Lietuviškos kalbos galia

Rasa GEDVILAITĖ, 2009-11-30
Peržiūrėta
1980
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pradžiuginti žmones, net ir šiais sudėtingais laikais, būna lengva, ypač, kai atrandamas būdas, kaip tai padaryti. Būtent su tokia misija ir nuvyko V.Jurgučio pagrindinės mokyklos teatro studijos jaunieji aktoriai į Karaliaučiaus kraštą, nudžiugindami ten gyvenančius ir pasiilgusius lietuviškos kalbos žmones. Optimizmą skleidžiantys vaikai nestokojo gerų emocijų, atvėrė savo širdis naujoms draugystėms, o svarbiausia – įvertino savo gimtosios kalbos galią.

 

Vieni kitiems

Lapkričio 14-15 dienomis Karaliaučiaus srityje svečiavęsi Dramos sambūrio „M“ – 3-oji karta aktoriai parsivežė daug malonių įspūdžių, kuriuos dar ilgai nešiosis atmintyje ir širdyse. Gavę pakankamą gerumo „dozę“ ir tokią pačią atvežę jų laukusiems gyventojams, vyriausiosios teatro mokytojos Almos Pronckūnienės mokiniai šio krašto lietuviams pristatė programą, skirtą Lietuvai bei patys susipažino su lietuvių kultūriniu paveldu Karaliaučiaus srityje. Pamatę, kokią įtaką gali padaryti lietuviškos dainos ir eilėraščiai, jaunieji aktoriai kitaip pažvelgė į jiems savaime suprantamą dalyką – kalbą.

 

Brangios dovanos

„Patekome lyg į kitą pasaulį“, - tvirtino visi dalyviai, prisimindami šio krašto architektūrinius paminklus, didžiausią įspūdį vaikams palikusį bunkerį. Nesitikėję parsivežti tokių gilių prisiminimų, moksleiviai iki šiol išgyvena kiekvieną malonią akimirką ir mielai jomis dalinasi. Kruopščiai rinkę lietuviškąsias knygas, kurias vežė įvairaus amžiaus vaikams, atrado būdą ten taip branginamą žodį palikti net jiems ir išvykus.

 

Kalbos sukelta nostalgija

Atitrūkę nuo lietuviškos aplinkos Karaliaučiuje gyvenantys lietuviai stengiasi savo vaikus ir anūkus išmokyti jiems tokios brangios kalbos, kad neišnyktų ir nuolat ausį „glostytų“ pažįstamos kalbos garsai. „Išgirdusi lietuvių kalbą viena moteris net apsiverkė“, - prisiminimais pasidalijo veiklieji aktoriai. O sunkiai, tačiau didžiulėmis pastangomis tarti lietuviški žodžiai nepaliko nei vieno abejingo dalyvavusio kraštiečio. „Viena mergaitė, vos dviejų metų, taip gražiai deklamavo „Du gaidelius“, net širdį suspaudė“, - pasakojo aktyvusis moksleivis Antanas Mikalauskas. Atvykusius svečius pasveikino ir Liudviko Rėzos lietuvių kultūros draugijos sekmadieninės mokyklos mokinukai, kurių vadovė Laima Meščeriakova.

 

Sugrąžino kalbą

Nuolatinių nuotykių ieškotojai nepaliauja džiuginti savo buvimu ir veiklumu itin jautrių širdžių. „Įteigiau vaikams, kad nepamirštų, kokią svarbią misiją jie atlieka“, - kalbėjo A.Pronckūnienė. Tačiau nuvykus šiems nieko priminti nebereikėjo, vaikai suprato, kad jie atvežė didžiausią dovaną, kokią tik gali gauti žmogus – sugrąžino, nors ir trumpam, mylimą kalbą. Apgailestaudami, kad viešnagė buvo trumpa, visgi pasistengė iš jos pasisemti kuo daugiau įspūdžių. Palikę prisiminimą apie savo apsilankymą, užrašę nuoširdžius linkėjimus, netrukus tikisi sulaukti svečių ir Lietuvoje. Užmezgę nuoširdžią draugystę vaikai rado bendrą kalbą ir suprato, kaip stipriai veikia gimtinėje likusios „šaknys“.

Sausio mėnesį ketindami pristatyti filmą apie Karaliaučiaus krašto lietuvius, vaikai planuoja susitikti ir su naujai atrastais draugais. Įsimintiniausias viešnagės akimirkas užfiksavę palangiškiai pridės dar vieną filmą prie savo gausios kolekcijos.

Pajutę malonų pasitenkinimą dėl patirtų nuotykių, moksleiviai nesigaili nei vienos praleistos akimirkos. Pakeliavę po jiems nepažįstamą aplinką, grįžo kupini naujų žinių ir užaugę dėl atliktų gerų darbų.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nereikia ir sakyti – priežasčių, kodėl mums yra svarbios ir reikalingos užsienio kalbos, labai daug.


„Ant Palangos jūros tilto suplevėsavo Ukrainos ir Lietuvos vėliavos, mėlyna bei geltona spalva nušvito ir Palangos Koncertų salė. Taip Palanga palaiko savo miesto partnerį Ukrainoje Bučą ir visus Ukrainos žmones jų kovoje už savo LAISVĘ!“ – Palangos meras Šarūnas Vaitkus paskelbė įrašą Facebook ketvirtadienio, vasario 24 d., vakarą.


,,Maža garbė svetimom kalbom kalbėti, didi gėda savos gerai nemokėti,“ - šiais prasmingais Jono Jablonskio žodžiais vasario 21 d. Šventosios pagrindinėje mokykloje prasidėjo viktorina  ,,Esu lietuvis (-ė) ir kalbu lietuviškai”, skirta Tarptautinei gimtosios kalbos dienai paminėti. 


Tradicinė konferencija ,,Lengvi gimtosios kalbos sparnai“

"Palangos tilto" informacija, 2021 02 25 | Rubrika: Miestas

Konferencija ,,Lengvi gimtosios kalbos sparnai“, kurioje dalyvavo Palangos senosios gimnazijos I klasių mokiniai, vyko vasario 23 dieną nuotoliniu būdu. Šis renginys, organizuojamas jau penkti metai, yra skirtas gimtosios kalbos dienai – Vasario 21-ąją Jungtinės Tautos nuo 1999 metų yra paskelbusios Tarptautine gimtosios kalbos diena. Idėja organizuoti tokią konferenciją...


Ar kai kurie Palangos miesto politikai Tarybos posėdžiuose kalba itin darkyta gimtąja kalba? Paklausta apie tai Aušra Laurinavičienė, Palangos miesto savivaldybės kalbininkė, Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė, diplomatiškai nutylėjo, tačiau ji pasiryžusi naujaisiais metais kovoti su lietuvių kalbos vartosenos negerovėmis Palangoje. A....


Artėjantis vasaros sezonas – aktyvaus darbymečio metas ne tik verslininkams. Daugiau plušėti tenka ir Palangos miesto savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus kalbos tvarkytojai Vaivai Milončiūtei, kuri prižiūri kalbos vartojimą viešojoje erdvėje. Su ja kalbėjomės apie vyraujančias kurorte kalbos tendencijas, kas tampa didžiausiu galvos skausmu kovojant dėl kalbos...


Trylikametė Jorė iš Palangos prancūzų kalbos žiniomis nušluostė nosį prestižinių Lietuvos licėjų ir mokyklų ugdytiniams.Kovo pradžioje Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos septintokė iš Kaune vykusio prancūzų kalbos konkurso-olimpiados „Je parle français et toi?" parsivežė II-ojo laipsnio diplomą, liudijantį, kad ši jaunoji...


Praėjusį penktadienį šalies gyventojai buvo pakviesti pasitikrinti savo lietuvių kalbos žinias – buvo rašomas jubiliejinis – dešimtasis – Nacionalinis diktantas. Kurorte jis buvo rašomas Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje, bet kiti galėjo jį rašyti ir darbo vietoje ar namuose, klausant tiesioginės transliacijos per...


Lapkričio 12 d. Šventosios pagrindinės mokyklos 7-8 klasių mokiniams gimtosios kalbos pamoka vyko Motiejaus Valančiaus muziejuje Nasrėnuose. Prieš išvyką mokiniai, naudodamiesi gausia interneto medžiaga, sėmėsi žinių apie šio iškilaus kultūros veikėjo gyvenimą, veiklą, kūrybą.


Lietuviškos kalbos galia

Rasa GEDVILAITĖ, 2009 11 30 | Rubrika: Miestas

Pradžiuginti žmones, net ir šiais sudėtingais laikais, būna lengva, ypač, kai atrandamas būdas, kaip tai padaryti. Būtent su tokia misija ir nuvyko V.Jurgučio pagrindinės mokyklos teatro studijos jaunieji aktoriai į Karaliaučiaus kraštą, nudžiugindami ten gyvenančius ir pasiilgusius lietuviškos kalbos žmones. Optimizmą skleidžiantys vaikai nestokojo gerų emocijų, atvėrė savo širdis...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius