Naujausi tyrimai: ką valgai, tokia ir tavo prostata

Palangos tiltas, 2013-11-28
Peržiūrėta
54
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Naujausi tyrimai: ką valgai, tokia ir tavo prostata

Prostatos vėžiu sergančių vyrų, kurie valgė mažai riebalų turintį maistą ir vartojo žuvų taukus, tikimybė susirgti pakartotinai buvo mažesnė. Jų kraujyje buvo mažiau uždegimą sukeliančių medžiagų, o ląstelių dauginimosi ciklas buvo lėtesnis palyginti su vyrais, kurie vartojo vakariečiams įprastą maistą.

Ką rodo tyrimas
Lėtesnis ląstelių dauginimosi ciklas reiškia, kad tokiems ligoniams buvo mažesnė tikimybė, kad vėžys pasikartos ir bus agresyvus, teigia JAV atlikto tyrimo autoriai.
Tyrimo ataskaitą paskelbė Amerikos vėžio tyrimo draugijos žurnalas „Cancer Prevention Research“, praneša sciencedaily.com.
Šis tyrimas plėtoja 2011 metais tų pačių mokslininkų atliktą eksperimentą, kai 4-6 savaites prieš išoperuojant prostatos vėžį ligoniai gaudavo mažai riebalų turinčio maisto ir žuvies taukų papildų. Nustatyta, kad tokiems ligoniams vėžiniai dariniai augo lėčiau nei tiems, kas vartojo tradicinį vakarietišką maistą, turintį daug riebalų.
Tuo neilgu tyrimu taip pat nustatyta, kad mažai riebalų turintį maistą ir žuvies taukų papildus vartojusiems vyrams pakito tiek sveikų, tiek ir vėžio paveiktų ląstelių membranos. Jose susikaupė daugiau omega-3 riebalų rūgščių iš žuvies taukų ir sumažėjo iš augalų gaunamų omega-6 rūgščių, kurios uždegimams priešinasi mažiau.

Liga ir maistas susiję
„Šie tyrimai parodė, kad sirgdamas prostatos vėžiu iš tikrųjų esi tai, ką valgai. Tyrimai rodo, kad pakeitę mitybą, galime sau palankiai paveikti prostatos vėžio biologiją“, – sako tyrimo vadovas dr. William Aronson. Jis yra Kalifornijos universiteto urologijos profesorius ir Vakarų Los Andželo veteranų medicinos centro vyriausiasis urologas onkologas.
Pastarajame tyrime mokslininkai nagrinėjo, kaip veikia biologiniai mechanizmai vartojant mažai riebalų turintį maistą ir žuvies taukų papildus, kurie gali saugoti nuo vėžio navikų augimo ir išplitimo. Jie matavo uždegimams linkusių medžiagų kiekius kraujyje ir tyrė vėžinius audinius, kad nustatytų ląstelių dauginimosi ciklą.
Be to, mokslininkai atskirai tyrė uždegimams linkusią medžiagą leukotrieną B4 (LTB4) ir nustatė, kad tinkamai ėmę maitintis vyrai kraujyje turėjo mažiau LTB4, o jų ląstelių dauginimosi ciklas buvo lėtesnis.

Aktualu ir Lietuvoje
„Atradę tai, ėmėme tirti, kaip LTB4 gali paveikti prostatos vėžio pažeistas ląsteles ir nustatėme visiškai naują dalyką, kad vienas LTB4 receptorių yra prostatos vėžio pažeistų ląstelių paviršiuje“, – teigia dr. W. Aronson.
Jo vadovaujama grupė gavo lėšų tolesniems tyrimams, ir kitąmet Kalifornijos universitete bus atlikti tyrimai su 100 savanorių, sergančių prostatos vėžiu.
Prostatos vėžys yra vyrams dažniausiai diagnozuojama vėžio forma pasaulyje. Lietuvoje prostatos vėžys sudaro apie penktadalį visų vėžinių susirgimų ir trečdalį vyrų vėžinių susirgimų. Nuo prostatos vėžio Lietuvoje kasmet miršta apie 500-600 vyrų. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kai kuriems Nidos verslininkams ši vasara buvo auksinė. Jų pelnas buvo tris kartus didesnis nei pernai. Bet buvo ir tokių, kurie nesulaukę vokiečių turistų liko be pajamų. Tuo tarpu Palangos verslininkai taip pat ploja rankomis, nes šią vasarą pajamos išaugo ir kurortas tikrai negalėjo skųstis poilsiautojų stygiumi.


Palangos oro uoste bei Klaipėdos jūrų uoste pasieniečiai sulaikė du Lietuvos piliečius, kurie buvo ieškomi dėl nusikaltimų. Trečiadienį, lapkričio 27 d., Palangos oro uoste VSAT pareigūnai atliko pasirinktinį kelių reisu Ryga – Palanga atskridusių keleivių patikrinimą. Tai yra Šengeno vidaus reisas, kuriuo keliaujančių asmenų nuolatinė kontrolė neatliekama, tačiau...


Tauragiškis Saulius Bagdonas, leidęsis per Lietuvą dėl vėžiu sergančių vaikų, užsukęs į daugelį miestų – neaplenkęs ir Palangos, – skleidęs žinią, jog prisidėti galime visi, savo žygį baigė. 41 diena, 1300 kilometrų ir daugiau kaip 20 tūkst. eurų vėžiu sergantiems vaikams. Toks yra „1000 km Širdies žygio“ rezultatas.


Dėl geopolitinių, ir ne tik, priežasčių, jau kelintą sezoną Palanga sulaukia vis mažiau turistų iš Rusijos, tačiau didžiausią šalies kurortą atranda kiti rusakalbiai, baltarusiai ir ukrainiečiai. Apie rusus Palangoje seniai sklando legendos, bet kiek jos yra išlaužtos iš piršto, o kiek tikros, pasidomėjo „Palangos tiltas“? Kaip pasakojo...


Balandžio 30 dieną Klaipėdoje vykusių futbolo pirmosios lygos rungtynių tarp „Palangos“ ir Alytaus „Dainavos“ metu aikštelėje netikėtai sukniubo buvęs šalies rinktinės saugas Kęstutis Ivaškevičius. Pirminiais duomenimis, sportininkui sustojo širdis. Kvėpavimą futbolininkas, išgyvenęs klinikinę mirtį, atgavo tik po dešimties...


Prostatos vėžiu sergančių vyrų, kurie valgė mažai riebalų turintį maistą ir vartojo žuvų taukus, tikimybė susirgti pakartotinai buvo mažesnė. Jų kraujyje buvo mažiau uždegimą sukeliančių medžiagų, o ląstelių dauginimosi ciklas buvo lėtesnis palyginti su vyrais, kurie vartojo vakariečiams įprastą maistą.


Praėjusios didžiosios metų šventės Palangos viešbučių verslo atstovų lūkesčius pateisino: viešbučiai buvo pilni arba beveik pilni svečių, kurie, skirtingai nei ankstesniais metais, nelaukė paskutinės minutės ir rezervavosi vietas jau lapkričio pradžioje. Daugiausia svečių, kaip ir tikėtasi, būta per Naujųjų metų sutiktuves, tačiau ir Kalėdos buvo dosnesnės nei...


Praėjusią savaitę parodų centre „Litexpo“ Vilniuje vyko jau 18-oji tarptautinė turizmo, sporto ir laisvalaikio paroda Baltijos šalyse „Vivattur 2012“. Į parodą susirinko turizmo profesionalai iš įvairių Lietuvos regionų ir 15-os užsienio šalių. Didžiausias šalies kurortas Palanga buvo pristatytas 25 kvadratinių metrų stende, parodoje...


Ne paslaptis, jog vasarą į pajūrį suvažiuoja ne vien tik poilsio bei atostogų išsiilgę kraštiečiai, bet ir ilgapirščiai, tikėdamiesi iš poilsiautojų ką nors „nukniaukti”. Vagystės iš automobilių, nuomojamų būstų, kavinių ne vienam sugadino vasaros atostogas. Po įtempto vasaros sezono lengviau gali atsipūsti ir miesto policijos pareigūnai.


„Išmokime bent  vieną tarptautinę ir kaimyninių tautų kalbą!“ Tokia UNESCO paskelbta iniciatyva kiekvienais metais  kviečia visų respublikos miestų bei rajonų  4 – 12 klasių moksleivius dalyvauti vertimų  bei iliustracijų anglų, prancūzų, rusų ir vokiečių kalbomis  konkurse „Tavo žvilgsnis“.  Konkursas – labai paprastas: rankose – tušinukas, prieš akis –...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas