuriais iki šiol sutariama praktiškai dėl visko, renovacija Palangoje turėtų vykti sklandžiai.
Tikimasi, kad antrojo renovacijos etapo darbai turėtų vykti sklandžiau ir dėl kitos priežasties – antrajam etapui atrinkti geresnės būklės daugiabučiai. „Galime pasakyti, kad patys žmonės, dalyvaujantys šiame renovacijos etape, reiškė norą, kad jų būstas būtų renovuojamas“, – sakė K. Viščiūnienė. „Išties, pirmajam etapui namai buvo atrenkami pagal viešų paslaugų suvartojimo apimtis. Jos buvo didelės“, – pridūrė K. Skierus.

Pirmasis etapas – renovacijos pamoka administratoriui
Anot K. Skieraus, pirmasis renovacijos etapas buvo gera pamoka tiek jos administratoriams, tiek rangovams, tiek prievaizdams. „Per pirmąjį etapą išmokome tinkamai parengti renovacijos dokumentaciją. Dabar tai vyksta kur kas paprasčiau, nors kaip sakau, popierizmo nesumažėjo. Tiesą pasakius, antrajam etapui netgi atsirado papildomų reikalavimų iš BETA. Pavyzdžiui, visus dokumentus jiems turime pateikti tradiciniu paštu, ne elektroniniu. Tai nepatogu, bet taip yra“, – sutiko K. Skierus ir K. Viščiūnienė.
Kalbant apie pirmojo ir antrojo etapo darbų apimčių skirtumus, vadybininkė pastebėjo, kad antrajame etape fasadinių darbų atliekama netgi daugiau.
Bet tiek K. Viščiūnienė, tiek K. Skierus atkreipia dėmesį, kad renovacijos pradžios statybų darbų kainos 2013 metais buvo gerokai mažesnės. „Tais metais ruošti namų renovacijos investiciniai planai buvo mažesnėmis kainomis nei dabar. Dabar kainos padidėjusios – ir statybų darbams, ir priežiūrai, bet ir antrajame etape atliekamų darbų apimtys yra tos pačios kaip ir pirmajame“, – sakė pašnekovai.

Direktorius rašo aštuonetą
Grįžęs prie „Palangos komunalinio ūkio“ vairo K. Skierus negailėjo gerų žodžių antrajame etape numatytų renovuoti namų investiciniams planams ir rangovams. „Pasakyčiau kaip mokykloje pažymiais: pirmajame etape jiems duočiau penketą, dabar – aštuonetą“, – sakė K. Skierus.
Kilus neigiamam ažiotažui dėl renovacijos ne tik šalies, bet ir kurorto žiniasklaidoje, pašnekovai sakė, kad kai kurie gyventojai buvo tarsi išsigandę, tačiau dabar vis daugiau kurorto gyventojų užsuka į „Palangos komunalinį ūkį“ pasidžiaugti gražiai renovuotu daugiabučiu, sutvarkyta aplinka ir, svarbiausia, gerokai sumažėjusiomis šilumos sąskaitomis.
Išanalizavus „Litesko“ duomenis, paaiškėjo, kad renovuotuose namuose mokesčiai už šildymą sumažėjo nuo 30 iki net 70 procentų.
Anot K. Skieraus, Oškinio g. 5 ir Jūratės g. 26 namų renovacija vyko sklandžiausiai mieste.

Gyventojai ne visada tinkamai informuoti
Didelio kurorto gyventojų, gyvenančių daugiabučiuose, kuriuose atlikta renovacija, pasipiktinimo prieš Naujuosius metus sulaukė itin didelės sąskaitos už renovaciją.
Kaip jau rašė „Palangos tiltas“, taip nutiko dėl to, kad Aplinkos ministerija nebuvo laiku renovacijos administratoriui, komunaliniam, pervedusi numatytų lėšų.
„Gavę valstybės numatytą paramą, vėliau tos sumas perskaičiavome ir dabar tie gyventojai, taip pat ir S. Nėries g. 3, kurie dėl to skundėsi jūsų laikraščiui, dabar moka atitinkamai mažesnes kredito įmokas, – pabrėžė K. Viščiūnienė. – Visi 8 namai iš pirmojo renovacijos etapo tas lėšas jau gavo“.
Tikslindamas K. Skierus sakė, kad dalis gyventojų klaidingai įsitikinę, kad valstybinei komisijai priėmus namo renovacijos darbus, jie jau turį gauti valstybės numatytą 40 procentų paramą. „Taip nėra. Pasirašius tokį aktą, turime daug reikalų su BETA, kuri ima tikrinti dokumentus, vykdo priežiūrą. Kaip parodė mūsų patirtis, tai užtrunka nuo trijų mėnesių iki metų. Vadinasi, tiek laiko gyventojai negali gauti valstybės paramos“, – paaiškino K. Skierus. „Vienu atveju, namas buvo priduotas birželį, o pinigus gavome tik baigiantis metams“, – įsiterpė K. Viščiūnienė.
Deja, pretenzijas tenka atremti ne BETA, o kurorto komunalinio vadovybei.

Ieškoma kompromisų
Paklaustas, ką grįžęs prie komunalinio vairo jis darąs kitaip nei buvęs direktorius Vidas Misikonis, K. Skierus atviravo, kad „labai ieškąs“ kompromisų su „Konsole“.
„Noriu, kad jie dirbtų, kad įvykdytų savo duotus įsipareigojimus dėl renovacijos darbų pirmajame etape. Žodžiu, kad kuo greičiau pabaigtų renovaciją aštuoniuose daugiabučiuose“, – sakė direktorius.
K. Skieraus patirtis ir diplomatija jau duoda vaisių – sutarta dėl daugumos pirmojo etapo namų renovacijos darbų baigimo, teliko vienintelis namas – Vytauto g. 120, dėl kurio nerasta sprendimo. „Bet ir dėl jo – tiksliau darbų kiekių – ir su reikliu namo atstovu renovacijai šnekamės. Paskutinis toks pašnekesys įvyko vakar“, – sakė komunalinio direktorius.
Abu redakcijos pašnekovai tikino, kad renovacijos administratorius, komunalinis, darysiąs viską, kad renovacijos liūto darbų dalis būtų pabaigta iki šių metų pabaigos. Dėl paprastos priežasties: valstybės parama gyventojams renovacijai numatyta tik iki šių metų pabaigos.
„Visi gyventojai, kurie jau dalyvauja antrajame renovacijos etape, gaus valstybės 35 procentų garantuotą paramą už energiją taupančias priemones iki 2017 metų gruodžio 31 dienos“, – pastebėjo K. Viščiūnienė.

Tikslas – daugumą renovacijos baigti šiemet
Bet renovacija taps brangesnė tiems miesto gyventojams, kurie nespėjo patekti į pirmojo ir antrojo renovacijos etapus.
„Nuo Naujųjų metų valstybės parama už naujų investicinių projektų parengimą ir administravimą sumažės 50 procentų. Bet 35 procentų parama už energiją taupančias priemones išliks iki 2017 metų gruodžio 31-os dienos“, – pasakojo vadybininkė.
Nepaisant to, Palanga gali pasididžiuoti, kad atsirado miestelėnų, gyvenančių Janonio g. 45 mediniame name, kurie paprašė, kad komunalinis padėtų parengti namo renovacijos investicinį planą. „Jie prisipažino, kad juos pasiekė žinia apie renovacijos naudą: gerokai mažesnius energijos kaštus ir kainas už juos, – sakė K. Skierus. – Gali būti, kad renovacijos savanorių atsiras ir daugiau mieste“.

Siekis, kad gyventojų renovacijos našta palengvėtų
K. Skierus linktelėjo: „Asmeniškai šnekuosi vietoje su statybininkais, kad renovacija būtų kiek įmanoma daugiau baigta šiais metais. Taip bus visiems geriau ir pigiau“.
Nors, kaip minėta, dar 20 antrojo renovacijos etapo namų nėra sulaukę finansavimo, K. Skierus šnekasi su rangovais, kad jie ir juose pradėtų renovacijos darbus pasikliovę komunalinio direktoriaus patikinimu, kad finansavimas tikrai ateisiąs. „Darome tai, kad gyventojams būtų kuo mažesnė renovacijos mokestinė našta“, – pabrėžė K. Skierus.
Jis prisipažino, kad didžioji dauguma miestelėnų yra labai geranoriški komunaliniam, bet atskleidė, kad apie dešimtadalis lieka nepatenkinti viskuo, ką komunalinis bedarytų. „Mūsų siekis, kad tokių žmonių visai neliktų ar kad jų reti balsai taptų visai negirdimi teigiamų apie renovaciją atsiliepimų gausoje“, – sakė K. Skierus.

Jūsų komentaras:

skamba!!! 2016-05-07 19:01 (// / IP: 78.57.226.210)
,,komunalinis"" administruoja renovacija, gal daugiau pastangu savo tiesioginem pareigom, bo gavnuanku stovis apverktinas.taskas.

pakausimas 2016-05-06 08:11 (.. / IP: 78.57.226.210)
o atlieku konteinerius galima renovuoti, kad nesmirdetu? cia gi tiesiogine komunalinio funkcija

Taip pat skaitykite

Kviečiame į seminarą gyventojams, juos atstovaujančioms ir vienijančioms organizacijoms daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) tema.


Kviečiame į seminarą gyventojams, juos atstovaujančioms ir vienijančioms organizacijoms daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) tema. Seminaro vieta: Vytauto g. 112, Palangos miesto savivaldybė Seminaro laikas: 2019 m. rugsėjo 12 d. 9:30val. Seminare bus aptariama naujausia informacija daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) klausimais, susijusiais su statybiniu-energetiniu...


Pasirašytos daugiabučių atnaujinimo sutartys

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 07 14 | Rubrika: Miestas

Liepos 14 dieną Palangos miesto savivaldybėje UAB „Palangos komunalinis ūkis“ pasirašė sutartis su AB „Šiaulių banku“ dėl II-ojo Palangos daugiabučių atnaujinimo etapo. Šiuo metu jau į daugiabučių atnaujinimo antrąjį etapą įtraukti 35 namai, visi gyventojų prašymai su pageidavimu vykdyti modernizacijos darbus – įvykdyti.  


Bankams skyrus antrajam kurorto daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) etapui finansavimą, Palangoje renovacija turėtų vykti sparčiau. Nors renovacijos procesas mieste, kaip ir visoje šalyje, patiria trikdžių, renovacijos programos įgyvendinimo administratoriui UAB „Palangos komunalinis ūkis“ bei renovacijos prievaizdui, Aplinkos ministerijos Būsto Energijos Taupymo...


UAB „Palangos komunalinis ūkis“ administruoja daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimo (modernizavimo) programą Palangoje ir Šventojoje. Pateiksime pavyzdį iš kelių namų renovacijos eigos.


Skaitytojas klausia: ar tiesa, kad yra atnaujintas butų privatizavimo procesas? Teisininkas V.Korsakas atsako: Taip, visai neseniai, 2015 m. sausio 1 d.,


Palangoje startuoja daugiabučių namų renovacijos antrasis etapas

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2014 03 24 | Rubrika: Miestas

Palangoje startuoja antrasis daugiabučių namų renovacijos etapas – penktadienį pasirašyta Savivaldybės administracijos ir UAB „Terma Consult“ sutartis dėl 58 kurorto daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) energinio naudingumo sertifikatų bei investicinių planų parengimo.


Daugiabučiuose gyvenantys ir renovacijos laukiantys palangiškiai turėtų kuo džiaugtis: nuo spalio 30-osios, prasidėjus antrajam daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos etapui, dar 57 atnaujinimo laukiančių Palangos namų gyventojams suteikta tokia galimybė. Tačiau džiaugsmas apkartintas tuo, kad dėl kai kuriuos daugiabučius administruojančios UAB „Palangos butų ūkis“...


„Atnaujindami daugiabutį namą sumažinsite būsto šildymo išlaidas, pagerinsite gyvenimo kokybę, aplinka taps komfortiškesnė. Investuodami į daugiabučio namo atnaujinimą didinate būsto vertę. Tai pajus ne tik visi namo gyventojai, bet ir jų šeimos nariai, vaikai ar vaikaičiai“, – miesto savivaldybės posėdžių salėje susirinkusiems penktadienį...


Seminaro metu gyventojai supažindinti su būsto atnaujinimo galimybėmis

„Palangos tilto“ informacija, 2011 06 21 | Rubrika: Miestas

Praėjusį penktadienį Palangos savivaldybės Tarybos posėdžių salėje vyko seminaras apie senų daugiabučių namų atnaujinimą ir modernizavimą butų savininkams, administratoriams, daugiabučių namų savininkų bendrijoms, gyventojus atstovaujančių organizacijų atstovams, savivaldybių ir seniūnijų atstovams bei kitiems būsto rinkos dalyviams.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius