Medikų kirtis neįgaliesiems

Alvydas ZIABKUS, "Lietuvos rytas", 2012-01-05
Peržiūrėta
1758
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Medikų kirtis neįgaliesiems

Sveikatos apsaugos ministerija yra bejėgė prieš ligonius reketuojančias privačias šalies gydymo įstaigas. Rinkliavų prigalvoję privatūs šeimos gydytojų centrai pildo savo kišenes, o iš kontroliuojančių institucijų sulaukia tik pagrūmojimo pirštu.

Palangoje veikiančioje Sondros Kulikauskienės įmonėje Bendrosios praktikos gydytojo centre paslaugą gaunantys neįgalieji priversti mokėti po 25 litus.

Tokio dydžio mokestis imamas už kiekvieną siuntimo į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą išrašymą.

 

Siuntimą gavo tik sumokėjęs

„Mano neįgali anūkė ir ją lydintis asmuo nemokamai važinėja viešuoju miesto transportu, naudojasi įvairiomis valstybės nustatytomis lengvatomis, o čia už nustatytos formos užpildymą iš mūsų nuplėšė 25 litus”, – guodėsi palangiškis Romas Kuleševičius.

Vyras prižiūri nuo ankstyvos vaikystės cerebriniu paralyžiumi sergančią 9 metų anūkę Rimantę.

Kas dvejus metus tęsiamas jai suteiktas neįgalumo lygis. Tam reikia iš šeimos gydytojo gauti siuntimą į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą.

Šiemet po apžiūros privačiame pirminės sveikatos priežiūros centre šeimos gydytoja pranešė, kad siuntimą palangiškė gaus tik tuomet, kai kasoje susimokės 25 litus.

„Buvau priverstas mokėti, nors internete rastuose teisės aktuose neradau jokios užuominos, kad tokie siuntimai gali būti mokami”, – sakė R.Kuleševičius.

 

Įsakymą perskaitė savaip

Bendrosios praktikos gydytojo centro savininkė ir vadovė S.Kulikauskienė tikino, kad jos įsakymu imamas mokestis yra teisėtas: „Imti rinkliavą už ligonių siuntimą į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą leidžia šiemet gegužės 20 dieną išleistas ministro įsakymas, kuriame numatyta mokėjimo tvarka už rašytinės informacijos teikimą.

Pagal šeimos gydytojo medicinos normą, išrašinėti tokių siuntimų mes neprivalome. Juos išrašome tik ligonių prašymu, todėl nuo praėjusio birželio mėnesio už siuntimą imame 25 litų mokestį.”

Bet tokį įmonės vadovės argumentą atmetė Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius Alfridas Bumblys: „S.Kulikauskienės minimas ministro įsakymas neturi nieko bendra su siuntimais į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą.

Jei ligoniui būtina nustatyti negalios lygį, šeimos gydytojas privalo įvertinti jo sveikatos būklę ir išrašyti siuntimą, už kurį jokio mokesčio nėra.”

 

Iš kiekvieno rinko po 3 litus

Kad S.Kulikauskienės bendrosios praktikos gydytojo centras renka neteisėtas rinkliavas, buvo pastebėta jau anksčiau.

Nuo 2009 metų vasaros buvo nustatytas 3 litų mokestis, kuris buvo taikomas visiems kartą per mėnesį šioje sveikatos priežiūros įmonėje apsilankiusiems Palangos gyventojams. 

Ši rinkliava buvo įvardyta kaip kompensavimo mokestis už paslaugas, kurių neapmoka ligonių kasa: įstaigos komunalinės paslaugos, technikos priežiūra, ryšio paslaugos, transporto išlaidos.

Neteisėtas mokestis buvo atšauktas tik praėjusių metų balandį, po pakartotinio Klaipėdos teritorinės ligonių kasos reikalavimo.

Tokį pat 3 litų įėjimo mokestį buvo įsivedęs ir privatus Kretingos šeimos medicinos centras. Kretingiškiai neteisėtą rinkliavą taikė daugiau nei dvejus metus: nuo 2009-ųjų liepos iki praėjusių metų lapkričio pabaigos.

 

Pinigų grąžinti nebereikia

Bet iš ligonių neteisėtai renkamomis pajamomis savo kišenę pildantys medicinos verslininkai niekuo nerizikuoja.

Teritorinėms ligonių kasoms pagrūmojus pirštu, privačios gydymo įstaigos nutraukia neteisėtą veiklą, tačiau jokių sankcijų nesulaukia.

A.Bumblys teigė, kad neteisėtus mokesčius susigalvojusiems įstaigų savininkams gali pagrasinti tik nutraukti su teritorine ligonių kasa pasirašytą sutartį: „Tuomet įstaiga nebegaus finansavimo ir bus priversta nutraukti veiklą. Bet imtis tokių drastiškų priemonių nesiryžtame, nes nukentės tuose šeimos gydytojų centruose įregistruoti gyventojai.”

Po to, kai paaiškėjo, jog du privatūs šeimos gydytojo centrai gyventojus apmokestino neteisėtu 3 litų mokesčiu, A.Bumblys dėl galimų sankcijų tarėsi su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovais. Tačiau pastarieji numojo ranka ir pasakė, kad smulkmenomis neužsiima.

 

Niekas nesibylinėja

 

Vismantas Matulas, Valstybinės medicinos audito inspekcijos teisės skyriaus vedėjas:

„Už neteisėtas rinkliavas ir teisės aktų nenumatytus mokesčius galima taikyti tik administracinę atsakomybę. Už netinkamą pareigų atlikimą privačios įstaigos vadovas gali būti nubaustas nuo 500 iki 1000 litų bauda.

Už tokius pažeidimus valstybinių įstaigų vadovams gali būti taikoma drausminė atsakomybė. Nustačius, kad buvo imami neteisėti mokesčiai, visi juos mokėję asmenys gali reikalauti sugrąžinti sumokėtus pinigus. Tačiau visi supranta, kad dėl kelių litų niekas nesibylinės.”

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Seimo Sveikatos reikalų komitetas neeilinio posėdžio metu išklausė informaciją, kaip sekasi sveikatos priežiūros įstaigų reforma. Ją itin sukritikavo Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. Julius Kalibatas.


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija  primena, kad skiepijimas nuo COVID-19 yra saugus ir efektyvus vaikams – tai patvirtina tarptautinių organizacijų renkami duomenys apie vakcinų saugumą bei jų efektyvumo vertinimo rezultatai.


VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centrobudintys šeimos gydytojai teiks nuotolines konsultacijas pacientams, prisirašiusiems prie VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centro bei Šventosios bendrosios praktikos gydytojo kabineto, nuo 9 val. iki 13 val. ir, esant poreikiui, budinčio šeimos gydytojo paskirtu laiku kontaktines konsultacijas nuo 13.00 val. iki 17.00 val. pagal grafiką.


Informuojame, kad asmenys, kurie neturi galimybės PGR tyrimui užsiregistruoti  www.1808.lt , ar nepavyksta to padaryti per Karštąją liniją tel. Nr. 1808, gali būti PGR tyrimui užregistruoti per savo šeimos gydytojus, o moksleiviai ir pedagogai - per Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atstovus


Į „Palangos tilą“ paskambinusi senjorė palangiškė pasiskundė, kad Sondros Kulikauskienės šeimos centre už pažymos iš e-sveikatos atspausdinimą imami du eurai. „Kažkokia nesąmonė,“ – piktinosi palangiškė. S. Kulikauskienė sakė „Palangos tiltui“, kad iš privalomo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų yra apmokamos paslaugos, kurios yra įrašytos į šeimos gydytojo medicinos normą.


„Palangos tiltui“ pavyko sužinoti pavardes abejų koronavirusu susirgusių medikų, tačiau dėl duomenų apsaugos įstatymo bei ligonių teisės į privatumą „Palangos tiltas“ skelbia ribotą informaciją apie šiuos atvejus.


Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai gauna nemažai gyventojų klausimų dėl galimybės tiesiogiai konsultuotis pas gydytojus specialistus. VLK pranešime spaudai primena, kad daugeliu atvejų reikia kreiptis į šeimos gydytoją, tačiau kai kada apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu turi galimybę pas gydytoją specialistą patekti ir be...


Kada ir kiek reikia mokėti už sveikatos tyrimus?

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 04 25 | Rubrika: Sveikata

Palangos gydymo įstaigų pacientai labai dažnai užduoda klausimus, už kokius tyrimus reikės mokėti ir kodėl? Asmenys, drausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), turėtų gauti nemokamas medicinos paslaugas, apmokamas iš PSD fondo biudžeto. Bet taip kurorte yra ne visada.


„Senyvo amžiaus pora, drebančiomis kojomis ir rankomis, įsikibę turėklų ir vienas kito, bandė nulipti poliklinikos laipteliais“, – apie tokį vaizdą S. Kulikauskienės bendrosios praktikos gydytojo centre pasakojo į redakciją užėjęs Palangos gyventojas S. Š., kuris šiuo metu vaikšto su ramentais. „Jei taip sunku pensinio amžiaus žmonėms, tai ką...


Medikų kirtis neįgaliesiems

Alvydas ZIABKUS, "Lietuvos rytas", 2012 01 05 | Rubrika: Miestas

Sveikatos apsaugos ministerija yra bejėgė prieš ligonius reketuojančias privačias šalies gydymo įstaigas. Rinkliavų prigalvoję privatūs šeimos gydytojų centrai pildo savo kišenes, o iš kontroliuojančių institucijų sulaukia tik pagrūmojimo pirštu. Palangoje veikiančioje Sondros Kulikauskienės įmonėje Bendrosios praktikos gydytojo centre paslaugą...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius