Mobilieji pliažo prekeiviai kaip įkyrios skruzdėlės – kol kas nesutramdomi

Gina KUBILIŪTĖ, 2012-07-19
Peržiūrėta
691
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Mokesčių inspekcija gauna nuotraukas, kaip išvežiojamoji prekyba paplūdimiuose tampa stacionaria.  VMI nuotr.
Mokesčių inspekcija gauna nuotraukas, kaip išvežiojamoji prekyba paplūdimiuose tampa stacionaria. VMI nuotr.

Tarp verslininkų ir miesto valdžios kyla aistros dėl išvežiojamosios ir išnešiojamosios prekybos. Vadinamuosius mobiliuosius prekeivius, kurie tegali verstis išvežiojamąja ir išnešiojamąja prekyba, savivaldybės konkursus stacionariai pliažo prekybai – tai yra  prekyba palapinėse – laimėję verslininkai juos vadina akiplėšomis. Jie, naudodamiesi teisinėmis spragomis, įsigudrino veikti kaip stacionarios prekybos taškai, nors stacionarioms vietoms gauti reikia laimėti konkursus ir mokėti kur kas didesnes rinkliavas.

 

Tampa turgumi

Žinia, išvežiojamąja ir išnešiojamąja prekyba laikoma mažmeninė prekyba, kai prekės išvežiojamos autotransporto priemonėmis – autopriekabomis, autoparduotuvėmis, vežimėliais arba išnešiojamais krepšiais.

Palangos miesto savivaldybės tarybos narė Elena Kuznecova piktinosi, kad Palangos pliažai tampa turgumi, o verslininkai piktnaudžiauja savo padėtimi.

„Išvežiojamoji prekyba dėl savo apimties, svorio, įrangos tampa kaip stacionari. Pasistato namukus, laivelius ir traktuoja kaip mobilią prekybą. Bet tai tampa kita forma įteisinta prekyba, apeinant konkursus stacionarioms vietoms laimėti, kadangi reikia mokėti nedidelius pinigus“, – teigė E.Kuznecova.

Anot jos, patys žmonės siunčia nuotraukas į atitinkamas institucijas, norėdami parodyti, kaip yra apeinami įstatymai.

Pašnekovė taip pat pripažino, kad naudodamiesi spragomis smulkieji verslininkai apeina miesto tarybos sprendimus.

„Aš esu prieš išnešiojamąją ar išvežiojamąją prekybą. Palanga yra nedidelis kurortas, užtenka jame tik palapinių. Nebereikia daryti iš mūsų paplūdimių turgaus. Aš už tai, kad mobilioji prekyba būtų uždrausta, ir kontroliuojančioms institucijoms tada būtų lengviau“, – kalbėjo E.Kuznecova.

 

Milžiniškas skirtumas

Palangos savivaldybės Rinkliavų skyriaus vyresnioji specialistė Aušra Dangėlaitienė teigė, kad renkami mokesčiai už išvežiojamąją ir stacionarią prekybą gerokai skiriasi.

Vietinė rinkliava Palangoje nuo birželio 1-osios iki kitų metų gegužės 31-osios bevariklinėms transporto priemonėms, pavyzdžiui, dviračiams su šaldymo įranga, kainuoja 200 Lt. Tam pačiam laikotarpiui su be vidaus degimo variklio priemonėmis taikomas 1 tūkstančio lito mokestis.

Tuo tarpu stacionarioms vietoms laimėti konkursus kainuoja kur kas brangiau. Tam pačiam periodui gali kainuoti ir 20 tūkst., ir 45 tūkst. litų. Anot A.Dangėlaitienės, kainos dydis priklauso nuo vietos kurorte.

 

Apsimoka mokėti baudą

Kaip laikomasi taisyklių, mokamos rinkliavos, koordinuoja Palangos savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius. Šio skyriaus vedėjo pavaduotoja Danutė Mikienė teigė, jog pažeidimų dėl išnešiojamosios ar išvežiojamosios prekybos pasitaiko nemažai. Ypač daug moterų pliaže būna nelegalių prekeivių. Dažnai signalų gauna iš pačių prekeivių, kurie dirba su leidimais. Reaguodami į pranešimus, specialistai vyksta į vietą, tačiau ne visada pavyksta pričiupti, nes išsilaksto. Pasitaiko, kad tą patį prekeivį ir kelis kartus baudžia.

Už tokį pažeidimą numatyta administracinė atsakomybė – bauda nuo dvidešimties iki vieno šimto litų. Tačiau, jei susimoka per 10 dienų, tai bauda sumažėja perpus – pavyzdžiui, gali mokėti tik 10 litų.

„Tačiau neretai prekeiviams labiau apsimoka mokėti baudą ir toliau nelegaliai prekiauti, kadangi gauna pakankamai pajamų, o baudos nėra tokios ir didelės“, – teigė D.Mikienė.

Šiuo metu, anot jos, svarstoma pradėti bandyti bausti pagal kitokį Administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnį – ne dėl prekybos, o 161 straipsnį, kuriame nurodytas miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas. Čia bauda jau gresia iki 2 tūkstančių litų.

 

Kovoja su piktybiniais pažeidėjais

Pašnekovė teigė, jog dabar kovojantys su viena verslininke, kuri J.Basanavičiaus gatvėje turi kelis kioskus. Ji esą prekiauja neturėdama leidimų. Kelis kartus ją specialistai jau baudė, tačiau paskutinį kartą ji nebepasirodo, todėl nusprendė ją paduoti į teismą. Su tokiais, anot D.Mikienės, yra sudėtinga tvarkytis, kadangi jie išsinuomoja vietą privačioje žemėje. Tokiu atveju leidimus turėtų suderinti žemės savininkai, bet jie ne visada užsiima tuo.

Yra tekę nubausti J.Basanavičiaus gatvėje prekeivius, kurie turėjo leidimą išvežiojamajai  prekybai, tačiau veikė stacionariai. Po baudos kioskai buvo išvežti.

„Kartais pažeidėjai priima kritiką ir pasitaiso arba išvis nebeprekiauja. Bet būna ir piktybiškų pažeidėjų“, – kalbėjo Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotoja.

Pažeidėjus baudžia ir policija.

Palangos miesto policijos komisariato duomenimis, prekybos viešosiose vietose taisyklių pažeidimų nuo metų pradžios iki liepos vidurio nustatyta 21. Pernai tuo pačiu laikotarpiu – 6.

 

Reikėtų uždrausti

Tarybos nario Dano Palucko nuomone, išvežiojamąją ir išnešiojamąją prekybą reikėtų išvis uždrausti.

„Yra labai daug minusų ir kelia tik problemų. Jei verslininkai moka už stacionarias prekybos vietas didelius pinigus, tai tegul jie ramiai ir dirba. Paplūdimyje reikia jiems vietas palikti, nes prekybą organizuoja legaliai. Dabar privažiuoja su ledais, pykdo verslininkus. Mums reikia pasirinkti vienus ar kitus. Jei norime, kad prekiautų tik ledais ir čeburekais – tai palikime juos. Jei norime, kad būtų apskaita ir tvarka – tai palikime stacionarių vietų verslininkus“, – teigė D.Paluckas.

Anot jo, tarybai buvo teikiamas ne vienas pasiūlymas, kaip sutvarkyti prekybą, tačiau jokio dėmesio nesulaukė.

 

Nesugeba kontroliuoti

Nenorėjęs prisistatyti vienos palapinės Palangos paplūdimyje savininkas negailėjo kritikos ir institucijoms. Esą jos nesugeba kontroliuoti nelegalios prekybos, kai net vaikai nešioja po pliažus sidrą ar alų. Akmenį sviedė ir į ne per seniausiai pradėjusį veikti savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių, kad neatlieka tinkamai savo pareigų.

Pasak jo, piktnaudžiaujama netobulomis taisyklėmis. Verslininką piktino, kai jie moka didžiulius pinigus, o sumokėję porą šimtų litų už išvežiojamąją prekybą prekeiviai atvažiuoja į paplūdimį ir pasistato kioskelius.

Pašnekovo teigimu, taryba arba išvis turėtų uždrausti tokią prekybą, arba aiškiai apibrėžti taisykles, kad nebepasitaikytų piktnaudžiavimų.

 

Neišaiškina iki galo

Kad taisyklės yra netobulos tvirtino ir patys išvežiojamosios prekybos atstovai. Viena jų – Liudmila Varanavičienė – teigė, kad prieš išduodant leidimą turi būti tiksliai išaiškinta, kas galima ir kas neleidžiama.

„Galėtų ir internete aiškiai išdėstyti reikalavimus. Prieš pradedant šią prekybą, skaičiau taisykles, ne viskas buvo aišku. Klausiau specialistų, kažką pasakė, bet ne viską. Tačiau kai tik pradėjau prekiauti, tada jie užgriuvo. Kai esi investavęs, nesinori atsisakyti verslo, kol dar neatsipirko. Sunku likti, bet norisi dirbti“, – teigė L.Varanavičienė.

Jos manymu, stambiems verslininkams yra lengviau, todėl būtų skaudu, jei taryba bandytų užgniaužti smulkiuosius.

„Kiekvienas džiaugiamės, kad ir smulkiu darbeliu. Lietuvoje dabar nėra lengva. Nemanau, kad uždraudimas būtų geras sprendimas. Mano nuomone, svarbiausia, kad būtų labai aiškiai ir tiksliai išdėstomi reikalavimai. Valdžia turėtų padėti savo gyventojams, kad neišbėgtų dirbti į užsienį“, – teigė išvežiojamąja prekyba Palangoje užsiimanti L.Varanavičienė. 

Jūsų komentaras:

Lijana 2012-07-22 21:51 (xyz / IP: 86.100.11.141)
Buvo šią vasarą į svečius atvykę draugai iš Italijos. Jie liko baisiai nustebinti, kad tiek daug pajūryje netvarkos. Paaugliai nešioja ir parduoda alų visiškai nesibaimindami, kad juos gali nubausti. Italijoj tokie pardavėjai tuoj atsidurtų policijos rankose. O kai dar perskaičiau, kad tokios juokingos baudos už nelegalią prekybą, tai juokas net suėmė.

Valius 2012-07-21 14:00 (IP: 84.15.182.212)
Druskininkai ir Palanga nelygintini kurortai.Vertinant prekybos paslaugų teikimo vietų Paangoje yra gal 20 kartų daugiau nei ramiame gydomąjąme Druskininkų kurorte. Ir poilsiautojų skaičius vienu metu yra mažiausiai 10 kartų dinesnis vienu metu Palangoje. Taigi, nei 3 malinauskų kartu sudėjus - tykios Palangos nepadarysi.

Poilsiautoja 2012-07-21 11:29 ([email protected] / IP: 86.100.11.141)
Kad Palangoje reikia daryti tvarką, tai turbūt visiems ir taip aišku. Kad kai kurie Palangos politikai turi kažkokias paslaptingas įtakos zonas, tampa aišku perskaičius komentarus.Bet tokia betvarkė, kokia šįmet įsivyravo paplūdimyje, toliau tęstis nebegali. Palangos merui siūlyčiau nuvykti į kursus pas Druskininkų merą Malinauską ir pasimokyti, kai vadovauti miestui, kad jame nebūtų tokio chaoso. Kitu atveju Palanga liks PATS NEPAGEIDAUJAMIAUSIAS KURORTAS.

Palangiskis 2012-07-20 23:37 (Stasė@kl.lt / IP: 62.212.204.106)
Nei Kuznecova nei ŽULKUS NEPASIDALINA VAITKUM. tai Vaitkus yra Vilmos kaip Jums neaisku.

zulkus 2012-07-20 13:22 ([email protected] / IP: 78.61.111.225)
deja zulkaus tik ledu dviratukai jau 10 metu rieda.Visokie traktoriai ir chrustikai cia naujove tik gaila kad ,jie nezino prie kurios palapines galima vaziuoti prie kurios ne , tarybos nariai turetu konkreciau isivardinti savo zonas .Pvz.Zulkaus yra nuo gelbejimo stoties i Sventosios puse

Palangos gyventoja 2012-07-20 12:00 (brone / IP: 86.100.11.141)
Na ir nustebino kai kurie komentatoriai. Nežinojau, kad Kuznecova ir Tautklimos savininkas Donskovas yra giminaičiai.

palangiske 2012-07-20 11:10 (vmi / IP: 78.61.214.75)
Vaitkus ir Kuznecova yra geriausi draugeliai. Ir neišskiriami. Tik vaidina mažą spektakliuką, kad neva mažai bendrauja. O viskas daroma tam, kad iš Eimučio ištraukti informaciją. Pati mačiau ne karta kai Vaitkus su Kuznecova susikibę už rankuciu vaiksto po miestelį arba kartu važinėja masina. Visada Kuznecova dirbo konservatoriams o konservatoriai jai. Mieste kalbama, kad būtent Vaitkus po savivaldos rinkimų itaise į šilta vietele Klaipedoje, o vėliau nutiesė raudona kilimą į Palangos mokesčiu inspekcijos vadovės kabinetą. Tad nereikia čia kvailiais visus laikyti.

Akvile 2012-07-20 10:55 (, / IP: 78.61.214.75)
Man tai keista ir skaityti dviejų Tarybos narių plepalus. Tai neškit sprendimo projektus ir siūlykit keisti tvarkas, maziau plepalu ir daugiau veiksmu.

Verslininkas 2012-07-20 10:51 (a / IP: 78.61.214.75)
Kažin ar mokesčių inspekcijos vadovė patikrina giminaičio Tautklima. Ar ji tik linkusi išnešiojamąją prekybą kontroliuot.

Jonas 2012-07-20 10:47 (jak / IP: 78.61.214.75)
O ką Paluckas? Bloga vasara tuoletu bizniukui? Nu nebūna gerai pradedantiesiems verslinikams kakuciu biznyje. Reikia klijantura uzsidirbti. Kita vasara bus geriau. Aptarnavima reikia pagerinti.

Audronius 2012-07-20 10:43 (ww / IP: 78.61.214.75)
Pagaliau prabilta ir apie "Sventaja" Palangos Elena, kuri jau daugelį metu paplūdimiuose turi dirbanti savo giminaiti. Kuznecova tik kitus mato o į veidrodi nepasiziuri.

Arūnas 2012-07-20 10:30 (IP: 78.62.140.47)
Jeigu yra leidimai,tai reikia leisti pagal juos dirbti.Leidimų kainas nustato savivaldybė,o ne verslininkai,todėl spręsi ar jie brangūs ,ar pigūs yra neetiška. Gaudyti reikia nelegalius prekeivius t.y.dirbančius be jokių leidimų.Straipsnis yra tendencingai pakreiptas ,kad padėtų pašalinti legaliai dirbančius konkurentus.Tiesa,terybos narė Elena Kuznecova pati yra susijusi su palapinių paplūdimyje verslu.

palangiškis 2012-07-20 10:02 (lllll / IP: 88.119.253.63)
Kaip taryba uždraus,jeigu pats Žulkus ta išvežiojama prekyba ir užsiima. O kadangi jis su meru dabar broliai rankelės, tai konservatoriai (paprašyti vado) tikrai neleis Žulkui be darbo palikti.Jiems tik savi interesai rūpi, o Palangos pagrindinis veidas - pajūris- nė velnio nerūpi. Ačiū D.Paluckui, kuris nors vienas praregėjo.

Kęstas 2012-07-20 01:21 (IP: 84.46.238.32)
Uždraustų tas išvežiojamasias ir išnešiojamąsias prekybas ir visiem būtų žymiai geriau. Senai buvau palangoje bet pamenu šaukojimus pajūryje "Šaltas alus", "kepta duona" ir t.t. tai tikrai neprisideda prie ramaus poilsio pajūryje. Tik perskaičius straipsnį tapo neaišku "Tam pačiam laikotarpiui su be vidaus degimo variklio priemonėmis taikomas 1 tūkstančio lito mokestis" tai 1000Lt reikia mokėti už transporto priemones su ar be vidaus degimo varikliais? :)

Taip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybė skelbia konkursus Palangos pradinės mokyklos direktoriaus ir Palangos lopšelio-darželio „Sigutė“ direktoriaus pareigoms eiti.


Palangos paplūdimiuose klesti nelegali alkoholinių gėrimų ir čeburekų prekyba: siekdami išvengti baudų, prekiautojai nevengia imtis gudrybių, praneša "Lietuvos rytas" televizija.


Alkoholį renginiuose, kuriems bus išduotas leidimas prekiauti alkoholiu, bus galima šliurpti tik specialiai tam įrengtuose užtvaruose, kuriuos liaudis jau taikliai praminė „gardais“? Net alų parduos ne jaunesniems nei dvidešimtmečiams? Tai – tik keletas įstatyminių pasiūlymų, kuriems, kad įsigaliotų, tereikia vienintelio balsavimo Seime. Bet kuriuo...


Įvykiai kelyje, regis, koją pakiš jau antram Palangos policijos komisariato viršininkui – prieš Alvydą Katkauską pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Įtariama, kad jis šiemet tarpininkui ir nežinomam asmeniui sutiko „pagelbėti“ – susigrąžinti teismo atimtą vairuotojo pažymėjimą anksčiau laiko. Į tarpininkavimo istoriją...


Tarp verslininkų ir miesto valdžios kyla aistros dėl išvežiojamosios ir išnešiojamosios prekybos. Vadinamuosius mobiliuosius prekeivius, kurie tegali verstis išvežiojamąja ir išnešiojamąja prekyba, savivaldybės konkursus stacionariai pliažo prekybai – tai yra  prekyba palapinėse – laimėję verslininkai juos vadina akiplėšomis....


Įvyko konkursas-loterija dėl prekybos vietų Šventosios paplūdimyje

Linas JEGELEVIČIUS, Agnė LEKAVIČIENĖ , 2012 03 22 | Rubrika: Miestas

Trečiadienį, traukiant teniso kamuoliukus iš specialiai konkursui-loterijai pagamintos dėžės, buvo išsiaiškinti beveik 40 prekybos ir paslaugų teikimo vietų laimėtojai Šventosios ruože – nuo Monciškių iki Šventosios.   Iki  25  t ūkstančių litų Loteriją-konkursą savivaldybė turėjo paskelbti po teismo...


Vakar Palangos miesto savivaldybės posėdžių salėje įvyko pirmasis konkursas dėl savivaldybės Tarybos nustatytų viešųjų prekybos ir paslaugų teikimo vietų. Dėl 32 vietų miesto gatvėse užsiregistravo 29 verslininkai, nors ne visi atskubėjo sužinoti rezultatų. Šįkart siūlomos sumos siekė bemaž 4 tūkstančius litų. Tačiau dėl keletos vietų, tokių kaip Jūratės gatvėje, nei menkiausio...


Palangos miesto savivaldybės Verslo ir turto skyriaus siūlymu yra parengtos tvirtinti miesto savivaldybės tarybai  naujos prekybos viešosiose vietose taisykles. Pastarosios keičiamos, kad būtų galima jomis vadovautis organizuojant prekybą  bei siekiant suderinti su Administracinių teisės pažeidimų kodekso nuostatomis. Todėl pasiūlyta ne tik keisti Tarybos 2008 metais gruodį...


Prasidėjo grumtynės dėl prekybos vietų

„Palangos tilto“ informacija, 2010 03 17 | Rubrika: Miestas

Praėjusį antradienį Palangos miesto savivaldybėje įvyko pirmasis konkursas dėl savivaldybės Tarybos nustatytų viešųjų prekybos ir paslaugų teikimo vietų. Pirmajame konkurse dėl 87 vietų užsiregistravo per 130  verslininkų.


Pasibaigė pliažo tinklinio čempionatas

„Palangos tilto“ informacija, 2009 08 09 | Rubrika: Miestas

Palangoje baigėsi tris mėnesius trukęs Lietuvos moterų pliažo tinklinio čempionatas. Jame dalyvavo 22 merginų komandos iš visos Lietuvos .


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius