Nesibaigiantis rinkimų apygardų ribų perbraižymas kursto primirštųjų viltis

Linas JEGELEVIČIUS, 2015-12-07
Peržiūrėta
2011
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ar įvažiavimo mokestis ir rinkimų apygardos ribų perbraižymas baigė kaimyninių savivaldybių vadovų draugystę?
Ar įvažiavimo mokestis ir rinkimų apygardos ribų perbraižymas baigė kaimyninių savivaldybių vadovų draugystę?

Kam palankios, o kam pragaištingos siūlomos naujos rinkimų apygardų ribos? Kokia bus apygarda, į kurią įeis ir Palanga? Su Kretinga ir Neringa ar be pastarosios? Tai jau paaiškės kitą savaitę. „Perbraižytoje“ rinkimų apygardoje besiruošiantys susikauti politikai įtariai žvelgia į Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) ketinimus. Savo kandidatus dalyvauti kitų metų Seimo rinkimuose išsirinkusioms partijoms, pavyzdžiui, Palangos ir Kretingos rajono konservatoriams greičiausiai teks iš naujo tai padaryti VRK patvirtinus naujas rinkimų apygardos ribas. O tai žada naują intrigą.

Vaidotas Bacevičius nenuleidžia rankų
„Kol Vyriausioji rinkimų komisija galutinai nepatvirtino naujų apygardų ribų, tol nė vienas kandidatas, net jau ir patvirtinti vienmandatėse rinkimų apygardose, kurios nesikeis, negali būti tvirti, kad dėl savo padėties. Tai pasakytina ir apie Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (LKD) kandidatus, taip pat ir tuos jau patvirtintus 44 vienmandatėse rinkimų apygardose“, – sako Palangos miesto tarybos narys Vaidotas Bacevičius, kuris 2008–2012 metais buvo Seimo nariu nuo Kretingos rajono rinkimų apygardos.
Atidžiai apygardos ribų pakeitimus analizuojantis V. Bacevičius neslepia, kad jis norės susikauti dėl mandato su kitais partijos bendražygiais, siekiančiais mandato „perbraižytoje“ apygardoje.
„Jeigu perbraižius ribas, partijos Palangos ir Kretingos konservatorių skyriai iš naujo kels kandidatus – o, regis, toks dalykas tikėtinas – ir jeigu būtų keliama mano kandidatūra, norėčiau dėl mandato pasivaržyti su kitais“, – neslepia V. Bacevičius.
„Palangos tiltas“ jau rašė spalį, kad Kretingos rajono konservatoriai patvirtino Dovydą Bajorą savo kandidatu kitais metais įvyksiančiuose Seimo rinkimuose Kretingos rajono rinkimų apygardoje. Renginių organizavimo bendrovės savininkas D. Bajoras nuožmioje kovoje įveikė buvusį bernardinai.lt redaktorių Andrių Navicką. Bet rinkimų apygardos riboms keičiantis, kaimynai konservatoriai greičiausiai vėl turės spręsti, kuris jų skyriaus narys tinkamiausias dalyvauti Seimo rinkimuose.
„D. Bajorui labai maža balsų persvara įveikus A. Navicką, pagal mūsų partijos taisykles, TS-LKD Priežiūros komitetas situaciją išdėstys partijos Prezidiumui, o šis – partijos Tarybai, kuri priims galutinį sprendimą. Gal būti, kad ji paliks D. Bajorą mūsų kandidatu, bet gali būti, kad patvirtins A. Navicką. O jeigu VRK nuspręs iš naujo perbraižyti Kretingos rajono rinkimų apygardos ribas, skyrius turės iš naujo kelti kandidatus ir rinkti naują žmogų“, – „Palangos tiltui“ sakė Kretingos rajono meras ir TS-LKD Kretingos rajono skyriaus pirmininkas Juozas Mažeika.
Jis piktinasi, kad VRK pateikė iki šiol „bene septynis“ rinkimų apygardos perbraižymus.
„Mes norime, kad Kretingos rajono rinkimų apygarda būtų viena, neskaidoma“, – pabrėžė meras.

Netikėtai pakrypusi konservatorių kova Palangoje
Tuo tarpu Palangoje ne mažiau nuožmioje ir aistringoje kovoje spalį kurorto konservatoriai rinkosi tarp dabartinio Seimo nario Prano Žeimio ir buvusio seimūno Vaidoto Bacevičiaus.
Anksčiau sakęs, kad trečiąkart į Seimą nesitaikysiąs, rudenį P. Žeimys pakeitė nuomonę ir trečiąkart siekia konservatorių partijos „nominacijos“.
Klaipėdos konservatoriai jau anksčiau išrinko P. Žeimį savo kandidatu artėjantiems Seimo rinkimams. Buvo manoma, kad ir TS-LKD Palangos skyrius spalį P. Žeimį be didesnių ginčų patvirtins Palangos konservatorių kandidatu Seimo rinkimuose.
Nors TS-LKD Prezidiumas buvo rekomendavęs, kad skyriai rinktų kandidatus į Seimo rinkimus iš dviejų kandidatų, Palangos konservatoriai, dar vasaros pabaigoje iškėlę P. Žeimo kandidatūrą, ilgai nesiūlė jokio antrojo kandidato.
Ne vienam tai atrodė keista, nes ambicijų vėl kautis dėl Seimo nario mandato nestokojo ir buvęs Seimo narys nuo Kretingos rajono rinkimų apygardos V. Bacevičius.
Buvęs Seimo narys, dabar Palangos miesto savivaldybės tarybos narys ir TS-LKD Palangos skyriaus pirmininko Šarūno Vaitkaus sūnaus krikštatėvis V. Bacevičius vylėsi, kad antruoju žmogumi, iš kurių skyrius turėtų pasirinkti vienintelį kandidatą, tapsiąs jis. Bet, matyt, ne be skyriaus pirmininko žinios, iki pat susirinkimo, kuriame sprendėsi, kam Palangos konservatoriai patikės varžytis Seimo rinkimuose, antrasis kandidatas nebuvo iškeltas.

Kodėl primiršo sūnaus krikštatėvį?
Kai kurie Palangos konservatorių senbuviai tuo stebėjosi. „Keista. Kai Šarūnas (Vaitkus) pakvietė Vaidotą (Bacevičių) dalyvauti savivaldybių Tarybų rinkimuose, ne vienas kalbėjo, kad Vaidotui bus siūlomas vicemero ar administracijos direktoriaus postas. Vėliau, kai tokie spėjimai nepasitvirtino, buvo kalbama, kad Vaidotas bus „stumiamas“ į Seimo rinkimus vienmandatėje apygardoje, bet ir tai neįvyko. Nežinau, kas tarp jų nutiko“, – „Palangos tiltui“ dar spalį sakė vienas iš kurorto konservatorių senbuvių, norėjęs, kad būtų cituojamas be pavardės.
Tuomet už P. Žeimį balsavo 37 kurorto konservatoriai, už V. Bacevičių – 27, daugiausiai jaunimas.
Ar kurorto konservatorių kandidato į Seimą rinkimai yra teisėti, iki šiol lieka klausimų. Mat tada, spalį, vykstant susirinkime diskusijoms dėl skyriaus kandidato į Seimo rinkimus ir programą pristatant tik pačiame susirinkime, daliai kurorto konservatorių pasiūlius V. Bacevičiaus kandidatūrą, neišlaikė jau trumpai pasisakiusio P. Žeimio nervai – jis savo kandidatūrą atsiėmė.
„Matyt, Pranas (Žeimys), tikėjosi, kad visi puls jo prašyti kandidatuoti ir dar paplos, – šypsojosi pasakodamas vienas iš konservatorių vadų. – Praną skyriuje labiau palaiko seni nariai, Vaidą – jaunesni ir jaunimas, kurio dabar daugiau“.
Po P. Žeimio sprendimo atsiimti savo kandidatūrą kilo sumišimas, tačiau, nors ir užginčijus V. Bacevičiaus šalininkams, balsavimo biuletenyje buvo įrašytos dvi pavardės – P. Žeimio ir V. Bacevičiaus.
Rinkimų rezultatai atskleidė kovos įtampą – 37 kurorto konservatoriai balsavo už P. Žeimį, 27 – už V. Bacevičių.

Galimi įvairūs variantai
Jeigu Palanga ir Kretingos miestas būtų sujungti į vieną rinkimų apygardą – o atrodo toks scenarijus labiausiai tikėtinas – Palangos ir Kretingos konservatoriai turėtų iš naujo sėsti prie stalo ir patvirtinti savo bendrą kandidatą.
Regis, kol kas nei P. Žeimys, nei D. Bajoras nenori užleisti savo vietos, o, jeigu kandidatas būtų renkamas iš naujo, nauja viltis sužibs ir V. Bacevičiui. „Taip, jeigu mane Kretingos skyrius palaikytų, tikrai rinkimuose dalyvaučiau ir tikėčiausi palaikymo“, – patikino V. Bacevičius.
Su D. Bajoru vakar nepavyko susisiekti.
„Sieksime, kad mūsų rajono rinkimų apygarda išliktų tokia pati, kokia buvo“, – tokia yra rajono mero Juozo Mažeikos ir rajono tarybos narių pozicija, kurią jie yra išsakę nekart spaudoje.
Užkulisiuose Palangos konservatoriai jau dabar nuogąstauja, kad panaikinus Pajūrio rinkimų apygardą, kurioje pirmu smuiku griežė Palanga ir jos konservatoriai pastaraisiais metais, naujojoje rinkimų apygardoje pirmu smuiku gros Kretinga. Ypač, kai jos partijų skyriai, išskyrus konservatorių, yra gerokai stipresni nei Palangos.
Pavyzdžiui, Kretingos rinkimų vienmandatėje apygardoje socialdemokratai jau yra patvirtinę buvusio Lietuvos ambasadoriaus Rusijoje, buvusio Neringos mero, dabartinio premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjo Antano Vinkaus kandidatūrą.
Bet be A. Vinkaus ir konservatorių Palangos-Kretingos apygardoje mandato aktyviai siektų ir kitų partijų kandidatai, visų pirma, „darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“.
Kalbama, kad Darbo partija vienmandatėje apygardoje ketina patvirtinti Švietimo ir mokslo ministerijos viceministrės Genoveitos Krasauskienės kandidatūrą.
G. Krasauskienė vakar neatsakė į „Palangos tilto“ skambučius.

„Manipuliuojama vieno kandidato naudai“
Kalbėdama su vienu šalies dienraščiu dabartinė Seimo narė Jolita Vaickienė, išrinkta Kretingos rajono vienmandatėje rinkimų apygardoje, teigė, kad rinkimų apygardos ribų perbraukymai jai panašūs į manipuliacijas: „Manipuliuojama, kad būtų patenkinti kažkieno norai ir interesai“.
Ne ji viena įžvelgia, kad siūlomi pakeitimai gali būti naudingi politiniams oponentams. Kaip to pavyzdys pateikiamas užmojis į vieną apygardą suvienyti Kretingą, Palangą ir Neringą. Esą taip rengiamas patogus placdarmas premjero patarėjui A. Vinkui. Pagal naujausią VRK parengtą projektą, Palanga ir Neringa atsidurtų vienoje rinkimų apygardoje su Kretinga, nors dar prieš kurį laiką vienmandačių apygardų žemėlapio projektuose Kretingą tesiūlyta sujungti su Palanga.
„Tvarkietė“ J. Vaickienė įtaria, kad apygardų ribų braižytojai gali pataikauti socialdemokratams, kurie kandidatu Kretingoje yra numatę kelti A. Vinkų. Kaip ji sakė „Lietuvos žinioms“, bent šešiais apygardų ribų keitimo variantais į vieną apygardą tebuvo siūloma sujungti Kretingą ir Palangą, o paskutinis variantas jau yra kitoks.

„Neringos prijungimas – anekdotas“
„Kretinga, kaip apygarda, nepažeidžia jokių rodiklių, ji gali būti viena rinkimų apygarda, bet kažkodėl nuspręsta ją padalyti. Kretingos apygarda turi 36-37 tūkstančius rinkėjų, tai yra norma. Ir dabar ją suskaldo. Nors Kretingos ir Palangos interesai yra skirtingi. Palanga – kurortinė teritorija, o Kretinga – kaimiškoji teritorija. VRK neatsižvelgė į mūsų priekaištus ir taip paliko. Negana to, septintuoju variantu įtraukta net Neringa“, – dėstė J. Vaickienė.
Ji teigė suprantanti argumentus, kad apygardų ribas tenka perstumdyti dėl rinkėjų skaičiaus pasikeitimo, tad Kretingos ir Palangos jungimą dar galima suprasti, tačiau Neringos įtraukimą ji vadino anekdotu. „Anekdotas. Kretingos ir Palangos miestai vienoje apygardoje jau skamba kaip nesąmonė, o Neringą nuo Kretingos apskritai skiria dvi savivaldybės – Klaipėdos rajonas ir miestas. Tai panašu į džerimanderingą. Manipuliuojama, kad būtų patenkinti kažkieno norai ir interesai“, – svarstė J. Vaickienė.
Ji mananti, kad toks ribų pakeitimas naudingas socialdemokratų kandidatui ligšiolinėje Kretingos apygardoje A. Vinkui. „Aiškinausi perbraižymo motyvus, man buvo pasakyta, kad tai – kurortinių teritorijų sujungimas. Bet Kretinga yra kaimiškoji teritorija. Kuo čia dėti kurortai? Gal mums Druskininkus dar pridėti, jei jau taip lyginsime? Bet kuriuo atveju pateiksime protestą VRK“, – žadėjo J. Vaickienė.
Su ja ir A. Vinkumi „Palangos tiltui“ taip pat nepavyko vakar susisiekti.
Buvęs Neringos meras A. Vinkus dienraščiui sakė, kad „moraliai dalyvauti“ rinkimuose esą yra pasirengęs. Anot jo, Kretingos rajonas – jo tėviškė, kur palaidoti jo tėvai, jis taip pat priminė esąs Kretingos rajono Garbės pilietis.
72 metų A. Vinkus kurį laiką buvo Neringos savivaldybės meras, tačiau šias regalijas prieš trejus metus iškeitė į premjero patarėjo sveikatos klausimais postą.

Sujungti Palangą ir Neringą motyvų – daug
VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas „Palangos tiltui“ vakr sakė, kad motyvų Neringą, Palangą ir Kretingą sujungti į vieną apygardą yra ne vienas. „Nida ir Palanga, žinia, yra du kurortiniai miestai, dėl to ir pasiūlyta, kad jie būtų vienoje apygardoje. Žinoma, galima Neringą palikti ir Klaipėdai, tačiau Klaipėda su Neringa – ta kurortinė problematika kiek paskęsta“, – svarstė VRK vadovas.
Anot jo, sujungti Palangą ir Neringą į vieną rinkimų apygardą pasiūlė įvairios organizacijos, pavyzdžiui, geografų draugija.
Politikų, jo žodžiais, sąmokslo teorijas, kaip vienas ar kitas sprendimas gali būti naudingas kuriam nors kandidatui, VRK vadovas prisipažino girdėjęs.
„Taip, kai kurie politikai įžvelgia, kad tai kažkam naudinga, bet galima visko prisigalvoti. A. Vinkus turėjo prašymą Kretingos neskaldyti, palikti kaip vieną apygardą. Mes to nelabai galime padaryti. Ar toks variantas, koks pasiūlytas dabar, išliks? Nežinau, – kalbėjo Z. Vaigauskas. – Man atrodo, kad pajūryje dėl to yra perdėtai daug nerimo. Mano asmenine nuomone, Neringa turi būti palikta vienoje rinkimų apygardoje su Palanga. Pavyzdžiui, Neringos liberalai norėtų, kad Neringa būtų vienoje apygardoje su Klaipėda. Socdemai nori, kad visa Kretinga būtų viena rinkimų apygarda. Ar gi visiems įtiksi? Būtų labai gerai, kad būtų galimybė atsiklausti dėl ribų perbraižymo ir su neringiškiais, ir palangiškiais, bet mus jau laikas spaudžia“.
Iki kitos savaitės vidurio VRK dėl naujojo apygardų žemėlapio dar laukia nuomonių bei pasiūlymų ir iki kitos savaitės pabaigos jų ribas tikisi patvirtinti.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) praėjusią savaitę apsvarstė ir visuomenei susipažinti paskelbė naujausią 2016 metų Seimo rinkimų vienmandačių rinkimų apygardų projektą.
Pagal jį, pakeitus vienmandačių rinkimų apygardų ribas, turėtų nelikti mums įprastos Kretingos rinkimų apygardos, kurioje, 2015 m. kovo 1 d. įvykusių savivaldos rinkimų duomenimis, balsavimo teisę turėjo 33 tūkst. 757 rinkėjai. Naujasis projektas buvusios Kretingos rinkimų apygardos ribas bei pavadinimą keistų iš esmės: vietoje jos atsiranda Palangos-Kretingos-Nidos ir Kuršo apygardos.
Į Palangos-Kretingos-Nidos apygardą patektų mūsų rajono, tai yra Kretingos apygardai priklausiusio Bajorų, Jurgio Pabrėžos, Kretingos, Kretingsodžio, Marijono Daujoto, Parko, Simono Daukanto, Vydmantų, Vytauto apylinkės su 18 tūkst. 11 rinkėjų, taip pat – Neringos miesto apylinkės su 4 tūkst. ir 7 rinkėjais bei Palangos miesto apylinkės su 14 tūkst. 83 rinkėjais. Iš viso apygarda turėtų 36 tūkst. 101 rinkėją.
Kuršo apygardai priklausytų likusios 31 Kretingos rajono apylinkės su 15 tūkst. 295 rinkėjais ir Skuodo rajono apylinkės su 17 tūkst. 289 rinkėjais, iš viso – 32 tūkst. 584 rinkėjai.

Jūsų komentaras:

ALELIUJA!!! 2015-12-09 15:00 (IP: 78.57.226.210)
kokios cia dabar faunos atstovai?

Taip pat skaitykite

Prieš kitąmet vyksiančius Seimo rinkimus, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) siūlo naikinti šiaurės rytų Lietuvoje esančią Molėtų-Širvintų apygarda.


Baigėsi rinkimų į 2020-2024 Seimą balsavimas jo pirmajame ture. Po rezultatų iš Mėguvos rinkimų apygardos Saulės rinkimų apylinkės Palangoje (jie paaiškėjo 23 val. 15 min.)  kurorto konservatorių pirmininkas ir miesto meras Š. Vaitkus sveikindamas apglėbė M. Skritulską: "Mes laimėjome. Mes - antrajame rinkimų ture." Paryčiais suskaičiavus balsavimo...


Lygiai savaitę -iki lapkričio 8 d. - Vyriausioji rinkimų komisija lauks gyventojų, politikų ir visuomeninių organizacijų pastabų dėl vėl perbraižomo rinkimų apygardų žemėlapio. Per pastaruosius ketverius metus tai jau bus trečias perbraižymas. To esą prireikė, nes demografinė situacija Lietuvoje ir vėl neatitinka teisingo demokratiško atstovavimo.


Prieš Seimo rinkimus 2020-aisiais vėl perbraižomas rinkimų apygardų žemėlapis. Pagal naująjį projektą, bus suformuota nauja rinkimų apygarda, kuris vadinsis Mėguvos. Mėguvos rinkimų apygardą turėtų sudaryti minėtos Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijai priklausančios apylinkės su 11,9 tūkst. rinkėjų, visas Palangos miestas (14,6 tūkst. rinkėjų) ir dalis Kretingos rajono apylinkių...


Kam palankios, o kam pragaištingos siūlomos naujos rinkimų apygardų ribos? Kokia bus apygarda, į kurią įeis ir Palanga? Su Kretinga ir Neringa ar be pastarosios? Tai jau paaiškės kitą savaitę. „Perbraižytoje“ rinkimų apygardoje besiruošiantys susikauti politikai įtariai žvelgia į Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) ketinimus. Savo kandidatus dalyvauti kitų...


Praėjusį penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino Seimo rinkimų rezultatus. Palangiškiams labiausiai rūpėjo komisijos sprendimas dėl Pajūrio rinkimų apygardos, kurioje konservatoriaus Prano Žeimio pergalę vos 39 balsais „darbietė“ Genoveita Krasauskienė užginčijo, reikalaudama panaikinti rinkimų rezultatus ir skelbti naujus rinkimus.


Darbo partijos kandidatė Pajūrio rinkimų apygardoje Genoveita Krasauskienė nepraranda vilties patekti į Seimą, kai, regis, jau visi šaukštai po pietų.


Kai Lietuva pagerbia šauniausius savo olimpiečius, Londone susižėrusius net penkis – daugiausia per visą Nepriklausomybės laikotarpį – medalius, Palanga galbūt savo pirmojo olimpinio medalio susilauks jei   ne Brazilijoje, Rio De Žaneire, kur 2016-aisiais vyks kitos Olimpinės žaidynės, tai po jos vyksiančiose žaidynėse. Tam būtina viena sąlyga: kad tarptautinio...


Laikrodžio rodyklėms slenkant prie 2011-ųjų pabaigos, prisiminkime svarbiausius bei ryškiausius į istoriją nueinančių metų įvykius, kurie buvo svarbūs kurorto ir mūsų visų, palangiškiai, gyvenimui. Net didžiausi niurzgliai turėtų sutikti, kad Palanga 2011 – keitėsi: gražėjo, tapo mielesnė ir, svarbiausia, klojo pamatus dar didesniems kurorto projektams, kurie mūsų miesto...


Kam naudingas nesibaigiantis karas su prekiautojais pliažuose?  1

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 07 09 | Rubrika: Miestas

Dar pavasarį savivaldybės vadovai paskelbė legalizuojantys išnešiojamąją prekybą pliaže.  Leidimas tokiai veiklai tekainuoja 200 litų.  Tokio valdžios sprendimo pliusai akivaizdūs – įteisinama seniai faktiškai jau vykstanti prekyba paplūdimiuose, o biudžetas gauna papildomų pajamų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius